Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Almera N16 1.8 116KM 03r. - Schemat instalacji elektrycznej silnika

bolekf2 26 Feb 2019 14:21 4269 6
    bolekf2
    Level 15  
    Witam poszukuję schematu instalacji elektrycznej silnika od Nissana Almera N16 1.8 116KM, silnik o ile mi wiadomo ma oznaczenie QG18DE. Chodzi przede wszystkim o zasilanie i sterowanie cewek zapłonowych, ponieważ samochód nie odpala, nie ma iskry na świecach zapłonowych.
    Wszystkie schematy jakie znalazłem dotyczą oświetlenia zewnętrznego, lub instalacji pobocznych, centralnego etc. schematu elektroniki silnika nie udało mi się znaleźć
  • Helpful post
    marcin.koz2910
    Level 27  
    Proszę

bolekf2
    Level 15  
    Dziękuję za schemat, może jeszcze podpowiedzielibyście gdzie szukać przekaźnika i bezpieczników zaznaczonych czerwonym kolorem, na schemacie. Wewnątrz pojazdu, w kabinie, czy może w skrzynce, w komorze silnika?
  • Helpful post
    marcin.koz2910
    Level 27  
    wg mojego programu jest w kabinie pod kierownicą

tu masz foto i lokalizację ale sprawdź sobie bo może być on pod maską ogólnie to szukaj takiej skrzynki z przekaźnikami

robin161
    Level 25  
    bolekf2 wrote:

Wszystkie schematy jakie znalazłem dotyczą oświetlenia zewnętrznego, lub instalacji pobocznych, centralnego etc. schematu elektroniki silnika nie udało mi się znaleźć

W manualu nie szukaj w dziale ogólnym elektryki (el - Elektrical System), ale we właściwym dot. sterowania silnika (ec - Electrical Control System).
    bolekf2 wrote:
    ... gdzie szukać przekaźnika i bezpieczników zaznaczonych czerwonym kolorem, na schemacie. Wewnątrz pojazdu, w kabinie, czy może w skrzynce, w komorze silnika?

Przekaźnik: to zasilanie ECU (w skrzynce przekaźników pod maską - strona pasażera). Bezpieczniki: nr 17 (10A) w kabinie, nr 34 (15A) i nr 36 (10A) pod maską w skrzynce bezpieczników (strona kierowcy).

Tak na marginesie: nie świeci Ci kontrolka (kluczyk w konturze silnika) na tablicy wskaźników? (po włączeniu zapłonu powinna zgasnąć).
    bolekf2
    Level 15  
    Dzisiaj wszystko posprawdzam, na pewno nie ma zasilania na cewkach, paliwo jakby dochodzi. Wniosek ze schematu, że przekaźnik powinien mieć podwójną parę styków, gdzieś wyczytałem, że jest to przekaźnik ECCS, poszukam go w takim razie pod maską, ponieważ zaznaczony przez marcin.koz2910 wydaje się być przekaźnikiem z jedną parą styków, sprawdzę również dokładnie jak zachowuje się kontrolka od immo.
    robin161
    Level 25  
    bolekf2 wrote:
    Wniosek ze schematu, że przekaźnik powinien mieć podwójną parę styków ...

Bo tak jest - http://nissan4u.com/parts/almera_uk_make/el_n...type_13/body_electrical/relay/illustration_1/ - szukaj brązowego przekaźnika 2523079964 - na rys. ostatni w rzędzie (K12) albo nawet w skrzynce obok (Nissan różnie go umieszcza).
    Zasila nie tylko ECM, ale m.in. przepływkę, cewki zapłonowe, czujniki: położenia wału i rozrządu... Posprawdzaj napięcia oraz popraw masy. Jeśli to nie pomoże - pozostaje diagnostyka.
    W nawiązaniu do immo: próbowałeś uruchomić silnik drugim kluczykiem?