Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny restart komputera - Kiedy włączam grę komputerową to komputer się r

25 Lut 2019 12:02 318 12
  • Poziom 3  
    Witam,
    Mam od pewnego czasu* problem z komputerem. Mianowicie, kiedy włączam grę, to komputer restartuje się. Od pewnego czasu (kilka miesięcy) zdarza mi się coś takiego, ale ostatnio się nasiliło. W końcu się zebrałem i postanowiłem poszperać w środku. Postawiłem PC na biurku i od środka wyczyściłem. Następnie podłączyłem do monitorów, ale nie zamykałem obudowy, tak, żeby widzieć co się dzieje w środku. Włączyłem PC. Na jednym monitorze włączyłem menadżera zadań oraz AIDA64 extreme. Na głównym monitorze włączyłem grę. Kiedy się ładowała to usłyszałem delikatne bzyczenie z karty graficznej. Jednak wentylatorki się nie kręciły. Programy pokazywały temp., napięcie itd. wszystko w normie. Następnie ustawiłem bitwę (total war shogun2). Dalej wszystko w normie, przestało bzyczeć, a wentylatorki zaczęły pracować. Użycie procesora 20%, dysku ok. 8%, pamięć ok. 20%. Jednak kiedy bitwa się już załadowała, to zamiast pola bitwy ujrzałem czarny ekran, bo komputer się zrestartował. Zasilacz zimny, karta graficzna ciepła, ale chyba w normie, napięcie programy pokazywały że w normie. Włączyłem jeszcze raz tę grę i nie zrestartował się kiedy włączyłem bitwę, ale kiedy włączyłem Metro Last Light to podobna sytuacja. Wszystko w normie, gra się ładuje, a kiedy już miała się załadować, to się zrestartowała. Myślę, że jest to związane z kartą graficzną, bo wszystko inne w porządku, jednak karta nie była aż tak gorąca, według mnie, żeby powodować restart komp. Proszę o radę, co mogę zrobić. O i jeszcze dodam, że jak odłączyłem kartę graficzną to nic nie bzyczało i nic się nie restartowało. (czyli pewnie karta :( )
    *I jeszcze muszę do powiedzieć, że w między czasie wymieniłem w komp. procesor, płytę główną i pamięć ram. Przed zmianą nie przypominam sobie, żebym miał problemy z restartem w czasie grania.

Pozdrawiam.

Specyfikacja mojego komputera:
    - GTX 970 4GB ( od lat 4)
    - intel core i7-8700k (od 1 rok)
    - Gigabyte Z370P D3 ( od 1 rok)
    - 16 gb ram crucial ( od 1 rok)
    - termaltake smart se 530W (mam go już 4 lata)
  • OptexOptex
  • Poziom 1  
  • Poziom 3  
    SMART dysku:
    -OK
    -OK

Napięcie sprawdzałem tylko w programie AIDA64 extreme i tam na wszystkich liniach (3v 5v i 12v) wszystko w granicy błędu. Lekki spadek gdy jest włączona gra. Min, 11, 655V na linii 12v

niestety ten program nie pokazuje temperatury karty graficznej (tylko poszczególne zegary procesora, dysk i płytę główną - wszystko w normie)

po zmianie komponentów zmieniłem system z win 8 na win 10 poprzez aktualizację czy coś w tym stylu

na integralnej grałem w tę samą grę i komp. się nie zrestartował

ad. farbar to pobrałem, zeskanowałem i co dalej ?
  • Poziom 1  
  • OptexOptex
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    mizyczasie wymieniłem w komp. procesor, płytę główną i pamięć ram.

Jaki cpu, płyta była uprzednio?

:idea: podejrzewam ,że ów 4-letni PSU nie wyrabia przy nowych podzespołąch?!
  • Poziom 1  
  • Poziom 3  
    Automatyczny restart komputera - Kiedy włączam grę komputerową to komputer się r

niestety nie wiem co to są logi ani gdzie mam je wstawić

Dodano po 2 [minuty]:

wcześniej miałem:
    -intel core i5-4460
    - msi h81m-e34 lga1150
  • Poziom 1  
  • Poziom 3  
    nagrałem moment kiedy komp. się wyłączył. To znaczy nagrałem jak na drugim monitorze miałem śledzenie karty. Mam problemy z wrzuceniem tego filmu na forum, ale (jeśli to w czymś pomoże) mógłbym Ci podesłać na emaila'a

Dodano po 3 [minuty]:

Mój ojciec upiera się, że to wina płyty głównej (nie wiem dla czego). Czy to może być prawdopodobne, że to wina płyty głównej ?
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Stary cpu to 82W TDP
    Nowy cpu to 95W TDP
    Karta grafiki od 145-170W Link lub Link

Zmień na pocz. zasilacz, coś mocniejszego pod Twój cpu i grafika
  • Poziom 3  
    Bardzo dziękuję za pomoc! :D

Pożyczę od znajomego miernik i postaram się zmierzyć napięcie zasilacza.
    Planuję też podłączyć kartę graficzną na jakimś innym komputerze, aby na pewno wykluczyć winę karty.
    Mam nadzieję, że to tylko wina zasilacza.