Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika.

tomybb 25 Lut 2019 02:47 5139 22
  • Bohaterką dzisiejszego artykułu jest wkrętarka Parkside PSSA 3.6 D4, sprzedawana sezonowo w sklepach Lidl.
    Tak prezentuje się opakowanie oraz dane techniczne:
    Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika. Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika.
    Całość umieszczona w walizce, w której poza wkrętarką znajdziemy także zasilacz, oraz kilka podstawowych bitów i końcówkę magnetyczną:
    Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika. Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika. Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika. Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika.

Wkrętarka może pracować w dwóch pozycjach: pistoletu, a po przekręceniu - prosta. Myślę że jest to dosyć ciekawa funkcja tego sprzętu.
    Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika. Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika.

Bity montuje się w uchwycie samozatrzaskowym, uniemożliwiającym ich wypadnięcie, nie ma tutaj futerka, typowego jednak dla większych wkrętarek. Do podświetlenia obszaru pracy mamy jedną diodę LED, niestety zaświeca się ona tylko podczas wkręcania/wykręcania, nie ma tutaj, tak jak choćby we wkrętarce Bosch IXO, przycisku dwustanowego, gdzie delikatne naciśnięcie załącza tylko podświetlenie, a dopiero mocniejsze dociśnięcie włącza silnik, szkoda, bo to dość przydatna funkcja. Przełącznik zmiany obrotów umieszczony dosyć poręcznie. 6 ustawień momentu dokręcania oraz całkowite zblokowanie, osobiście nie polecam pracy przy zablokowanym momencie na sztywno. Raz miałem taką sytuację, że użyłem tego trybu do mocno zakręconej śruby i od tego czasu mam wrażenie, że wkrętarka nieco głośniej pracuje. Wiadomo, że nie jest to sprzęt z górnej półki i raczej radziłbym nie nadwyrężać go, korzystać tylko z 6 stopniowej skali ustawienia momentu.
    Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika. Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika. Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika.

Wskaźnik stanu naładowania akumulatora, trzy diody Led, informuje nas o stanie naładowania akumulatora tylko w momencie pracy silnika.

Z ciekawszych rzeczy, z tyłu, na rękojeści umieszczono latarkę, zbudowaną z 4 LED-ów, którą możemy włączyć/wyłączyć w dowolnym momencie, niezależnie od pracy silnika. Latarka daje światło mocniejsze niż przeciętny smartfon.

Producent deklaruje czas ładowania ok. 1 godziny, sprawdziłem to, całkowicie rozładowana wkrętarka ładowała się na zasilaczu dokładnie 55 minut. O poziomie ładowania informuje nas wskaźnik akumulatora. Co ciekawe, w czasie gdy wkrętarka podłączona jest do zasilacza, nie da się z niej korzystać.

Chcąc sprawdzić na ile wystarczy akumulator, postanowiłem zmierzyć to poprzez pracę tej wkrętarki pod największym obciążeniem, działając na ostatnim, 6 stopniu ustawienia momentu. Wybrałem wkręt 5x40mm, który wkręcałem bez otworu pilotującego do płyty meblowej 18mm - właśnie taka kombinacja wymuszała działanie tej wkrętarki na najwyższym ustawieniu momentu (6). Podczas wkręcania widać było jak wskaźnik naładowania akumulatora wkracza na pomarańczowe, potem czerwone pole.
    Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika. Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika. Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika.

Wkręt udało się wkręcić i wykręcić 46 razy, przy 47 akumulator odmówił posłuszeństwa. Oczywiście co jakiś czas krótka przerwa, tak aby nie zajechać sprzętu.
    Czy to dużo czy mało, oceńcie sami, ja jednak przypomnę że w warsztacie elektronika raczej nie będziemy stale korzystać z największej siły odkręcania/przykręcania, więc na pewno akumulator wystarczy na dużo więcej.

Porównałem tą wkrętarkę także z popularnym modelem Bosch IXO.
    Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika. Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika. Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika. Parkside PSSA 3.6 D4 czyli tania wkrętarka (nie tylko) dla elektronika.

Podstawowa różnica (poza oczywiście ceną) to to, że IXO nie posiada ustawień momentu dokręcania, można jedynie zastosować dedykowany adapter, tak jak na zdjęciu. Wkrętarka jednak po zamontowaniu adaptera, jest nie wyważona, tzn. ewidentnie przeciąża ją do przodu, praca jest mniej komfortowa, widać że producent w tym przypadku traktuje stosowanie takiego adaptera (oraz innych dostępnych do tej wkrętarki) tylko jako opcję dodatkową. W przypadku Parkside takiego problemu nie ma. Dodatkowo PSSA 3.6 D4 jest nieco cięższa i większa od Boscha.

Na koniec sprawdźmy jaki jest najmniejszy możliwy do ustawienia moment dokręcania Parksida (bo największy już testowaliśmy przy wkrętach do drewna). Przyrównałbym go do takiego jaki jest potrzebny do przykręcenia wkrętów obudowy w przeciętnym DVD.
    Szkoda, że nie da się ustawić jeszcze mniejszej siły, przydały by się jeszcze ze dwa mniejsze poziomy. W przypadku IXO z nasadką do ustawienia momentu taka opcja jest, tzn. wkręt przykręcony ustawieniem "1" Parkside, musi być odkręcony ustawieniem "2-3" na Boschu.

Podsumowując, wkrętarka ze względu na wielkość i możliwości z powodzeniem sprawdzi się w warsztacie elektronicznym. Jej cena to 69zł.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 25 Lut 2019 09:13
    Grzegorz_madera
    Poziom 32  

Zaletą w tych sprzętach jest to, że nie mają zbyt rozbudowanej elektroniki w bateriach. Można samemu wymienić ogniwa na nowe i działa dalej. Ciekawe jak tu jest rozwiązany układ regulacji obrotów. Mam większą wkrętarkę tej "firmy" i po gwarancji padł układ regulacji. Na szczęście u majnfriendów udało się kupić za 2 zł układ GS069 i maszyna działa do dzisiaj.

• #3 25 Lut 2019 13:36
    viayner
    Poziom 35  

Witam.
    Obudowa prawie identyczna z moim Hyundai'em, nieco inne pudełko i zawartość bitów, całość za 10 euro. Nie wiem jak w Polsce, ale ja przekonałem się że narzędzia z Lidla to raczej pomyłka, dość szybko się zużywają, często źle leżą w dłoni, do sporadycznego używania itd. W podobnej cenie mogę kupić właśnie Hyundai'a i jak na razie nie zawiodłem się, a Lidl wylądował w koszu.
    Ale to moja prywatna opinia.

• #4 25 Lut 2019 14:24
    atek000
    Poziom 17  

Cytat:
    Na koniec sprawdźmy jaki jest najmniejszy możliwy do ustawienia moment dokręcania Parksida
    Jak dla mnie to podstawowe kryterium dla takich narzędzi w elektronice. Przetestowałem kilka i jak do tej pory najlepiej sprawdził się wkrętak hitachi db3dl2. Oczywiście wśród zwykłych wkrętaków a nie precyzyjnych po kilka tysięcy złotych.
    Faktem jest, że jest duży ale ma trój pozycyjny przycisk (prawo - off - lewo), jest składany (konstrukcja łamana), dość wolny na pierwszym biegu (200 ob/min, 600 ma 2gim biegu) w miarę wygodny i ma 2 baterie w zestawie.
    Niestety w tej chwili nie mogę znaleźć minimalnego ustawienia momentu dokręcenia ale o ile się nie mylę to było coś około 0.3-0.4 Nm. Maksymalny to 5 Nm.
    IXO też pracowałem ale przełączanie obrotów mi nie leżało.

• #5 25 Lut 2019 14:25
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 34  

Tam nie ma regulacji obrotów. Jest tylko jedna, stała prędkość i wybór lewo-prawo.
    W środku siedzi jeden 18650, którego wymiana to żaden problem.

• #6 25 Lut 2019 15:24
    anmedia
    Poziom 39  

Fajnie ze napisales ten artykul. Sam chcialem opisac swoje przygody z narzedziami tej firmy ale nie mam jak sie zabrac za to. Skoro mowa o wkretarce ja opowiem swoje doswiadzczenia. Zwlaszcza ze moja ma juz prawie 4 lata. O ile kolega wkrecil 46 razy srube w plyte laminowana, to dla mnie jest tylko informacja ze urzadzenie jest nowe. Moj model to PASS 3.6 B2. Zakupilem go do podstawowych prostych czynnosci "raz na jakis czas". I tutaj byl moj blad. Akumulatory po kilku naladowaniach nadaja sie poprostu do wymiany. Gwarancja oczywiscie tego nie przewiduje. Po okolo 2 latach urzytkowania, jak wspomnialem wczesniej - cos tam dokrecic - przyszedl czas na cos powazniejszego. Aczkolwiek wymog stawiany wkretarce byl prosty, wkrecic sruby w plyte gispowo kartonowa, wiec powinien wkrecic conajmniej 100 srub. Niestety maksymalnie wkretarka byla w stanie wkrecic 15-20 srub. Po takim okresie czasu oczywiscie element trzymajacy wkrety nie dziala. Mozliwosc naprawy nie istnieje. Ja zpalcilem za wkretarke 20€ i uwazam to za wyzucony pieniadz. Dlaczgo. O ile (nie chce robic tutaj reklamy) produkty Bosch'a sa drogie o tyle sa praktycznie niezniszczalne. Posiadam wiertarke elektroniczna, do ktorej zakup czesci nie sprawia zadnego problemu (a minelo juz 15 lat od zakupu) ani nie jest wydatkiem ktory przekladajac na lata jest kosztem prawie "zerowym"

• #7 25 Lut 2019 15:34
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 34  

Do kręcenia karton-gipsów to jednak polecam wkrętarkę 12V. Chociaż jak patrzę na gości co płyty k-g kręcą w naprawdę dużych ilościach to w większości mają przewodowe wkrętarki na 230V.

• #8 25 Lut 2019 15:40
    anmedia
    Poziom 39  

Juz w tym roku kupilem sobie 18V Balck&Decker, ale nie chodzilo o to. Zwlaszcza ze wkretarka byla naprawde malo urzywana. Problem w tym ze narzedzia pakside nadaja sie chyba jako prezent dla dziadka ktory chce se od czasu do czasu proteze wypolerowac. Gdybym sie zawodowao zajmowal remontami byc moze kupilbym specjalnie dedykowana wkretarke do plyt g-k, ale tak to sie mi nie oplaci. Wiec od czsu do czasu mozna "dluzej" pokrecic.

• #9 25 Lut 2019 19:27
    krzbor
    Poziom 16  

Wkrętarka to praktyczne narzędzie. Ja jednak rzadko jej używałem i zawsze gdy była potrzebna była rozładowana. Kupiłem więc taką na 230V. Wiem, że mniej poręczna, ale zawsze działa :)

• #10 26 Lut 2019 08:51
    pietszyk
    Poziom 11  

Ja posiadam poprzednią wersję tej wkrętarki. Mam ją już około 6 lat i powiem, że spłaciła się już wielokrotnie. Mała poręczna bity w zestawie nawet wytrzymałe, akumulatorki nadal sprawne na zadowalającym poziomie. Skręciła już sporo mebli, wywierciła pokaźną liczbę otworów. No właśnie do takiej wkrętareczki polecam uchwyt wiertarski Wolfcraft. Co prawda nie jest to mega precyzyjny sprzęt ale daje radę.
    Nawet zastanawiam się nad zakupem opisywanej tu wersji, ale doszedłem do wniosku, że lepiej zainwestować w nową dużą wkrętarkę 12-18V. Poza tym coś mi mówi, że nowsze wersje tej wkrętarki już nie są takie dobre :)

• #11 26 Lut 2019 09:32
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 34  

Ja też sobie cenie Parkside. Mam poprzednią wersję tej wkrętarki od... sam już nie wiem ilu lat. Jedynie akumulator musiałem wymienić. A nie raz miała ze mną ciężko. Mechanicznie jest (jak na swoje rozmiary) nadzwyczajnie wytrzymała. Szczególnie mechanizm blokujący. Jak już wkrętarka nie ma siły to można ręcznie dokręcić, bo wrzeciono jest blokowane automatycznie. Nie raz kręciła długie kołki 12mm średnicy (czyli kołek 16x200) w beton ściany nośnej. A przypominam, że to wkrętarka do lekkich prac przy skręcaniu mebli. :-D

• #12 26 Lut 2019 19:45
    anmedia
    Poziom 39  

Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    Szczególnie mechanizm blokujący. Jak już wkrętarka nie ma siły to można ręcznie dokręcić, bo wrzeciono jest blokowane automatycznie.

A to prawda.
    Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    Nie raz kręciła długie kołki 12mm średnicy (czyli kołek 16x200) w beton ściany nośnej.

No to miales duzo sczescia. Bo u mnie nie wkrecila nawet jednej sruby 10tki do sciany - nawet z naladowana bateria.

• #13 27 Lut 2019 07:30
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Zlitujcie się nad sprzętem - te miniwkrętarki to przecież przenośne wkrętaki do rozkręcania komputerów ew. kręceniu dużej ilości śrubek w aucie - a wy katujecie na je na VISach i gipskartonie (albo - jeszcze lepiej - wkręcaniu wkrętów bez otworu) - do tego (jeśli już zostawać w familii Lidla) są normalne wkrętarki - od PABS12 w górę. Za to przydałoby się porównanie czasu pracy w tych samych warunkach z w/w Boschem.

• #14 27 Lut 2019 08:48
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 34  

Przyznaje się, że ją nie raz przeciążałem. Ale co zrobić jak ona taka poręczna i leciutka, co przy pracy na drabinie ma znaczenie. :-D
    Do k-g się absolutnie nie nadaje, bo ma po prostu małą baterię i powolne obroty.

• #15 27 Lut 2019 08:50
    tomybb
    Poziom 26  

kotbury napisał:
    Zlitujcie się nad sprzętem

Oczywiście trzeba mieć na względzie jakiej klasy jest sprzęt, ale nie można także powiedzieć że nie wolno go stosować na maksymalnym ustawieniu momentu dokręcania. Szczególnie w celach testowych. Trzeba pamiętać tylko o przerwach, najlepiej do takich rzeczy stosować tylko okazjonalnie, to na pewno pozwoli na dłuższa bezawaryjną pracę oraz oszczędzi akumulator. Jeżeli będziemy nadużywać maksymalnych ustawień to bez dwóch zdań że sprzęt "zajedziemy", ale to chyba tyczy się nie tylko tego modelu.
    kotbury napisał:
    przydałoby się porównanie czasu pracy w tych samych warunkach z w/w Boschem

Takie porównanie miałoby tylko sens w przypadku gdy oba te urządzenia są nowe. Tutaj wiadomo że Parkside przegra bo siłą rzeczy ma gorszy akumulator. Ale w tej cenie nie ma innej możliwości.

• #18 27 Lut 2019 10:43
    tomybb
    Poziom 26  

Aby sprawdzić rzeczywistą pojemność 18650 należałoby tak naprawdę wyciągnąć i sprawdzić jakimś np. IMAXem. W Parkside jest na pewno gorszy jeżeli chodzi o żywotność oraz samo rozładowanie. Prąd maksymalny także mniejszy, trudno tu ogólnie porównywać tego "no name", rozkręcałem podobną, nieco większą wkrętarkę gdzie na ogniwach był tylko napis "PARKSIDE".

• #19 27 Lut 2019 11:28
    E8600
    Poziom 36  

Wkrętaki tego typu często mają plastikowe zębatki w przekładni planetarnej. Dlatego radzę uważać bo z częściami zamiennymi raczej będzie problem. Wkrętak tego typu to jedynie do skręcania mebli oraz do plastików przy aucie.

• #23 10 Mar 2019 20:18
    Trabi
    Poziom 36  

Mam takiego Parkside'a od kilku miesięcy, ale wersję jaka się poprzednio ukazała w Lidlu - nie ma lampki w rękojeści. Za to można zaświecić LED pod mocowaniem bitów bez uruchamiania napędu; jest osobny włącznik dla diodki LED.
    Wkrętarkę dostałem od znajomego jako uszkodzoną. Okazało się, że padł akumulator. Wymieniłem na nowy i wkrętarka śmiga już długi czas. Co fajne, bardzo rzadko ją ładuję choć używam dość często. Polecam jako takiego kieszonkowego i nie wyczynowego malucha.