Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywne obciążenie z pomiarem pojemności akumulatorów.

Sly8-) 01 Sty 2020 17:44 5472 32
 • #31
  zig_priv
  Poziom 11  
  Zgadza się , tranzystory polowe , najlepiej z jednej serii , często są stosowane aktualnie w układach , ale jak sam słusznie zwróciłeś uwagę , na odpowiednich odbiornikach ciepła etc . Ja po prostu posiadam wielkie tyrystory i chciałbym je wykorzystać jako regulowane ograniczniki prądu . A to że w obszarze przewodzenia można regulować prąd anody , to proponuję wykonać proste doświadczenie polegające na włączeniu w obwód A-K żarówki 12V w szeregu z akumulatorem a w obwód B-K potencjometr ( z dioda zabezp bramkę ) - zobaczysz , że po wyzwoleniu tyrystora będziesz mógł ściemniać sobie żarówkę - przynajmniej mi się to do tej pory udawało. Oczywiście aby wyłączyć żarówkę będziesz musiał rozpiąć obwód A-K no chyba , że zastosujesz triaka i AC .

  Dodano po 3 [minuty]:

  Dodam tylko , że w obwodzie bramki powinieneś mieć również jakieś zasilanie.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #32
  AdamC
  Poziom 24  
  zig_priv napisał:
  Z Ja po prostu posiadam wielkie tyrystory i chciałbym je wykorzystać jako regulowane ograniczniki prądu . A to że w obszarze przewodzenia można regulować prąd anody ,


  Podziwiam za upór w dążeniu do celu i chęć wykorzystania zalegających zasobów elementów.
  Proponuję przeanalizowanie dogłębnie charakterystyki tyrystora którą wcześniej zamieściłeś, a najlepiej wykonania jeszcze raz doświadczenia proponowanego wyżej i naniesienie zmierzonych wartości prądów i napięć .
  Wykres prądu tyrystora w funkcji prądu bramki przy zasilaniu DC da Ci jasną odpowiedź jak tyrystor nadaję się do tego zastosowania.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #33
  Janusz_kk
  Poziom 26  
  Podaj typy tych tyrystorów.
  Poza tym są tyrystory wyłączalne ale rzadkie i drogie, masz takie?
  Jest jeszcze jedna rzecz o której nawet nie wiesz, przewodzący tyrystor podobnie jak tranzystor igbt ma dość wysokie napięcie nasycenia od 1,5 do 2V,
  wynika ono z budowy struktury, teraz policz sobie ile mocy Ci się wydzieli jak popłynie przez niego 100A? (abstrachujac już o sterowaniu)
  A na mos fetach możesz zejść z opornością Ron do minimum gdzie straty będą minimalne.