Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie bezprzewodowe piecem gazowym - piec w piwnicy

24 Lut 2019 11:38 381 4
  • Poziom 1  
    Witam,

Chciałbym poznać opinie użytkowników nt. sterowania bezprzewodowego piecami gazowymi, gdy piec znajduje się w piwnicy.
    Mianowicie, czy ktoś z Użytkowników posiada może modem zamontowany w piwnicy? Obawiam się o słabe połączenie na dom.
    Oczywiście wolałbym poprowadzić przewody na parter, wiąże się to jednak z małą demolką, czego chciałbym uniknąć.

Piece na które dostałem dotychczasowo oferty to:
    -ECOTEC PLUS CV 256/5-5 H-PL gz50 GD21 , gazowy kondensacyjny 1-funkc. 5-7-27.2kW
    -VAILLANT pakiet kocioł CV 256/5-6 + VIH R 120/6B + multiMATIC F radiowy
    -JUNKERS wiszący kocioł kondensacyjny z zasobnikiem 42l warstwowym Cerapur ACU ZWSB 24/28-3E gazowy co+cwu
    - SAUNIER DUVAL 18kw z zasobnikiem 120 l

Być może ktoś z Was posiada owe i steruje z piwnicy bezprzewodowo.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Wszystko zależy od tego jak grube są ściany/stropy, jaką odległość ma do przebycia sygnał i ile po drodze będzie przeszkód.
    Zawsze można z piwnicy wyciągnąć odbiornik do mieszkania. Odbiornik zamontować blisko otworu w stropie.
  • Poziom 33  
    Tak jak kolega Magister_123 pisze - wszystko zależy od ścian i stropów.

Jeśli chodzi o kotły Vaillanta i ich regulator z literką F na końcu - czyli regulatory radiowe, to zawsze można wydłużyć/polepszyć ich zasięg. Standardowo "bazę" która komunikuje się bezprzewodowo ze sterownikiem w pomieszczeniu montuje się obok wyświetlacza pod klapką zakrywającą. Jest ona (klapka) wykonana z metalu i razem z całą obudową kotła może tłumić sygnał bezprzewodowy. Na szczęście w komplecie z regulatorem jest cokół do montażu na ścianie - wtedy za pomocą kabla 2-żyłowego można "wynieść" bazę z obudowy kotła w dowolne miejsce tak by polepszyć zasięg sygnału bezprzewodowego ze sterownikiem.
  • Poziom 36  
    szymon.s_95 napisał:
    Chciałbym poznać opinie użytkowników nt. sterowania bezprzewodowego piecami gazowymi, gdy piec znajduje się w piwnicy.

Nie mam kotła w piwnicy tylko w kuchni ale mam stare budynek, więc nie każdy regulator pokojowy ON/OFF działał u mnie prawidłowo.
    Np. Euroster Q7RXTX miał tendencję do gubienia zasięgu, a dopiero gdy zamontowałem Salusa RT510RF to problem z zasięgiem zniknął i regulator działa bez problemu.
    Jeśli chciałbyś bardziej wyrafinowane sterowanie kotłem to trzeba by brać pod uwagę oryginalny regulator bezprzewodowy ale to podnosi koszty zakupu i jeśli zasięg nie będzie odpowiedni to nie ma specjalnie opcji zamiany na inny model.

U Ciebie pozostaje zasadnicze pytanie gdzie miałby być nadajnik, bo odbiornik to już wiemy, że w piwnicy obok kotła.
    Jeśli regulator byłby na parterze to jeszcze jest szansa, że to zadziała, bo jeśli w grę wchodzą 2 stropy to raczej wątpię, aby to działało.
    Ale nic nie zastąpi testów praktycznych.
    Musiałbyś kupić dany regulator i go sprawdzić w warunkach bojowych.
    Jeśli nie da rady złapać zasięgu to musiałbyś poprowadzić kabel z piwnicy na parter i na parterze dać odbiornik.

Warto pamiętać, że odbiornik ON/OFF potrzebuje zwykle 2 przewodów:
    - jeden do zasilania 230V
    - drugi do sterowania kotłem.
    Ponieważ styki do sterowania regulatorem ON/OFF mogą posiadać w kotle 230V to zaleca się montaż przewodu z izolacją na 230V, a nie jakiś kabelków na napięcie stałe typu skrętka komputerowa.
    Z tego powodu w zależności od tego skąd chciałbyś prowadzić zasilanie do odbiornika to z piwnicy trzeba by poprowadzić co najmniej 1 albo nawet 2 przewody do odbiornika.
    Odbiornik musi być w takim miejscu, aby każdorazowo była komunikacja między odbiornikiem, a nadajnikiem (regulatorem pokojowym), więc finalne miejsce montażu nadajnika i odbiornika wyjdzie po serii testów w Twoim domu. Na sucho nikt Ci tego nie zagwarantuje.
  • Poziom 15  
    Ja mam bezprzewodowy termoregulator Digitime 800. Działa to przez dwa stropy. Docelowo i tak termoregulator ustawiony jest w jednym miejscu a różnica w cenie spora.