Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silniczek wspomagania elektrycznego

24 Lut 2019 09:29 555 20
  • Poziom 4  
    Witam. Potrzebuje zrobić do maszyny rolniczej system elektryczny. Potrzebuje aby napędzić oś maszyny do ok. 60obr/min, potrzebując do tego "dość dużej" siły (dokładnie nie wiem jakiej gdyż dopiero w najbliższym czasie planuje sprawdzić ile Newtonów tam potrzeba-podejrzewam że ok. 100Nm).
    Dla zobrazowania zdjęcie poglądowe zapożyczone z neta w załączniku.

Wiem że dużo osób w tego typu maszynie robiła to co ja używając do tego silniczka wycieraczek (w wielu przypadkach od poloneza(niby najmocniejszy)). Po rozmowach z tymi osobami usłyszałem żę sprawdza się ten silniczek lecz mógłby być trochę mocniejszy (pod tym obciążeniem jego obroty to ok.40/min). Pomyślałem więc że lepszym silnikiem może być silniczek od wspomagania elektrycznego od auta osobowego. Ma 12v obr. ok. 60/ min (tak mi pewien pan policzył na swoim silniczku) oraz wg. mnie zdecydowanie większą siłę. Praca takiego silniczka polegała by na tym że byłby w stanie spoczynku ok.5 min, następnie praca przez ok. 5-10sek i tak ciągle przez około 12 godzin.

1. Czy dobrze myślę że silniczek od wspomagania jest silniejszy od silniczka wycieraczek?
    2. Jaki pobór prądu może mieć takowy silniczek pod obciążeniem ok. 100Nm ?
    3. Czy w takich warunkach pracy (ciągłe wł i wył.) silnik przetrwa?

Czy może jest to słaby pomysł i zastąpić go innym silnikiem ?
    Mogę też zastosować coś co ma dużo większe obroty jednocześnie budując przekładnie bo miejsca mam tam dosyć, lecz wydaje mi się że silniczki od wspomagania lub wycieraczek wydają się lepszym rozwiązaniem gdyż temat przekładni odpada.
    Myślałem by zastosować tam rozrusznik ze skutera oraz dorobić do niego przekładnie by uzyskać wymaganą liczbę obrotów, lecz zostało mi to odradzone ponieważ na dłuższą mete rozrusznik by nie wytrzymał-podobno...

p.s. w ciągniku napięcie mam 12v także silniczki 24v odpadają.
    bardzo proszę o poradę :) pozdrawiam

Jeśli wybrałem nie właściwy dział bardzo proszę o przeniesienie do właściwego.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 39  
    100Nm to 10kg na dźwigni o ramieniu 1m. Sprawdź jaką siłą na dźwigni ruszysz tą oś. Możesz klucz tam założyć i nacisnąć ciężarkiem. Zmierz długość klucza i masę ciężarka.
  • Poziom 4  
    Jak zmierzyć to wiem. Planuje tą oś przekręcić kluczem dynamometrycznym i od razu wyjdzie pomiat. Tyle że nie mogę zrobić tego dzisiaj ponieważ jestem poza miejscem garażowania ww. maszyny.

Po prostu pamiętam jak w poprzednim roku kręciłem nią kluczem do rur i podejrzewam że na pewno nie będzie więcej niż 100Nm . Dlatego proszę by przyjąć tą wartość do szukania silniczka.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 4  
    ale przy zastosowaniu rozrusznika dajmy na to że z audi musiałbym zrobić na prawde solidną przekładnie. Rozrusznik domniemam że ma około 1000 obr/min i na dwóch kołach zębatych było by to praktycznie nie wykonalne by zredukować obroty do ~60/min. Poza tym kwestia kabla zasilania rozrusznika, musiałby to być na prawdę sporego przekroju przewód.

Wolałbym zostać przy spilniczku wycieraczek / wspomagania. Pytanie tylko czy silniczek wspomagania "da radę"
    Obroty ma na wyjściu idealne więc nie musiałbym kombinować z przekładnią, a i kabel zasilający nie byłby jakiś o dużym przekroju.
    Pytanie tylko czy się nada....
  • Poziom 4  
    Ok, to w takim razie zastosuje takowy.

Wiesz może jaką te silniczki mają moc? Bo nigdzie nie mogę uzyskać takiej informacji ....

Twoim zdaniem będzie to lepsza opcja od silniczka wycieraczek?
  • Poziom 39  
    Zrób napęd hydrauliczny zasilany z ciągnika.
  • Poziom 4  
    Jest to belarka do słomy. Chodzi o proces podania sznurka do wiązania. W oryginale muszę pociągnąć dźwignię która jest jednocześnie napinaczem. Gdy pociągnę dźwignię napinacz napina pasek co powoduje że oś się zaczyna obracać. Gdy już się obraca to trzymając tą dźwignię sznurek powoli schodzi w dół po czym po owinięciu się raz wokół beli puszczam dźwignię a sznurek ciągnie się sam z kłębka poprzez obrót beli.

Na tym filmiku widać dokładnie o co chodzi. Kierowca pociąga sznurek który ciągnie dźwignię o której piszę.
    https://www.dailymotion.com/video/x11xbml

od 0:30
  • Poziom 34  
    Maszyna to prasa zwijająca, oryginalnie był tam napęd mechaniczny. Służy to do załączania owijania sznurkiem. Ale 750W to zdecydowanie niepotrzebne. Jak w prasie wszystko działa tak jak należy, to silnik od wycieraczek spokojnie daje radę. Osobiście w miejsce sznurka daję siłownik elektryczny i wszystko działa tak jak w oryginale (poza tym, że nie trzeba ciągnąć za sznurek).
  • Poziom 4  
    przede wszystkim zalezy to od rodzaju prasy. Wiem że w polski działa do dość lekko, ja mam Carraro i jest zdecydowanie ciężej (stąd osoby które montowały silniczek od wycieraczek pisały że obroty drastycznie mu spadały co wiąże się z dłuższą praca silnika oraz pracy.

Z siłownikiem elektrycznym byłby patent najlepszy ale to nie jest tak do końca. Siłownik jak wspominałem napinał by dźwignię która napinała by rolke napinacza. Niby wszystko ok, ale cały ten element znajduje się pod osłoną co skutkuje tym że go nie widzę. A co się stanie gdy wysunę siłownik za mocne? Podejrzewam że zrobienie paru belek na za mocno napiętym pasku skutkowała by pęknięciem koła pasowego które w moim przypadku jest plastikowe... Rozważałem też opcję siłownika hydraulicznego ale to byłby ten sam problem...

Dlatego u mnie wziął się pomysł siniczka od wspomagania który działał by na zasadzie jak u kolegów silnik wycieraczek, z tym że byłby mocniejszy od silniczka od wycieraczek (co u nich było problemem).
  • Poziom 4  
    To chyba będzie idealna opcja :) Tylko pytanie czy ten siłownik korzystając z 12v prądu stałego w ciągniku będzie dobrze działał?
  • Poziom 43  
    silniczek wspomagania elektrycznego Kup taki na 12V.
    Oczywiście nowa wiązka z alternatora do siłownika i jakieś gniazdo i wyłącznik po drodze.
    Możesz zrobić deplikator momentu żeby ci szybciej pociągało sznurek.
    Bo momentu taki siłownika ma w h... ale jest wolny.
    Możesz se przesuwać punkt podparcia siłownika i szybkość regulować.
  • Poziom 4  
    przepraszam za link, ale sporo to mi pomoże.
    https://allegro.pl/oferta/silownik-elektryczn...-246e9683fac07743f77ee2f01bb84454c4701b8c0118

czy taki się nada? jest napisane że w maszynach rolniczych tez ma zastosowanie.

Przez to że ma spory moment a wolną prędkość wysuwu to gdy go na dźwigni możliwie blisko podłącze będzie ok :) W górnym max punkcie jest wymagany ruch dźwigni okolo 15cm. Gdy podłącze go dużo niżej oraz jak napnę pasek klinowy na tyle, że minimalne napięcie go spowdoduje ruch to podejrzewam że wystarczy mi około 2-3cm wysuwu to przy tym siłowniku co podałem v wysuwu to 8mm/sek , moje wymagane 5 cm osiągnie po 3-4 sek, więc będzie na prawdę spoko :) sporo mi pomogłeś, dziękuję bardzo i klikam pomógł :) pytanie czy siłownik z linku się nada
  • Poziom 18  
    A co myślicie o zastosowaniu zwykłej wkrętarki na 12V?.
    Wyłącznik z regulacją obrotów można wymontowac z obudowy i zamontować na kablu w kabinie.
  • Poziom 4  
    ok, dzięki. W aukcji jest napisane że zasilanie 12V więc chyba będzie ok.
    pozdrawiam

Silnik od wkrętarki może nie dać rady :(