Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeniesienie rozdzielnicy 2m dalej

bercik_gsi 25 Feb 2019 11:04 2829 15
 • #1
  bercik_gsi
  Level 15  
  Cześć. Nie jestem elektrykiem, ale mam uprawnienia energetyczne E, w planach jeszcze D. Znajoma ma remont kapitalny w mieszkaniu łącznie z wymianą starej dwuprzewodowej instalacji na nową i poprosiła mnie o przeniesienie i okablowanie mieszkania. Mam problem co do rozdzielnicy mieszkaniowej. Inwestorka chce ją przesunąć do szafy/pawlacza po lewej stronie jak na zdjęciu. Wiadomo, że długość przewodów nam na to nie pozwoli. Co w tej sytuacji należałoby zrobić? Skrzynka z zaciskami śrubowymi czy po prostu przekonać ją aby zostawiła rozdzielnicę w tym samym miejscu?
  pzdr

  Przeniesienie rozdzielnicy 2m dalej
 • #2
  osiniak75
  Level 34  
  Powiedz że nie masz czasu, zarobiony jesteś, niech poszuka elektryka. Znajoma będzie zadowolona z wykonanej instalacji a Ty nie stracisz znajomości.
 • #3
  kSmuk
  Level 21  
  Rozdzielnica ma być w łatwo dostępnym miejscu, by w razie sytuacji zagrożenia, można było szybko wyłączyć napięcie. Szafa takim miejscem nie jest.
 • #4
  bercik_gsi
  Level 15  
  Rozumiem że przeniesienie rozdzielnicy nie jest dobrym pomysłem i jej to wybić z głowy..
 • #5
  FishuPro
  Level 22  
  Jeżeli rozdzielnica ma być przeniesiona bo szpeci to może schowaj ją w ścianie będzie bardziej estetycznie.
 • #6
  bercik_gsi
  Level 15  
  Jest to faktycznie jakieś rozwiązanie tylko że ściana ma około 5 cm. Blok z szarej płyty w niektórych miejscach ma w mieszkaniach cieniutkie ściany.
 • #7
  Brivido

  Level 33  
  A z którymi krótkimi przewodami jest problem, jak cała instalacja i tak do wymiany? Najlepiej również z WLZ.
 • #8
  kkas12
  Level 43  
  bercik_gsi wrote:
  ...przeniesienie rozdzielnicy nie jest dobrym pomysłem i jej to wybić z głowy..
  Zagrożeniem pożarowym.
  Tablica w pawlaczu, który prędzej czy później zostanie wypełniony zbędnymi a często łatwopalnymi rzeczami to wymarzone środowisko do zarzewia pożaru.
 • #9
  FishuPro
  Level 22  
  Zaproponuj zabudowę rozdzielnicy płytą g-k będzie z pewnością bardziej estetycznie niż to co na foto.
 • #10
  krzysiek7
  Moderator of Electricity
  Raz spotkałem się z rozdzielnicą w szafie, bieliźniarce. Zagrożenie pożarowe uważam bardzo duże. Do tego bardzo zły dostęp w czasie napraw czy konserwacji ale to wszystko mało, jakże krępujące jest zarówno dla właściciela jak i dla elektryka, gdy trzeba wyjmować przy fachowcu rzeczy osobiste, majtki, jakieś biustonosze i inne. Porażka.
 • #11
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  bercik_gsi wrote:
  Znajoma ma remont kapitalny w mieszkaniu łącznie z wymianą starej dwuprzewodowej instalacji na nową i poprosiła mnie o przeniesienie i okablowanie mieszkania. Mam problem co do rozdzielnicy mieszkaniowej. Inwestorka chce ją przesunąć do szafy/pawlacza po lewej stronie jak na zdjęciu. Wiadomo, że długość przewodów nam na to nie pozwoli.

  Dlaczego długość nowych przewodów nie pozwoli?
  bercik_gsi wrote:
  Nie jestem elektrykiem, ale mam uprawnienia energetyczne E, w planach jeszcze D.

  bercik_gsi wrote:
  Co w tej sytuacji należałoby zrobić? Skrzynka z zaciskami śrubowymi czy po prostu przekonać ją aby zostawiła rozdzielnicę w tym samym miejscu?

  Przekonaj ją, żeby zatrudniła elektryka. Z doświadczeniem.
 • #12
  bercik_gsi
  Level 15  
  Myślisz kolego, że jak przyjdzie p. Stanisław elektryk poskręca wiertarką przewody i zakręci taśmą to będzie lepiej? Pytam po prostu jak takie problemy się rozwiazuję, a nie do kogo się chodzi. @Szyszkownik Kilkujadek
 • #14
  bercik_gsi
  Level 15  
  Nowo pomalowana klatka schodowa na przykład uniemożliwia wymianę przewodu od licznika w całości kolego@Szyszkownik Kilkujadek. A jakby kolega to widział inaczej?
 • #15
  kortyleski
  Level 43  
  bercik_gsi wrote:
  Nowo pomalowana klatka schodowa na przykład uniemożliwia wymianę przewodu od licznika w całości
  umożliwia. Tylko trzeba przywrócić poprzedni stan a to koszty. O to chodzi? Nawet wykonanie bruzdy i po zaszpachlowaniu pomalowanie całej ściany to raptem kilkaset zeta.
 • #16
  bercik_gsi
  Level 15  
  No właśnie. To jest już odpowiedź. Nie ma sensu bawić się z przedłużaniem przewodu i pruć ścian na klatce bo komuś zamarzyło się przesunięcie rozdzielnicy do szafy. Przedmówcy mają rację - to nie jest bezpieczne posunięcie. Każdy mógłby sobie na kostkach Wago podłączyć całe mieszkanie i przesunąć rozdielnicę. Ja tylko pytałem jak to zrobić bezpiecznie. A o ile mi wiadomo takie rzeczy robi się na zaciskach śrubowych ale to też opiera się o wkucie czy montaż listwy zaciskowej. tak czy siak i tak w tym miejscu byłaby jakaś skrzynka. Ok nie ma sensu się z tym bawić. A jeżeli istnieje jakiś rozpis starej instalacji(o ile ktoś z administracji trzyma jakąś dokumentację) to położenie rozdzielnicy w nowym miejscu to już spora zmiana na projekcie.