Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Immergas Victrix Exa 24 ustawienia.

Andy G. 22 Feb 2019 08:35 6642 6
Optex
 • #1
  Andy G.
  Level 7  
  Witam serdecznie Wszystkich zainteresowanych tematem pieca , kotła Immergas Victrix Exa 24.
  Ponieważ nie znam Nikogo kto ma taki model postanowiłem zalogować się i szukać wsparcia i Waszej Profesjonalnej opini.
  Nigdzie nie znalazłem jak macie ustawione parametry : S0, S1, S2, S3, S4, S5, S6, t0, t1 ??? CHCIAŁBYM : aby mój piec nie taktował tylko pracował non stop na jak najmniejszej mocy ale pomimo roku zabawy z piecem nie udaje mi się. Udało mi się natomiast znacznie zmniejszyć zużycie LPG z 22 litrów na 12 litrów na dobę przy tej samej temp. w domu 20-22 st. w zależności od pomieszczenia.
  Dom 717 m3 ogrzewanej powierzchni. Po podłodze ok.300m2. 100% podłogówki. Poprzednio ale krótko miałem elektryczny kocioł CO firmy KOSPEL o mocy 21kW i pracował w taryfie G12W (26gr za 1kWh pn-pt od 21.00-6.00 i przez całą dobę w weekendy i Święta). Bardzo dużo zalet i wspaniała współpraca z podłogówką. (Mogłem ustawić temp.zasilenia i osobno temp.powrotu z dokładnością do 0,5°C [dzięki elektronicznie modulowanej pompie] i wystarczył łatwy w obsłudze sterownik) a MINUSEM cena prądu (68gr/1kWh) w szczycie. :( Dla porównania koszt wytworzenia 1kWh przez kocioł kondensacyjny z gazu ziemnego to ok.20gr. :)
  EXA służy tylko do CO. Gdy serwisant podłączał mi piecyk to pokazał mi jak zmieniać ustawienia serwisowe aby dostosować kocioł do mojej instalacji :) Taką opcję (możliwość) dał Nam użytkownikom IMMERGAS. Zawarte to jest w oryginalnej instrukcji w pkt.3.8 : programowanie karty elektronicznej oraz w pkt.1,24 : odnośnie zaawansowanych funkcji pompy obiegowej aby dostosować kocioł do instalacji stawiając na pierwszym miejscu oszczędność energii :)
  EXA pracuje najefektywniej gdy temp.zasilania to 40°C a powrotu 30°C przy 30% obciążeniu. U mnie obecnie: S0=900, S1=3500, S2=900, S3=900, S4=1500, S5=20, S6=40, t0=0 aby nie taktował ale i tak taktuje więc tu szukam bdb ustawienia (0-60), t1=84. Jest jeszcze możliwość ustawień pompy ale chciałbym, by była elektroniczna jak teraz :) gdyż pozwala automatycznie dobierać jej moc (prędkość) i temp.powrotu z instalacji.
  Z instrukcji wynika, że minimalna jego moc to 5,5 kW.
  Zauważyłem, że obecnie przy tych ustawieniach piec-kocioł produkuje bardzo dużo kondensatu a przy fabrycznych mało kondensatu, co świadczy o b.dużej sprawności. Nie chcę zmieniać kotła, bo to bardzo sprawdzona i bezawaryjna konstrukcja, następca słynnego 24 2i. Szkoda tylko, że jego moc zaczyna się od 5,5 kW a nie od 3kW jak w poprzednim modelu 2i. (3×24=72kWh, 5,5×24=132kWh /doba). Wszyscy wiemy, że nowoczesne domy pomimo swych dużych rozmiarów mają już zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Projektant dobrał kocioł max 21 kW aby nie budować komina tylko spaliny odprowadzać przez ścianę. Mogłem wybrać inny kocioł (mniejszej mocy) ale taki mi doradzili i polecili WSZYSCY : i znajomi i serwisanci, którzy od 20 lat użytkują Immergasa Victrix. Obecnie zasilam LPG (Propan-Butan) do czasu aż na moim osiedlu wybudują nitkę gazu ziemnego. Wiadomo też, że LPG jest 2,5 x wydajniejszy niż gaz ziemny a minusem ruchoma cena (1,60-2,10) i (2,05-2,80 propan) ale póki co : Czy KTOŚ mi doradzi ? pomoże ?
  Co więcej mogę zrobić aby piecyk pracował z mniejszą mocą niż przy obecnych ustawieniach ??? i jak go ustawić, by nie taktował ???
  Proszę tylko profesjonalne doradztwo :)
 • Optex
 • #2
  Andy G.
  Level 7  
  Nie jestem profesjonalistą, nie zajmuję się również zawodowo systemami grzewczymi ani budowlanymi. Natomiast uwielbiam nowoczesne - superenerooszczędne technologie wykorzystywane w branży budowlanej. Dzięki NIM można mieć bardzo duży DOM (budynek) a ponosić koszty eksploatacji jak za mały :)
  Według licznych czasopism współczesny, bdb wykonany budynek mieszkalny z uwzględnieniem mostków termicznych charakteryzuje się zapotrzebowaniem na ciepło EP=43,78 kWh/m2rok. Odpowiada to dla domu pokazowego (modelowego) 760m3 i 240m2 dla którego roczne zużycie gazu ziemnego to 1267,5 m3 wraz z cwu dla 4os.rodziny. :) :) :)
  Gdy kupiłem pierwszy samochód byłem młodym chłopakiem a auto to FIAT 126p :) Palił 6 litrów benzyny przy pojemności 594cm3. :( W tym samym czasie mój starszy kolega kupił Passata 1.9TDI i jego auto paliło 4,5 litra ON a wtedy ON był 2x tańszy od benzyny. To właśnie wtedy zacząłem interesować się nowinkami technicznymi, które przyczyniają się do oszczędzania energii. Myśl nasunęła się sama, bo jak to możliwe aby 3x większy silnik zużywał dużo mniej paliwa.
  Właśnie tak jest z piecem (kotłem) EXA 24. To nowoczesna jednostka napędowa o max wydajności cieplnej użytecznej 107,8% z modulowanym palnikiem i elektronicznie modulowaną pompą obiegową w połączeniu z techniką kondensacyjną a My musimy to wszystko umieć wykorzystać. A Ja chciałbym do perfekcji, bo planuję wybudować jeszcze PENSJONAT. W tym celu jest obecnie pisany mój post. WNIOSKI :
  1. Skoro piecyk ma 5,5 kW minimum to przy jakim ustawieniu wentylatora S0 : 1400 ? czy 900 ? Jeśli przy S0=1400 to czy dobrze liczę, że przy S0=900 ma ok.3,5kW ?
  2. Jak ustawić parametr P2 : 0? czy 1?
  3. Jak ustawić parametr t0 ? (0-600) a jak t1 ? (0-840). Dla mnie obecnie ten parametr jest niezrozumiały :(
  4. Istnieje jeszcze możliwość ustawień pompy ale wolałbym aby była elektroniczna jak teraz :)
  5. Nie szukam już znacznych oszczędności gazu, bo jestem już SUPER zadowolony ale szukam rozwiązań technicznych, by piecyk nie taktował. (taktuje : włącza się i wyłącza co jest bardzo niekorzystne dla kotłów kondensacyjnych). Ponadto gdy moduł kondensacyjny jest gorący to lepiej spala mieszankę powietrze - gaz: LPG :) Mogę nawet się zdecydować na zmianę dyszy na mniejszą przez serwisanta (z 5na4 jak w 24 2i) tylko nie wiem czy jest sens i zostawię już tak jak mam. We wrześniu mam serwis piecyka więc do tego czasu przedyskutuję to jeszcze z moim serwisantem i konsultantem z infolinii ale chciałbym poznać Waszą opinię :)
  Ponadto WSZYSTKO może się zmienić gdy będę mieć już gaz ziemny :)

  Pozdrawiam WSZYSTKICH i proszę tylko o profesjonalne doradztwo :)
 • Optex
 • #3
  Andy G.
  Level 7  
  Witam ponownie. Ponad ROK zabawy i zbierania informacji a to skutek. : Przy obecnych temp. zewn. udało mi się, by piecyk nie taktował a tym samym wykorzystać max sprawność EXY a więc i technikę kondensacji. Jednak pomimo, że zabiegałem o to, by nie zmieniać ustawień pompy z elektronicznie modulowanej to jednak zmieniłem na własne: na minimum. (Trzeba zdjąć osłonę, na szczęście nie jest to trudne a tak się bałem).
  Coś za coś: Podniosłem również temp.d4 do 38-39° przy S6=39°C oraz t0=60 i sterownik dałem do łazienki na próbę ustawiając na nim 23-24°C. Dzięki temu w łazience jest 24-25 stopni, jest też okno od wschodu a także na maxa odkreciłem w łazience podłogówkę ale w salonie jest bz. 21°C. (Piecyk jest obok łazienki w pralnio-kotłowni). Nie powinienem mieć także większego spalania niż obecnie czyli nadal ok 12 litrów LPG, gdyż sprawność sięga 108%. Odpowiada to 9-10m3/doba g.ziemnego przy ok.300m2. Wynika z tego, że mój dom ma zapotrzebowanie na ciepło poniżej 3,5 kW/h (poniżej 84kWh/doba)
  Nie jestem z tego mojego rozwiązania aż SUPER zadowolony ale dzięki temu temp.powrotu jest nadal niska przy 42°C temp.wyjściowej - (tak podskoczyła samoistnie pomimo nastawy 39°C). Resztę załatwia system podłogowy. Fakt jest taki, że mam KOCIOŁ przewymiarowany jak napisał pewien pan Hydraulik na forum, bo współczesne budynki to nie te z lat 60-tych i 70-tych i nie potrzebują już 10kW na 100m2 ale 10kW na 400-500m2.
  WNIOSEK ??? : Szkoda, że nie ma EXY 12-15kW z mocą początkową 1,5kW :( :( :( a po drugie NIE WIEM dlaczego ale !!! wszyscy Serwisanci odradzają zakup z wymiennikami aluminiowo-krzemowymi a przecież jest ich coraz więcej np.12xTT , Junkers Cerapur Comfort ZSBR 16 czy Smart 14-5c itd.
  .....................................................................
  O co chodzi z tym taktowaniem ??? pomijając już fakt wypalania się styków i wzywania Pana Serwisanta oraz wymiany zapłonu (choć to też bardzo ważne, bo wpływa na trwałość) : Podam przykład może trochę trywialny ale wtedy łatwiej zrozumieć :
  A) Gdy taktuje to maleje jego sprawność :( a więc zachowuje się tak jak silnik w samochodzie. Ruszamy, jedziemy do sklepów, hamujemy i parkujemy i znów to samo itd. Taxi zimą w mieście też dobry przykład.
  B) A teraz Taktowanie z "Dużym Przewymiarowaniem" :
  Jadę sam. Bardzo się śpieszę a czas ucieka. Przede mną 400 km autostradą. Jadę 150km/h i muszę zjechać na każdy napotkany parking i każdą stację benzynową i kilka minut spędzam w toalecie. Hihi. Wiem, że ŚMIESZNE :) ile spaliłem benzyny 98 ??? Weź nie pytaj !!! :(
  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Ps. Temat zostawiam otwarty ale bardzo proszę o profesjonalne wypowiedzi - podpowiedzi - sugestie aby nie zaśmiecać postu :)
  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  MOJA OPINIA ??? Kupiłem za duży PIEC !!! :( bo WSZYSCY odradzali mi z wymiennikiem al-si a tylko takie mniejszej mocy są dostępne. (Głupi byłem, bo nie czytałem OPINII użytkowników 12xTT ani ZSB 14-5c i też 5lat gwarancji)
  DOBRE RADY , Złote Reguły :)
  #1. Dobrać odpowiedni kocioł (piec) i pod żadnym pozorem nie dopuścić, by był przewymiarowany a pracę zaczynał od jak najmniejszej mocy :) i zapoznać się z instrukcją, szczególnie w części dla użytkownika :)
  JEŚLI jest dylemat : wybrać 12-15 ? Czy 20-24 ? to wybrać 12-15kW :) aby później nie narzekać :)
  #2. Obowiązkowo przed założeniem nowego kotła/pieca trzeba przepłukać grzejniki, bo zbiera sie w nich szlam, brud, rdza itd. albo założyć nowe : szczególnie jak przechodzi się z instalacji otwartej na zamkniętą :)
  #3. Obecnie w nowych domach i do nowych instalacji stosuje się odpowiednie płyny zamiast wody. Posiadają inhibitory, czyli środki przeciwpienne, antykorozyjne i lepiej przenoszą ciepło :)
  #4. Ogólnie piecyki EXA/TERA (i inne 24kW) przeznaczone są do bardzo dużych domów (PENSJONATów) lub domów gdzie jest duża bezwładność czyli dużo płynu - czynnika w układzie. W takich domach nie można sobie pozwolić na wychłodzenie płynu, bo koszty ponownego nagrzania będą ogromne a to najczęstsze przyczyny bardzo dużego zużycia gazu.
  #5. Przypomnę, że Exa/Tera/xTT itp. mają elektronicznie modulowaną pompą obiegową. Dzięki niej możemy też utrzymać odpowiednią temp.w domu zachowując max sprawność pieca: np.w bardzo zimne dni temp. wy/powrót trzymać max.45/30°C a nie 60/20°C a mając podłogówkę to max.43/33°C ze względu na zawór termostatyczny 3drogowy mieszający (foto).
  A na pytanie czy jest potrzebny mając kondensacyjny kocioł gazowy i JEŚLI mamy tylko podłogówkę ??? niech odpowiedzą zawodowcy :)
  #6. EXA/Tera/xTT/2i/ pracują najefektywniej, gdy temp.wyjścia to 40°C a powrotu 30°C a każde odstępstwo to straty. A pod żadnym pozorem nie przekraczać 50°C na wyjściu i 30°C na powrocie. :)
  Właśnie tak zaoszczędzimy na gazie a koszty możemy mieć podobne do pieca na ekogroszek a niższe niż na PELET :) i jeszcze bezawaryjność i bezobsługowość, bo każdy chce mieć ciepło. :)
  Poświęciłem swój czas również dlatego : ABY Ten Mój artykulik posłużył INNYM jako pomoc :) , bo kiedyś kompletnie nie miałem o tym pojęcia.

  EDIT 25.03.2019r. Zrobiło się ciepło i piecyk znów zaczął taktować ale przy t1=84 pracuje bez przerwy 840 sekund czyli 14 minut i przy t0=60 jest 600 sekund przerwy (10 minut) a więc teoretycznie EXA załącza się co 24 minuty : chociaż na tyle udało mi się ograniczyć taktowanie.
  Udało mi się również rozszyfrować wszystkie parametry EXY i dostosować piecyk do mojej instalacji stawiając na pierwszym miejscu pożądaną temp.pomieszczeń w całym domu i oszczędność energii a porady "pseudospecjalistów" i "czary mary abra kadabra" (pana forumowicza) zakopać i niech się nie ośmieszają i to samo dotyczy kiepskich instalatorów ze śmiesznymi certyfikatami, dla których kasa to priorytet a czynnik ludzki ma dla Nich drugorzędne znaczenie :(
  Optymistycznie pozdrawiam Wszystkich Serdecznie :) Użytkownik EXY 24 Andy :)
 • #4
  Angihaj
  Level 1  
  Bardzo prosze o pomoc w ustawieniu pieca Immergas Victrix Exa 24, niestety mam aktualnie bardzo duze zuzycie gazu ok 13-14 m3.
  Dom nowo wybudowany, pierwszy rok zamieszkaly, powieszchnia 200m2, ocieplony 15cm, okna trzyszybowe. Temperatura w domu 21-22. Bardzo prosze o rade jak ustawić paramerty pieca aby byl bardziej oszczedny, ustawienia sa aktualnie serwisanta. Dol domu calosc podlogowka + 5 kaloryferow, gora: podlogowka- korytarz i lazienka, reszta pokoi kaloryfery. Panie Andy lub jakas inna osoba sluzaca
  Rada bardzo prosze o pomoc w ustawieniu pieca.
 • #5
  mru11
  Level 2  
  Angihaj wrote:
  Bardzo prosze o pomoc w ustawieniu pieca Immergas Victrix Exa 24, niestety mam aktualnie bardzo duze zuzycie gazu ok 13-14 m3.
  Dom nowo wybudowany, pierwszy rok zamieszkaly, powieszchnia 200m2, ocieplony 15cm, okna trzyszybowe. Temperatura w domu 21-22. Bardzo prosze o rade jak ustawić paramerty pieca aby byl bardziej oszczedny, ustawienia sa aktualnie serwisanta. Dol domu calosc podlogowka + 5 kaloryferow, gora: podlogowka- korytarz i lazienka, reszta pokoi kaloryfery. Panie Andy lub jakas inna osoba sluzaca
  Rada bardzo prosze o pomoc w ustawieniu pieca.


  czy ja wiem czy takie bardzo duże - powiedziałbym, że raczej średnio wysokie, ale jeszcze w granicach normy... :P

  Ja mam parterowego kanadyjczyka o połowę mniejszego(106m2), w którym mieszkam od lipca 2017: za listopad dobowe zużycie ok. 3,5m3, grudzień ok. 5m3, a za styczeń prawie 6m3.
  A ty masz pewnie murowany, w którym 1rok mieszkasz, więc musi się "wygrzać" ;)

  Ja bym na spokojnie przeczekał tą zimę, chyba że masz jakieś uwagi do komfortu cieplnego to wtedy napisz, może ktoś doradzi ;)

  A co na to serwisant, ja bym z nim gadał w 1szej kolejności?
 • #6
  marian19841
  Level 12  
  Witam!
  Mam pytanie do Andy. G, instalator chcę mi założyć właśnie taki sam piec, lecz uważam że jest sporo za duży.
  Mam dom parterowy, bez podpiwniczenia i poddasze nieużytkowe, powierzchnia grzania 184m2, ocieplenie to ściany 20cm styropian lambda 0.031, strop 25 styropian lamda 0,031, podłoga 10cm lambda 0,030, okna 3 szybowe + rekuperacja. Myślę że piec max 14kw jednofunkcyjny z zasobnikiem, co o tym myślisz?
  pozdrawiam
 • #7
  ROWE
  Level 34  
  marian19841 wrote:
  Myślę że piec max 14kw jednofunkcyjny z zasobnikiem, co o tym myślisz?

  14 kW do zasobnika to stanowczo za mało będzie komfortu.