Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Czy pomimo braku ekranu w UTP jestem w stanie osiągnąć 1 G Bit ?

23 Lut 2019 09:48 240 3
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.
    Mam już jakieś doświadczenie w zarabianiu nie tylko kabli ale chciałbym się upewnić co do typu kabla i końcówek zanim zacznę wykończanie mieszkania. Otóż mam sieć szkieletową na skrętce nieekranowanej UTP i chciałbym abyście doradzili mi czy gniazda i wtyczki zastosować ekranowane czy nie. Jak to się ma do braku ekranowania w kablu? Muszę część istniejących gniazd sieciowych przedłużyć po podłodze na ściany przeciwne i nie wiem czy inwestować w ekranowane gniazda i RJ-tki czy nie. 100m na pewno nie przekraczam w mieszkaniu.
    Czy przy zastosowaniu ekranowanych pomimo braku ekranu w UTP jestem w stanie osiągnąć 1GBit?

edit: Jeszcze jedno o czym zapomniałem. Otóż wspomniałem o przedłużeniu kabli na inne ściany. Jak najpoprawniej połączyć dwa kable w gniazdku? LSA mi się do środka nie zmieści a montowanie gniazdka i robienie na nim pętli trochę wyglądać będzie ordynarnie...
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Ekranowana skrętka 5e obsługuje do 1 Gb/s.
    Jeśli kabel jest nieekranowany to gniazdka i wtyki też zamontuj nieekranowane.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    W bloku użycie kabla ekranowanego nie ma żadnego sensu!! Na UTP cat 5e 1 Gb/s bez problemu do 100 m. Na krótkim odcinku osiągałem nawet 10 Gb/s. Przy urządzeniach 10 Gb/s oczywiście.
  • Poziom 2  
    UTP pozwala na 1GBit.