Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik Defro Tech K1 / K1PRv3 - wyłączający się wentylator

radekrp90 27 Feb 2019 14:02 4476 15
Computer Controls
    radekrp90
    Level 11  
    Szukałem ale nic konkretnego nie znalazłem.

Mam problem z sterowaniem wentylatorem w moim kotle/sterowniku.
    Oryginalnie jest to sterownik Defro K1, zmodyfikowany początkowo na K1P (wgranie oprogramowania/aktualizacji oraz dodanie czujnika temperatury spalin),
    a obecnie na K1PRv3 (wentylator z przepływomierzem, kupiony nowy bo sądziłem że to on był problemem) ale sam soft nie ma kompletnie znaczenia, bo na każdym jest to samo.

Po około 1-2 dniach pracy wentylator się blokuje, na wyświetlaczu pokazuje 100% ale ten fizycznie nie działa. Po wejściu w tryb ręczny - rusza.
    Po restarcie zasilania również ale sam z siebie nie da rady, podczas trwania programu pracy. Finalnie tranzystor się przepalił (przebicie bramka-źródło) i wentylator pracował na 100%.

Wentylator mam nowy więc to nie to.

Moje dotychczasowe prace:
    - wymiana tranzystora na IRF740 (tymczasowo, wczoraj zmieniony na STP10NK60ZFP),
    - wymiana rezystora 220 kOhm,
    - wymiana kondensatora MKT 1microF 63V.

Ogólnie po kilku dniach pracy na tymczasowym tranzystorze wentylator znów się zatrzymał... teraz poprawilem luty i dałem oryginalny tranzystor STP ale nadal nie wiem co mu dolega.

Z analizy (nie wiem czy słusznie) wywnioskowałem następujace działanie układu:
    - Sygnał z mikro-kontrolera (STM32F105) przechodzi przez rezystor zabezpieczający do taśmy (połączenie ekran-obudowa)
    - Sygnał z taśmy trafia przez diodę do transoptora (LTV-817-C),
    - Do wyjścia transoptora podłączony jest tranzystor SMD BC817,
    - Do wyjścia tranzystora podłączona jest bramka MOSFETa.

Z tego co zrozumiałem z całości tego ustrojstwa, mikro-kontroler podaje napięcie/sygnał PWM na diodę wbudowaną w transoptor 817C, ten na swoim wyjściu podaje napięcie sterujące tranzystorem BC817, a dopiero ten finalnie steruje MOSFETem.

Mosfet wymieniłem, kondensator dałem nowy, w obudowie taka jaka była ale na napięcie 100V (bo tylko taki był w TME), dałem nowy rezystor obok tranzystora i oczywiście póki co działa.

Zastanawiam się nad wymianą transoptora i tranzystora SMD ale pytanie do Was, bo są w Internecie oferty naprawy tych sterowników więc może ktoś tutaj jest, kto wie co dokładnie podlega wymianie w takim wypadku, czy może chodzi konkretnie o mikrokontroler?

Dla zainteresowanych zdjęcia wrzucę później, ale generalnie jakość płytki jest taka sobie - sam laminat ok, nie odchodzi ale jakość lutów słaba, sam jako totalny amator chyba robię ładniejsze :]
  • Computer Controls
    radekrp90
    Level 11  
    Wszystko w Auto (tryb PID), wentylator normalnie reaguje na nastawy sterownika tylko w losowych momentach, przestaje działać (wykrzyknik przy ikonie co sygnalizuje brak obrotów mimo zadania sygnału sterującego). Niestety jak na złość, jest to zawsze w nocy albo gdy nie ma mnie w domu :]

Ponawiam więc pytanie - gdzie szukać problemu? Transoptor oraz tranzystor w drodze, więc części są w pogotowiu ale pytanie czy to rozwiąże problem.
    Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii? Czy możliwe aby wyjście mikrokontrolera "padło" i czasami nie podawało sygnału?
  • Computer Controls
    radekrp90
    Level 11  
    Aktualizacja - wymieniłem transoptor oraz tranzystor sterujący, zdemontowałem zasilacz aby zobaczyć czy coś jeszcze pod nim się nie kryje, ale było pusto.

Płytka umyta i złożona, i... wentylator po niespełna 3 dobach pracy się zatrzymał.

Czy ktoś mający doświadczenie z konstrukcjami tego producenta ma jakieś propozycje odnośnie ewentualnych przyczyn takiego zachowania?
    kiss39
    Level 38  
    Witam

Widze kolega prowadzi monolog sam ze sobą.

Jeszczę nie mialem okazji naprawiac w moim DEFRO elektroniki od sterownika tak ze na tym etapie koledze nie pomogę. Mogę jedynie zasugerować o wyczyszczenie DEFRO ze zewnątrz i zrobieniu odpowiedniej dobrej jakości fotek (sterownika) oraz z dołączonym opisem problemu i wysłaniu do producenta.
    radekrp90
    Level 11  
    Niestety Serwisy Defro oraz Tech chcą sterownik do siebie co podczas sezonu grzewczego nie jest najciekawszą opcją. Temperatury zewnętrzne wprawdzie na plusie ale jednak grzać trzeba.

Na popularnym serwisie aukcyjnym są oferty naprawy ale oczywiście nie precyzują co podlega wymianie/naprawie stąd pytanie do Forumowiczów, bo może ktoś się spotkał z takim problemem w przypadku rozwiązań firmy Tech.

Ale jak zawsze - im większe forum, tym mniejsza szansa na pomoc ;)

Tak przy okazji, bo nie chcę zakładać tematu - czy w przypadku tego mikrokontrolera STM32 jest możliwość, że jedno z wyjść PWM padło? Jest jakaś możliwość aby na podstawie pliku aktualizacyjnego (rozszerzenie ".bin") zdekompilować oprogramowanie aby rozgryźć algorytm pracy tego oprogramowania?

Pytam, bo zastanawiam się czy to nie problem z wyjściem, i może udałoby się wykorzystać inne nie wykorzystywane ale do tego musiałbym zmienić soft.

EDIT (10.04.2019):
    Od ostatniego postu trochę czasu minęło, a ja wymieniłem (prawie) wszystkie elementy toru sterującego.
    - tranzystor Mosfet,
    - tranzystor sterujący,
    - transoptor,
    - rezystor (będący w pobliżu tranzystora),
    - kondensator (j.w.),

Do tego cała PCB, wtyczki, złącza zostały umyte w płynie do PCB.

Wyczyściłem ustawienia, przeprowadziłem ponowną konfigurację (dodatkowo podwyższyłem dolny limit obrotów wentylatora) i... działa.

Został jeszcze jeden kondensator do wymiany ale jego sprawdzę i ewentualnie wymienię po definitywnym zakończeniu sezonu grzewczego.
    radekrp90
    Level 11  
    Odświeżam.
    Wymieniłem kondensatory elektrolityczne w sekcji zasilania.
    Wymieniłem to co wyżej na Nichicona i Panasonic.
    Dodatkowo kondensator MKP Wima.

Efektów niestety brak - nie minęła nawet pełna doba, a sterownik znów przestał wykrywać obroty dmuchawy. Niestety nie znalazłem w nim opcji na zapis danych/logów działania i nie wiem jakie były wartości zadane w chwili wyłączenia.

Poniżej zdjęcia płytki sterownika - może one coś więcej powiedzą:

Co więcej ostatnio doszedł jeszcze jeden niepokojący objaw (nie zrobiłem niestety zdjęcia) - obraz na ekranie przedzielił się na cztery części, dwie górne były na dole ale jedna z nich była lustrzanym odbiciem, dwie dolne ćwiartki u góry również jako odbicie. Dotyk działał jednak według starego ułożenie przycisków ekranowych... Pojawiło się to jednak przed wymianą kondensatorów.

Gdzie może być jeszcze problem - czy to kwestia samego mikrokontrolera czy software?
    kiss39
    Level 38  
    Elekronicznie musi byc sprawne na 100% sama wymiana kondensatorów to nie wszystko. Tam jest układ powierzchniowy, przekaźniki, tranzystory i inne elementy elektroniczne to powinno byc sprawdzone przez elektronika.
    radekrp90
    Level 11  
    To nie jest rozwiązaniem mojego problemu ;)
    W tej chwili sterownik jest niejako oszukany i startuje od 40% wysterowania i póki co działa. Ale czy tak będzie stale tego nie wiem.

Przekaźniki są raczej OK ale je również mogę wymienić. Cały tor sterownia ogólnie został sprawdzony. Zostaje mikrokontroler dziwi mnie tylko to, że są oferty naprawy takiej awarii, więc raczej musi być to coś "typowego" ale niestety nikt nie dzieli się wiedzą.
    radekrp90
    Level 11  
    Kolejne odświeżenie tematu - tym razem raport z niemal 1,5 tygodnia.
    Sterownik pracował poprawnie do dziś gdzie przywitał mnie taki widok...

Po dotknięciu jest odpowiedź dźwiękowa, wiec w jakiś tam sposób sterownik pracuje ale nie mam pojęcia jak to zdiagnozować.
    radekrp90
    Level 11  
    Taśma wydaje się ok - ruchy ekranem nie dają żadnej zmiany.
    Samą taśmę i połączenia miałem sprawdzane i wydawały się ok, dla pewności poprawiałem wizualnie kiepsko wyglądające punkty lutownicze na złączach.
    Co więcej to co widać w poprzednim poście nie jest przypadkiem odosobnionym ale zdarzają się różne "widoczki": lustrzane odbicia, przesuniecie lewo/prawo, efekt szachownicy (czyt ekran przedzielony na 4 części i te cztery części wymieszane między sobą) czy zwyczajnie biały ekran. W tej sytuacji wyłączenie/włączenie zasilania pozwala na dalszą pracę sterownika.

Zastanawia mnie tylko czy to oddzielny problem czy może sporadyczne wyłączanie wentylatora przy małych obciążeniach wynika z tego samego uszkodzenia?
    radekrp90
    Level 11  
    Ten z "glutem"? - był i sam się zastanawiałem co autor tej płytki miał na myśli. Zresztą cała płytka od strony lutu wygląda jak robiona na kolanie, a nie jak zachwala to producent ale cóż - "Markjeting" musi być.
    kapitanflelulko
    Level 10  
    Witam.
    Nie wiem, czy udało się rozwiązać problem czy nie, być może rozpiszę się nie potrzebnie, ale temat zaciekawił mnie. Co prawda wpadłem na temat zupełnie przypadkowo, i do tego całkiem niedawny temat, więc postanowiłem coś dodać od siebie. Mam pewne doświadczenie w modyfikacji pracy kotła, ale zawierające się w jednej grupie sterowników. To co Ty piszesz, to jest zmiana w różnych grupach, nie wiem czy w ogóle możliwa. Na początek należałoby zweryfikować co zrobiłeś, co napisałeś i co chcesz osiągnąć. Piszesz początkowo o sterowniku K1, potem o modyfikacji do K1P, a na końcu o K1PRv3. Toż to są zupełnie inne sterowniki, bądź programy do różnych sterowników. Nie wiem jakie są różnice układowe pomiędzy tymi grupami sterowników, pewnie jakieś są, to należałoby zweryfikować. I to jest pierwszy podstawowy krok. Już wyjaśniam o co chodzi. Sterownik K1, jest podstawowym sterownikiem dwustanowym, obsługującym kotły z podajnikiem rewersyjnym, bez możliwości obsługi sterownika pokojowego po szynie RS. Sterownik K1P, jest sterownikiem rozszerzonym o regulator PID, oraz o sterowanie poprzez regulator pokojowy po RS. Zaś sterownik K1PRv3, to bardziej rozbudowany tej serii sterownik ADAPT CONTROL, z kontrolą przepływu powietrza i sterowaniem zapalarką, stosowany głównie w kotłach z paleniskiem typu UNI ( tzw. rynna). Jedyne co mogę zaproponować to powrót, o ile to możliwe, to oryginalnego oprogramowania tego sterownika, i doprowadzenia go do stanu sprawności fizycznie( tu musisz radzić sobie niestety sam). Jak doprowadzisz do bezawaryjnej pracy sterownik na oryginalnym oprogramowaniu, w porozumieniu z kimś ogarniętym ze strony producenta spróbować zmodyfikować go programowo, oczywiście o ile to jest wykonalne. Bezwzględnie należy zweryfikować różnice układowe. Do Twoich potrzeb powinien w zupełności wystarczyć program od K1Pv3, bez literki R. Na koniec dodam, że wersja v4 tej serii sterowników to na 100% zupełnie inne rozwiązanie układowe. Bardzo możliwe, że to co chcesz osiągnąć jest realne tylko i wyłącznie poprzez zmianę sterownika. Niemniej jednak życzę powodzenia.
    radekrp90
    Level 11  
    kapitanflelulko wrote:
    Witam.
    Nie wiem, czy udało się rozwiązać problem czy nie, być może rozpiszę się nie potrzebnie, ale temat zaciekawił mnie. Co prawda wpadłem na temat zupełnie przypadkowo, i do tego całkiem niedawny temat, więc postanowiłem coś dodać od siebie. Mam pewne doświadczenie w modyfikacji pracy kotła, ale zawierające się w jednej grupie sterowników. To co Ty piszesz, to jest zmiana w różnych grupach, nie wiem czy w ogóle możliwa.

Sterownik działa - po wymienia kondensatorów w sekcji zasilania i ponownym myciu PCB oraz po wpisaniu wysokiego progu uruchomienia wentylatora (zakres pracy od 49%). Odpukać bez problemów, raz tylko się zawiesił ale to raczej jakiś błąd programowy, bo po przywróceniu do dodanych fabrycznych znów pracował poprawnie (podawanie zablokowało się na 1 sekundzie).

Teraz jednak cytując dalej selektywnie:
    kapitanflelulko wrote:

Na początek należałoby zweryfikować co zrobiłeś, co napisałeś i co chcesz osiągnąć. Piszesz początkowo o sterowniku K1, potem o modyfikacji do K1P, a na końcu o K1PRv3. Toż to są zupełnie inne sterowniki, bądź programy do różnych sterowników. Nie wiem jakie są różnice układowe pomiędzy tymi grupami sterowników, pewnie jakieś są, to należałoby zweryfikować. I to jest pierwszy podstawowy krok.

Z poziomu płytki PCB różnice to tylko wersje "R" (z zapalarką, bo posiadają inną płytkę pomocniczą). Wersja bez R zwiera styki grzałki, wersja z R podaje na nie napięcie sieciowe.
    kapitanflelulko wrote:

Już wyjaśniam o co chodzi. Sterownik K1, jest podstawowym sterownikiem dwustanowym, obsługującym kotły z podajnikiem rewersyjnym, bez możliwości obsługi sterownika pokojowego po szynie RS.

Obsługuje, bo miałem tak oryginalnie, czyt. sterownik K1 + regulator SPK LUX.
    kapitanflelulko wrote:

Sterownik K1P, jest sterownikiem rozszerzonym o regulator PID, oraz o sterowanie poprzez regulator pokojowy po RS.

Jak wyżej, RS-a obsługuje również K1. Może to kwestia wersji oprogramowania ale ja miałem już "z pudełka" obsługę RS. Sterownie PID to tylko oprogramowanie oraz czujnik spalin. Fabrycznie jest jest jeszcze hallotron wentylatora, który jednak nie jest wymagany do pracy w PID.
    kapitanflelulko wrote:

Zaś sterownik K1PRv3, to bardziej rozbudowany tej serii sterownik ADAPT CONTROL, z kontrolą przepływu powietrza i sterowaniem zapalarką, stosowany głównie w kotłach z paleniskiem typu UNI ( tzw. rynna).

K1PRv3 to ostatnia wersja sterownika na "starą" płytę K1. K1PRv4 to już nowa PCB, która posiada nieco inny układ ARM. Przynajmniej takie info uzyskałem.
    kapitanflelulko wrote:

Jedyne co mogę zaproponować to powrót, o ile to możliwe, to oryginalnego oprogramowania tego sterownika, i doprowadzenia go do stanu sprawności fizycznie( tu musisz radzić sobie niestety sam).

Nic to nie dawało, próbowałem ;)
    kapitanflelulko wrote:

Jak doprowadzisz do bezawaryjnej pracy sterownik na oryginalnym oprogramowaniu, w porozumieniu z kimś ogarniętym ze strony producenta spróbować zmodyfikować go programowo, oczywiście o ile to jest wykonalne.

Ze strony producenta nie ma takiej możliwości.
    kapitanflelulko wrote:

Bezwzględnie należy zweryfikować różnice układowe. Do Twoich potrzeb powinien w zupełności wystarczyć program od K1Pv3, bez literki R.

Wersja "R" też działa, w menu serwisowym wyłącza się tylko kontrolę podajnika i delikatnie wydłuża czas pracy podawania (inna wydajność podajników fabrycznie parowanych z K1PRv3). Tryb pracy ustawia się na "Automatyczny bez zapalarki" i śmiga.
    kapitanflelulko wrote:

Na koniec dodam, że wersja v4 tej serii sterowników to na 100% zupełnie inne rozwiązanie układowe. Bardzo możliwe, że to co chcesz osiągnąć jest realne tylko i wyłącznie poprzez zmianę sterownika. Niemniej jednak życzę powodzenia.

I to jest jedyne z czym zgadzam się w 100% ;)