Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeniesienie rozdzielnicy 2m dalej

bercik_gsi 25 Feb 2019 11:04 2829 15
    bercik_gsi
    Level 15  
    Cześć. Nie jestem elektrykiem, ale mam uprawnienia energetyczne E, w planach jeszcze D. Znajoma ma remont kapitalny w mieszkaniu łącznie z wymianą starej dwuprzewodowej instalacji na nową i poprosiła mnie o przeniesienie i okablowanie mieszkania. Mam problem co do rozdzielnicy mieszkaniowej. Inwestorka chce ją przesunąć do szafy/pawlacza po lewej stronie jak na zdjęciu. Wiadomo, że długość przewodów nam na to nie pozwoli. Co w tej sytuacji należałoby zrobić? Skrzynka z zaciskami śrubowymi czy po prostu przekonać ją aby zostawiła rozdzielnicę w tym samym miejscu?
    pzdr

Przeniesienie rozdzielnicy 2m dalej
    osiniak75
    Level 34  
    Powiedz że nie masz czasu, zarobiony jesteś, niech poszuka elektryka. Znajoma będzie zadowolona z wykonanej instalacji a Ty nie stracisz znajomości.
    kSmuk
    Level 21  
    Rozdzielnica ma być w łatwo dostępnym miejscu, by w razie sytuacji zagrożenia, można było szybko wyłączyć napięcie. Szafa takim miejscem nie jest.
    bercik_gsi
    Level 15  
    Rozumiem że przeniesienie rozdzielnicy nie jest dobrym pomysłem i jej to wybić z głowy..
    FishuPro
    Level 22  
    Jeżeli rozdzielnica ma być przeniesiona bo szpeci to może schowaj ją w ścianie będzie bardziej estetycznie.
    bercik_gsi
    Level 15  
    Jest to faktycznie jakieś rozwiązanie tylko że ściana ma około 5 cm. Blok z szarej płyty w niektórych miejscach ma w mieszkaniach cieniutkie ściany.
    Brivido

Level 33  
    A z którymi krótkimi przewodami jest problem, jak cała instalacja i tak do wymiany? Najlepiej również z WLZ.
    kkas12
    Level 43  
    bercik_gsi wrote:
    ...przeniesienie rozdzielnicy nie jest dobrym pomysłem i jej to wybić z głowy..
    Zagrożeniem pożarowym.
    Tablica w pawlaczu, który prędzej czy później zostanie wypełniony zbędnymi a często łatwopalnymi rzeczami to wymarzone środowisko do zarzewia pożaru.
    FishuPro
    Level 22  
    Zaproponuj zabudowę rozdzielnicy płytą g-k będzie z pewnością bardziej estetycznie niż to co na foto.
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Raz spotkałem się z rozdzielnicą w szafie, bieliźniarce. Zagrożenie pożarowe uważam bardzo duże. Do tego bardzo zły dostęp w czasie napraw czy konserwacji ale to wszystko mało, jakże krępujące jest zarówno dla właściciela jak i dla elektryka, gdy trzeba wyjmować przy fachowcu rzeczy osobiste, majtki, jakieś biustonosze i inne. Porażka.
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    bercik_gsi wrote:
    Znajoma ma remont kapitalny w mieszkaniu łącznie z wymianą starej dwuprzewodowej instalacji na nową i poprosiła mnie o przeniesienie i okablowanie mieszkania. Mam problem co do rozdzielnicy mieszkaniowej. Inwestorka chce ją przesunąć do szafy/pawlacza po lewej stronie jak na zdjęciu. Wiadomo, że długość przewodów nam na to nie pozwoli.

Dlaczego długość nowych przewodów nie pozwoli?
    bercik_gsi wrote:
    Nie jestem elektrykiem, ale mam uprawnienia energetyczne E, w planach jeszcze D.

bercik_gsi wrote:
    Co w tej sytuacji należałoby zrobić? Skrzynka z zaciskami śrubowymi czy po prostu przekonać ją aby zostawiła rozdzielnicę w tym samym miejscu?

Przekonaj ją, żeby zatrudniła elektryka. Z doświadczeniem.
    bercik_gsi
    Level 15  
    Myślisz kolego, że jak przyjdzie p. Stanisław elektryk poskręca wiertarką przewody i zakręci taśmą to będzie lepiej? Pytam po prostu jak takie problemy się rozwiazuję, a nie do kogo się chodzi. @Szyszkownik Kilkujadek
    bercik_gsi
    Level 15  
    Nowo pomalowana klatka schodowa na przykład uniemożliwia wymianę przewodu od licznika w całości kolego@Szyszkownik Kilkujadek. A jakby kolega to widział inaczej?
    kortyleski
    Level 43  
    bercik_gsi wrote:
    Nowo pomalowana klatka schodowa na przykład uniemożliwia wymianę przewodu od licznika w całości
    umożliwia. Tylko trzeba przywrócić poprzedni stan a to koszty. O to chodzi? Nawet wykonanie bruzdy i po zaszpachlowaniu pomalowanie całej ściany to raptem kilkaset zeta.
    bercik_gsi
    Level 15  
    No właśnie. To jest już odpowiedź. Nie ma sensu bawić się z przedłużaniem przewodu i pruć ścian na klatce bo komuś zamarzyło się przesunięcie rozdzielnicy do szafy. Przedmówcy mają rację - to nie jest bezpieczne posunięcie. Każdy mógłby sobie na kostkach Wago podłączyć całe mieszkanie i przesunąć rozdielnicę. Ja tylko pytałem jak to zrobić bezpiecznie. A o ile mi wiadomo takie rzeczy robi się na zaciskach śrubowych ale to też opiera się o wkucie czy montaż listwy zaciskowej. tak czy siak i tak w tym miejscu byłaby jakaś skrzynka. Ok nie ma sensu się z tym bawić. A jeżeli istnieje jakiś rozpis starej instalacji(o ile ktoś z administracji trzyma jakąś dokumentację) to położenie rozdzielnicy w nowym miejscu to już spora zmiana na projekcie.