Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Dobór rezystorów do wyjść transkodera, sterowanie wyświetlaczem 7-segmentowym

24 Lut 2019 21:46 378 18
  • Poziom 3  
    Potrzebuję wykorzystać w projekcie transkoder BCD na kod wyświetlacza 7-segmentowego - klasyczny 7447 o poniższym schemacie:
    Dobór rezystorów do wyjść transkodera, sterowanie wyświetlaczem 7-segmentowym
    Proszę o pomoc w dobraniu rezystorów przy:
    - wejściach A,B,C,D którymi mikrokontroler wysyła kod BCD [spotkałem się tutaj raz bez rezystora a raz z po 350 ohm ]
    - wyjściach a,b,c,d,e,f,g które będą podłączone na wyświetlacze [tutaj 220 Ohm z tego co czytałem, tylko pytanie czy jeśli wyświetlaczy będzie kilka to czy każdy ma mieć swoje 220 Ohm (równolegle) czy 1 rezystor dla wszystkich]
    - wejściu VCC [raz widziałem podłączenie bez rezystora a raz 150 Ohm]
    - LT,RBI/RBO,RBI [potrzebuje je zewrzeć to +]
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Pomiędzy procesorem, a dekoderem nie musisz dawać rezystorów.
    Wartość rezystorów dla segmentów wyświetlacza dobierasz dla prądu wyświetlacza i jego koloru wg kalkulatora rezystorów dla LED (pełno w sieci)
    Jeden rezystor na każdy segment.
    Po co kilka wyświetlaczy pod jeden dekoder? będą wyświetlać to samo, chyba że ćwiczysz multipleksowanie, ale wtedy też jeden dekoder i 7 rezystorów (w danej chwili świeci tylko jeden wyświetlacz)
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Erwin14 napisał:
    ... jeśli wyświetlaczy będzie kilka to czy każdy ma mieć swoje 220 Ohm (równolegle)...
    SZEREGOWO(!) z każdym segmentem (czyli siedem sztuk na wyświetlacz plus ew. dodatkowy do kropki/przecinka), wyświetlacz ze wspólną ANODĄ.
  • Poziom 3  
    Mam wyświetlacze z wspólną katodą tylko. Na szczęście mam bramki NOT. Czy będzie w porządku jeśli sygnał a,b,c,d,e,f,g z transkodera dam bez rezystorów na wejścia bramek NOT, następnie z wyjść bramek dam sygnał na wyświetlacze przez rezystory dla każdego wyświetlacza?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Erwin14 napisał:
    czy jeśli wyświetlaczy będzie kilka

No właśnie ile ma być wyświetlaczy i czy ma być tam sterownie multipleksowe czy statyczne bo tam jest ograniczenie wydajności prądu dla segmentów w przypadku 7447 jak i bramek NOT.

Rezystora w Vcc nie potrzeba.

Dla wyświetlacza WK, sch.:
  • Poziom 40  
    Erwin14 napisał:
    Mam wyświetlacze z wspólną katodą tylko.
    To może zamiast tych TTL_ów 7447 oraz 7404, lepiej byłoby zastosować CMOS_y CD4511 ?.
  • Poziom 36  
    Erwin14 napisał:
    Mam wyświetlacze z wspólną katodą tylko. Na szczęście mam bramki NOT. Czy będzie w porządku jeśli sygnał a,b,c,d,e,f,g z transkodera dam bez rezystorów na wejścia bramek NOT, następnie z wyjść bramek dam sygnał na wyświetlacze przez rezystory dla każdego wyświetlacza?
    Wyjścia 7447 są z otwartym kolektorem, musisz każde podpiąć do +5V rezystorami.
  • Poziom 40  
    cirrostrato napisał:
    Wyjścia 7447 są z otwartym kolektorem

Sch. poprawiono:
  • Poziom 40  
    HD-VIDEO napisał:
    cirrostrato napisał:

Sch. poprawiono:
    Właśnie tak to powinno "wyglądać".
    Szkoda że prosty układ trzeba aż tak rozbudowywać. Czternaście rezystorów oraz trzy układy scalone a do tego TTL_e, prądożerne. :cry:
    Pomińmy fakt że 7447 ne wyświetla pełnej cyfry: 6 oraz 9.
  • Poziom 40  
    To zamieni na 74LS247 ale dalej nie wiadomo do czego ma to służyć.
  • Poziom 40  
    HD-VIDEO napisał:
    To zamieni na 74LS247
    Niewiele to zmieni.
    Dla wyświetlaczy ze wspólną katodą stosowało się: 7448.

Masz rację:
    HD-VIDEO napisał:
    ale dalej nie wiadomo do czego ma to służyć.
    My się "gimnastykujemy" a autor milczy.
  • Poziom 3  
    Wyświetlaczy będzie 7 lub 8. Będą obsługiwane w wykorzystaniem mulitipleksowania. Na bazie schematu @HD-VIDEO zrobiłem poniższy schemat dla 7 multipleksowanych wyświetlaczy. Czy tak będzie dobrze? I jakie to mają być rezystory które zalecił @cirrostrato?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Dodatnie napięcie na wspólne katody wyświetlaczy, chyba coś nie tak :?: :cry: .
    Moim zdaniem układ ten niema prawa działać.
    W przypadku użycia multipleksowania, poszczególne segmenty wyświetlaczy łączymy równolegle ze sobą a tym samym niema potrzeby stosowania czterdziestu dziewięciu rezystorów.

Erwin14 napisał:
    I jakie to mają być rezystory które zalecił @cirrostrato?
    Na to pytanie otrzymałeś odpowiedź #2:
    Justyniunia napisał:
    Wartość rezystorów dla segmentów wyświetlacza dobierasz dla prądu wyświetlacza i jego koloru wg kalkulatora rezystorów dla LED (pełno w sieci)
    Jeden rezystor na każdy segment.

Edit:

Nie sugeruj się wartościami rezystorów z załącznika.
  • Poziom 3  
    gumisie napisał:
    Dodatnie napięcie na wspólne katody wyświetlaczy, chyba coś nie tak :?: :cry: .
    Moim zdaniem układ ten niema prawa działać.

Nie rozumiem, przecież na wspólną katodę to właśnie plus ma iść z tego co wiem, a poszczególne segmenty są zapalane minusem.

gumisie napisał:
    W przypadku użycia multipleksowania, poszczególne segmenty wyświetlaczy łączymy równolegle ze sobą a tym samym niema potrzeby stosowania czterdziestu dziewięciu rezystorów.

Racja, tak podejrzewałem ale skoro powiedziano że mają mieć osobne to tak dałem. Nie pomyślałem że mówiono o sterowaniu statycznym a nie multipleksowaniu.

Edit: A co to tych rezystorów to mi chodziło o wartości tych które są między 7447 a masą z powodu:
    cirrostrato napisał:
  • Poziom 40  
    Erwin14 napisał:
    Edit: A co to tych rezystorów to mi chodziło o wartości tych które są między 7447 a masą z powodu:
    cirrostrato napisał:

Oj szanowny kolego, ja na twoim miejscu jednak zacząłby uczęszczać na wykłady.
    Spójrz na załącznik Kol. HD-VIDEO, #8.
    Te podciągające rezystory podpięte są do +5V a nie do GND.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Sch#12 jest niepoprawny.

Jeżeli stosujesz tak duży mikrokontroler, on ma wystarczającą ilość portów aby obsłużyć 8 wyświetlaczy; stosowanie 7447 jest sensowne, gdy braknie wyprowadzeń do sterowania wyświetlaczem.

Moim zdaniem 7404 nie są w stanie dostarczyć odpowiedniego prądu dla wyświetlaczy, Nie wiadomo jakie to są wyświetlacze. Te współczesne "chińskie" są bardzo jasne przy prądzie 5mA, a stare np. z NRD, to 20mA i dalej nic nie widać.

Jeżeli mają być wyświetlacze WK, zrobił bym tak:
    Segmenty a,b,c,d,e,f,g oraz dp sterowane przez ATmega8 poprzez układ UDN2981 + dobrane rezystory, a wspólne katody przez tranzystory BC337 x8. Dwa porty AT8 obsłużą 8-siem wyświetlaczy.
  • Poziom 3  
    Witam po przerwie. Zrealizowałem ten układ w praktyce. Wcześniej w sklepie gdy prosiłem o wyświetlacze ze wspólną anodą to dostałem ze wspólną katodą, ale później okazało się że dobrze wyszło bo zamówione przeze mnie transkodery BCD na kod wyświetlacza 7 segmentowego mają wbudowaną negację o czym niestety dowiedziałem się gdy wbudowałem już dodatkowe negacje. W końcu wyszedł układ taki jak poniżej:
    Układ działa dobrze... w nocy. Przy otwartym świetle świecą bardzo słabo. Dodam że gdy multipleksuję 2 wyświetlacze to jest w porządku, ale im więcej tym świecą słabiej. I kolejny problem to że na sąsiednich wyświetlaczach widać "poświatę" tego co jest na poprzednim wyświetlaczu. Im częstsze ustawie multipleksowanie, tym ten efekt jest większy. Przy 1ms na wyświetlacz zlewa się już wszystko i są same ósemki. A im rzadsze multiplesowanie (np.4ms) to już widać miganie wyświetlacza. Ustawiłem coś pośrodku, że miganie jest lekkie i ta poświata jest lekka (ale dobrze zauważalna).

HD-VIDEO napisał:
    Sch#12 jest niepoprawny.
    Tak, i w dodatku w wielu miejscach o czym się przekonałem. W końcu doszedłem to schematu jak wyżej.

HD-VIDEO napisał:
    Jeżeli stosujesz tak duży mikrokontroler, on ma wystarczającą ilość portów aby obsłużyć 8 wyświetlaczy; stosowanie 7447 jest sensowne, gdy braknie wyprowadzeń do sterowania wyświetlaczem.
    No właśnie pozostałe porty chcę zachować na inne rzeczy (m.in na odbieranie danych do wyświetlania).

Proszę o napisanie jak można w łatwy sposób poprawić natężenie świecenia wyświetlaczy. Może zmniejszyć rezystory? PS. diody na wyświetlaczu są zielone a nie czerwone jak zazwyczaj.

edit: jeszcze 2 pytania:
    Zasilanie jest filtrowane przy mikrokontrolerze. Czy powinienem dać 100nF też przy 7447N albo przy wyświetlaczach?
    Podłączenia do wyświetlaczy odpowiadające za kropki są wolne. Czy powinienem je zewrzeć do VCC?
  • Poziom 40  
    Erwin14 napisał:
    W końcu wyszedł układ taki jak poniżej:

Erwin14 napisał:
    Układ działa dobrze

Podstawą jest poprawnie narysowany schemat, nawet takki prosty, a schemat ma błędy

Nie wiadomo co co są za wyświetlacze, stare czy współczesne. Współczesne chińskie bardzo jasno świecą. Trzeba sprawdzić taki wyświetlacz statycznie przy napięciu zasilania 5V i prądzie 10mA na segment jak jasno świeci, jeżeli nie ma dokumentacji do tego wyświetlacza.

Przy Vcc układu 7447 kondensator 100nF+ z 220µF, bo z tego wyprowadzenia jest pobierany prąd dla wszystkich wyświetlaczy.
  • Poziom 3  
    Poprawiłem wyświetlanie na ile to było możliwe. Przede wszystkim przerobiłem program przydzielając maksymalnie dużo czasu obsłudze wyświetlaczy. Poprawiłem też filtrację zasilania. Wyświetlanie poprawiłoby się też przy zmniejszeniu wartości rezystorów.