Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plafon LED z czujnikiem MW - nadwrażliwy czujnik

25 Lut 2019 10:38 657 11
  • Poziom 10  
    Szanowni,

Mam kłopot z plafonami LED z czujnikiem MW, i czujnikiem zmierzchowym.
    miLEDo DUNO LED 24W-NW-O-SE index:30415
    w Polsce dystrybutorem tego jest kanlux

Oprawy są zamontowane. Montaż sufitowy, na klatce schodowej, na
    kolejnych piętrach. Montował uprawniony elektryk.
    Wysokość między kolejnymi stropami 3,1m.
    Jednak okazuje się że czujniki z opraw mają zbyt wysoką czułość.
    Mam tu w tej chwili z oświetleniem "dyskotekę". Oprawy zapalają się i
    gasną, w przypadkowej kolejności, z przypadkowymi odstępami czasu. A
    ruchu na klatce schodowej brak.
    Stropy spoczników klatki schodowej są drewniane, wewnątrz wypełnione żużlem, jakieś 20 cm grubości. Więc tłumienie dla mw powinno być przyzwoite.

Potencjometra do regulacji czułości czujnika mw nie wypatrzyłem. Zworek też nie ma. Jak regulować czułość w tej oprawie?

Wczoraj nocą porobiłem trochę testów w naturze. Przykładowo czujnik zamontowany na pierwszym piętrze, "widzi" pieszego podchodzącego do budynku już z odległości 13m w linii prostej od czujnika. Przez okno z podwójną szybą.
    Zdecydowanie przydałoby się nieco zmniejszyć nadgorliwość tych czujników.

Oprawa w środku wygląda podobnie do tego na załączonym zdjęciu, ale nie w pełni identycznie.
    Plafon LED z czujnikiem MW - nadwrażliwy czujnikPlafon LED...NO 24W.png Download (351.84 kB)
    W tych które mam, na środku jest dodatkowo malutka prostokątna płytka z czujnikiem mw. Goła PCB bez swojej obudowy, jeden scalak BGA, na PCB płaska antenka. i tyle. To taśmą kilkużyłową przylutowane do alu-PCB z diodami. Chyba że na odwrocie płytki mw coś więcej jest... Ale zanim zostało zamontowane na suficie, nie sprawdzałem aż tak dogłębnie.

Napisałem mail do kanluxa, i do sprzedawcy u którego nabyłem oprawy, z zapytaniem o wsparcie pozakupowe. Jednak obawiam się stanowiska w stylu "to jest cecha produktu".

Jeśli macie jakieś pomysły jak to rozgryźć, podzielcie się proszę.

pozdrawiam
    Janek
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    W międzyczasie dostałem odpowiedź od kanlux-a.
    Tak jak się spodziewałem - dowiedziałem się że to cecha i tak ma być :( Ale lipa :(

Jakieś pomysły i ewentualności, poza wywaleniem tych opraw w diabły?

pozdrawiam
    Janek
  • OptexOptex
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    W zasięgu optycznym - żadna nie widzi żadnej innej.
    Geometrycznie - są zamontowane w linii prostej, pod stropem spocznika, co jedno piętro (około 3.1m odstępu).
    Chyba jedyna możliwość żeby się zakłócały to fala odbita.
    Mogę spróbować zaekranować alufolią pomiędzy tynkiem a oprawą, aby wykluczyć działanie mikrofal "z tyłu".

Przekrój pionowy przez klatkę schodową, schematycznie jak na obrazku
    Plafon LED z czujnikiem MW - nadwrażliwy czujnikdrawing-sc...tyczny.png Download (14.94 kB)

pozdrawiam
    Janek
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Muszę Cię zmartwić, ale czujki MW mają taką cechę, że "widzą" poprzez drewniane drzwi, szyby, niektóre ściany, a nawet po odbiciu np. metalowych drzwi.
    Ponadto potrafią reagować na wodę płynącą w pionach kanalizacyjnych.
    Jeżeli chcesz aby lampy nie reagowały na takie zakłócenia to trzeba je wymienić na takie z czujkami PIR.
    U siebie mam taką lampę z czujnikiem MW w przed wejściem do domu. Lampa potrafi się zapalać nawet jak ktoś chodzi w pokoju na piętrze. Ale mnie to nie przeszkadza. Celowo założyłem taką, aby zapalała się jak ktoś znajduje się w wiatrołapie. Dzięki temu widzi przez szybę w drzwiach czy pada deszcz lub śnieg zanim otworzy drzwi.
  • Poziom 10  
    Plumpi napisał:
    Muszę Cię zmartwić, ale czujki MW mają taką cechę, że "widzą" poprzez drewniane drzwi, szyby, niektóre ściany, a nawet po odbiciu np. metalowych drzwi.

Nie musisz mnie martwić, wiem jak działa zjawisko dopplera, i przez co mikrofale przenikają.
    Mnie tu martwi jedynie znaczna nadgorliwość czujnika.

Plumpi napisał:

Ponadto potrafią reagować na wodę płynącą w pionach kanalizacyjnych.

jeśli piony są PVC = możliwe.
    Tu piony kan są żeliwne, i za 20 cm ścianą.

Plumpi napisał:

Jeżeli chcesz aby lampy nie reagowały na takie zakłócenia to trzeba je wymienić na takie z czujkami PIR.

PIR nie zda egzaminu przy montażu sufitowym, na klatce schodowej. Zanim czujka PIR piętro niżej wykryje człowieka schodzącego z góry, ten zdąży wdepnąć już na ciemne schody.
    Poza tym z racji wykorzystywanego zjawiska, PIR lepiej się sprawdza przy ruchu w poprzek. Czujnikowi MW jest bardziej wszystko jedno.

Mamy w korytarzu piwnicznym lampy z MW, wyregulowane odpowiednio, funkcjonują jak należy.

A tutaj lipa produktu sprowadza się do uniemożliwionej fabrycznie regulacji.
  • Poziom 1  
  • Specjalista - systemy grzewcze
    janek_wro napisał:

PIR nie zda egzaminu przy montażu sufitowym, na klatce schodowej. Zanim czujka PIR piętro niżej wykryje człowieka schodzącego z góry, ten zdąży wdepnąć już na ciemne schody.
    Poza tym z racji wykorzystywanego zjawiska, PIR lepiej się sprawdza przy ruchu w poprzek. Czujnikowi MW jest bardziej wszystko jedno.

Ja u siebie mam czujki ruchu praktycznie wszędzie.
    Podwórko przed domem, cała droga dojścia do domu oświetlona lampami z czujnikami ruchu, wejście do domu (ganek), wiatrołap, korytarz na parterze, korytarz na piętrze, półpiętro. Kupowałem lampy i montowałem w nich czujki PIR w takich pozycjach, aby dobrze "łapały". Dochodzi się do schodów to oświetlenie na półpiętrze się zapala, niezależnie czy wchodzi się na schody od dołu czy też od góry.
    Wszystko jest kwestią usytuowania czujki PIR oraz jej charakterystyki.
    Jeżeli chcę wyeliminować reakcję czujki w określonym kierunku to jej część przysłaniam specjalną folią aluminiową samoprzylepną. Tak mam np. zrobione na piętrze ponieważ salon łączy się z korytarzem dużym przejściem. Nie są to normalne drzwi tylko szerokie przejście chyba ze 2,5m szerokości. Lampa w tym korytarzu ma czujkę dookólną 180 stopni. Aby czujka nie reagował na poruszanie się w salonie to część tej czujki ma naklejone te naklejki w taki sposób, że dopiero reaguje jak się przejdzie przez to przejście. Ale od strony schodów reaguje już, nawet jak ktoś znajdzie się na półpiętrze i zaczyna wchodzić na piętro.
    Czujki MW mam tylko przed wejściem (w ganku) tylko po to, żeby się zapaliło jak ktoś jest w wiatrołapie i mógł zobaczyć jak jest na świecie zanim otworzy drzwi. Chodzi o to, żeby widział czy pada deszcz lub śnieg.
  • Poziom 10  
    Dodanie metalowej folii jako ekranu z tyłu oprawy nie daje zauważalnych zmian.
    Zatem kolej przyszła na otwarcie konserwy.
    Oprawa po otwarciu, wewnątrz wygląda tak:
    Plafon LED z czujnikiem MW - nadwrażliwy czujnik
    Plafon LED z czujnikiem MW - nadwrażliwy czujnik Plafon LED z czujnikiem MW - nadwrażliwy czujnik

Dwie przetwornice bezpośrednio na aluPCB, pewnie jedna do zasilania LEDów, druga do zasilania czujnika.
    Na środku czujnik. Na odwrotnej stronie płytki czujnika nie ma elementów. Zatem nic do regulacji.

Scalak na czujniku qfn16, zidentyfikowałem jako KU5528. Próbowałem poszukać datasheet... znalazłem, tyle że napisany "daszkami" po chińsku. Jest jakiś schemat aplikacyjny, ale trzeba wyczuć co do czego.
    Pewnie zmiana sprzężenia zwrotnego wzmacniacza dałaby oczekiwany rezultat zmiany czułości.

Czy ktoś z Was mógłby spojrzeć na to:
    datasheet KU5528

Mi wygląda że R108 i 109 będą ewentualnie odpowiedzialne za to.
  • Poziom 10  
    OK, dalsze walki z oprawą, a raczej jej czujnikiem.
    Dodanie szeregowo z rezystorem R109 potencjometra montażowego ułatwia sprawę. 5k powinien wystarczyć, lub 10k jeśli ktoś bardzo potrzebuje zminimalizować zasięg czujnika.
    Można wlutować na stałe większy rezystor. Mi 3,3kom lub 4,7kom ratuje sytuację.
    Oprawa działa w bardziej opanowany sposób. Reaguje z 4m, nie reaguje na ruch dwa piętra niżej, i nie włącza się bez innego widocznego powodu.

Zostawiam to info dla potomnych, jakby ktoś natknął się na ten sam problem.
  • Poziom 12  
    Miałem ten sam problem z Wentylatorem dRim125 cz. ruchu firmy Ventox . W łazience 2,5x3,5 m ścianki wybudowane są z Pustaka pianowego 12cm + tynk i kafelki. W pomieszczeniu obok 2m od ściany wentylator się włączał. Wylutowałem R109 i wstawiłem szeregowo potencjometr 5K. Przy rozkręconym potencjometrze na 90% zasięg ok 3,5m a przez ściany nie przechodzi.
    Plafon LED z czujnikiem MW - nadwrażliwy czujnikPlafon LED z czujnikiem MW - nadwrażliwy czujnik

Dzięki za podpowiedź
  • Poziom 10  
    Dobrze wiedzieć że mod się przydaje.
    Moje oprawy działają poprawnie już pół roku.