Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie bezprzewodowe piecem gazowym - piec w piwnicy

szymon.s_95 24 Feb 2019 11:38 1689 4
    szymon.s_95
    Level 2  
    Witam,

Chciałbym poznać opinie użytkowników nt. sterowania bezprzewodowego piecami gazowymi, gdy piec znajduje się w piwnicy.
    Mianowicie, czy ktoś z Użytkowników posiada może modem zamontowany w piwnicy? Obawiam się o słabe połączenie na dom.
    Oczywiście wolałbym poprowadzić przewody na parter, wiąże się to jednak z małą demolką, czego chciałbym uniknąć.

Piece na które dostałem dotychczasowo oferty to:
    -ECOTEC PLUS CV 256/5-5 H-PL gz50 GD21 , gazowy kondensacyjny 1-funkc. 5-7-27.2kW
    -VAILLANT pakiet kocioł CV 256/5-6 + VIH R 120/6B + multiMATIC F radiowy
    -JUNKERS wiszący kocioł kondensacyjny z zasobnikiem 42l warstwowym Cerapur ACU ZWSB 24/28-3E gazowy co+cwu
    - SAUNIER DUVAL 18kw z zasobnikiem 120 l

Być może ktoś z Was posiada owe i steruje z piwnicy bezprzewodowo.
  • Helpful post
    Magister_123
    Level 36  
    Wszystko zależy od tego jak grube są ściany/stropy, jaką odległość ma do przebycia sygnał i ile po drodze będzie przeszkód.
    Zawsze można z piwnicy wyciągnąć odbiornik do mieszkania. Odbiornik zamontować blisko otworu w stropie.
    ls_77
    Level 35  
    Tak jak kolega Magister_123 pisze - wszystko zależy od ścian i stropów.

Jeśli chodzi o kotły Vaillanta i ich regulator z literką F na końcu - czyli regulatory radiowe, to zawsze można wydłużyć/polepszyć ich zasięg. Standardowo "bazę" która komunikuje się bezprzewodowo ze sterownikiem w pomieszczeniu montuje się obok wyświetlacza pod klapką zakrywającą. Jest ona (klapka) wykonana z metalu i razem z całą obudową kotła może tłumić sygnał bezprzewodowy. Na szczęście w komplecie z regulatorem jest cokół do montażu na ścianie - wtedy za pomocą kabla 2-żyłowego można "wynieść" bazę z obudowy kotła w dowolne miejsce tak by polepszyć zasięg sygnału bezprzewodowego ze sterownikiem.
    BUCKS
    Level 39  
    szymon.s_95 wrote:
    Chciałbym poznać opinie użytkowników nt. sterowania bezprzewodowego piecami gazowymi, gdy piec znajduje się w piwnicy.

Nie mam kotła w piwnicy tylko w kuchni ale mam stare budynek, więc nie każdy regulator pokojowy ON/OFF działał u mnie prawidłowo.
    Np. Euroster Q7RXTX miał tendencję do gubienia zasięgu, a dopiero gdy zamontowałem Salusa RT510RF to problem z zasięgiem zniknął i regulator działa bez problemu.
    Jeśli chciałbyś bardziej wyrafinowane sterowanie kotłem to trzeba by brać pod uwagę oryginalny regulator bezprzewodowy ale to podnosi koszty zakupu i jeśli zasięg nie będzie odpowiedni to nie ma specjalnie opcji zamiany na inny model.

U Ciebie pozostaje zasadnicze pytanie gdzie miałby być nadajnik, bo odbiornik to już wiemy, że w piwnicy obok kotła.
    Jeśli regulator byłby na parterze to jeszcze jest szansa, że to zadziała, bo jeśli w grę wchodzą 2 stropy to raczej wątpię, aby to działało.
    Ale nic nie zastąpi testów praktycznych.
    Musiałbyś kupić dany regulator i go sprawdzić w warunkach bojowych.
    Jeśli nie da rady złapać zasięgu to musiałbyś poprowadzić kabel z piwnicy na parter i na parterze dać odbiornik.

Warto pamiętać, że odbiornik ON/OFF potrzebuje zwykle 2 przewodów:
    - jeden do zasilania 230V
    - drugi do sterowania kotłem.
    Ponieważ styki do sterowania regulatorem ON/OFF mogą posiadać w kotle 230V to zaleca się montaż przewodu z izolacją na 230V, a nie jakiś kabelków na napięcie stałe typu skrętka komputerowa.
    Z tego powodu w zależności od tego skąd chciałbyś prowadzić zasilanie do odbiornika to z piwnicy trzeba by poprowadzić co najmniej 1 albo nawet 2 przewody do odbiornika.
    Odbiornik musi być w takim miejscu, aby każdorazowo była komunikacja między odbiornikiem, a nadajnikiem (regulatorem pokojowym), więc finalne miejsce montażu nadajnika i odbiornika wyjdzie po serii testów w Twoim domu. Na sucho nikt Ci tego nie zagwarantuje.
    TomekO1976
    Level 16  
    Ja mam bezprzewodowy termoregulator Digitime 800. Działa to przez dwa stropy. Docelowo i tak termoregulator ustawiony jest w jednym miejscu a różnica w cenie spora.