Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydrofor - Zależność między ciśnieniem pompy a ciśnieniem w zbiorniku

22 Lut 2019 20:30 381 5
  • Poziom 6  
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Chciałbym dowiedzieć się czy ciśnienie w hydroforze może być wyższe od ciśnienia maksymalnego pompy.
    Przykładowo... zakładając, że mam pompę generującą maksymalne ciśnienie wody 3 atm, czy mogę wtedy ustawić presostat na wyłączenie większe, np 4 atm? Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale uważam że o tym jakie ciśnienie będzie miała woda po opuszczeniu hydroforu decyduje ciśnienie powietrze w tym hydroforze. Bo woda trafiając do zbiornika rozlewa się w jego wnętrzu i traci swoje wstępne ciśnienie wytworzone przez pompę.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    Lupoku napisał:
    i traci swoje wstępne ciśnienie wytworzone przez pompę.

Pompa nie wytwarza ciśnienia po to, by sobie je wytworzyć - ona wytwarza ciśnienie po to, by pokonać ciśnienie panujące w układzie - czyli napompować. Może i woda się rozlewa w zbiorniku, ale ciśnienie sprężonego powietrza nadal na nią działa. A im większa ilość wody - tym więcej miejsca zajmuje ona, przez co powietrze się spręża.

Dodano po 1 [minuty]:

Lupoku napisał:
    mogę wtedy ustawić presostat na wyłączenie większe, np 4 atm

Wtedy przemęczysz pompę a i być może nie napompujesz takiego ciśnienia nigdy. "Być może" - bo pompa nie przestanie działać przy ciśnieniu 3,01 bar, mimo, że według tabliczki ma 3,0 bar.
  • Poziom 6  
    To wynika z tego, że ciśnienie wstępne w zbiorniku i zakres ciśnień na presostacie, muszą być jednak niższe od maksymalnego ciśnienia pompy?
    Tak aby nie obciążyć zbytnio pompy a w najgorszym przypadku, nie spalić jej.
    Czy to samo dotyczy zestawów hydroforowych opartych na pompie ssącej i zbiorniku przeponowym ?
  • Poziom 8  
    Witam. Chciałbym się doczepić do tematu.
    U mnie sprawa wygląda inaczej.
    Mam ustawione, że pompa wielostopniowa załącza się, gdy cisnienie wody spadnie poniżej 1,5bar a wyłącza przy 2,3bar. Nie wiem dlaczego, ale gdy przykładowo: włączę jedną pralkę i ktoś inny wezmie prysznic, to pompka działa non stop i chyba "się zawiesza" bo gdy spada poniżej 1,5bara nawet po zakończeniu poboru wody ciśnienie nie podnosi się. Działa i działa i zaczyna się grzać.
    Ciśnienie w zbiorniku mam takie samo jak na barometrze cisnienia wody. Nie wiem dlaczego. Jak napompuję do zbiornika 1,5bara to ciśnienie wody wynosi tyle samo. Gdy sprawdzam ciśnienie powietrza, ono zawsze jest jednakowe jak cisnienie wody.
    Wie ktoś może dlaczego tak jest? I może to jest ta przyczyna.
    Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Prawdopodobnie mała wydajność źródła lub zużyta pompa.
  • Poziom 13  
    Lupoku napisał:
    Przykładowo... zakładając, że mam pompę generującą maksymalne ciśnienie wody 3 atm, czy mogę wtedy ustawić presostat na wyłączenie większe, np 4 atm

Nie ma czegoś takiego jak maksymalne ciśnienie wody z pompy. Parametrem pompy głębinowej jest wysokość jej podnoszenia na przykład 50 metrów co jest równoważne 50 metrów słupa wody co przekłada się na 5 bar. Jeśli masz pompę która ma wysokość podnoszenia 50 metrów to znaczy że, nie jest ona w stanie w warunkach sprzyjających podnieść wyżej wody niż 50 metrów lub inaczej wytworzyć ciśnienia większego niż 5 bar.
    Dla pompy nie ma znaczenia czy ona podnosi prosto rurą wodę na 50 metrów czy do hydroforu z poduszką powietrzną.
    I teraz jeśli masz studnię o głębokości 20 metrów i pompę 50 metrów słupa wody czyli zostaje Ci tylko 30 metrów podnoszenia do dyspozycji które możesz upchnąć w hydroforze czyli osiągniesz max 3 bary, nie więcej. Jeśli miał byś pompę o podnoszeniu 70 metrów to - 20m głębokość studni, to zostaje Ci do dyspozycji 50 metrów słupa wody czyli 5 barów na hydrofor.
    Żadne rozlewanie się w zbiorniku nie ma żadnego znaczenia, w przypadku pompy i hydrofora wysokość podnoszenia jest jakby zamieniana na ciśnienie panujące w hydroforze.
    Więc po pierwsze sprawdź co masz napisane na pompie jakie parametry, przypomnij sobie głębokość twojej studni i łatwo sobie wyliczysz ile twoja pompa jest w stanie wydolić.
    Ustawianie ciśnienia większego w domu niż 4 bary nie ma sensu i jest szkodliwe w instalacji w domu

Dodano po 3 [minuty]:

Lupoku napisał:
    Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale uważam że o tym jakie ciśnienie będzie miała woda po opuszczeniu hydroforu decyduje ciśnienie powietrze w tym hydroforze

Tak ciśnienie wody wychodzącej z hydrofora jest determinowane tym, jakie ciśnienie uzyskałeś przy napełnianiu hydrofora.
    Napisz może po co chcesz eksperymentować i czemu zadajesz to pytanie może uda się coś bardziej wywnioskować

Dodano po 7 [minuty]:

Lupoku napisał:
    Czy to samo dotyczy zestawów hydroforowych opartych na pompie ssącej i zbiorniku przeponowym

Tak
    Różnica miedzy przeponowym czy ocynkowanym jest tylko taka że, w ocynkowanym nie ma się co zepsuć a do przeponowego nie trzeba dopompowywać powietrza poza tym zasada działania układu taka sama

Dodano po 8 [minuty]:

windows160 napisał:
    Ciśnienie w zbiorniku mam takie samo jak na barometrze cisnienia wody. Nie wiem dlaczego. Jak napompuję do zbiornika 1,5bara to ciśnienie wody wynosi tyle samo. Gdy sprawdzam ciśnienie powietrza, ono zawsze jest jednakowe jak cisnienie wody.

No błagam cię przemyśl sobie to jeszcze raz i zastanów się czemu tak jest