Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cerapur MIDI + Euroster 2026TXRXG nastawy pieca

23 Lut 2019 12:35 366 2
 • Poziom 7  
  Witam.
  Podłączam właśnie sterownik Euroster 2026TXRXG do pieca Junkers Cerapur MIDI.
  Jeśli wszystko zadziała to jakie mają być nastawy temp pieca i jak mają być odkręcone regulatory przy grzejnikach? Piec i regulatory na maks? (czyli piec na 70 stopni, a regulatory na "5"?)
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Tak trzeba poustawiać, aby Ci było ciepła, ale nie za ciepło.
 • Poziom 36  
  razax napisał:
  Podłączam właśnie sterownik Euroster 2026TXRXG do pieca Junkers Cerapur MIDI.

  Zakładam, że wcześniej kocioł działał bez regulatora to dla testu zostaw sobie tak jak było wcześniej.
  Regulator pokojowy spowoduje, że po osiągnięciu zadanej temperatury regulator wyłączy c.o. Ponowne włączenie c.o. nastąpi po obniżeniu się temperatury na regulatorze o ustawioną w regulatorze wartość histerezy (zwykle do wyboru są dwie opcje 0,5 i 1,0 stopnia - dokładna wartość histerezy Twojego regulatora będzie w instrukcji obsługi).
  Inaczej mówiąc teraz to regulator pokojowy będzie decydował o tym kiedy i jak długo będzie wysyłane do kotła zapotrzebowanie na ciepło.
  Z tego powodu w pokoju, gdzie masz regulator grzejniki powinny mieć głowice termostatyczne ustawione na 5 lub w ogóle zdemontowane, bo funkcję głowicy przejmuje regulator pokojowy.
  Teraz niejako od warunków w tym jednym pokoju zależy komfort cieplny w pozostałych pomieszczeniach, więc moce innych grzejników muszą być dobrane proporcjonalnie. Ustawienia głowic przy grzejnikach w innych pokojach musisz dobrać eksperymentalnie jeśli na 5 będzie zbyt ciepło.

  Ustawieniami na kotle możesz sobie również regulować komfort cieplny ustawiając np. temperaturę wody na kotle. Możesz ewentualnie regulować szybkość dogrzewania pomieszczeń ustawiając odpowiednią moc maksymalną w ustawieniach serwisowych itp.. To z kolei będzie miało wpływ na czas trwania pojedynczego cyklu grzania na regulatorze pokojowym i na tzw. taktowanie kotła.
  MIDI jak kojarzę ma moc minimalną na poziomie ok. 7,5kW, więc w przypadku ocieplonych budynków i niewielkiego zapotrzebowania na energię to taktowanie będzie nieuniknione.
  Chyba, że masz duży metraż, co zwiększa zapotrzebowanie na moc cieplną, więc efekt taktowania kotła będzie mniej zauważalny.

  Ponieważ jest wiele innych jeszcze zależności to nie ma jednej prostej odpowiedzi na Twoje wątpliwości, bo każda instalacja jest inna i dla każdej mogą być wymagane inne ustawienia i każdy może mieć inny budynek i inny metraż, a co za tym idzie inne zapotrzebowanie na moc cieplną.
  Dlatego najlepiej jak sam metodą prób i błędów dojdziesz do ustawień, które dla Ciebie będą najbardziej optymalne.