Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Latarka LED 100W regulowana

burasek 27 Feb 2019 14:13 7908 32
Wago
 • Witam, chciałbym Wam przedstawić mój projekt 100w latarki Led, którą wykonałem jakiś czas temu. Projekt został wykonany w oparciu o gotowe moduły od naszych skośnookich friendów :D
  Jako zasilanie został zrobiony akumulator z ogniw Li-ion 18650 3000mAh w pakiecie 5s2p (21V 6000mAh) wraz z balancerem. Pakiet powinien być zgrzany lecz ja to polutowałem dobrą lutownicą tak, aby nie grzać ich zbyt długo, z użyciem specjalnej pasty i kwasu.
  Ogniwa te jak wiadomo powinny być ładowane CC CV do 21 V w pakiecie 5s, więc wykorzystałem jako moduł ładowania step down xl4015 z ograniczeniem prądowym ustawionym na 1 A i napięciem 21 V. Moduł ten ma fajną zaletę: gdy prąd ładowania spadnie do 0.2 A sygnalizuje w pelni naladowaną baterię.Wyprowadziłem led na obudowę.
  Port ładowania to gniazdo DC 2.5/5.5. Ładowarka to zasilacz oczywiście tez chinski 24 V 1 A zamontowany w obudowie z rury PCW. Dioda LED została przymocowana do radiatora od CPU z wentylatorem (oczywiście z pastą termo). Wykorzystałem soczewkę skupiającą 60 stopni oraz odbłyśnik i mocowanie całości. Wentylator zasilany poprzez stabilizator 12 V. Przy maksymalnym swieceniu temperatura utrzymuje się w granicach 35 stopni.
  Led jak i stabilizator jest zasilany z przetwornicy step up regulowanej. Ja wymontowałem potencjometr wieloobrotowy i dołożyłem rezystory 10k szeregowo oraz dodatkowy liniowy potencjometr 10k. Tak że jest możliwość regulacji świecenia diody co jest fajną opcją, gdyż nie zawsze potrzebujemy tak jasnego oświetlenia. Regulacja napięcia jest w zakresie 26-35.5 V. Przy maksymalnym napięciu dioda pobiera 70 W, tak że jest to granica bezpieczna dla diody i dla mnie wystarczające światło.
  Do sygnalizacji stanu baterii wykorzystałem zwykły woltomierz cyfrowy. Obudowa została wykonana z rury PCW wraz z zatyczkami. Mogła być ładniejsza ale po prostu taki pomysł na szybko wpadł do głowy. Zapewnie nie wszystkim się spodoba ale dla mnie to ma działać, a nie wyglądać. Rączka od mebli. Dodatkowo właczniki całej latarki oraz woltomierza, podstawka z deseczek.
  Całość obudowy jest dość solidna . Waga około 1.5 kg. Czas świecenia latarki przy pełnej jasności to około 2h tak że jest to dość dobry wynik. Przy mniejszej jasności czas jest znacznie dłuższy. Ładowanie około 7 h. W przyszłości planuję dorobić ładowarkę samochodową .Latarka idealnie sprawdza się na nocne wypady do lasu czy w miejscach gdzie potrzebujemy dobrego oświetlenia. Koszt wykonania około 170 zł. Najdroższy oczywiście akumulator. Jak zrobię filmik z wypadu w plener to wrzucę. Komentarze miło widziane :D
  Moduły z chin:
  Latarka LED 100W regulowana Latarka LED 100W regulowana Latarka LED 100W regulowana Latarka LED 100W regulowana Latarka LED 100W regulowana Latarka LED 100W regulowana

  Zdjęcia pakietu baterii jak i całej konstrukcji:
  Latarka LED 100W regulowana Latarka LED 100W regulowana Latarka LED 100W regulowana Latarka LED 100W regulowana Latarka LED 100W regulowana Latarka LED 100W regulowana
  Latarka LED 100W regulowana Latarka LED 100W regulowana Latarka LED 100W regulowana


  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  burasek
  Level 11  
  Offline 
  burasek wrote 27 posts with rating 21, helped 0 times. Live in city Janów Lubelski. Been with us since 2009 year.
 • Wago
 • #2
  procsa
  Level 31  
  Fajne ! Czyli jest tylko jedna taka dioda 100W ? Czy tak duży radiator był potrzebny, czy po prostu taki został zamontowany bo był pod ręką ? Może domontować jakiś mały czujnik temperatury ? Zastanawia mnie fakt czy można by tą diodę zamontować na mniejszym radiatorze ?
 • Wago
 • #3
  burasek
  Level 11  
  Tak jedna dioda. Można zamontować czujnik i ustawic na daną temp załączania np na lm358 ale to bylo mi zbędne. Radiator jest dobrany odpowiednio gdyż bez wentylacji po 2 min temp wzrasta do okolo 70-80 stopni, więc raczej mniejszy radiator nie wystarczyłby
 • #5
  burasek
  Level 11  
  Tak soczewka skupiajaca 60 stopni. Nie ma ograniczenia pradu to fakt ale dioda nie dziala na 100 % na pelnej mocy jest wystarczajace chlodzenie takze prad nie wzrasta zbytnio do granicy wytrzymalosci diody wraz ze wzrostem temperatury. Nie ma ryzyka uszkodzenia struktury diody. Wzialem to pod uwagę i wykonalem odpowiednie pomiary takze nic z diodą się złego nie stanie. Dioda ma max prad 3 A a w moim przypadku działa przy 2.3 A plus minus 80 mA przy chłodzeniu.
 • #6
  yogi009
  Level 43  
  Właśnie zastanawiałem się, do czego mogła by mi się przydać taka latarenka. No i chyba nie wiem. Na rower i do plecaka za duże, a do autka nie bardzo, bo łatwiej z akumulatorka pociągnąć oświetlenie... Gdybym strzelał nocą do jeleni, to może tak, tylko że nie jestem myśliwym.
 • #7
  Pablo2015
  Level 18  
  yogi009 wrote:
  Właśnie zastanawiałem się, do czego mogła by mi się przydać taka latarenka. No i chyba nie wiem. Na rower i do plecaka za duże, a do autka nie bardzo, bo łatwiej z akumulatorka pociągnąć oświetlenie... Gdybym strzelał nocą do jeleni, to może tak, tylko że nie jestem myśliwym.


  To magia DIY, nie zawsze robi się coś do konkretnego zastosowania. Sam zrobiłem podobna latarkę, właściwie na tych samych modułach. Po co? Bo miałem ochotę i miło spędziłem czas podczas budowy :-).

  Co do przetwornicy, tez wybrałbym inną, z regulowanym prądem. U mnie jednak ta przetwornica najzwyczajniej w świecie nie wyrabia i przy 30 V daje ok. 2,8 A.
 • #8
  CMS
  Administrator of HydePark
  Coś tu poszło nie tak...
  Ta latarka ledwo świeci jak na taka moc. Toż moje dziesięcio watowe latarki lepiej świecą.
  Przy 2,3A, ten moduł COB tylko się marnuje i jak widać na zdjęciach NIE ŚWIECI.
  Według mnie projekt nie ma sensu. Wpakowałeś kupę elektroniki, na której masz starty, do tego wyciągnąłeś może 20% światła z tej diody...

  Do takich zabaw są dedykowane sterowniki.

  Bez urazy, ale Twojej "latarce" bliżej jest do urządzenia rozładowującego akumulatory, niż do mocnego źródła światła.
 • #9
  Błękitny
  Level 13  
  Kolega zamieściłby jeszcze filmik jak to w terenie się spisuje.
 • #11
  GG_Gonsior
  Level 9  
  Witam,
  Odnośnie chińskich latarek - stosunkowo słaby przykład ;)
  Proponuję zobaczyć:
  -BLF Q8 (~5klm)
  -Haikelite MT09r / MT03 (20klm+)
  -Olight X7r (12klm)
  -Astrolux MF01 (12klm)
 • #12
  Piotrek#G
  Level 26  
  Pochwała należy się za zrobienie czegoś samemu.
  Poza tym, to duży, ciężki kloc, nieodporny na wilgoć i dający niezbyt wiele światła jak na deklarowaną moc. Sztuka dla sztuki.

  A tych trzech wartości:
  burasek wrote:
  akumulator z ogniw Li-ion 18650 3000mAh w pakiecie 5s2p (21V 6000mAh)

  burasek wrote:
  Przy maksymalnym napięciu dioda pobiera 70 W

  burasek wrote:
  Czas świecenia latarki przy pełnej jasności to około 2h także jest to dość dobry wynik

  Nijak nie mogę ze sobą połączyć...
  Ogniwo Li-Ion o pojemności 3000mAh, to niecałe 11Wh energii, więc Twój akumulator ma niecałe 110Wh energii. Jak wyciągnąć z tego 70W przez 2 godziny? Magia?
 • #13
  Jawi_P
  Level 35  
  Zaletą tego DIY jest to, że jest DIY. I tu nie ma co dyskutować. Przy tej wielkości latarki, można ładnie dorobić PCB ze sterownikiem diody jak i wbudowaną ładowarką. Niepotrzebnie dużo miejsca zajęte na "chaos" elektroniczny. Może jest to inspiracja dla innych, nowych wersji?
  Pomysłowe wykorzystanie rur PVC :)
  Ale...
  Szkoda diody w tym zastosowaniu. Za taką sumę, można kupić niezłą latarkę, która będzie ładnie wyglądała, ale strumień światła wcale nie będzie mniejszy.
  Żeby warto było samemu robić latarkę, trzeba mieć specjalne wymagania jak i zastosowania.
 • #14
  AniaOrlowska
  Level 6  
  Porównuję do mojej 30 watowej latarki i jest bardzo słabo. Dlaczego tak się dzieje? Możesz nagrać film w nocy na dworze?
 • #16
  E8600
  Level 40  
  Wynika to z rozbieżności w jakości LED z Chin; są bowiem takie o wysokiej sprawności oraz takie które bardziej grzeją aniżeli świecą. Jest kilka testów porównawczych na YT dla małych wartości LED.
  Kolejną kwestią, jest brak specjalistycznego drivera, który często dzięki PWM podają wyższe napięcie niż znamionowe napięcie max. samej diody ale za to pilnują prądu.
 • #20
  Kajox
  Level 17  
  Sam poczyniłem kilka lat temu kilka podobnych latareczek na tych modułach LED i jestem zadowolony. Przerobione z latarek Makity. Po jakimś czasie użytkowania około pół roku zaczynają padać sekcje ledów. Niestety mało miejsca na chłodzenie także temperatury pracy około 70*. Jednak cena moduły śmieszna i nawet jeśli miałbym zmieniać co miesiąc to i tak się opłaca. Ta sama przetwornica. Mam 4 latarki i miałem dwie awarie przetwornic. Jedną urwane przewody od potencjometru druga potencjometr stracił styk. Pracuje wtedy bez ograniczenia i pada tranzystor z rezystorem, raz zdążył wystrzelić elektrolit. Jedno zdjęcie z ciepłym ledem drugie zimna barwa i latarka położona na belce sufitu. Nie uważam tego za rozładowywacz baterii. Nie mam niestety na tym telefonie ciekawszych zdjęć podczas korzystania z nich.
  Latarka LED 100W regulowana

  Latarka LED 100W regulowana
 • #21
  szeryf3
  Level 25  
  Latarka jest dość ciekawa, dosyć dużo elementów z ali....... Musiałeś trochę przemyśleć co kupić do niej i troszeczkę poczekać.
  Mała uwaga coś słabo świeci, ale to kwestia gustu.
 • #22
  kortyleski
  Level 43  
  Popełniłem taką niedawno, sama obudowa pochodzi z starej sowieckiej latarki, miała aku zasadowy podwieszony pod rączką. https://www.google.com/search?q=latarka+cccp&...=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=2J6dUXz7r-mX3M:
  O taka. LED cob, odbłyśnik soczewka. Radiator pasywny wytoczyłem z mela aluminium. Na zdjęciach bez pakietu, mam dwa wymienne. Poszły stare ogniwa z laptopów złożone w 3s2p. Przetwornica CC ustawiona na około 60W. Czasu świecenia nie mierzyłem. Po co takie rzeczy się robi? Dla zabawy. Oraz po to by mieć pod ręką mocne źródło światła. Za w sumie niewielkie pieniądze.
 • #24
  ukixx
  Level 21  
  burasek wrote:
  Jako zasilanie został zrobiony akumulator z ogniw Li-ion 18650 3000mAh w pakiecie 5s2p (21V 6000mAh) wraz z balancerem.

  Ja tu żadnego balansera do ogniw nie widzę. Jest tylko prosty BMS i nic poza tym. Latarka świeci trochę słabo jak na taką moc, myślę że znaczna część światła zostaje wewnątrz obudowy i nie wychodzi przez soczewkę.
 • #25
  User removed account
  Level 1  
 • #27
  User removed account
  Level 1  
 • #29
  goldi74
  Level 43  
  Dokładnie tak jak wyżej, na tej płytce jest tylko ochrona przed przeładowaniem i nadmiernym rozładowaniem każdego ogniwa osobno. Ale nie ma to nic wspólnego z balansowaniem napięcia ogniw.
 • #30
  User removed account
  Level 1