Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin krótkofalarski 2019, co trzeba umieć?

26 Lut 2019 22:39 4713 24
  • Poziom 42  
    Kolego, to jest doskonałe pytanie do lokalnego LOK-u (o ile taki jeszcze istnieje) lub koła KF. Powinieneś otrzymać odpowiedź na wszystkie pytania.
  • Poziom 39  
    xpira napisał:
    Co trzeba umieć na egzamin KF w poszczególnej kategorii, jakie wzory trzeba znać,jakie mogą być typy pytań i Jak dostać licencje?
    Witam! zajrzyj tu http://www.egzaminkf.pl/home.php strona świeża, można się egzaminować, na górze się wybiera grupę A lub C i robimy egzamin :) Pozdrawiam Łukasz
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Po zaliczeniu egzaminu z testami zostaniesz poproszony do pokoju z egzaminatorami. Dostaniesz arkusz egzaminacyjny z przeprowadzeniem łączności po angielsku. Np. CQ CQ CQ SP 8 ABC , przeliteruj swoje QTH i imię ,co oznacza raport np. 3 8 , kod Q np. co oznacza QRZ , QSO ,QTH itp. Zostaniesz oceniony i powiedzą ci że zdałeś
  • Poziom 24  
    Na czym polega literowanie np:A - Alfa?

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.16. Nie wysyłaj pytań, na które odpowiedź można łatwo znaleźć w Internecie lub na forum elektroda.
    Regulamin punkt 3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.

• Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    zyga c napisał:
    Po zaliczeniu egzaminu z testami zostaniesz poproszony do pokoju z egzaminatorami. Dostaniesz arkusz egzaminacyjny z przeprowadzeniem łączności po angielsku. Np. CQ CQ CQ SP 8 ABC , przeliteruj swoje QTH i imię ,co oznacza raport np. 3 8 , kod Q np. co oznacza QRZ , QSO ,QTH itp. Zostaniesz oceniony i powiedzą ci że zdałeś

Mniej więcej to co napisał kolega jest na egzaminie ustnym. Przeprowadzenie prostej łączności literowanie. Zdawałem rok temu w marcu.
  • Poziom 7  
    Czy wymagana jest znajomość polskiego alfabetu fonetycznego czy wystarczy międzynarodowy?
  • Poziom 28  
    Czy w klasie C też jest ustny o tej samej trudności co A? xpira za niecały miesiąc będzie w Białymstoku zapraszam. Można się zapisać profilem zaufanym. Na lajwie włączysz odbiornik ja będę krzyczał :wink: .
  • Poziom 42  
    szyzak napisał:
    Czy wymagana jest znajomość polskiego alfabetu fonetycznego czy wystarczy międzynarodowy?
    Mógłbyś to rozwinąć ?.
    Co prawda pierwszy egzamin licencyjny zdawałem, pół wieku temu, może dlatego nie kojarzę w czym jest rzecz.

Czyżby o to:

A - Adam, adam (Polski)

Litera, Kod, Wymowa

A - Alfa / Alpha, alfa (międzynarodowy)
  • Poziom 7  
    gumisie napisał:
    szyzak napisał:
    Mógłbyś to rozwinąć ?.
    Co prawda pierwszy egzamin licencyjny zdawałem, pół wieku temu, może dlatego nie kojarzę w czym jest rzecz.

Czyżby o to:

A - Adam, adam (Polski)

Litera, Kod, Wymowa

A - Alfa / Alpha, alfa (międzynarodowy)

Tak o to chodzi. Jako osoba mająca wiedzę w zakresie techniki w.cz. i znająca zasady komunikacji radiowej w lotnictwie jedynie literowanie w języku polskim sprawia mi problemy(Kodu Q i przepisów już się nauczyłem).
  • Poziom 20  
    szyzak napisał:
    Tak o to chodzi. Jako osoba mająca wiedzę w zakresie techniki w.cz. i znająca zasady komunikacji radiowej w lotnictwie jedynie literowanie w języku polskim sprawia mi problemy(Kodu Q i przepisów już się nauczyłem).
    Literowanie ICAO jest standardem międzynarodowym, i tego mogą wymagać. Sformalizowanego standardu polskiego nie ma, więc jak podasz Stanisław czy Stefan, Celina albo Cecylia to będzie dobrze. Też nie moglem przyzwyczaić się do polskiego, będąc nauczonym międzynarodowego dużo wcześniej...
  • Poziom 28  
    jimasek napisał:
    Pytanie czy ustny można nazwać trudnością dla osoby która choć troszkę interesuje się łącznościami i chce zdać egzamin? Moim zdaniem nie.

Osobiście wolał bym się uczyć alfabetu z kartką i mikrofonem przed nosem. Według mnie powinni raczej pytać o BHP i o pasma by ktoś przypadkiem nie zrobił sobie lub komuś krzywdy.
  • Poziom 2  
    zyga c napisał:

Jeśli mogę się spytać to czy na egzaminie praktycznym kat. C jest to samo co na kat. A czy jest łatwiej? Pytam się, bo chcę w lutym iść na egzamin, a mam 13 lat i idę na kat. C . Test mam w małym palcu ale nie do końca jestem pewien czego mogę się spodziewać na części praktycznej... Z góry dziękuję za odpowiedzi. 73!
  • Poziom 38  
    szyzak napisał:

Na moim egzaminie ok 5 lat temu, komisja zachęcała do używania międzynarodowego również w łącznościach między Polakami.

Polska wersja, koledzy już to powiedzieli, nie jest zestandaryzowana, i te pszcz szcz nie sprawdzają się na granicy zasięgu. ICAO jest "naukowo" zaprojektowane, i nawet z cząstkowych sylab zrozumie się.

Dodano po 53 [sekundy]:

ElekTrick napisał:
    Też nie moglem przyzwyczaić się do polskiego, będąc nauczonym międzynarodowego dużo wcześniej...

Ja tak samo
  • Poziom 28  
    xpira napisał:
    Co trzeba umieć na egzamin KF w poszczególnej kategorii, jakie wzory trzeba znać, jakie mogą być typy pytań i jak dostać licencję?

Jak widać po gotowych pytaniach i odpowiedziach na stronie rządowej - teraz prawie nic nie trzeba umieć....