Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompresor lodówkowy "na szybko"

byrrt 28 Lut 2019 08:18 4410 47
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #32 02 Mar 2019 01:30
    robokop
    Moderator Samochody

SKM 1964 napisał:
    Nie do końca tak jest . W samym przewodzie też będzie się skraplać woda ,
    dlatego pożądane jest stosowanie najkrótszych przewodów
    kompresor-pistolet .
    Woda skrapla się w zbiorniku - przede wszystkim. Dlatego tak się dzieje, że dochodzi do kondensacji pary wodnej, zawartej w spręzonym powietrzu, na zimnych ściankach zbiornika - w dodatku spręzone powietrze wpadając do zbiornika rozpręża się - powodując skraplanie wilgoci. Dlatego daje się sepratarory-odwadniacze, pomiędzy kompresorem, a zbiornikiem. Sama instalacja spręzonego powietrza może mieć potem i kilometr - kolejny sperator daje się wtedy jak najbliżej narzędzia.

• #34 03 Mar 2019 16:04
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

byrrt napisał:
    Smród nieprawdopodobny! Przy pierwszych płukaniach, podczas których nie miałem fizycznego kontaktu z tym co w butli śmierdziały ciuchy, śmierdziały narzędzia, śmierdział cały garaż, śmierdziałem ja.. Coś nieprawdopodobnego ;) Pocieszę jednak, że mimo różnych opinii w Internecie jest to do opanowania. Ja zalewałem butle wrzątkiem z proszkiem do prania, kapsułkami do prania, kapsułkami od zmywarki - w różnych konfiguracjach

A wystarczyło użyć sody kaustycznej i po kłopocie :-)

byrrt napisał:
    Nieprawdą jest, że jest to olej transformatorowy. To specjalnie dobrany olej, który jest obojętny pod gaz nabity do instalacji lodówki

To prawda lecz nie do końca. Niemniej w dzisiejszych czasach olej dobiera się do rodzaju gazu. Jednakże z tego co mi wiadomo w starych ( lata 70-80 ) agregatach amoniakowych, freonowych i butanowych był stosowany olej transformatorowy SIC ! Stąd obiegowa opinia że agregat nadal zalewany jest transformatorowym olejem. Na ogół jest to olej sprężarkowy podobny do stosowanego w kompresorach pierścieniowych, tłokowych lecz do różnych rodzajów gazów stosuje się inną lepkość i odmienne właściwości.

byrrt napisał:
    Zastosowana w projekcie butla po propan-butanie wg. danych producenta wytrzymuje o30 barów. 10 barów raczej nie powinno być dla niej problemem

Butla butlą ale ja bym się bał tych amatorskich spawów. Gazy pod ciśnieniem mają inne właściwości prężne niż ciecz. Dlatego Ja bym najpierw tą butle poddał po spawaniu kilkukrotnej próbie wodnej min 12 barów wtedy mógłbym być spokojny o spawy. Proszę sobie o tym poczytać. Przy 10 bar źle przyspawany kruciec może wystrzelić jak rakieta z tym nie ma żartów.

• #35 03 Mar 2019 18:37
    Xaveri
    Poziom 17  

Węgiel aktywowany do butli, zalać wodą destylowaną, niech postoi trochę (co jakiś czas mieszać) i smród gazu zniknie. Testowane jak na razie na 1 butli 3kg.

• #36 03 Mar 2019 21:46
    CichyCX
    Poziom 8  

Bardzo podoba mi się to co kolega wykonał, można powiedzieć coś z niczego. Zazdroszczę tej cichej pracy, mój kompresor uszy rozrywa. Jedno mnie martwi to jego wydajność bo te sprężarki mają małą moc ze względu na zastosowanie i przy dużym zapotrzebowaniu na ciśnienie będzie trzeba sporo czekać. Co do oleju to można tam wlać naprawdę byle co i krzywda sprezarce się nie stanie. Co do zabezpieczenia na wypadek awarii wyłącznika ciśnieniowego który został poruszony przez kilka osób, to wyraźnie było opisane ze takowy został użyty w urządzeniu... tylko ktoś nie doczytal. Pozdrawiam serdecznie.

• #37 03 Mar 2019 22:24
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Xaveri napisał:
    Węgiel aktywowany do butli, zalać wodą destylowaną

Dobry pomysł działa jak pochłaniacz przecież :-) na to nie wpadłem a przecież to logiczne.

• #38 04 Mar 2019 09:48
    djdavsbasse
    Poziom 1  

Pozwolę sobie zadać pytanie w tym temacie, ponieważ też jestem na etapie budowy cichego domowego kompresora.
    Posiadam 3 sprężarki rotacyjne (pracowały jako pompy ciepła w suszarkach do ubrań), 2x EKS080P i 1x EA089P, czynnik R134a.
    Proszę mi powiedzieć, jakim olejem najlepiej je uzupełniać?
    Podczas spuszczania czynnika olej był bezbarwny.
    Dużego "plucia" nie mają ale palec po zatkaniu wylotu podczas pracy jest lekko tłusty.
    Dziękuję za odpowiedź.

• #39 05 Mar 2019 08:43
    ^ToM^
    Poziom 34  

keseszel napisał:
    Skąd wiesz ile jest w nim oleju? Na czuja? .... Zaleta lodowkowego- cichutko praca. Wada- wypluwanie oleju niestety..

Olej na czuja, w tym zastosowaniu nie ma to wielkiego znaczenia. Ilość jaka była w nim fabrycznie jest wystarczająca.
    Co do plucia olejem to są informacje przesadzone. Sam używam dwie sztuki takich sprężarek z polskich lodówek i żadna nie wydziela ani kropelki oleju! Mimo kilkunastu lat używania, wąż wylotowy, jest absolutnie suchy i niezaolejony.

• #40 13 Mar 2019 16:07
    bb84
    Poziom 21  

Podpowiem jak uprościć konstrukcję takiego kompresora. Zamiast presostatu i zaworu zwrotnego montujemy dwa zawory bezpieczeństwa. Obsługa wygląda następująco:

1. Włączamy kompresor i czekamy do momentu osiągnięcia ciśnienia określonego przez zawory bezpieczeństwa. U mnie zawory na 5 bar puszczają przy około 5.5 bar.
    2. Pracujemy kilkanaście minut i wyłączamy.
    3. Przed ponownym uruchomieniem czekamy kilka minut na ostygnięcie PTC oraz spuszczamy powietrze z butli, żeby agregat startował bez obciążenia.

Agregat zalewam olejem 0W20 w ilości około 200ml.

Moderowany przez Marek_Skalski:

Porada zupełnie niezgodna z praktyką inżynierską.
    Zawory bezpieczeństwa nie służą do regulacji ciśnienia, ale jak sama nazwa mówi mają zapewnić bezpieczeństwo w sytuacji awaryjnej.
    Zostawiam ten post ku przestrodze, a Kolegę ostrzegam, że następna taka porada może mieć przykre konsekwencje.

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• #41 13 Mar 2019 17:22
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

bb84 napisał:
    Przed ponownym uruchomieniem czekamy kilka minut na ostygnięcie PTC oraz spuszczamy powietrze z butli, żeby agregat startował bez obciążenia.

Ciekawy sposób na marnowanie powietrza, jednak lepiej z presostatem.

• #42 13 Mar 2019 19:04
    bb84
    Poziom 21  

cooltygrysek napisał:
    Ciekawy sposób na marnowanie powietrza, jednak lepiej z presostatem.

Przy małej butli pozostaje problem stygnięcia PTC.

• #43 13 Mar 2019 22:51
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

cooltygrysek napisał:
    Ciekawy sposób na marnowanie powietrza,
    Raczej energii elektrycznej :D
    bb84 napisał:
    Przy małej butli pozostaje problem stygnięcia PTC.
    Nie, bo się usuwa PTC, a wstawia choćby najprostszy wyłącznik czasowy ustawiony na 1-3 sekundy.

• #44 13 Mar 2019 23:14
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Krzysztof Kamienski napisał:
    Raczej energii elektrycznej :D

Może ten kolega ma za darmo jakieś nadwyżki energii elektrycznej :-) Nigdy nie wiadomo dlatego też napisałem " powietrza " :-)

Nie, bo się usuwa PTC, a wstawia choćby najprostszy wyłącznik czasowy ustawiony na 1-3 sekundy.

Też prawda, wtedy problem z czekaniem aż wystygnie PTC zanika. Jednak nie wiem jak silnik zniesie zwiększające się w czasie obciążenie, spowodowane oporem ciśnienia w zbiorniku. Na ogół silniki w kompresorach lodówkowych mają z góry ustalone ciśnienie maksymalne a tym samym obciążenie silnika.

• #45 13 Mar 2019 23:22
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

@cooltygrysek W lodówkach kompresor tłoczy czynnik na kapilarę, wiec ciśnienie tam narasta błyskawicznie. Poza innymi aspektami, ten akurat nie ma znaczenia.

• #47 14 Mar 2019 08:16
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

@cooltygrysek W lodówkach kompresor tłoczy czynnik na kapilarę, wiec ciśnienie tam narasta błyskawicznie. Poza innymi aspektami, ten akurat nie ma znaczenia.

Tak rzeczywiście kolega ma rację, nie pomyślałem o tym, założyłem na szybko że ciśnienie jest mniejsze od znamionowego, potem się gwałtownie rozpręża. A tu faktycznie jest maksymalne od zaraz. Mea culpa :-(

• #48 14 Mar 2019 12:14
    bb84
    Poziom 21  

bb84 napisał:

Moderowano przez Marek_Skalski:
    Porada zupełnie niezgodna z praktyką inżynierską.
    Zawory bezpieczeństwa nie służą do regulacji ciśnienia, ale jak sama nazwa mówi mają zapewnić bezpieczeństwo w sytuacji awaryjnej.
    Zostawiam ten post ku przestrodze, a Kolegę ostrzegam, że następna taka porada może mieć przykre konsekwencje.

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

Szanowny moderatorze,

proszę zapoznać się z konstrukcjami fabrycznymi, przykładowo Revell Omega, w których nadmiar powietrza uchodzi zaworem. Zwróciłem również uwagę, że należy zastosować dwa zawory dla zachowania bezpieczeństwa w razie awarii jednego z nich.

https://www.youtube.com/watch?v=JnS7J6L44Ko

Dodano po 5 [minuty]:

byrrt napisał:
    Zastosowanie presostatu z zaworem rozprężnym likwiduje problem przerabiania układu rozruchu sprężarki tak więc polecam

W moim agregacie, przy pracy bez obciążenia, PTC stygnie przeszło minutę. Jesteś pewien, że w swoim nie masz startera innego typu ?