Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aparat czy kamera do nagrywania filmów 720p

27 Lut 2019 20:12 654 24
  • Poziom 29  
    Interesuje mnie aparat cyfrowy lub kamera z możliwością nagrywania wideo 720p MJPEG. Szukałem w necie ale takie coś to znajduje mi tylko kamery sieciowe IP albo USB. Natomiast większość dostępnych kamer nagrywa do formatu MP4 H264 ale to przecież nie jest dobre do obróbki wideo (efekty, montaż, przycinanie itp.)

Czym na dzień dzisiejszy nagrywać wideo aby było łatwe do obróbki?

Do tej pory używam aparatu fotograficznego, który nagrywa wideo na kartę SD w formacie 640x480 MJPEG.

MJPEG jest łatwy w obróbce, jak dodam efekty, przytnę itd. to dopiero kompresuję materiał do MP4.
  • OptexOptex
  • Poziom 26  
    Kwestia ile chcesz wydać, ostatnio poleciłem znajomej Samsung NX3000 ( lepszy jest NX300 ) i jest bardzo zadowolona, poczytaj w testach czy wszystko pasuje.
  • Poziom 29  
    marcode napisał:
    Kwestia ile chcesz wydać, ostatnio poleciłem znajomej Samsung NX3000 ( lepszy jest NX300 ) i jest bardzo zadowolona, poczytaj w testach czy wszystko pasuje.

Nie, ten aparat nagrywa w H264. MP4 to sobie zrobię po montażu w programie do edycji wideo. Nie potrzebuję aparatu do zdjęć - priorytet to nagrywanie wideo, które później można obrobić.
  • Poziom 26  
    Czyli szukaj czegoś co ma zapis XAVC w cenie jaką przewidziałeś bo nadal nie podałeś kwoty do wydania.
  • Poziom 29  
    XAVC to chyba nadal MP4. Cena do 500zł.

Dodano po 3 [godziny] 40 [minuty]:

No dobra powiedzmy, że cena może być wyższa. Interesuje mnie w zasadzie tylko nowy bo kupno używanego to wątpliwa sprawa.

Czy naprawdę nie produkują już aparatów z zapisem wideo do MJPEG? Znalazłem na necie wiele modeli 720p MJPEG ale już wycofane ze sprzedaży np. BENQ LH500, Fujifilm FinePix T400, Olympus Smart VR-360, Panasonic Lumix DMC-LX5, Panasonic Lumix DMC-SZ10.

Słyszałem też iż w niektórych aparatach rozdzielczość 720p może być interpolowana w górę z mniejszej. Czy to prawda?
  • Poziom 23  
    Teraz nawet półprofesjonalne kamery nagrywają w MP4. Filmy montujemy w Ediusie 8 i nie ma z tym formatem żadnego problemu. Są aplikacje, bo kiedyś nataką miałem która potrafi ciąć mp4 bez zmiany w cały plik. Teoretycznie najlepszym rozwiązaniem było by filmowanie w RAWach, ale chyba nie o to chodzi. Zresztą to nie ta półka cenowa. Standard 720p to taki upośledzony FHD, I jak już to producent decyduje się robić sprzęt rejestrujący pełne HD, Gdybyś jednak zdecydował się na 1080p to dochodzi ci możliwość kadrowania oraz stabilizacji obrazu bez strady jakości kiedy film wyjściowy ma 720p.
  • OptexOptex
  • Poziom 26  
    samo rozszerzenie pliku mp4 nic nie mówi bo może być paskudna kompresja z czym nic się nie da zrobić, a może być świetny kodek.
    Sony ma świetna jakość w XAVC, więc może inni podobnie ?
  • Poziom 23  
    marcode napisał:
    samo rozszerzenie pliku mp4 nic nie mówi bo może być paskudna kompresja z czym nic się nie da zrobić
    Mówię o H.264
    XAVC też jest kodowany H.264!

Dodano po 1 [minuty]:

Według mnie H.264 bardzo dobrze nadaje się dalszej obróbki. Tylko oczywiście bitrate musi być jakiś przyzwoity. Od 50Mb/s w góre.
  • Poziom 29  
  • Poziom 23  
    Ja tutaj widzę problem. Chcesz mieć sprzęt dobry i tani. A to ciężko ze sobą pogodzić. Przy tanim sprzęcie często producenci nie podają wartości bitrate. Poza tym nawet jak będzie mała kompresja to i tak matryca nie da dobrej jakości obrazu, W szczególności w złych warunkach oświetleniowych a optyce już nie wspomnę. Ceny sprzętu który ja mógłbym polecić zaczynają się od 2tys z hakiem.

Dodano po 7 [minuty]:

Znalazłem NIKON P500 ale ze świecą trzeba w internecie szukać jaki bitrate ma plik wyjściowy. Powodzenia ;)
  • Poziom 29  
    barytek napisał:
    Standard 720p to taki upośledzony FHD, I jak już to producent decyduje się robić sprzęt rejestrujący pełne HD, Gdybyś jednak zdecydował się na 1080p to dochodzi ci możliwość kadrowania oraz stabilizacji obrazu bez strady jakości kiedy film wyjściowy ma 720p.

Może i faktycznie masz rację - jak mam kupić coś co nie ma FullHD a 720p będzie ale interpolowane z mniejszej rozdzielczości to chyba szkoda kasy i lepiej zostać przy starym sprzęcie i 480p albo kupić coś FullHD.
    To jaki sprzęt od 2 tys byś polecał?
  • Poziom 29  
    Zapomniałem sprecyzować co chcę nagrywać - wideo statyczne (na statywie) przy jednakowych warunkach oświetlenia (w pomieszczeniu). W nagraniu nie będzie praktycznie dynamicznych scen więc nie wykorzystam tych bajerów A6000.
    Znalazłem porównanie A6000 do poprzedników lub następców: Comparing Sony A5000 vs Sony A6000 vs Sony A6300 vs Sony A6500:
    Jeśli te dane są prawdziwe to nie podoba mi się iż nie ma możliwości wybrania formatu 720p a 1080 nagrywa w 24fps bo nie obsługuje systemu PAL (25fps). Następca A6300 niby ma te 720p/25 fps ale tylko 6Mbit - to chyba za mało.

Skoro wiem już iż MP4 nie musi być problemem i patrząc na te formaty nagrywania i bitrate wygląda na to iż faktycznie warto zainteresować się XAVC lub AVCHD w aparacie i/lub kamerze.

Ten NIKON P500 ma niby te 720p ale też stary (2011) i nie wiem jakie bitrate bo to kluczowa sprawa.

Z drugiej strony mi by chyba wystarczyło coś takiego jak Olympus VR360 (załącznik video_1.avi), który nagrywa 720p/30fps i bitrate 32Mbit/s (MJPEG) - tylko problem iż nowego się już nie kupi :|
    Jest deko nowszy niż NIKON bo z 2012 roku.

Może da się jednak kupić coś na czasie (nowego) co ma 720p z przyzwoitym bitrate wideo? Może nie koniecznie aparat a kamerę?
  • Poziom 26  
    Ale jaki masz problem że aparat nagrywa lepiej niż potrzebujesz ?
    Materiał będziesz używał surowy bez obróbki ?

Nagrywasz 1080p 60fps i potem robisz co chcesz po obróbce.
  • Poziom 29  
    Tak, właśnie o tym pomyślałem, tylko zastanawia mnie czy mogę robić docelowy materiał np. 25 klatek ze źródłowego 60fps czy dźwięk mi się nie rozjedzie względem obrazu jak zmienię ilość klatek???
  • Poziom 26  
    Ale co ma dźwięk do klatek, wrzucasz do programu gdzie obrabiasz i masz ścieżkę video osobno i audio osobno, a to jaki kodek użyjesz przy eksporcie materiału zależy od ciebie, wybór tego jest gigantyczny.
    Teraz standardem jest 1080p 60fps i problemy pojawiają się dopiero przy 4K gdzie kompresja psuje materiał strasznie.
  • Poziom 23  
    marcode napisał:
    Nagrywasz 1080p 60fps i potem robisz co chcesz po obróbce.
    Nie jest to dobry pomysł aby z 60fps robić 25p czy też 50p. Akurat napisałem o sony bo każdy poleca te aparaty nie przeszło mi przez myśl że nie będzie w standardowych rozdzielczościach obsługiwać 50p albo przynajmniej 25p. Ja pracuje na D750 i na Panasonic HC-X1 i dla mnie brak 50p to coś nie standardowego.

Dodano po 2 [minuty]:

Gelip napisał:
    Może da się jednak kupić coś na czasie (nowego) co ma 720p z przyzwoitym bitrate wideo? Może nie koniecznie aparat a kamerę?
    Mam do sprzedania Canon XF100 - ale używaną
  • Poziom 29  
    marcode napisał:
    Ale co ma dźwięk do klatek, wrzucasz do programu gdzie obrabiasz i masz ścieżkę video osobno i audio osobno, a to jaki kodek użyjesz przy eksporcie materiału zależy od ciebie, wybór tego jest gigantyczny.

Zmiana ilości klatek może wydłużyć lub skrócić długość filmu przez co może być problem z synchronizacją dźwięku do obrazu.
    Wiem, że przy 60fps w czasie poruszania kamerą/aparatem uzyskamy lepsze efekty ale jak dla mnie to żaden standard. Standard ilości klatek to 25 PAL, 29,97 NTSC lub 24 kinowy.
  • Poziom 26  
    Obecnie standardem jest 60fps, a to że są inne niższe to nie jest problemem i nie sugerowałbym się dawnymi standardami PAL/NTSC bo teraz nawet na fonie mamy więcej niż 1080p, a filmy na youtube często to 4K 60fps..
    Jak już mamy gotowy materiał w programie do obróbki video to na koniec robimy export przy użyciu wybranego kodeka i wybranych ustawień rozdzielczości, klatek, kolorów, kompresji itd, nie ma to wpływu żadnego na synchronizacje i jakieś wydłużanie filmu.
  • Poziom 29  
    60fps - tak to standard ale chyba tylko w dziedzinie rejestracji wideo w konsumenckich aparatach czy kamerach np. AVCHD oraz wyświetlanie obrazu w grach. Natomiast pobrany z YT teledysk 720 lub nagrany z tunera DVB-T materiał ma nadal 24 (23.97), 25 lub 30 (29.97):
    Aparat czy kamera do nagrywania filmów 720p Aparat czy kamera do nagrywania filmów 720p
  • Poziom 26  
    Jeden z tysięcy https://www.youtube.com/watch?v=LXb3EKWsInQ

U mnie w aparacie mam sporo do wyboru i istotne w tym wszystkim jest Mbit/s:

• 1920 x 1080 pix (Full HD, 60p/50p/30p//25p/24p, XAVC S, 50 Mbit/s)
    • 1920 x 1080 pix (Full HD, 60p/50p, AVCHD, 28 Mbit/s)
    • 1920 x 1080 pix (Full HD, 60i/50i, AVCHD, 24 Mbit/s, FX)
    • 1920 x 1080 pix (Full HD, 25p/24p, AVCHD, 17 lub 24 Mbit/s, FX/FH)
    • 1440 x 1080 pix (HD, MP4, 12 Mbit/s) z szybkością 30 lub 25 kl./s
    • 640 x 480 (VGA, MP4, 3 Mbit/s) z szybkością 30 lub 25 kl./s
  • Poziom 29  
    Ten filmik to jakieś prywatne nagranie pasjonata aby pokazać co potrafi 60fps. Do moich zastosowań mi to nie potrzebne i wystarczy 25 lub 30 fps.

Te parametry Twojego aparatu mi się podobają - trudno, najwyżej będę nagrywał w 1080/25fps i renderował do 720/25fps - co to za model?

Dodano po 9 [godziny] 37 [minuty]:

Chyba znalazłem iż te parametry to w modelu Sony A7 II tylko, że to nie ta półka cenowa bo kosztuje ponad 4 koła :-(

Dodano po 4 [godziny] 52 [minuty]:

Ten polecany NX3000 mógłby być - znalazłem próbki wideo .MP4 progresywne 30fps FullHD 15Mbit/s: Samsung NX3000 Field Test
    Znalazłem też coś takiego Sony DSC-WX500 - próbka wideo .MTS z przeplotem 25fps FullHD 21Mbit/s - link na samym dole: https://www.photographyblog.com/reviews/sony_cybershot_dsc_wx500_review/sample_images
    Pliki FullHD z obu aparatów dało się otworzyć i renderować do .MP4 1280x720p 25 i 30fps w Sony Vegas 7 na WinXP :-) :D

Inne próbki .MP4 lub .MTS, innych aparatów FullHD 60fps znalezione w necie wykładają SV7 w czasie importu. Musiałem do tego zastosować nowszą wersję np. Sony Vegas Movie Studio HD Platinum 10.0

P.S. Sony Vegas 7 jest z 2006 roku i skoro potrafi edytować pliki (24, 25 lub 30 fps) nagrane aparatem z 2014 to o czymś świadczy. Dlatego trzymam się tych standardowych fps
  • Poziom 26  
    Przecież to nie program ci coś tam robi z klatkami tylko przy eksporcie/renderowaniu masz konkretny kodek, a jak masz materiał 60fps z większą rozdzielczością to duży plus dla efektu końcowego zmniejszonego do 720p i ilość klatek 25.

Miałem Samsungi NX3000, NX300 i NX30, każdy z nich polecam.
  • Poziom 29  
    marcode napisał:
    Miałem Samsungi NX3000, NX300 i NX30, każdy z nich polecam.

Jakie parametry ma oryginalna ładowarka USB do NX3000? Czy 5V 2,1A nie będzie za dużo do ładowania bo mam pod ręką taką ładowarkę?