Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośne urządzenie do pomiaru zużycia energii elektrycznej (3 fazy do 100A)

22 Lut 2019 10:26 372 8
  • Poziom 11  
    Witam,
    szukam sposobu, żeby mierzyć zużycie energii elektrycznej w poszczególnych urządzeniach w firmie. Maksymalne prądy występujące w urządzeniach są poniżej 100A (agregat plazmowy ok 45kW, silniki klatkowe do 30kW). Przedział czasu pomiaru to 1 dzień do tygodnia. Jeśli chodzi o urządzenia to brałem pod uwagę zwykłe mierniki zużycia z przekładnikami (przekładniki otwierane, żeby ułatwić montaż w istniejącej instalacji). Jedna firma wyceniła mi taki zestaw na 1700 pln. Zastanawiam się jak jeszcze można realizować taki pomiar (może są jakieś dedykowane rozwiązania?) i czy nie da się tego taniej zrobić? Widziałem dużo tańsze przekładniki, niestety nie udało mi się dotrzeć do informacji jak je dobierać do konkretnych liczników.

Dodano po 5 [minuty]:

Brałem również pod uwagę zwykłe liczniki elektroniczne (przykładowo: ORNO OR-WE-507, 3-fazowy 3x20(120)A). Mam natomiast wątpliwości jak poradzi sobie z prądami rozruchowymi silników jak i jest to mało wygodne rozwiązanie ze względu na konieczność "wpinania się" szeregowo w obwód.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Tak. Są takie analizatory. Zakładasz trzy pętle na trzy fazy drugim zestawem podłączasz zasilanie fazowe u mnie w firmie gdzie pracowałem jest Fluke.
  • Moderator
    floop93 napisał:

szukam sposobu, żeby mierzyć zużycie energii elektrycznej w poszczególnych urządzeniach w firmie.

Kolego, najpierw podaj cel takich pomiarów, albo przynajmniej z jaką dokładnością potrzebujesz to zmierzyć. Sprzęt dobiera się do celu, bez tego to jest tylko gdybanie. Jeśli chcesz to oszacować, to zwykłe cęgi na jeden z przewodów i nieco rachowania na poziomie trudności poniżej gimnazjum załatwia sprawę.
  • Poziom 11  
    @pafciowaw to już wygląda sensowniej cenowo, za komplet do pomiarów ok. 1200 pln,

@barteksmrek Widziałęm takie analizatory ale cena jest zaporowa, najtańsze jakie znalazłem to ok 9000 pln. Firma nie jest na tyle duża, żeby inwestować tyle w takie analizy jak na razie.

@retrofood Nie wiem jak sobie wyobrażasz siedzenie przez tydzień z cęgówką i notesem przy maszynie która pracuje na 2 zmiany w bardzo zmiennych cyklach... Pomiar ma na celu oszacować koszty zużycia energii elektrycznej dla poszczególnych maszyn przy poszczególnych operacjach. Przykładowo agregat plazmowy współpracujący z wypalarką CNC co chwila załącza palenie ale robi to bardzo nieregularnie, w zależności od arkusza blachy i kształtów elementów jak i nastaw prądu i napięć. Trzeba pomierzyć kilka wariantów pracy i uśrednić pomiar, żeby oszacować ile kosztuje godzina pracy dla danego materiału i nastaw. Dokładność nie musi być bardzo duża.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    floop93 napisał:

@pafciowaw to już wygląda sensowniej cenowo, za komplet do pomiarów ok. 1200 pln,

Tylko że liczniki energii które współpracują z przekładnikami prądowymi kupisz za 300zł.
    Tylko trzeba przekładniki zamontować.

Te z cęgami jak już wiesz 9kPLN.
  • Poziom 11  
    @Strumien swiadomosci swia faktycznie są tańsze:
    https://www.fif.com.pl/pl/liczniki-zuzycia-en...ej/406-licznik-zuzycia-energii-le-03m-ct.html ok 330 najtańszy jaki znalazłem
    no i z pomocą przyszło allegro:
    https://poweruc.com/products/split-core-current-transformer-sct025b-rated-input-50a-400a można takie znaleźć na aukcji za 50 pln i to brutto.
    łączny koszt razem z obudową, żabkami i zabezpieczeniami powinien się zmieścić w 600-700 pln. Raczej taniej się nie da. O ile dobrze dobrałem elementy (?)
  • Poziom 28  
    Jaka dokładność pomiaru jest potrzebna? Jeśli chodzi o cenę licznika, to w Warszawie jedna z hurtowni ma w ofercie legalizowane używane liczniki do pomiarów bezpośrednich i pośrednich w cenie 100 zł netto. Przekładniki z powyższego linku nie mają klasy dokładności, więc tu bym uważał.
  • Poziom 11  
    @gilus1 Tak jak wspominałem, pomiary potrzebne są do oszacowania kosztów pracy maszyn. Dokładność nie musi być duża. Szczerze to ciężko wyrazić mi ją w dokładnych wartościach. Mogę jedynie powiedzieć, że kwestia kosztów urządzenia jest ważniejsza od dokładności. Zmierzone zużycie po przeliczeniu zweryfikowane będzie i tak przez zużycie z faktur za energie. Można prosić o namiar na tą firmę o której wspomniałeś?