Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przemysłowy SUW - Czy miał ktoś do czynienia z przemysłową stacją uzdatniania wo

27 Lut 2019 17:05 366 9
  • Poziom 6  
    Otrzymałem w spadku po poprzedniej ekipie SUW który działa , ale chciał bym wiedzieć czy dobrze.
    Miał bym kilka pytań dotyczących pracy stacji.
    Czy jest ktoś chętny do pomocy w temacie.
  • Metal Work Pneumatic
  • Metal Work Pneumatic
  • Poziom 6  
    Są koledzy chętni do pomocy to jest już dobrze.
    Opisze może z grubsza stacje aby przybliżyć temat.
    1 Na strychu mam zbiornik wody surowej do którego pompa głębinowa pompuje wodę.
    2 Po osiągnięciu pewnego poziomu uruchamia się pompa (nazywam ją pośrednią) która regulowana przez falownik i czujnik 4-20mA pompuje wodę piętro niżej z stałym ciśnieniem 3bar.
    3 Piętro niżej znajdują się zbiorniki, 8 sztuk.
    4 Pierwszy jak przypuszczam to jakieś napowietrzanie. Bo poprzez reduktor i elektrozawór jest doprowadzane do niego powietrze z sieci zakładowej, pod dość małym ciśnieniem (bo słychać delikatne bulgotanie)
    5 Czasami to powietrze nie leci i to moje pierwsze pytanie. Czym jest uzależnione doprowadzanie tego powietrza.Jedyne co zaobserwowałem że przerwy w doprowadzaniu powietrza są czasami gdy zapala mi się lampka regeneracja.

Dodano po 27 [minuty]:

6 Następne zbiorniki to dwie duże metalowe bańki z jednakowymi zestawami rur i elektrozaworów. Z opisów wnioskuje że na każdym zbiorniku są trzy tryby pracy.
    a- filtracja
    b-płukanie wsteczne
    c- dmuchanie powietrza z pompy wentylatorowej będącej w pomieszczeniu
    7 Każdy z tych dwóch zbiorników ma raz tygodniu stały cykl przełączania tych zaworów w określony sposób z określonymi czasami co sygnalizuje opisywana lampka regeneracja.
    8 Tutaj moje drugie pytanie, czy jak odbywa się regeneracja jednego zbiornika to reszta stacji pracuje normalnie czy nie.
    9 I trzecie pytanie w trakcie regeneracji pompa pośrednia przestaje pracować a przepływ wody odbywa się grawitacyjnie.
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Witaj

Z tego co widzę masz tam zbiorniki filtracyjne które muszą być regenerowane co jakiś czas.
    Regeneracja polega na napowietrzaniu, płukaniu ,a na samym końcu poprzez odwrócenie biegu wody na układaniu złoża.
    Zbiorniki filtracyjne powinny być zdublowane, a procesy regeneracji nie mogą się odbywać w tym samym czasie.
    7- prawidłowo
    8-tak jeżeli masz zdublowany układ
    9-w czasie regeneracji jest potrzebne duże cienienie zarówno do płukania jak i układania złoża. Czy grawitacyjnie? nie znam tego układu.

Pozdrawiam daro
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Dominik-2 napisał:
    4 Pierwszy jak przypuszczam to jakieś napowietrzanie. Bo poprzez reduktor i elektrozawór jest doprowadzane do niego powietrze z sieci zakładowej, pod dość małym ciśnieniem (bo słychać delikatne bulgotanie)

Najprawdopodobniej to konkretne napowietrzanie służy do natleniania surowej wody w celu zredukowania zanieczyszczeń, które mogą być w wodzie podziemnej, podnosi ph przez usuwanie CO2, oraz utlenia żelazo i mangan.
    Dominik-2 napisał:
    5 Czasami to powietrze nie leci i to moje pierwsze pytanie. Czym jest uzależnione doprowadzanie tego powietrza.Jedyne co zaobserwowałem że przerwy w doprowadzaniu powietrza są czasami gdy zapala mi się lampka regeneracja.

Powietrze jest dozowane najprawdopodobniej w momencie kiedy pracują pompy głębinowe czyli dozowana jest woda surowa.
    Dominik-2 napisał:
    6 Następne zbiorniki to dwie duże metalowe bańki z jednakowymi zestawami rur i elektrozaworów. Z opisów wnioskuje że na każdym zbiorniku są trzy tryby pracy.
    a- filtracja
    b-płukanie wsteczne
    c- dmuchanie powietrza z pompy wentylatorowej będącej w pomieszczeniu

Te zbiorniki zawierają złoża filtracyjne, zależy czy są szeregowo czy równolegle, na tej podstawie można by stwierdzić czy są same odżelaziacze czy i odmanganiacz.
    a. filtracja a inaczej można to nazwać pracą odbywa się nazwijmy to ciągle gdy mamy przepływ, czyli normalna praca filtrów.
    b. płukanie wsteczne" backwash" czyli płukanie filtrów odwrócone aby wypłukać wszystkie zanieczyszczenia ze złoża i odbywa się to zgodnie z prowadzonymi badaniami wody zgodnie z technologią wody dla tej stacji.
    c. dmuchanie powietrzem lub płukanie powietrzem pewnikiem poprzedza płukanie wsteczne podpunkt b. po to aby zerwać złoże, które się skawala miedzy innymi pod wpływem osadzających się zanieczyszczeń jak na przykład żelazo czy mangan.
    Dominik-2 napisał:
    7 Każdy z tych dwóch zbiorników ma raz tygodniu stały cykl przełączania tych zaworów w określony sposób z określonymi czasami co sygnalizuje opisywana lampka regeneracja.

Tak ma a częstotliwość tego płukania jest określana przez badania technologiczne wody, czasami może to być co 2 dni czasami co 10 to zależy od jakości wody na wyjściu, przepływu itp.
    Regeneracja czytaj jako płukanie filtrów czyli ich oczyszczanie.
    Dominik-2 napisał:
    8 Tutaj moje drugie pytanie, czy jak odbywa się regeneracja jednego zbiornika to reszta stacji pracuje normalnie czy nie.

To zależy od stacji SUW i jego schematu technologicznego. jeżeli są równolegle to w czasie płukania jednego drugi może pracować normalnie uzdatniając wodę i to by wskazywało że masz dwa odżelaziacze. Jeśli szeregowo znaczy że najprawdopodobniej masz odżelaziacz oraz odmanganiacz i w tym przypadku musiały by one oba wejść w tryb uzdatniania na czas płukania.
    Dominik-2 napisał:
    9 I trzecie pytanie w trakcie regeneracji pompa pośrednia przestaje pracować a przepływ wody odbywa się grawitacyjnie.

Tak jak napisał kolega wyżej w czasie płukania filtrów (regeneracj) ciśnienie jest podnoszone aby dużym przepływem wody jak najszybciej wypłukać złoże i z większą siłą wynoszenia zanieczyszczeń.

Nie dałeś schematu technologicznego a to by bardzo pomogło w temacie bo na chwilę obecną tylko gdybamy
    Dominik-2 napisał:
    3 Piętro niżej znajdują się zbiorniki, 8 sztuk.

Nie do końca rozumiem po co jest te 8 zbiorników dlatego przydał by się schemat technologiczny
    Pozdrawiam
  • Poziom 6  
    Dziękuje za już podane informacje.
    Wieczorową porą postaram się dołączyć jakieś szkice i opis pozostałych zbiorników.

Dodano po 5 [godziny] 54 [minuty]:

Przemysłowy SUW - Czy miał ktoś do czynienia z przemysłową stacją uzdatniania wo
    Przy pomocy programu do paneli udało mi się narysować poglądowy schemat stacji.
    Zielony zbiornik to ten od napowietrzania.
    Te dwa niebieskie to typowe standardowe do zmiękczania wody (takie same mam na kotłowni)to dajmy z nimi sobie spokój.
    Zawory zakreślone są NO. A oba zbiorniki są na piętrze

Dodano po 1 [minuty]:

Ten od napowietrzania to czerwony a nie zielony.
  • Poziom 13  
    Czy schemat na pewno narysowany prawidłowo? brakuje mi zaworów na niebieskich zmiękczaczach ?
    Ogólnie zawory wskazują na to że jest bardzo dużo kombinacji. Tylko zastanawiają mnie te 3 zbiorniki jednakowe mogą być odmanganiaczami ale nie koniecznie. Z układu rurociągów wynika że mogą te 3 zbiorniki być płukane wiec duże prawdopodobieństwo ale czy one są w cyklu regeneracji co jakiś czas czy tylko te dwa duże ?.
    Na osmozę to mi nie wygląda nie ta konstrukja[/s]
  • Poziom 6  
    Niebieskie zbiorniki to zamknięta całość która działa niezależnie . Nie narysowałem tylko zwykłych zaworów redukcyjnych na wodzie zmiękczonej i wodzie twardej.
    Przykręcają te zawory ustawiamy twardość wody.
    Te trzy zbiorniki mają osobne czasy regeneracji.
    Ja postaram się spisać cykle pracy zaworów na poszczególnych zbiornikach i je podać.
    Ale potrzebuje na to trochę czasu.
  • Poziom 6  
    Metoda prób i błędów.