Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poziomica na Arduino i żyroskopie

HVisMyLife 28 Lut 2019 17:59 2766 36
    LChucki
    Poziom 31  
    rooter75 napisał:
    Do kalibracji można użyć smartfona z apką poziomica.

To jakby multimetrem 1% kalibrować inny 1%.
    HVisMyLife
    Poziom 3  
    rb401 napisał:

Zwróć uwagę że Twoja metoda wyznaczania kąta jest bardzo nieprecyzyjna. Może jako wskaźnik poziomu to obleci ale jako nawet zgrubny kątomierz to już zdecydowanie odpada. Tym bardziej że nie ma kompletnie żadnych przeszkód by Twój projekt mierzył dokładnie.

Ułomność Twojej metody polega na tym że zależność kąta od wartości przyspieszenia na jednej osi, nie jest liniowa a jest funkcją sinus lub cosinus (zależnie od wyboru orientacji osi). Jeśli przybliżasz te funkcje za pomocą funkcji liniowej w oparciu o punkty 0° i 90° (niebieska linia) to dostajesz gruby błąd w całym zakresie pomiarowym:

Poziomica na Arduino i żyroskopie

Kod zmieniłem wedle rozkazu :) . Jestem całkiem zadowolony z efektu (pokazuje 2 miejsca po przecinku).
    rb401
    Poziom 36  
    HVisMyLife napisał:
    Chodziło mi o to, że nie mam tylko jeden taki wyświetlacz i chcę go mieć modularny. Mam zamiar go wykorzystać jeszcze do innych projektów.

Rozsądne wytłumaczenie. Rozumiem.

HVisMyLife napisał:
    Jestem całkiem zadowolony z efektu (pokazuje 2 miejsca po przecinku).

Bardzo fajnie. Twój projekt już zaczyna wyglądać poważniej :spoko: . Tyle że moim zdaniem, ważniejsze by było, nie te dwa miejsca po przecinku, ale to jak się ma pomiar do rzeczywistego pochylenia poziomicy w tym nowym algorytmie.

A co do sprawdzenia poprawności koncepcji i kalibracji to w zasadzie nie potrzeba jakiegoś specjalnego wyposażenia.
    Zero poziomicy sprawdza się kładąc ją na w miarę poziomej powierzchni i porównując odczyty po jej obróceniu o 180°. Powinny być takie same co do wartości jeśli poziomica jest poprawnie wyzerowana (osie akcelerometru z których robi się pomiar, zorientowane dokładnie prostopadle i równolegle do podstawy).
    Uchyb zera można skorygować mechanicznie (przekręcając czujnik) lub (skoro płytka czujnika jest przyklejona) programowo, dodając lub odejmując do wyliczonego kąta wpisaną w program poprawkę.

A co do sprawdzenia wyznaczania kąta można próbować użyć choćby ekierek.
    I też nie trzeba super poziomego podłoża, bo liczy się różnica wskazań kąta z i bez ekierki.
    freebsd
    Poziom 37  
    HVisMyLife napisał:
    Żyroskop jest przyklejony kropelką do podłoża, szkot jest dla izolacji.
    Sorki, ale frapuje mnie co to jest "szkot"?
    HVisMyLife
    Poziom 3  
    freebsd napisał:
    HVisMyLife napisał:
    Żyroskop jest przyklejony kropelką do podłoża, szkot jest dla izolacji.
    Sorki, ale frapuje mnie co to jest "szkot"?

Szkot to ta czarna taśma izolacyjna z firmy tesa.

Dodano po 2 [minuty]:

rb401 napisał:

A co do sprawdzenia poprawności koncepcji i kalibracji to w zasadzie nie potrzeba jakiegoś specjalnego wyposażenia.
    Zero poziomicy sprawdza się kładąc ją na w miarę poziomej powierzchni i porównując odczyty po jej obróceniu o 180°. Powinny być takie same co do wartości jeśli poziomica jest poprawnie wyzerowana (osie akcelerometru z których robi się pomiar, zorientowane dokładnie prostopadle i równolegle do podstawy).
    Uchyb zera można skorygować mechanicznie (przekręcając czujnik) lub (skoro płytka czujnika jest przyklejona) programowo, dodając lub odejmując do wyliczonego kąta wpisaną w program poprawkę.

A co do sprawdzenia wyznaczania kąta można próbować użyć choćby ekierek.
    I też nie trzeba super poziomego podłoża, bo liczy się różnica wskazań kąta z i bez ekierki.

Dzięki, skorygowałem odczyt według twojej konbcepcji.
    tronics
    Poziom 37  
    Fajnie, że pojawia się konstruktywna krytyka, ale pamiętajcie, że krytykujecie jakiegoś 14 latka.
    @L_Chucki - jak na kogoś komu odeszła ochota na komentowanie całkiem sporo jeszcze napisałeś ;) Poza tym cytat z dopiskiem "bez komentarza" to już jest komentarz, hehe.

Ale po kolei - pierwsze co mi się rzuciło w oczy to ten restart co 10s - w tym momencie wiedziałem, że kolega napotkał jakiś banalny problem, który go przerósł. Ok. Zdarza się. Ale jak koledzy wyżej zauważyli aktualnie ta konstrukcja jednak jest dużo gorsza niż poziomnica/poziomica (obie formy traktowane jako poprawne, ale poziomnica jest jednoznaczna, a poziomica nie) sklepowa (nawet najtańsza wbudowana w dozownik mydła czy ręczników papierowych ;) )
    Liczę jednak, że autor się nie zniechęci, ale zainteresuje sie tematem i rzeczywiście usprawni konstrukcję. Powodzenia.