Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny restart komputera - Kiedy włączam grę komputerową to komputer się r

25 Lut 2019 12:02 219 12
  • Poziom 3  
    Witam,
    Mam od pewnego czasu* problem z komputerem. Mianowicie, kiedy włączam grę, to komputer restartuje się. Od pewnego czasu (kilka miesięcy) zdarza mi się coś takiego, ale ostatnio się nasiliło. W końcu się zebrałem i postanowiłem poszperać w środku. Postawiłem PC na biurku i od środka wyczyściłem. Następnie podłączyłem do monitorów, ale nie zamykałem obudowy, tak, żeby widzieć co się dzieje w środku. Włączyłem PC. Na jednym monitorze włączyłem menadżera zadań oraz AIDA64 extreme. Na głównym monitorze włączyłem grę. Kiedy się ładowała to usłyszałem delikatne bzyczenie z karty graficznej. Jednak wentylatorki się nie kręciły. Programy pokazywały temp., napięcie itd. wszystko w normie. Następnie ustawiłem bitwę (total war shogun2). Dalej wszystko w normie, przestało bzyczeć, a wentylatorki zaczęły pracować. Użycie procesora 20%, dysku ok. 8%, pamięć ok. 20%. Jednak kiedy bitwa się już załadowała, to zamiast pola bitwy ujrzałem czarny ekran, bo komputer się zrestartował. Zasilacz zimny, karta graficzna ciepła, ale chyba w normie, napięcie programy pokazywały że w normie. Włączyłem jeszcze raz tę grę i nie zrestartował się kiedy włączyłem bitwę, ale kiedy włączyłem Metro Last Light to podobna sytuacja. Wszystko w normie, gra się ładuje, a kiedy już miała się załadować, to się zrestartowała. Myślę, że jest to związane z kartą graficzną, bo wszystko inne w porządku, jednak karta nie była aż tak gorąca, według mnie, żeby powodować restart komp. Proszę o radę, co mogę zrobić. O i jeszcze dodam, że jak odłączyłem kartę graficzną to nic nie bzyczało i nic się nie restartowało. (czyli pewnie karta :( )
    *I jeszcze muszę do powiedzieć, że w między czasie wymieniłem w komp. procesor, płytę główną i pamięć ram. Przed zmianą nie przypominam sobie, żebym miał problemy z restartem w czasie grania.

Pozdrawiam.

Specyfikacja mojego komputera:
    - GTX 970 4GB ( od lat 4)
    - intel core i7-8700k (od 1 rok)
    - Gigabyte Z370P D3 ( od 1 rok)
    - 16 gb ram crucial ( od 1 rok)
    - termaltake smart se 530W (mam go już 4 lata)

• Poziom 40  
    SMART dysku.
    Mierzyłeś napięcia na zasilaczu?
    Pokaż temperatury karty pod obciążeniem.
    Czy instalowałeś na nowo system po wymianie komponentów?

https://www.bleepingcomputer.com/download/farbar-recovery-scan-tool/
    Pobierz, skan i wstaw logi.

Dodano po 2 [minuty]:

Koksigi77 napisał:
    O i jeszcze dodam, że jak odłączyłem kartę graficzną to nic nie bzyczało i nic się nie restartowało. (czyli pewnie karta )

Na integrze też włączałeś gry?
  • Poziom 3  
    SMART dysku:
    -OK
    -OK

Napięcie sprawdzałem tylko w programie AIDA64 extreme i tam na wszystkich liniach (3v 5v i 12v) wszystko w granicy błędu. Lekki spadek gdy jest włączona gra. Min, 11, 655V na linii 12v

niestety ten program nie pokazuje temperatury karty graficznej (tylko poszczególne zegary procesora, dysk i płytę główną - wszystko w normie)

po zmianie komponentów zmieniłem system z win 8 na win 10 poprzez aktualizację czy coś w tym stylu

na integralnej grałem w tę samą grę i komp. się nie zrestartował

ad. farbar to pobrałem, zeskanowałem i co dalej ?

• Poziom 40  
    Pokaż screena z hwinfo64 pod obciążeniem.

Wstaw logi.
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    mizyczasie wymieniłem w komp. procesor, płytę główną i pamięć ram.

Jaki cpu, płyta była uprzednio?

:idea: podejrzewam ,że ów 4-letni PSU nie wyrabia przy nowych podzespołąch?!

• Poziom 40  
    lisek napisał:
    podejrzewam ,że ów 4-letni PSU nie wyrabia przy nowych podzespołąch?!

On ma 490W na +12V, więc raczej wystarczy, szczególnie, że autor nie mówił nic o podkręcaniu.

Koksigi77 napisał:
    Napięcie sprawdzałem tylko w programie AIDA64 extreme i tam na wszystkich liniach (3v 5v i 12v) wszystko w granicy błędu. Lekki spadek gdy jest włączona gra. Min, 11, 655V na linii 12v

Jednak takie pomiary są bardzo średnie, nie miarodajne... Trzeba to sprawdzić, bo jeśli po odłączeniu karty wszystko jest ok, to albo sama karta stwarza problem, albo zasilacz (pod obciążeniem kartą).
  • Poziom 3  
    Automatyczny restart komputera - Kiedy włączam grę komputerową to komputer się r

niestety nie wiem co to są logi ani gdzie mam je wstawić

Dodano po 2 [minuty]:

wcześniej miałem:
    -intel core i5-4460
    - msi h81m-e34 lga1150

• Poziom 40  
    52 sekundy testu to niewiele.

No ale...:
    1. Problem z kartą graficzną - zamontuj inną albo korzystaj z integry i monitoruj zachowania komputera
    albo
    2. Problem z zasilaczem - zmierz napięcia miernikiem pod obciążeniem
  • Poziom 3  
    nagrałem moment kiedy komp. się wyłączył. To znaczy nagrałem jak na drugim monitorze miałem śledzenie karty. Mam problemy z wrzuceniem tego filmu na forum, ale (jeśli to w czymś pomoże) mógłbym Ci podesłać na emaila'a

Dodano po 3 [minuty]:

Mój ojciec upiera się, że to wina płyty głównej (nie wiem dla czego). Czy to może być prawdopodobne, że to wina płyty głównej ?
  • Pomocny post

Poziom 40  
    Możesz wysłać.

Czemu płyta...?
    Wszystko działa bez karty, więc to albo zasilacz nie wytrzymuje albo karta umiera.

Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

Obejrzałem film, to wygląda jak usterka zasilacza, on nie wytrzymuje.
    Ale i tak radziłbym sprawdzić napięcia miernikiem albo podłączyć inny zasilacz (może słabszą kartę).
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Stary cpu to 82W TDP
    Nowy cpu to 95W TDP
    Karta grafiki od 145-170W Link lub Link

Zmień na pocz. zasilacz, coś mocniejszego pod Twój cpu i grafika
  • Poziom 3  
    Bardzo dziękuję za pomoc! :D

Pożyczę od znajomego miernik i postaram się zmierzyć napięcie zasilacza.
    Planuję też podłączyć kartę graficzną na jakimś innym komputerze, aby na pewno wykluczyć winę karty.
    Mam nadzieję, że to tylko wina zasilacza.