Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Nieprawidłowe sterowanie pompą laddomatu - sterownik Tech ST-391 zPID

26 Lut 2019 14:06 159 5
 • Poziom 11  
  Od początku obecnego sezonu grzewczego użytkuję sterownik Tech ST-391 zPID. Steruję nim ładowanie bufora ciepła z kominka z płaszczem wodnym. Układ zawiera laddomat. Ostatnio zauważyłem dziwne zachowanie sterownika: gdy kominek już stygnie to nie wyłącza się pompa ładująca, mimo iż temperatura płaszcza kominka jest niższa od temperatury góry bufora. Powoduje to rozładowanie bufora poprzez kominek i rury zasilające, co oznacza dużą stratę ciepła. Dodatkowa strata to zużycie prądu przez pompę, która niepotrzebnie pracuje.

  Wcześniej taki problem nie występował. Napisałem więc zgłoszenie do serwisu producenta, a odpowiedź mnie zaskoczyła. Otóż wg producenta wszystko jest w porządku, bo pompa się wyłączy dopiero, gdy temperatura na kominku spadnie poniżej temperatury czujnika dołu bufora... Nie jest planowane uaktualnienie oprogramowania sterownika. Jako rozwiązanie zastępcze zaproponowano mi podniesienie temperatury załączania pompy lub umieszczenie czujnika dołu bufora wyżej.

  Wg mnie algorytm jest to błędny, a rozwiązania zastępcze nie rozwiązują problemu bo:
  -- w układzie z laddomatem chodzi o uzyskanie uwarstwienia temperatur bufora. To właśnie jest zaleta laddomatu, że nawet przy częściowym naładowaniu (krótkim paleniu) uzyskuje się wysoką temperaturę wody. Algorytm opisany przez producenta mógłby ewentualnie obsługiwać układ bez laddomatu, choć to też byłoby naciągane.
  -- maksymalna temperatura załączenia pompy to 55C - stanowczo za mało, aby pozbyć się zgłaszanych problemów
  -- umieszczenie wyżej czujnika temperatury dolnej bufora powoduje utratę informacji o jego nagrzaniu, co może skutkować przeładowaniem lub niedogrzaniem bufora (czyli kiedy przestać dokładać do kominka), a przy tym wcale nie rozwiązuje problemu rozładowania do końca

  Przy okazji zrozumiałem, dlaczego wcześniej nie zauważyłem opisywanej wady. Kiedy było bardziej zimno paliłem w kominku dłużej, a bufor zdążył się naładować cały (wyrównały się temperatury góry i dołu). Teraz, gdy palę mniej, to laddomat działa prawidłowo, dzięki czemu wsad bufora jest ładnie uwarstwiony temperaturowo. No i wada sterownika wyszła na jaw.

  Pytanie do Was czy moje rozumowanie co do działania sterownika jest słuszne. Zamierzam powołać się na niezgodność produktu z umową sprzedaży, bo mam źle działający sterownik za ok. 650zł.
 • Poziom 23  
  Wiesz... sterownik działa zgodnie z jakaś logiką jaka została zaprogramowana więc ciężko szukać w nim przyczyny. Jak sam podkreśliłeś wcześniej mogłeś tej złej wg. Ciebie pracy nie dostrzec. Skłonił bym się tu na winnego po stronie osoby, która Ci go dobierała do Twojego układu grzewczego.
 • Poziom 11  
  Otóż właśnie o ocenę tej logiki (algorytmu) mi chodzi. Wg mnie działanie jest nieprawidłowe, czyli niespełniające założonej funkcji i niezgodne z opisem/instrukcją. Choć akurat w instrukcji opis działania odnosi się nieprecyzyjnie do "temperatury bufora", bez wskazywania o który konkretnie czujnik chodzi.

  A wystarczyłoby dodać opcję konfiguracji czujnika odniesienia (góra lub dół) i byłoby po sprawie.

  Może wiecie jak działają podobne sterowniki innych producentów?
 • Poziom 23  
  Z tego co wiem to te sterowniki mają czujnik bufora góra i dól
 • Poziom 11  
  Pogrzebałem w internetach i umocniłem się w przekonaniu, że mam rację. Wystarczyłby prosty algorytm różnicowy wyłączający pompę laddomatu gdy temp. góry bufora jest niższa od temp. płaszcza. Z niewielką histerezą. Tylko tyle. No cóż, producent przekombinował. Pewnie czeka mnie wymiana sterownika. Temat zamykam.
 • Poziom 11  
  Pogrzebałem w internetach i umocniłem się w przekonaniu, że mam rację. Wystarczyłby prosty algorytm różnicowy wyłączający pompę laddomatu gdy temp. góry bufora jest niższa od temp. płaszcza. Z niewielką histerezą. Tylko tyle. No cóż, producent przekombinował. Pewnie czeka mnie wymiana sterownika. Temat zamykam.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jak już wspomniałem, o ile producent nie poprawi oprogramowania, to wymienię sterownik na inny.