Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kondensatory do podtrzymania napięcia

23 Lut 2019 13:48 315 8
  • Poziom 12  
    Witam, założyłem pompę elektryczną cieczy do chłodzenia turbo. Jednak nie miałem pomysłu jak ją podłączyć więc jest podłączona po + który pojawia się wraz z akcesoriami i działa wraz z pracującym silnikiem. Ten + wyłącza się po tym jak zgaszę auto i dopiero otworzę drzwi. Moje pytanie jest jakie dodać kondensatory aby podtrzymać napięcie dla tej pompki aby pracowała jeszcze około 30s po wyłączeniu tego +?
  • Poziom 38  
    marek513 napisał:
    Moje pytanie jest jakie dodać kondensatory aby podtrzymać napięcie dla tej pompki aby pracowała jeszcze około 30s po wyłączeniu tego +?

To bedzie zależne od mocy ( prądu ) tej pompki. :|
  • Poziom 32  
    marek513 napisał:
    pompę elektryczną cieczy do chłodzenia turbo

marek513 napisał:
    Moje pytanie jest jakie dodać kondensatory aby podtrzymać napięcie dla tej pompki aby pracowała jeszcze około 30s po wyłączeniu tego +?

Zakładam, że taka pompka mało mocy to nie pobiera. Kondensatory musiałyby być sporych rozmiarów lub musiałoby być ich dużo. Dodatkowo, jeśli sygnał byłby za krótki, kondensatory nie zdążyłyby się naładować.
    Znacznie lepszym rozwiązaniem jest tranzystor MOSFET do tego kondensator na bramce i rezystor rozładowujący. Wtedy można by było rozwiązać ten problem na jednym kondensatorze nawet 10uF.

Taki schemat na szybko:
  • Poziom 35  
    Schemat Kolegi (tranzystor NMOS) to odpowiednik wtórnika emiterowego gdy stosuje się zwykłe tranzystory.
    Nie jest to zbyt dobry układ do włączania/wyłączania jakiegoś tam obciążenia, gdyż napięcie na obciążeniu będzie "sporo" mniejsze niż napięcie zasilania.
    Powinno się zastosować tranzystor PMOS i w związku z tym nieco inny układ.
    Tu przykład takiego układu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13085678#13085678
    Tranzystor NMOS będzie dobrze się sprawował gdy będzie włączony od strony masy.
  • Poziom 1  
  • Poziom 12  
    Znalazłem w schematach instalacji elektrycznej silnika taki o to schemat, gdzie sam przekaźnik sterujący pompą wygląda w ten sposób.

W załączniku dodaje również cały schemat. 120 to sterownik silnika, 1337 moduł zabezpieczający i przełączający spod maski, 573 przekaźnik pompy, 369 to właśnie pompa cieczy

Ten element zaznaczony na niebiesko to rozumiem zwykły przekaźnik samochodowy a ten na żółto to co to za element?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    marek513 napisał:
    Ten element zaznaczony na niebiesko to rozumiem zwykły przekaźnik samochodowy a ten na żółto to co to za element?

Na żółto to cewka , na niebiesko to styki. Cewka+styki to przekaźnik. :D
  • Poziom 12  
    Czyli wystarczy mi przekaźnik samochodowy typu mah 4120? Jak mam 4 przewody dochodzące do przekaźnika a mam 5 nóżek w przekaźniku to jak to podłączyć?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    marek513 napisał:

Jeżeli Kolega o takie rzeczy pyta, to "ciężko będzie", ale zaproponuję poniższy układzik bardzo łatwy do zmontowania nawet na grubszym kartonie, ale najlepiej na płytce uniwersalnej i połączenia porobić drucikami:

O czasie opóżnienia wyłączenia decyduje stała czasowa elementów C1, R1. Najłatwiej odpowiedni czas dobrać przez dobór rezystora R1 mniej więcej w tych granicach co podałem.
    Dioda D1 zabezpiecza przed przedwczesnym rozładowaniem kondensatora C1 przez odbiorniki podlączone "po stacyjce".
    Rezystor R2 na wszelki wypadek zabezpiecza przed zwarciem gdy uskodzony tranzystorT1.
    Dioda D2 zabezpiecza tranzystor przed przepięciami w czasie wyłączania uzwojenia przekażnika.
    Aby bylo "łatwo" najlepiej płytkę podłączyć za pomocą konektorów "wiszących" na przewodach. Warto i trzeba konektory podłączyć tak jak na rysunku. Zapobiegnie to przypadkowym zwarciom, gdyż konektory "żeńskie" bardzo łatwo zaizolować rurką izolacyjną.