Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar pobranej oraz wyprodukowanej energii

25 Lut 2019 18:56 411 3
 • Poziom 11  
  Chciałbym rejestrować zużycie energii elektrycznej oraz jej produkcję poprzez panele PV. To co chciałbym osiągnąć to wartości takie jak rejestruje licznik "ZE", czyli energia pobrana, energia przesłana do sieci + energia wyprodukowana i zużyta.
  To co mam zainstalowane: licznik ORNO -3 fazowy na zasilaniu tablicy rozdzielczej oraz inwerter raportujący miedz innymi moc produkowaną. To mam spięte z moim systemem opartym na Raspberry, gdzie rejestruje i przeliczam wyniki.
  Licznik energii "ZE" to GAMA 300.

  Problem jest w tym, że to co zczytuję z mojego licznika to energia pobrana np przez dobę przez mój dom, ale nie uwzględnia on produkcji, produkcja znowu nie uwzględnia zużycia.
  Tak kombinuje, że trzeba by sprawdzać co jakiś interwał czasu np co 1 min, ile energii zużyłem i porównywać ile w tym czasie wyprodukowałem. Wtedy wyliczę te trzy zmienne o które mi chodzi. Sumując na koniec doby otrzymam wielkości energii per doba.
  Czy dobrze kombinuje ? Czy licznik typu Gama 300 rejestruje to w taki sposób ?

  Problem jest jeszcze tego rodzaju, iż nie wiem z jaką częstotliwością licznik "ZE" zlicza energię, co może powodować różnice, czy ktoś orientuje się gdzie takie dane można wyczytać ?
 • Poziom 25  
  Na stronie pvmonitor.pl sa gotowe rozwiązania podłączenia liczników monitujących zużycie i produkcję PV. Polecam też dział forum elektrody “energia odnawialna”
 • Poziom 11  
  Michal_WWL napisał:
  Na stronie pvmonitor.pl sa gotowe rozwiązania podłączenia liczników monitujących zużycie i produkcję PV. Polecam też dział forum elektrody “energia odnawialna”


  Pvmonitor to zewnętrzny portal głównie to zbierania i prezentacji wyników. Ja mam swój i nie potrzebuję zewn, bardziej chodzi mi o metodę liczenia zużycia vs produkcja tak aby max zbliżyć się do licznika rejestrującego energie z "ZE".
 • Poziom 25  
  W amatorskich zastosowania zostają chyba tylko liczniki posiadające wyjście impulsowe, właśnie takie jak opisane na pvmonitor.pl.