Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka LED 12V z ładowaniem

22 Lut 2019 16:11 225 6
  • Poziom 2  
    Witam,
    Mając na uwadze wątek z tego tematu : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17111557#17111557

Chciałbym go rozwinąć i spytać o pomoc.

Stworzyłem lampkę w oparciu o informacje z ww. tematu, wygląda następująco :

Zamieszczam też dodatkowe zdjęcia dla wizualizacji wyrobu mojej wyobraźni:

Lampka LED 12V z ładowaniem Lampka LED 12V z ładowaniem Lampka LED 12V z ładowaniem Lampka LED 12V z ładowaniem

lampka zasilana jest 3 bateriami 18650 LI-ON 2200 mAh 3,7 V ułożonymi szeregowo i podłączonymi poprzez przetwornice STEP-UP 2A 2V-24V MT3608 do taśmy led 12 V ( w odcinku użytym do projektu jest 216 diod, co daje 21,6 W ).
    Po przeprowadzonych testach, dwie baterie nie wystarczają do pełnego świecenia, musiałem dołożyć trzecią sztukę. po pełnym naładowaniu diody świecą przez około 2,5 godziny - co dla mnie jest wynikiem zadowalającym.

Ładowanie baterii chciałem zamieścić wewnątrz lampki, co mi się udało ( poprzez brak miejsca wyjmowanie baterii i ładowanie ich "na zewnątrz" byłoby bardzo trudne i kłopotliwe). Problem przejścia z układu szeregowego pracy urządzenia do układu równoległego ładowania baterii rozwiązałem poprzez przełącznik obrotowy otwarty (pakiety:3 obwody:6 pozycje:6) MS366

Wygląda to tak jak na poniższym schemacie :

Nie jest to rysunek profesjonalny, ale nie kryję, że mój poziom elektryki / elektroniki jest daleki nawet do laika.

Jedyny kłopot to przepływ prądu przez przełącznik (wg producenta może być max 1 A) który podczas pracy o ile dobrze rozumiem wynosi 2 A ?
    Nie zauważyłem zmiany natężenia światła podczas pracy z przełącznikiem czy obchodząc go.

Podczas ładowania ładowarką nie powinno się nic dziać, wg specyfikacji daje prąd 1,2 A

Następna , główna kwestia całego tematu:

Przy podłączeniu wszystkich przewodów wg powyższego schematu ( koniecznie musi to być przełącznik obrotowy - pasuje mi obudowa ebonitowa starego typu do projektu) mamy jedynie układ pracy (świecenia) i układ ładowania.

Chciałbym dołożyć do tego możliwość świecenia podczas ładowania, ewentualnie zrobić trzeci układ, podczas którego byłaby możliwość świecenia diod z "gniazdka" pomijając baterie.

Nie chciałbym dorzucać do tego całego zasilacza jak np ten:
    24 WAT Zasilacz 12V DC 2A wtyczkowy WT 2,1x5,5

Typ:Wtyczkowy
    Rodzaj:Impulsowy, stabilizowany
    Obudowa:Plastik
    Napięcie wyjściowe [VOLT]:12V DC
    Moc wyjściowa [WAT]:24
    Prąd wyjściowy [AMPER]:2
    Sprawność:~ 80%
    Napięcie wejściowe:AC 100-240V
    Częstotliwość napięcia zasilania:50~60Hz
    Stopień ochrony:IP33
    Wodoszczelność:Nie
    Wtyk DC:5,5 x 2,1 mm
    Długość [mm]:50
    Szerokość [mm]:90
    Wysokość [mm]:75

Bo może mi zabraknąć miejsca wewnątrz lampki.

Jak widzicie na drugim zdjęciu w tym poście, miejsca jest niewiele, a musi się jeszcze zmieścić kabel ładujący ( który mam zaprojektowany jako chowany w puszkę i dobrze się to sprawdza). Mógłbym jeszcze zorganizować trochę miejsca pod samą puszką, ale wolałbym nie podwajać całej elektroniki.

Po zdemontowaniu obudowy zasilacz ładujący baterie wygląda następująco (niestety na internecie nie znalazłem żadnego schematu) :

Lampka LED 12V z ładowaniem Lampka LED 12V z ładowaniem Lampka LED 12V z ładowaniem

Parametry zasilacza poniżej:

Zasilanie: AC 100-240V/47-63Hz
    Napięcie ładowania: DC 4,2V/1200mA
    Posiada wskaźnik ładowania/naładowania ogniwa (zielona/czerwona dioda)
    Możliwość ładowania 1, 2, 3 lub 4 ogniwa jednocześnie
    Po naładowaniu ogniwa, ładowarka automatycznie się wyłącza

Uprzedzając komentarze - nic jeszcze nie jest lutowane, bo liczyłem się z popełnieniem błędu i opcją demontażu.

Mam nadzieję że opis jest wystarczający i nie stwarza kłopotu.

Konkludując :

1. Czy zaprojektowany przeze mnie układ elektryczny nie będzie się przegrzewał?
    2. Czy jest on wykonany prawidłowo?
    3. W jaki sposób mógłbym dołączyć opcję świecenia diod bezpośrednio z "gniazdka ( z sieci 230 V)" do całego układu elektrycznego?
    4. Czy opcja świecenia diod z "gniazdka" mogłaby działać wraz z ładowaniem baterii ?

Z góry dzięki.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 2  
    Ale co mi daje sama płytka bms 4s?

Z tego co widzę, to jest tylko układ do ładowania baterii 18650 w różnej opcji zabezpieczenia...
    Jedyne co bym mógł z nią zrobić to zastąpić stary układ ładowania.
    można wyjaśnić?
  • Poziom 39  
    Z ogniw 18650 nie możesz pobierać prądu i ich ładować bez zabezpieczenia bo albo za głęboko rozładujesz i zniszczysz albo zapalą się i wybuchną przy ładowaniu.
  • Poziom 2  
    w projekcie wykorzystałem baterie z ogniwem SANYO UR18650AY 2200mAh z zabezpieczeniem PCM o parametrach:

technologia wykonania: litowo-jonowa (Li-ION)
    napięcie: 3,7V
    maksymalne napięcie ładowania: 4.20 ± 0.05 V;
    minimalne napięcie rozładowania: 2.75 V;
    pojemność minimalna: 2150mAh
    pojemność nominalna: 2250mAh
    standardowy prąd ładowania: 1100mA
    standardowy prąd rozładowania: 4400mA
    wbudowany układ zabezpieczenia PCB: 10A

Natomiast sam zasilacz do baterii ( pokazany na zdjęciach) "Posiada automatyczną kontrolę natężenia prądu chroniące baterię przed przeładowaniem i zwarciem." Jak pisze na aukcji allegro.

Wnioskuję z tego że mam podwójne zabezpieczenie przed uszkodzeniem ogniwa.

W dalszym ciągu nie rozumiem jednak w czym mogłaby pomóc mi podana płyta w odniesieniu do zadanych przeze mnie problemów.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 39  
    Zapewnia ładowanie całego szeregowego pakietu oraz pobieranie z niego napięcia w sposób automatyczne bez zbędnych przełączników.
  • Poziom 2  
    W porządku, to już jest istotna informacja.

Jak pisałem, jestem laikiem w tych sprawach.

Jak podpiąć płytkę bms 3s ?
    muszę zastosować jeszcze jakiś przełącznik?
    w płytce na tych samych przewodach mam input i output tylko jest różnica między wchodzącymi z gniazdka 230 V i wychodzącymi na Ledy zapotrzebowaniem na 12 V.

Ewentualnie, pytanie za sto punktów - czy ktoś zrobiłby mi cały układ elektryczny w zamian za pieniądze?