Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dno do naczynia ceramicznego kompatybilnego z płytą indukcyjną

25 Lut 2019 11:56 252 11
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich,
    proszę o pomoc. Mam zamiar zrobic naczynie ceramiczne kompatybilne z płytą indukcyjną.
    Czy może to być np. kanthal? (pomyslalam o nim biorac pod uwagę temperaturę wypalu ceramiki).
    Jeśli tak, to jak to zrobić tzn. jaki zwój, jaka średnica drutu, itp...

Z góry dziękuje
  • Poziom 25  
    Chyba się nie uda, proponuję zapoznać się z zasadą działania grzania indukcyjnego.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Dagy napisał:
    pytanie jest tylko jak to zrobić i z czego?

Przy płycie indukcyjnej, aby cokolwiek się nagrzewało, musi to być metal ferromagnetyczny. Do wyboru masz kobalt, nikiel lub żelazo oraz wszystkie materiały do produkcji których użyto tych pierwiastków (np. stal).
    Płytę wyciętą z np. żelaza wystarczy wstawić w dno naczynia. Należy zwrócić uwagę na to, że czyste żelazo/stal będzie się utleniało (korodowało/rdzewiało), dlatego lepiej użyć materiału który jest nierdzewny a zarazem ferromagnetyczny.
  • Poziom 3  
    Ta płytka będzie zatopiona w podstawie naczynia wiec nie skoroduje. Naczynie jest następnie poddawane procesowi szkliwienia.
    Jeszcze jedno pytanie, jaka musiałaby być grubość takiej płytki ?

Dodano po 3 [minuty]:

Może wystarczy taka folia stalowa ferromagnetyczna?
  • Poziom 3  
    Tak na chłopski/ babski rozum to glina/ceramika się kurczy a metal rozszerza pod wpływem ciepła.
    Ale zapoznam się jeszcze z rozszerzalnością cieplną ferromagnesow jak i z ich rezystencja cieplą.
    Jedynym metalem z którym miałam do czynienia to oczywiście kanthal. Który wytrzyma temperaturę 1300stC.
    Dziękuje wszystkim za podpowiedzi!
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Dagy napisał:
    ferromagnesow

Nie chodzi o ferromagnesy, ale o materiały ferromagnetyczne, czyli w wielkim skrócie, te co przyciągają magnesy (np. żelazo).
    Dagy napisał:
    Jedynym metalem z którym miałam do czynienia to oczywiście kanthal.

Nadaje się do grzania oporowego, ale do indukcyjnego się nie nadaje.
    Dagy napisał:
    Może wystarczy taka folia stalowa ferromagnetyczna?

Zdecydowanie nie, taka ilość materiału nie przetworzy odpowiedniej ilość energii aby podgrzać cokolwiek. Zdecydowanie blacha wielkości całego dna naczynia i grubości z 3-5mm.
  • Poziom 3  
    Dokladnie! Można założyć jednak procentowo i przyjąć jakąś marżę i przy ceramice i przy płytce, ale ciągle ta płytka jest dla mnie enigmatyczna :)
    Gdzie jej szukać?
    Później to poprostu będzie metoda prób i błędów. Bo jak na razie nie natrafiłam na jakikolwiek przykładowy proces produkcji takiej ceramiki.
    No ale w ceramice to tak już jest ;) Trzeba się uczyć na błędach, tylko byłoby fajnie aby nie zawsze na swoich ... :)