Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieprawidłowy odbiór MUX 3 - cykliczne zakłócenia

24 Lut 2019 22:42 771 24
  • Poziom 11  
    Witam

Teściowa poprosiła mnie o pomoc w podłączeniu instalacji DVBT. Niestety mieszkanie w bloku na 1 piętrze i pech chciał,
    że na wprost balkonu wybudowany został blok. Który zasłania praktycznie wszystko.
    Docelowo sygnał ma być odbierany z nadajnika Jelenia Góra "Śnieżne Kotły".

Chciała aby zostało wykonane to jak najmniejszym nakładem finansowym.

Więc wykorzystałem praktycznie wszystko co było pod ręką dokupując jedynie wzmacniacz sygnału.

Miałem starą antenę UHF bardzo długą, przeleżała na strychu może z 20-30lat umocowana na uchwycie.
    Jedne co świadomie zostawiłem w tej antenie nie tak, to niektóre direktory są krzywo poustawiane względem osi X oraz Y. Nie wszystkie ale kilka sztuk.

Taka jak tutaj praktycznie identyczna Nieprawidłowy odbiór MUX 3 - cykliczne zakłócenia

Aby nie wiercić dziur w ścianie na kabel użyłem przelotki okiennej takiej najtańszej białej
    gdyż ona najmniej tłumi sygnał ale jednak tłumi (bynajmniej mniej od takiej droższej czarnej całkowicie płaskiej).

Oczywiście kocówki kabli wykonane poprawnie używając zaciskarki.

Ku mojemu zdziwieniu złapałem 16 programów kierując antenę na wprost budynku.

Były to programy następujące

MUX 1
    8TV, ATM Rozrywka, FOKUS TV, POLO TV, Stopklatka TV, TTV, TVP ABC, TV Trwam

MUX 2
    Polsat, Super Polsat, PULS 2, TV4, TV6, TVN, TVN Siedem, TV Puls

Antena zamocowana na uchwycie o balustradę balkonu jakieś pół metra nad balustradą gdyż tylko taki miałem
    uchwyt (mam też taki o wysokości 2m tylko jest bardzo ciężki i nie wiem jak wpłynie to na stabilność).

Początkowo te 16 programów wystarczało, antena była założona bez żadnych wzmacniaczy czy symetryzatorów. Owszem łapane było dodatkowo
    jeszcze ponad 10 a nawet 12 programów ale był albo brak sygnału albo obraz totalnie poszatkowany.

Dołożyłem więc zasilacz regulowany 12V bodajże 100mA
    oraz wzmacniacz taki jak ten poniżej:

Pozwoliło mi to odbierać

MUX 3
    TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Historia, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Regionalna, TVP Rozrywka

A także kilka dodatkowych programów takich jak STARS.TV, Łużyce, EmiTV oraz kilka innych... Zdarzyło się również złapać MUX 8 ale nie w tym problem.

Wszystko działa pięknie, jedynie cyklicznie problemy występują z TVP1 HD, TVP2 HD oraz TVP Info.

Cały dzień będzie dobrze a nagle pod wieczór lub późnym popołudniem zaczynają pojawiać się artefakty,
    znikają aby powrócić po kilkunastu minutach. Podczas tego zdarzają się również defekty dźwiękowe.

Chwilowo nie mam jak zmierzyć mocy sygnału ale jakość na MUX 3 w wymienionych programach waha się od 20 do ~50, sporadycznie skoczy na 60.

Proszę o jakieś sugestie co mogę zrobić w tym pechowym miejscu aby poprawić sygnał.

Chciałbym uniknąć wymiany anteny, ewentualnie puszczenie kabla w ścianie wchodzi w grę. Jednakże to już w ostateczności.

Miejsce gdzie znajduje się mieszkanie to Bolesławiec ul. Jezierskiego Franciszka Salezego 34 1 piętro.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 36  
    pero3782 napisał:
    użyłem przelotki okiennej takiej najtańszej białej gdyż ona najmniej tłumi sygnał

Tłumi i to stosunkowo mocno. Bywa że każdy egzemplarz ma trochę inne tłumienie.
    pero3782 napisał:
    antena była założona bez żadnych wzmacniaczy czy symetryzatorów

To jak podpiąłeś przewód?
    pero3782 napisał:
    Dołożyłem więc wzmacniacz oraz zasilacz regulowany 12V bodajże 100mA oraz wzmacniacz taki jak ten poniżej

To ile tych wzmacniaczy?
    pero3782 napisał:
    Pozwoliło mi to odbierać
    MUX 3
    TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Historia, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Regionalna, TVP Rozrywka

TVP Polonia nie nadaje w naziemnej od dawna, a TVP Rozrywka jest w mux-8.
    pero3782 napisał:
    Chwilowo nie mam jak zmierzyć mocy sygnału

W większości odbiorników siłę i jakość sygnału można sprawdzić w opcji wyszukiwania ręcznego lub w diagnostyce. Co to za odbiornik?
    pero3782 napisał:
    jakość na MUX 3 w wymienionych programach waha się od 20 do ~50, sporadycznie skoczy na 60

Na którym kanale - 32 czy 49?
  • Poziom 11  
    Przepraszam. Faktycznie wkradło się tutaj kilka błędów.
    Te natomiast zdążyłem poprawić przed odpowiedzią powyżej.

Tak złączka tłumi mocno ale jednak zdecydowanie mniej w stosunku do czarnej płaskiej, to miałem w zamyśle. Na tej czarnej praktycznie odbiór jest niemożliwy.

Rzeczywiście wykluczając TVP Polonia.

Wzmacniacz był tylko jeden, mniej więcej taki jak na zdjęciu..

Co do podpięcia przewodu to w puszce umocowanej pod DIPOL
    po prostu umieściłem kabel mocując go śrubkami itd...

Fakt dosyć prowizorka ale zdawało to egzamin do momentu
    kiedy nie były potrzebne pozostałe programy.

Jutro podam model dekodera, który też swoje w suchym miejscu
    odleżał sporadycznie używany. Ale najprawdopodobniej jest to manta (spróbuję również aktualizację oprogramowania jeżeli takowa będzie gdzieś dostępna).

Pozostałe parametry takie jak kanał, siła itd... podam jutro.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    pero3782 napisał:

Miałem starą antenę UHF bardzo długą, przeleżała na strychu może z 20-30lat umocowana na uchwycie.

Oczywiście kocówki kabli wykonane poprawnie używając zaciskarki.

Ku mojemu zdziwieniu złapałem 16 programów kierując antenę na wprost budynku......

Proszę o jakieś sugestie co mogę zrobić w tym pechowym miejscu aby poprawić sygnał.
    .

Jak stara to może taka( 13-el) Nieprawidłowy odbiór MUX 3 - cykliczne zakłócenia
    A jak taka to one były na kanały 21-39 robione. Stąd te problemy z wyższym kanałem. Moim zdaniem wyjście jest jedno. Zmienić antenę na np. siatkową, która jest w miarę tania i jeszcze odbierze VHF bo nic o tym nie piszesz (MUX-8)
    To wgrywanie oprogramowania to lepiej sobie daruj.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    _kli_ skoro Śnieżne to raczej kanał 49 a nie 32 - Żagań/Wichów.
    Moim zdaniem LeDy ma rację. Taki "staroć" to może być antena na część pasma UHF. Kiedyś Telmor też robił takie.
    W takiej lokalizacji zwykła siatka może zdać egzamin. Wzmacniacz również może się przydać.
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    TELMOR_PL napisał:
    _kli_ skoro Śnieżne to raczej kanał 49 a nie 32 - Żagań/Wichów.

Bolesławiec jest w zasięgu Wichowa, zatem przy skanie automatycznym, dekoder mógł "zassać" jakiś sygnał na k.32 z odbicia, zamiast na wyższym k.49.
    Oczywiście wariant z anteną niewykluczony.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Owszem, w zasięgu ale to "końcówka" .... no i kierunek ten sam tylko zwrot przeciwny - 180 stopni. Do tego balkon skierowany na Kotły. Pozostaje jedynie odbicie od tego bloku z nad przeciwka ale to przy tak silnie kierunkowej antenie to raczej mało możliwe. No ale za sygnałami trudno nadążyć i różnie to bywa.
  • Poziom 11  
    Powiem tak. Z tą kierunkową anteną wyczerpałem wszelkie możliwości. Ostatecznie została zdemontowana.

Wziąłem starą antenę siatkową (bardzo dobrze utrzymaną ze strychu), dokupiłem symetryzator 1-69 (nie było 21-69). Niestety bez złącza F.

Antena wycelowana prosto w ten blok tylko już bardziej na rogu balkonu i mam złapane wszytko włącznie z MUX-8. Programów łącznie 39 więc pewnie zebrało sygnał również z innych okolicznych nadajników.

Jutro zrobię reset dekodera i wprowadzę ręcznie parametry pod śnieżne kotły.

Sytuacja wygląda tak, że o ile mux 8 jakość 60-90% tak mux 3 60-40% a mux 1-2 to już ledwo 20%.

Antenę wystarczy dosłownie ruszyć o 1mm i różnica w sygnale jest diametralna.

Odbieram również masę niepotrzebnych śmieci takich jak test1, test2 itd...z kolei odbierając TV4 jest ciągle jakieś tło TVP z jakąś grafika na temat jakiegoś programu który u nich leci również to samo bodajże z TV6.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja gdy symetryzator zamieniam na wzmacniacz WZM180 z podpiętym zasilaczem regulowanym (który najbardziej efektywnie działa gdy ustawie go w okolice ~65% mocy).

Raz odbiór jest wzorowy. Mux8 oraz pozostałe igła jakość nie spada poniżej 40%. Wystarczy ponowny skan lub restart dekodera aby nie było nic. Działa zmienię program na inny i za chwilę na poprzednim brak sygnału. Tak jak mówię jutro ustawie ręcznie parametry odbioru.

Z kolei zdarza się również, łapać ścinki na symetryzatorze. Głównie MUX 1-2.

Tylko ciekawi mni fakt, że na kierunkowej MUX 1-2 działały bez zarzutu.

Dodano po 5 [minuty]:

Dodam, że przy kierunkowej z symetryzatorem mux3 igła a mux 1-2 co jakiś czas przy jakości 60-100 ściny obrazu
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Po tym co tu opisałeś to chciałbym zobaczyć zdjęcie jak to w puszce podłączyłeś.
  • Poziom 11  
    Podrzucę jutro zdjęcie w wolnej chwili.

W sumie w puszce nic specjalnego z tym symetryzatorem.

Wyglądaj to praktycznie identyczne jak na przykładowym zdjęciu

W żadnym wypadku przewód zewnętrzny nie ma styku z wewnętrznym ani jednym włoskiem.

Dodano po 2 [minuty]:

Mój symetryzator różni się tym, że ma metalizowane otwory.

Dodano po 4 [minuty]:

Podłączyłem jak do tej pory kilkanaście anten jednakże pierwszy raz spotykam się z takim czymś.

Miałem kiedyś okazję montować antenę w podobnym miejscu i tam gdzie miało nie być sygnału to w sumie zdała się prosta antena z drutu miedzianego...

Ot taki paradoks.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    pero3782 napisał:
    Programów łącznie 39

Gdybyś odbierał komplet mux-ów tylko z jednego nadajnika, powinno ich być 38 (8+8+7+15). Skoro jest 39, to znaczy że odbierasz dwie wersje mux-3 (dolnośląska i lubuska).
    pero3782 napisał:
    Sytuacja wygląda tak, że o ile mux 8 jakość 60-90% tak mux 3 60-40% a mux 1-2 to już ledwo 20%.

Póki nie zrobisz skanowania ręcznego wybranych kanałów, to nie będziesz wiedział skąd tak naprawdę odbierasz.
    Jak wspomniałem wyżej, jesteś w zasięgu dwóch mocnych nadajników (Śnieżne Kotły, Wichów). Pomimo ze antena skierowana jest na południe, między blokami mógł "zaplątać się" odbity sygnał z Wichowa. Zatem powinieneś sprawdzić sygnał na wybranych kanałach i ostatecznie przeskanować te z lepszymi parametrami
    mux-1 -> k.30 lub 45
    mux-2 -> k.35 lub 41
    mux-3 -> k.49 lub 32
    mux-8 -> k.6 lub 8
    pero3782 napisał:
    Odbieram również masę niepotrzebnych śmieci takich jak test1, test2 itd...z kolei odbierając TV4 jest ciągle jakieś tło TVP z jakąś grafika na temat jakiegoś programu który u nich leci również to samo bodajże z TV6.

To są kanały testowe HbbTV mux-8, których Twój dekoder i tak nie jest w stanie odebrać, więc możesz je spokojnie usunąć z listy.
    pero3782 napisał:
    Wziąłem starą antenę siatkową

pero3782 napisał:
    Mux8 oraz pozostałe igła jakość nie spada poniżej 40%.

Nadajniki z których odbierasz mux-8 nadają go w polaryzacji pionowej. Siatkę masz zamontowaną do odbioru polaryzacji poziomej. Może okazać się że pomimo wysiłków, stabilny odbiór tego mux-a na tej antenie nie będzie możliwy.
  • Poziom 11  
    Dziękuję za tak obszerną pomoc.

Jutro w sumie dzisiaj obadam sprawę co i jak.

A czy tego symetryzatora nie powinienem zastąpić symetryzatorem 21-69?

Jeżeli miałbym mniejszy zakres kanałów gdzie pozostałe zostały by wycięte to teoretycznie miałbym mniej zakłóceń?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    pero3782 napisał:
    A czy tego symetryzatora nie powinienem zastąpić symetryzatorem 21-69?

Jeżeli już, to na k.6-60. Z jednej strony - być może umożliwi Ci jaki taki odbiór mux-8, a z drugiej - ograniczy trochę wpływ BTS-ów LTE, których w okolicy masz kilka.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    Wziąłem starą antenę siatkową (bardzo dobrze utrzymaną ze strychu), dokupiłem symetryzator 1-69 (nie było 21-69)....
    Antenę wystarczy dosłownie ruszyć o 1mm i różnica w sygnale jest diametralna.

Dlatego chciałem abyś dał zdjęcia tej anteny co masz a nie poglądowej. Coś masz źle połączone lub coś od starości w tej antenie nie łączy. Jak zobaczę zdjęcie to wtedy można coś podpowiadać konkretnie.
    Siatkowa nie ma takiego łączenia z symetryzatorem jak poglądowe zdjęcie.

Taka siatkowa ma dobre połączenie z symetryzatorem. (druty wchodzą do puszki)

ale ta ma łączenie do puszki przez śruby wchodzące i tam zardzewiało i nie ma przejścia. To może być powodem "dziwnego zachowania" anteny. Nieprawidłowy odbiór MUX 3 - cykliczne zakłócenia
  • Poziom 11  
    Ja mam ten drugi przypadek.

Kolega ma rację to może być przyczyną.

Najprawdopodobniej jest kiepski styk bądź w ogóle go nie ma.

Ciekawe czy u mnie w mieście dostanę od reki symetryzator 6-60

Dodano po 8 [godziny] 24 [minuty]:

Więc tak

Wszystkie kanały wbite ręcznie pod śnieżne kotły.

Na razie mam symetryzator 1-69 gdyż 6-60 nie mogę dostać nigdzie po za allegro.

Wzmacniacz wyrzucony całkowicie więc straciłem MUX-8 ale i też pewnie propagacja uległa zmianie bo dzisiaj MUX-8 nie ma ani z nadajnika Śnieżne Kotły ani z nadajnika Wichów.

Pod MUX-8 na razie nie będę robił instalacji.

Wszystkie MUXY odbierają.

Na MUX-1 JAKOSC 80-101%
    MUX-2 60-80%
    MUX-3 40-60%

Kupiłem nowe śruby, nakrętki oraz podkładki.
    Styk jest idealny.

Myślę, że zamiast tego symetryzatora lepszy będzie zakup filtra LTE 800.

Podobno firmy SYNAPS w granicach 20zł daje dobre rezultaty.

Myślę o tym filtrze gdyż tylko na MUX-3 sporadycznie zatnie się obraz delikatni raz na kilka minut. Zauważyłem, że końcówka ostatnie programy klatkuja najczęściej.
  • Poziom 31  
    pero3782 napisał:
    Myślę o tym filtrze gdyż tylko na MUX-3 sporadycznie zatnie się obraz delikatni raz na kilka minut. Zauważyłem, że końcówka ostatnie programy klatkuja najczęściej.

To chyba nie jest sprawa LTE. Kotły nadają MUX-3 na 49 kanale, Wichów na 32. To trochę "za daleko" by zakłócenia z pasma 800 MHz (pow. 60k) zakłócały tak nisko. Raczej sygnał na dolnej granicy. Do Śnieżnych jest jednak trochę (54km) a taka odległość ma już znaczenie w tłumieniu wyższych częstotliwości.
  • Poziom 11  
    Też dało mi to do myślenia ale w końcu jak to jest bo niektóre źródła podają, że częstotliwość A LTE Orange dla bloku A5 Zaczyna się bodajże na 691MHz.

Dodatkowo wczoraj złamałem ostetni reflektor na samym dole poprzeczny. Idący wzdłuż szerokości anteny. Złamał mi się do połowy. Ale nie widzę jakichś dodatkowych defektów. Tak jak mówię antena działa wiele lepiej.

Ostatnie co przychodzi mi na myśl to pozbycie się tej przelotki okiennej.

Co ciekawe. Gdy odwrócę TV w stronę okna balkonowego w kierunku anteny to jakość sygnału zwiększa się. Czyżby TV był przyczyną zakłóceń?
  • Poziom 31  
    Częstotliwość 691MHz to środek kanału 48. Dla LTE zarezerwowano częstotliwości powyżej 790MHz czyli od k.61.
    Pozbycie się przelotki okiennej to bardzo dobry pomysł, zyskasz kilka dB.
    pero3782 napisał:
    Co ciekawe. Gdy odwrócę TV w stronę okna balkonowego w kierunku anteny to jakość sygnału zwiększa się. Czyżby TV był przyczyną zakłóceń?

Nie wiem jakie masz połączenie pomiędzy oknem a TV ale tu raczej szukałbym przyczyny zmian w jakości sygnału, niż w samym TV - ruszaniu/pozycji. Po prostu ruszasz również kablem.
    Może zły styk w gnieździe antenowym?
  • Poziom 11  
    Dekoder wpięty jest pod TV kablem HDMI.

Więc dekodera nie ruszam.

Jedynie co się rusza to kabel zasilający wraz z HDMI.
  • Poziom 31  
    Może słaby kontakt masy/ekranu. Musisz to sprawdzić. Pozycja TV nic nie ma do prawidłowego odbioru.
    Chyba że korzystasz z anteny pokojowej ... ale to już całkiem inny temat i bardziej złożony niż niektórym się wydaje.
    Najpierw przelotka...
  • Poziom 11  
    Sprawdzałem to kilkukrotnie.
    Tutaj na pewno jest wszystko w porządku.

Myślę, że jednak ta przelotka jest sprawcą.

Zaleca się łączyć kabel, który jest skrócony pod przelotkę czy użyć jednego całego kawałka ?

Kiedyś w innej miejscowości z super widokiem na śnieżne kotły użyłem tej droższej płaskiej czarnej z pomarańczową taśma to sygnał zniszczyła doszczętnie ale później biała załatwiła sprawę.
  • Poziom 43  
    Już był taki temat na elektrodzie i dopiero po likwidacji przelotki wszystko zadziałało jak trzeba.
    Pomiń przelotkę, otwórz okno, połącz bezpośrednio (beczką) i sprawdź.
  • Poziom 31  
    pero3782 napisał:
    Kiedyś w innej miejscowości z super widokiem na śnieżne kotły użyłem tej droższej płaskiej czarnej z pomarańczową taśma to sygnał zniszczyła doszczętnie ale później biała załatwiła sprawę.

Żadna tego typu przelotka, nawet niech będzie złota i to w środku również nie zda egzaminu. Ta biała "załatwiał sprawę" bo sygnał był na tyle duży.
    Jeśli nie utrzymamy "reżimu" impedancyjnego na całej długości kabla (od anteny do odbiornika) to takie cuda są na porządku dziennym.
    Każda taka przeszkoda - źle zgięty kabel, zmiana impedancji, nieprawidłowe łączenie przewodu, zmiana rodzaju,.. itp. powoduje odbicia i diametralne pogorszenie/zwiększenie współczynnika fali stojącej VSWR. Ma to kolosalny wpływ na jakość sygnału i współczynniki MER i BER. Co się dalej dzieje z odbiorem to już wiesz.
    Jeśli to możliwe kabel powinien być z jednego kawałka.
  • Poziom 11  
    Szczerze to można powiedzieć, że od początku z premedytacją :D użyłem tej przelotki gdyż początkowo teściowa nie chciała wiercić po ścianach no ale musi to przeboleć ;)
  • Poziom 43  
    Do czego mogą doprowadzić teściowe?? :D :D
    Wierć tak aby było najbardziej widać. :D :D
    Masz szanse się odgryźć.