Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ekspres Nivona 830 - wężyk w zaparzaczu pod ciśnieniem spada

23 Feb 2019 17:19 1299 1
  • Level 15  
    Witam!
    Ekspres do kawy Nivona 830 - ok. 4500 kaw na liczniku, czyszczony, odkamieniany. W trakcie robienia kawy słychać rozszczelnienie pod ciśnieniem, syk i para idzie z górnej części zaparzacza, kawa nie leci normalnie, spływa do tacki, a po wyjęciu zaparzacza widać, że wężyk elastyczny w zaparzaczu sam pod ciśnieniem zostaje zsunięty z jednej strony.

Wymieniłem wężyk na nowy elastyczny myśląc, że może w nim jest przyczyna. Wężyk zakłada się mocno i sam na pewno nie jest w stanie się zsunąć, a nawet próba jego zsunięcia z dyszy nie jest już taka prosta po założeniu. Ponowna próba na nowym wężyku - to samo, ciśnienie, syk, wężyk w zaparzaczu stoi na baczność ponownie zsunięty, czyli logicznie rzecz biorąc, mam zatkany obwód obiegu płynu, co powoduje, że kawa nie idzie dalej, a ciśnienie rozsadza wężyk w zaparzaczu i go w nim zsuwa z dyszy. Czy dobrze myślę?

Co może być przyczyną niedrożności?
    Czy może nią być zatkany zawór drenażowy, czy zatkanie obiegu kawy powoduje inny element?

Drugi problem - ekspres robił fajną kawę z mlekiem, lecz nigdy nie zgadza się ilość napoju z wartością ustalaną na wyświetlaczu - robił przeważnie połowę wskazywanej na wyświetlaczu pojemności. Jak sięgam pamięcią, w trakcie robienia kawy mam wrażenie, że również słyszałem z wnętrza ekspresu syk ulatujacego ciśnienia, a może nawet część kawy lądowała w tacce ociekowej - lecz mała kawa w filiżankach zawsze była, co prawda w mniejszej ilości, i tak to działało jak pamiętam od ponad roku. Teraz mamy zero kawy, wężyk pod ciśnieniem w zaparzaczu zsunięty z dyszy.
    Czy przy okazji tej naprawy, można i tę wadę jakoś usunąć - czy może być powiązana z obecną usterką?

PS.
    Po zdjęciu plastikowej osłony nad zaworem drenażowym, widok całego zaworu drenażowego nie był ok, a cała sprężyna była zalepiona skamieniałą kawą. Prawdopodobnie skamieniała kawa znacząco mogła utrudnić przesuwanie się elementu na sprężynie.
    Pytanie - czy to mogło powodować, że nadmiar ciśnienia nie miał ujścia i uchodził wężykiem w zaparzaczu?
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 15  
    Zablokowany zawór drenażowy blokował obieg kawy - cała sprężyna była zalepiona skamieniałą kawą. Po wymianie zaworu drenażowego ekspres działa.