Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jaka antena kierunkowa DVB-T - odbiór kanałów telewizji niemieckiej.

27 Lut 2019 09:51 444 14
  • Poziom 9  
    Witam.
    Proszę mi pomóc wybrać odpowiednią antenę kierunkową DVB-T aby odbierać kanały telewizji niemieckiej.
    Adres zamieszkania ul. Modrzejewskiej Świnoujście, antena będzie na dachu ok 12m.
    Nadajnik jest w Heringsdorf-Usedom 1kW - 15km, lub Wolgast 1kW - 40km, lub Helpterberg 20kW około 70-80km.
    Czy dostanę taką antenę, aby skierować ją na nadajnik niemiecki, ale odbierać też mux-y polskie ( bez mux 8 ).
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 9  
    Obecnie odbieram polskie programy na dekoderze nc+ tv-sat. A niemieckie chcę odbierać na antenie dvb-t. Próbowałem odbierać na pokojowej antenie na 2 piętrze ale jest straszna pikseloza, prawie zero odbioru.
  • Poziom 31  
    sewer32 napisał:
    Czy dostanę taką antenę, aby skierować ją na nadajnik niemiecki, ale odbierać też mux-y polskie ( bez mux 8 )

Przy antenach kierunkowych musi być zachowany m/w ten sam kierunek odbioru. W przeciwnym wypadku będzie trudno.
    Z tego co widzę na mapie Helpterberg, Heringsdorf-Usedom czy Wolgas to całkiem różne kierunki odnośnie do naszych nadajników M1/2/3 w Kołowie, na Chrobrego w Świnoujściu czy nadajnik Grzywacz.
    W Szczecinie nasze instalacje w budynkach wielorodzinnych odbierają Helpterberg na antenach T-rbo-T-30. Życzeniem inwestora było oprócz naszych stacji odbierać również niemieckie.
  • Poziom 43  
    Jak kierunki w miarę przeciwległe to znakomicie zda egzamin antena siatkowa z lub bez siatki. Trzeba zrobić próbę na ile sygnał jest mocny..
    Moce są tam rzędu 2,5-4 kW.
  • Poziom 31  
    Sądząc po azymucie Świnoujście licząc od Kołowa i po kolei nadajniki niemieckie to: 156, 225, 305, 315 stopni. Za duży rozrzut.
  • Poziom 9  
    A do odbioru samych niemieckich programów ( bez polskich ) to jaką antenę polecacie.
  • Poziom 31  
    Musisz się zdecydować z jakiego kierunku/nadajnika niemieckiego chcesz " ściągać" sygnał - czy tu bliżej, czy z 70km z Helpterberg.
  • Poziom 9  
    Chyba wybiorę nadajnik w Heringsdorfie bo bliżej ok 15km, bo
    Helpterberg jest trochę za daleko, lecz ma silny sygnał, sam nie wiem. Proszę podpowiedzieć jaką antenę na bliższy nadajnik, a jaką na dalszy.
  • Poziom 31  
    Jak Heringsdorfie do może być zwykła siatka, moc mała ale odległość też. Może wystarczy bez wzmacniacza. Może być również mniejsza ale ze względu na parametry nadajnika raczej ze wzmacniaczem np:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-DIGIT-DVB-T
    Jak Helpterberg to silna kierunkowa i chyba bez wzmacniacza raczej się nie obejdzie. No chyba, że jakiś "krokodyl" lub jedna z tych większych T-urbo-T-ów:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-kierunkowe-UHF-DVB-T
  • Poziom 43  
    Jak antena siatkowa ze wzmacniaczem to zasilacz z regulacją. Będzie można dobrać wzmocnienie na minimalnym, wystarczającym poziomie.
    Wzmacniaczy używam SWA 9001 cer a jak LNA to jakiś ok. 20dB.(LNA166)
    Antena ASP-8.
    Jest nadzieja na sygnał z odbić polskich.
  • Poziom 9  
    Antena ASP-8 ma polaryzację poziomą, a potrzebna jest pionowa. Nadajnik w Heringsdorfie nadaje w pionie.
  • Poziom 31  
    To ją przekręć o 90 stopni, będziesz miał pionową :D
  • Poziom 43  
    TELMOR_PL napisał:
    To ją przekręć o 90 stopni, będziesz miał pionową :D

I słusznie.
  • Poziom 9  
    Kupiłem antenę kierunkową: TELEVES DAT HD BOSS 790 LTE .
    Wszystko działa jak należy. Zamykam temat.