Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Moduł sim800l nie ma zasięgu

Mikimause9 04 Mar 2019 19:44 2529 63
    khoam
    Poziom 39  
    LChucki napisał:
    Sprawa jest prosta, 2.8V bo taka rekomendacja jest w nocie. 3,1V to nieprzekraczalny max.

W tym artykule jest na przykład napisane, że "While most of the eBay sellers claim their SIM800L modules to be 5-V-logic-tolerant, the official datasheet defines the maximum high level to be 2.8 V. This calls for a “tricky” logic-level converter to work with 5-V logic circuits (luckily, no add-ons needed for a 3.3-V logic interface)".

Oczywiście, cały czas chodzi o moduł z SIM800L, a nie sam SIM800L.
  • Computer ControlsComputer Controls
    kaczakat
    Poziom 32  
    Oficjalnie jest to faktycznie logika 2.8V w gołym chipie, ma nawet wyprowadzenie tego napięcia do podania na konwerter poziomów (zadziałałby ten do 3.3->5V i tylko to miałem na myśli, podaje się "wzorzec" z jednej i drugiej strony, a tranzystory przenoszą sygnał), ale że Internauci już przetestowali jego tolerancje do 5V (podobnie ja ESP) to Chińczycy nawet się nie frasują wyprowadzeniem tego na piny płytki. I zgadzam się, że fakt iż toleruje 5V nie znaczy, że bez konwertera należy podłączać. Niestety zaproponowany przeze mnie moduł SIM nie ma pinów do mikrofonu i spikera, także jak komuś na tym zależy to się nie nada (np. do radia), ale za to nie ma dylematu z konwerterami. Poza tym możesz spróbować z kartą SIM innego operatora, może włożyłeś odwrotnie (można na 3 sposoby zrobić to źle). Zobacz co będzie jak zasilisz z ogniwa 3.7V (dawcą może być stara bateria laptopa, power bank), jak dalej nie zadziała to już pewnie nie działa.
    Mikimause9
    Poziom 3  
    czyli teraz na zasilanie muszę zejść z 5v do 4.2v, a na piny RX i TX podać logikę 3.3v, tak?
    Jeszcze dodam, że moduł sygnalizuje, że karta sim jest gotowa do pracy, ale zasięg wynosi 0 i na plecenie np AT+CCALR? (czy moduł jest gotowy do dzwonienia) odpowiada 0.

Dodano po 36 [sekundy]:

a bez karty zasięg to 0-17
  • Computer ControlsComputer Controls
    khoam
    Poziom 39  
    Mikimause9 napisał:
    czyli teraz na zasilanie muszę zejść z 5v do 4.2v, a na piny RX i TX podać logikę 3.3v, tak?

Post #25, pkt. 2
    Mikimause9
    Poziom 3  
    Dzięki, jutro sprawdzę, i napiszę rezultat.

Dodano po 1 [godziny] 19 [minuty]:

Po podłączeniu baterii i ustawieniu na karcie sim pinu zauważyłem, że po podaniu pinu, i po odpowiedzi modułu "+CPIN: READY" dioda na chwile gaśnie, jakby moduł się resetował. Co to może znaczyć?
    I oczywiście po tym "resecie" moduł znów prosi o pin.

Dodano po 19 [minuty]:

z moich testów wynika, że moduł po odpowiedzi, że jest gotowy, jeszcze chwile jest "nieresetowany" i podczas tych dwóch mrugnięć(czasie, po którym moduł się resetuje) udało mi się wpisać m.in. komendę at z odpowiedzią modułu.
    Mikimause9
    Poziom 3  
    podłączyłem baterię li-ion z telefonu i konwerter rx-tx logika 3.3v i rzeczywiście jakby moduł się resetował. @ryba8383 napiszesz, jak rozwiązałeś ten problem?
    khoam
    Poziom 39  
    Mikimause9 napisał:
    podłączyłem baterię li-ion z telefonu i konwerter rx-tx logika 3.3v i rzeczywiście jakby moduł się resetował.

Czy połączyłeś masy zasilania konwertera USB z modułem SIM?
    Mikimause9
    Poziom 3  
    khoam napisał:
    Mikimause9 napisał:
    podłączyłem baterię li-ion z telefonu i konwerter rx-tx logika 3.3v i rzeczywiście jakby moduł się resetował.

Czy połączyłeś masy zasilania konwertera USB z modułem SIM?

tak

ryba8383 napisał:
    Wykorzystałem zasilacz od starego laptopa i step down. A zamiast konwertera sygnałów do komunikacji zrobiłem zwykły dzielniki na rezystorach

podałbyś jakiś prosty schemacik?

Dodano po 16 [minuty]:

co do tej tolerancji napięcia 5v to na zasilaczu o takim napięciu i 2 amperach jest to samo(reset).
  • Pomocny post
    Bevsevkev
    Poziom 5  
    Witam
    Dzisiaj dotarł do mnie ten sam moduł i mam również z nim problem.
    Do zaprogramowania oparłem się o poradnik z majsterkowo.pl
    Dioda na module mruga co sekundę na chwilę co nie wiem co oznacza.
    Czy to wina programu czy od strony fizycznej coś jest nie tak ?
    Program ma wysyłać 3 typy wiadomości w zależności od 3 wciśniętych tact-switchy.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

W miejscu "111222333" oczywiście jest wpisany mój numer telefonu.
    I pytanie, jak sprawdzacie jaki ma zasięg to cudo ?
    I drugie pytanie, czy jeżeli nie mam blokady PIN, to czy nadprogramowe jej wpisanie ma wpływ na działanie układu ?
    Mikimause9
    Poziom 3  
    W najgorszym wypadku kupię drugi moduł, Ale jednak chciałbym "ożywić" ten moduł. . . Ale już mi się pomysły wyczerpały😐😐😐
    khoam
    Poziom 39  
    Mikimause9 napisał:
    W najgorszym wypadku kupię drugi moduł

Najlepiej taki, który jest zasilany z 5V i operuje logiką 5V :)
    Różnica w kosztach niewielka.
    Mikimause9
    Poziom 3  
    Jaki byś proponował (proszę o model)
  • Pomocny post
    czasnagli
    Poziom 16  
    Bevsevkev napisał:
    Dioda na module mruga co sekundę na chwilę co nie wiem co oznacza.
    Czy to wina programu czy od strony fizycznej coś jest nie tak ?

Mikimause9 napisał:
    nie wieże, że moduł jest spalony, ze względu na to, że komunikuje się z modułem, bez karty sim mam sygnał około 11 i nawet radio odpaliłem.

Sprawdź, czy moduł loguje się do sieci.
    1. Usuń z karty sim wymaganie kodu PIN.
    2. Włóż kartę sim do modułu (schemat poniżej).
    3. Podłącz zasilanie (schemat poniżej).
    4. Zadzwoń na numer modułu z innego telefonu.
    5. Napisz jaka była reakcja modułu.

Moduł sim800l nie ma zasięgu
    tadeusz11-11
    Poziom 9  
    Nowe moduły SIM800l mają logikę interfejsu szeregowego przystosowaną do napięć TTL (5V) a taki masz bo ma kondensator 100uF. Stare miały 47uF. A więc dyskusje o konwerterach można pominąć. Miałem kilka modułów SIM800l także w wersji EVB (5V). Miałem też na początku problemy z ich uruchamianiem. Gdy je rozwiązałem wszystkie uruchamiały się za pierwszym razem. Do zasilania używam zasilaczy 5V 2A (moduł w wersji EVB) a zwykłe tym samym zasilaczem ale podłączonym przez diodę np. typu 1N400X włączoną szeregowo i wymuszającą spadek napięcia zasilającego do ok.4.3V. W obu przypadkach stosuję kondensator elektrolityczny na zasilaniu 1000 uF/16V. Nie wiem jakiej anteny używasz ale ja używam tylko zewnętrzną albo tą z laminatu wewnętrzną, na tym "antenowym" druciku miałem problemy. Jedyne czego nie zrobiłem, a ty zrobiłeś ,to nigdy nie zasilałem sim800l (zwykły nie EVB) napięciem 5V.

Moderowany przez Marek_Skalski:

Szkodliwa porada!
    Pojemność kondensatora nie wpływa na dopasowanie poziomów napięć.
    Dokumentacja SIM800L (wersja 1.09) mówi wyraźnie: dla linii portu szeregowego maksymalne napięcie wejściowe VIH = 3,0 V, a minimalne napięcie wyjściowe VOH = 2,4 V.

Jeżeli na płytce modułu nie ma elementów odpowiedzialnych za dopasowanie poziomu napięć, np. tranzystorów, to komunikacja musi być zrealizowana z zachowaniem powyższego warunku.
    Jeżeli na płytce są translatory napięć, wtedy można stosować komunikację z napięciem 5 V.

Proszę powstrzymać się od takich porad! Post zostawiam w celu ostrzegawczym.

khoam
    Poziom 39  
    tadeusz11-11 napisał:
    Nowe moduły SIM800l mają logikę interfejsu szeregowego przystosowaną do napięć TTL (5V) a taki masz bo ma kondensator 100uF. Stare miały 47uF. A więc dyskusje o konwerterach można pominąć. Miałem kilka modułów SIM800l także w wersji EVB (5V).

Moduły SIM800L mają wtedy logikę UART przystosowaną do 5V, kiedy mają wbudowane odpowiednie konwertery poziomów, a nie dlatego, że mają jakiś kondensator. Proszę nie wprowadzać w błąd takimi wypowiedziami.
    Przykład takiego konwertera, jest na obrazku poniżej - mosfety od konwerterów są oznaczone jako Q1 oraz Q2. Niestety zwykle te moduły nie mają już układów przystosowujących do zasilania 5V, a na róźnych forach typu Arduino Polska mnoży się od "eksperckich" wypowiedzi nt. poprawności zasilania bezpośrednio z 5V. Owszem będą działały przy zasilaniu 5V, ale nie to znaczy, że jest to poprawne.

Rekomendowane zasilanie dla SIM800L to 4V, a nie 4.3V. Napięcie zasilania nie powinno przekroczyć wartości 4.2V.

Moduł sim800l nie ma zasięgu
    Mikimause9
    Poziom 3  
    Jakby ktoś mógł mi podać link do (nie za drogiej) aukcji.
    czasnagli
    Poziom 16  
    Mikimause9 napisał:
    Jakby ktoś mógł mi podać link do (nie za drogiej) aukcji.

Na Aliexpress powyższy moduł sim800c kupisz poniżej 4$.
  • Pomocny post
    tadeusz11-11
    Poziom 9  
    Czy naprawdę aż tak niezrozumiale napisałem? Więc wyjaśniam. Na rynku (aliexpress) są dwa podobne moduły sim 800l . Można je rozróżnić przez pojemność kondensatora na płytce. Jedne mają kondensator o pojemności 100 uF a drugie 470 uF .(tu mój błąd bo zamieniłem przeliczniki nowe to 470 uF stare 100uF nie tak jak pisałem 100 i 47) Oczywiście że pojemność nie ma wpływu na napięcia UART-u a jedynie stabilizuje bilans prądowy.
    Ja używam tylko tych z większą pojemnością. I naprawdę działają bezproblemowo po zasileniu z 5V przez diodę i podłączeniu do Arduino 5V. Oczywiście bez żadnych konwerterów. Kto zaleca stosowanie konwerterów jest dyletantem. Tu można jedynie (dla osób niedowierzających) zastosować tylko i wyłącznie dzielnik napięcia na wejściu do modułu czyli Arduino TX->moduł RX, dane wyjściowe z modułu TX do arduino RX można zawsze podłączyć bezpośrednio. Ale dlaczego nazwałem osoby zalecające stosowanie konwerterów dyletantami? Bo tego nigdy nie zrobiły.
    Bo konwerter napięć logicznych zawsze wymaga napięcia odniesienia po obu stronach. Moduł sim 800l nie oferuje napięcia odniesienia 2,8V potrzebnego do zasilenia konwertera.
  • Pomocny post
    kaczakat
    Poziom 32  
    Ooooo, post Tadeusza ostrzeżeniem, @khoam zmienił strony barykady co do tolerancji SIM800L na 5V. Ale tu się dzieje. Ja też czytałem posty na angielskich forach, że czerwony moduł SIM800L toleruje 5V od strony logiki (niepotwierdzone w dokumentacji). Przypadkiem tak się złożyło, że nowe płytki z tym modułem mają również większy kondensator SMD o czym wspomniał @tadeusz11-11, to również zostało zauważone przez użytkowników Arduino, ale oczywiście nie dowodzi, że akurat płytka z tym kondensatorem jest z nowszym/czerwonym modułem SIM800L. Jedyne co pisałem wcześniej, że mimo tolerancji na 5V to nie gwarantuje to stabilnej komunikacji, bo nawet jeśli nie uszkodzi modułu GSM bo strony takiej transmisji mogą nieprawidłowo interpretować napięcia jako 0 i 1, więc każdy to robi na własne ryzyko.
    @Mikimause9 tak trudno wejść na Allegro, wpisać SIM800L, wybrać najtańszą z SIM800L z antenką na kabelku, przeczytać w opisie że zasilanie 5V i napięcie komunikacji 5V? Nie wolno tu podawać linków do konkretnej aukcji bo te znikają i robi się śmietnik. Zwróć uwagę, że te moduły nie mają pinów do mikrofonu i głośnika (można wykonać połączenie "głosowe" by coś aktywować/dezaktywować/zakomunikować).
  • Pomocny post
    khoam
    Poziom 39  
    kaczakat napisał:
    @khoam zmienił strony barykady co do tolerancji SIM800L na 5V. a też czytałem posty na angielskich forach, że czerwony moduł SIM800L toleruje 5V od strony logiki

Niczego nie zmieniałem. Czym innym jest moduł z SIM800L, a czym innym sam SIM800L.
    Moduły są różne, a ich kolory czy wartości kondensatorów nie mają nic wspólnego z logiką napięciową dostępną na pinach UART, czy też samym zasilaniem modułów z SIM800L. Dyskusja o kolorach modułów zaniża poziom dyskusji.

Dodano po 7 [minuty]:

tadeusz11-11 napisał:
    Ale dlaczego nazwałem osoby zalecające stosowanie konwerterów dyletantami? Bo tego nigdy nie zrobiły.

Zawsze zalecam stosowanie konwerterów poziomów i zawsze też sam je stosuję. Koszt niewielki.

Dodano po 4 [minuty]:

tadeusz11-11 napisał:
    Moduł sim 800l nie oferuje napięcia odniesienia 2,8V potrzebnego do zasilenia konwertera.

Kolejny raz kolego wprowadzasz w błąd - napięcie takie jest dostępne na pinie VEXT w kostce SIM800L.
    Źródło
  • Pomocny post
    tadeusz11-11
    Poziom 9  
    Foto w poście #49 to SIM800l EVB v2.0. Ten moduł pracuje na 5V w zasilaniu i UART-cie. Nie ma potrzeby stosowania konwerterów poziomów logicznych. Działa bezproblemowo z Arduino 5V.
  • Pomocny post
    khoam
    Poziom 39  
    tadeusz11-11 napisał:
    Foto w poście #49 to SIM800l EVB v2.0. Ten moduł pracuje na 5V w zasilaniu i UART-cie. Nie ma potrzeby stosowania konwerterów poziomów logicznych. Działa bezproblemowo z Arduino 5V.

Oczywiście, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowych konwerterów logicznych dla UART, ponieważ są już te konwertery na samej płytce i o tym właśnie napisałem w poście #49 oraz #59.
  • Pomocny post
    tadeusz11-11
    Poziom 9  
    <ciach> Ja właśnie pisałem że nigdy w życiu modułu SIM 800l nie zasilałem napięciem 5V. Co robił autor tego tematu posta! 5V służy tylko do zasilania modułu SIM800l EVB v2.0.

Dodano po 23 [minuty]:

khoam ( Napisałeś....Oczywiście, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowych konwerterów logicznych dla UART.....) i przez takich jak ty kiedyś zakupiłem konwertery logiczne w ilości kilka sztuk, bo pisali że są potrzebne. Żadnego z nich nawet nie podłączyłem. Nie było nawet możliwości.

Moderowany przez Marek_Skalski:

Ostatnie ostrzeżenie.
    Usunąłem złośliwości. Poniższe wyjaśnienie Kolegi khoam wyczerpuje temat tego postu.
    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Pomocny post
    khoam
    Poziom 39  
    tadeusz11-11 napisał:
    i przez takich jak ty kiedyś zakupiłem konwertery logiczne w ilości kilka sztuk, bo pisali że są potrzebne. Żadnego z nich nawet nie podłączyłem.

A w czym konkretnie zawiniłem albo może czego nie zrozumiałeś w moich postach?
    Napisałem, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowych konwerterów logicznych dla UART, jeżeli takie konwertery są już na samej płytce.
    Natomiast jeżeli takich konwerterów nie ma na płytce, to trzeba się w nie zaopatrzyć, jeżeli chcemy się podłączać do logiki 5V przez UART.
    Wydaje mi się to całkiem logiczne.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1