Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FritzBox 7490 z O2, Brak wyboru Annex A

Darek32 27 Lut 2019 23:48 381 27
  • #1 27 Lut 2019 23:48
    Darek32
    Poziom 9  

Witam,

Może w jakiś sposób temat gdzieś już był poruszany bo coś tam znalazłem ale dość dawno i to z mizernym skutkiem.

Mianowicie wszedłem w posiadanie FritzBox 7490 w wersji niemieckiej z O2 i jak się okazuje brak jest możliwości wyboru typu linii Annex A.
    W podmenu gdzie w innych wersjach jest wybór tu nie ma nic.

Normalnie można zmienić na wersję międzynarodową ale podczas próby upgrade wyskakuje informacja że nie można zmienić firmware ponieważ jest nie kompatybilna z tym urządzeniem mimo że jest dokładnie od tego modelu.

Najprawdopodobniej powodem jest to że router jest dedykowany dla O2.

Czy ktoś może poradzić jak przeskoczyć ten problem i wgrać normalnie wersję międzynarodową z polskim językiem i wyborem Annex A i B.

Dziękuję za wszelkie rady .

ps.
    Dodam jeszcze że próbowałem wgrać inny starszy soft niemiecki 6.93 i wgrał się bez problemów...

0 27
  • #3 28 Lut 2019 08:35
    Darek32
    Poziom 9  

Witam.
    Dzięki za podpowiedź dziś wieczorem spróbuję wgrać starszą wersję oprogramowania. Jak rozumiem tam Możliwe że jest możliwość wyboru annex a i b.
    Chodź Zastanawiam się jak to jest że nie mogę grać w nowej wersji z polskim językiem czy to jest jednak jakaś blokada....

0
  • #4 28 Lut 2019 08:47
    jeryw
    Poziom 18  

Fritzboxy mają zaszytą w botloaderze wersję oprogramowania czy ma to być wersja niemiecka "avm" czy międzynarodowa "avme" i jeśli tego nie zmienimy nie da się wgrać innej wersji językowej. Wersję oprogramowania można zmienić łącząc się po ftp do fritza jako użytkownik "adam2" i wydając odpowiednie komendy zmienić avm na avme, nie mogę teraz znaleźć opisu po polsku sposobu zmiany języka trzeba spróbować poszukać "fritzbox adam2" lub "zmiana języka fritzbox" mnie znajduje fora zagraniczne, a wiem że gdzieś było po polsku.

0
  • #6 28 Lut 2019 21:39
    Darek32
    Poziom 9  

DriverMSG napisał:

Dziekuję ale dopiero teraz zobaczyłem że to jest oprogramowanie do 7390 ;) a ja potrzebuje do 7490.
    Posiadam również 7390 i tam bez problemów jest opcja Annex A i B
    Przeczytałem w pracy i nie dopatrzyłem się :)

Poczytałem również drugi link w temacie z instrukcja dla 7490 i powiem szczerze że to pewne ryzyko gdyż ktoś kto zrobił to zgodnie z instrukcja po ponownym uruchomieniu nadal router chce wrócić do wersji DE i się zapętla z resetem, jakieś problemy z wybudzeniem routera, itp. a więc chyba nie o to do końca chodzi i nie wiem czy warto się w to angażować jeżeli może to nie do końca jest pewne. Poza tym instrukcja nie do końca jest pełna bo inny testujący.
    Mam dylemat czy to jedyna opcja ... bo nie chciałbym jednak ubić sobie wartościowy router.

0
  • #7 28 Lut 2019 23:30
    jeryw
    Poziom 18  

Tego routera chyba się nie da ubić oprogramowaniem, ubite jedynie spotkałem po burzy choć i z tymi czasami da się coś zrobić jeśli nie potrzebujesz adsl można wgrać oprogramowanie od fritza bez adsl odpowiednio przygotowane i będzie działał z siecią osiedlową, poczytaj trochę w necie o nich to się dowiesz tylko większość informacji jest na zagranicznych forach. W linku który zacytowałeś zmień tylko 7390 na 7490 i dostaniesz dostęp do softu dla twojego routera.

0
  • #8 28 Lut 2019 23:45
    Darek32
    Poziom 9  

jeryw napisał:
    Tego routera chyba się nie da ubić oprogramowaniem, ubite jedynie spotkałem po burzy choć i z tymi czasami da się coś zrobić jeśli nie potrzebujesz adsl można wgrać oprogramowanie od fritza bez adsl odpowiednio przygotowane i będzie działał z siecią osiedlową, poczytaj trochę w necie o nich to się dowiesz tylko większość informacji jest na zagranicznych forach. W linku który zacytowałeś zmień tylko 7390 na 7490 i dostaniesz dostęp do softu dla twojego routera.

Czytam wiele w tym necie ale jakoś wiele informacji sobie zaprzecza, Mi zależy aby modem ADSL działał i to własnie z Annex A.
    Oczywiście wiem że jest tam też 7490 tyle że nie przyjmuje tego router z powodu właśnie blokady O2

0
  • #9 01 Mar 2019 23:12
    jeryw
    Poziom 18  

prawdopodobnie nie przyjmuje innego softu bo jest ustawione avm i nie przyjmie softu międzynarodowego w którym można ustawić dowolny anex jak przestawisz przez ftp na avme przyjmie softy międzynarodowe z anexem a i b , ja też miałem fritza niemieckiego i przerobiłem go na międzynarodowego właśnie zmieniając przez ftp adam2 na avme. wykonaj to co jest na forum whirlpool podanym wcześniej w poście #5 w punkcie "Converting your Fritz!Box" a potem wgraj recowery międzynarodowe i będziesz miał język polski i zmianę anexu.

0
  • #10 08 Mar 2019 22:23
    Darek32
    Poziom 9  

Witam,

Po małej przerwie wracam do własnego tematu i nowych spostrzeżeń.
    Z czasem to różnie bywa ale po raz kolejny próbowałem się mocować z Fritz-em.

Mianowicie napiszę co zrobiłem i proszę mi napisać co robię nie tak....

Jak już teraz mi wiadomo aby można było wgrać wersję międzynarodową muszę mienić z avm na avme za pomocą ftp.
    Dość bez problemu udaje mi się wejść na ftp do adam2 i bez problemu zmienić z avm na avme,
    i dodatkowo sprawdzam poleceniem pod ftp że jest dokładnie wersja avme, następnie robię reset i wychodzę z ftp.
    Router się resetuje po czym tylko miga LED power, a po jakimś czasie auto reset i znowu migający LED power i tak w koło i nie łaczy się z komputerem, nawet pod wymuszonym IP.
    Zgodnie z opisami jest to normalne zachowanie bo nie może załadować oryg. softu DE .
    A więc OK, następnie wyłączam router i uruchamiam recovery z nową wersją międzynarodową do momentu aby włączyć power i załadować nowy soft ale co dziwne niestety dalej jest komunikat że nie pasuje oprogramowanie tak jak było na początku ....
    A więc z ciekawości uruchamiam jeszcze raz adam2 i sprawdzam wersję i jest z powrotem avm....? :(

Wydedukowałem że skoro po resecie wraca do avm to nie będę go resetował i spróbuje inaczej i zaraz po zmianie na avme i wyjściu z ftp nie wyłączając routera ani go nie resetując odpalam recovery z nowym softem i WOW uruchamia się wgrywanie nowego softu !
    Wszystko się pięknie wgrało z komunikatem o sukcesie i teraz aby wszystko zadziałało to trzeba zrobić reset.

W pełni szczęścia robię reset ale po uruchomieniu routera tylko miga power i nie może się w ogóle połączyć z komputerem , co się połączy to się rozłączy i tak w koło.... ale dałem mu trochę czasu bo gdzieś również doczytałem że nie zawsze odrazu się uruchomi, no i faktycznie w końcu po 10 min jest połączenie Fritz z komputerem i jest strona startowa Fritz po polsku z wyborem języków cała lista również polski no i znowu banan na twarzy :) że chyba jest wszystko OK więc pośpiesznie wybieram polski język i pojawia się komunikat że teraz to będzie reset routera a potem połączy się z powrotem i proszę czekać bo za 2 minuty kontynuacja konfiguracji i niestety na tym się kończy moja radość bo router po resecie tylko miga standardowo LED power i tym razem żadna opcja aby mu dać więcej czasu nie pomaga, próbowałem wiele razy i nic, czasami się połączy na chwilę z komputerem i pokaże że jest połączony z Fritz ale za kilka sekund się rozłącza i tak w koło. :( I nawet jak się połączy na kilka sekund z komputerem to wogóle się ładuje się strona Fritz 192.169.178.1.
    Wiele razy próbowałem ponownie wgrywać soft międzynarodowy również niższy niż 7.01 i ciągle ten sam efekt.

Zaznaczę że jak wgram na próbę soft tylko DE to bez problemu się wszystko uruchamia i odpala strona startowa itd.

Jeszcze jedną rzecz zauważyłem że jak się router uruchamia normalnie sprawny to miga pierw LED power a potem miga również WLAN i po chwil się zapala na stałe i po chwili ładuję się strona startowa Fritz, a mi po wgraniu PL i uruchomieniu miga tylko power a WLAN nie miga ani nie świeci :(
    Może ze 2 razy jak doczekałem się że uruchomiła się strona startowa Fritz z wyborem języka świeżo po wgraniu softu to WLAN również migał i zaświecił się na stałe. Oznaka prawidłowego startu i działania.

Czy może O2 z DE w jeszcze inny sposób zabezpiecza router ...?
    Router jest całkiem świeży z O2.
    Jedno jest pewne że udaje się załadować nowy software z PL ale czy prawidłowo...? skoro nie może ponownie wystartować prawidłowo.

Na pewno już jakiś jest postęp :) ale może ktoś podpowie o co może chodzić lub gdzie robię błąd lub co mogę zrobić inaczej spróbować. Bo pomału zaczynam się poddawać :(

Z góry dziękuję.

0
  • #12 11 Mar 2019 22:59
    Darek32
    Poziom 9  

:)
    No to spróbujemy jeszcze raz w wolnej chwili :) i na pewno napiszę o efektach.

Obym tylko wszystko dobrze załapał z tej instrukcji :)

A tak jeszcze przed eksperymentem to może ktoś podpowie dlaczego musi być komp z XP ? a czy z 7 nie pójdzie ?
    I czy faktycznie 7430 i 7490 to jedno licho...? bo link z pomocą dotyczy sie bardziej 7430 niż 7490

I w którym momencie wykonać punkt 8 ... czy mam zrobić reset routera ? bo jak wiadomo do wystartowanie recovery potrzeba zrobić reset.

0
  • #13 14 Mar 2019 14:36
    david177
    Poziom 6  

Opisanej tutaj wczesniej metody to ja nie znam, ale znam inna, ktore jeszcze 2 lata temu funkcjonowala.
    Ja na twoim miejscu skoncentrowalbym sie na "ruKernelTool".

To jest Programm do przeprogramowania / flashowania twojego Fritzboxa 7490 Annex B (Niemcy) na Fritzboxa A (Polska, Austria...), lub tez obu tzn. na Annex A + B (international). Nieznaczy to, ze jezyk zmieni sie na Polski. Wtedy bedziesz mial chyba przynajmniej Niemiecki i Angielski,ale twoj Fritzbox bedzie w PL dzialac!

Ty teraz masz, jak mysle Annex B (Niemcy). I teraz tak dlugo jak nie bedziesz miec Annexu A to twoj Fritzbox (niezaleznie od jezyka) nie bedzie dzialac.!

Ja robilem to na Win7 i dzialalo. (Bez jezyka Polskiego bo nie potrzebowalem).
    Moim zdaniem czy to jest Win XP czy Win7 to chyba nie gra roli.

Skoncentruj sie na przestawieniu na Annex A

PS Fritzbox 7430 to nie 7490. Jesli cos dziala na 7430 to nie znaczy (moim zdaniem), ze bedzie rowniez dzialac na 7490. Bardziej "podobne" do siebie sa 7390 i 7490.

To, ze twoj Fritzbox ma branding O2 nie powinno odgrywac tutaj zadnej roli po tym jak bedzie z flashowane.

0
  • #14 14 Mar 2019 17:19
    Darek32
    Poziom 9  

Witam,
    Tylko pytanie cz ktoś posiada ten program bo jakoś nie można go znaleźć w necie... ?

0
  • #16 14 Mar 2019 18:45
    Darek32
    Poziom 9  

Dzięki David ale nie widze owego przycisku do pobrania... no chyba że trzeba się pierw zarejestrować ?

0
  • #17 14 Mar 2019 19:03
    david177
    Poziom 6  

Tak, mysle. Musisz zarejestrowac sie.

Wczesniej pomylilem sie. Teraz poprawilem... Chcialem wczesniej powiedziec Tobie, abys skoncentrowal sie aby zmienic "flashowac" ten Fritzbox na Annex A. Bez tego nie odpalisz tutaj nic. Pozniej mozesz pomyslec dalej o zmianie jezyka...

Dodano po 11 [minuty]:

Darek32 napisał:
    jeryw napisał:

Czytam wiele w tym necie ale jakoś wiele informacji sobie zaprzecza, Mi zależy aby modem ADSL działał i to własnie z Annex A.
    Oczywiście wiem że jest tam też 7490 tyle że nie przyjmuje tego router z powodu właśnie blokady O2

Wszystkie Fritzboxy sa bardzo wrazliwe na burze (przepiecia po lini telefonicznej, a nie elektrycznej). Po burzy wysiada najczesciej modem. Bez modemu nie wejdziesz do internetu. Mozesz po ewentualnie "malej" naprawie i to tez nie zawsze jest mozliwe uzywac Fritzboxa jako routera, czy tez centrali telefonicznej (po odpowiedniej konfiguracji wczesniej.)

PS Moze to Ci cos dalej pomoze. Ja pamietam, ze kilka lat temu probowalem Fritzboxa przestawic na jezyk polski i mialem z tym ciagle problemy. Bo Fritzbox "dziwnie" zachowywal sie. Problem polegal na tym, ze robilem to zawsze OFF line. Raz sprobowalem po resecie podlaczyc Fritzboxa do sieci, podalem wlasciwe dane i co sie stalo? Fritzbox przestawil sie na jezyk polski i wszelkie ustawienia przeja tak jak chcialem i poprawnie po tym dzialal (rowniez Offline nie bylo po tym problemow).

0
  • #18 14 Mar 2019 20:04
    Darek32
    Poziom 9  

Mój router na pewno ma sprawny modem i nie jest po burzy bo w innej konfiguracji bez problemu działa na Annex B.

Wiesz mi głównie chodzi aby można było wgrać międzynarodowe aby można było móc wybierać Annex A lub Annex B.

Wybór języka to jest sprawa nie konieczna choć wiadomo że jak wgram soft międzynarodowy to będę miał taką możliwość.

Trochę nie do końca zrozumiałem z tym "PS" czy mam rozumieć że muszę robić zmianę oprogramowania z podpięta linią tel ?.

0
  • #19 14 Mar 2019 22:09
    david177
    Poziom 6  

Cytat:
    Trochę nie do końca zrozumiałem z tym "PS" czy mam rozumieć że muszę robić zmianę oprogramowania z podpięta linią tel ?.

Ja pamietam, ze kiedys bezposrednio po flashowaniu rukerneltool wydawalo mi sie, ze bylo cos nie tak (np. pewne rzeczy pokazywane byly po polsku inne w tym samym czasie po niemiecku we Fritzboxie...chociaz nastawilem polski). Wydawalo mi sie ze jest cos nie tak. Po czym chcialem sprobowac podlaczyc Fritzbox do sieci.

Po podaniu danych uzytkownika + hasla Fritzbox sam automatycznie zaczal pobierac sobie dane z internetu (chyba AVN Server) te dane , ktorych mu chyba wczesniej brakowalo. Po czym po chwili Fritzbox dzialal bardzo poprawnie, wszystko bylo po Polsku, a Fritzbox otrzymal rowniez Annex A.
    Zadnych problemow potem.

PS Wyslalem Tobie ten, ktorego nie mogles sciagnac "ruKernelTool"

0
  • #20 14 Mar 2019 23:03
    Darek32
    Poziom 9  

No teraz rozumię Ciebie, to tak samo jak ja pisałem wcześniej że udało mi się wgrać nowy soft miedzynarodowy ale musiałem czekać i dopiero po kilkunastu resetach zaskoczyło i udało się zalogować po LAN do wyboru języka oczywiście polskiego również ale po tym wyborze usiał nastąpić reset i juz ponownie nie udało się zalogować do fritza i to jest główny problem bo cos nie pasuje dla fritza albo sie źle wgrywa.

0
  • #21 15 Mar 2019 01:18
    david177
    Poziom 6  

Tzn wszedles do internetu, czy nie?
    Jesli nie to sprobuj moze przed wyborem jezyka czy to jest moze wczesniej (bo nie pamietam) podlaczyc sie do lini i jak najwczesniej wbic dane uzytkownika + haslo i czekaj 3- 4 minuty byc moze zaskoczy wtedy, aby z sieci automatycnie pobierac sobie dane. To leci automatycznie nie musisz sam nic robic.

No, ale wiadomo, ze musisz wczesniej flashowac aby pozyskac Annex A.

0
  • #23 15 Mar 2019 22:26
    Darek32
    Poziom 9  

david177, ja nie próbuje połączyć się do netu w tym momencie przez ten robiony router bo do netu mam inny dostęp.
    Ja ten router mam zapięty na LAN do kompa i próbuje go zrobić na Annex A i przy okazji język PL choć nie jest konieczny, najważniejszy jest AnnexA.
    W fritzu nie ma możliwości wejść w ustawienia dostępu do linii tel po wgraniu nowego softu bez wyboru języka a po tym automatycznie Fritz robi reset, właśnie w tym momencie router zaczyna milczeć tylko regularnie się resetuje i nie łączy się już kompem. ( dziwne skoro na soft dokładnie do tego modelu i już wcześniej sie połączył i zalogował przez przeglądarkę....) ?
    Jedno jest pewne że nowy soft jest już w środku ale router nie umie wystartować po wyborze języka.....

Dzieki DriverMSG za ruKernelTool już posiadam z jakiegoś innego linku choć inną wersję bo normalnie to trudno juz znaleźć w necie, ale nie mam do niego jeszcze żadnej instrukcji bo również wszędzie już pokasowane.

Coś mi sie wydaje że chyba dam sobie spokój z tym routerem i się go pozbędę bo za dużo problemów sprawia z niby błahą wymianą softu.

Dodano po 7 [minuty]:

Do DriverMSG,
    Dałeś mi wcześniej link do takiej instrukcji :
    ""
    bierzemy komputer z XP i podłączamy do portu lan 7430 ustawiajac stałą adresacje.
    1.sciagnac najnowsze firmware OEM=avm typu xxx.recovery
    2.wgrac to firmware jako recovery
    3.sciagnac najnowsze firmware OEM=avme
    4.sciagnac sobie np narzedzie Total Commander 7,02a
    5.zmienić w rejestrze systemu ręcznie stan mediasense
    6.zalogować się do routera w trybie FTP (vide foto załącznik)
    7.zmienic komendami quote:

quote SETENV firmware_version avme
    quote SETENV firmware_info 146.05.20
    quote SETENV ProductID Fritz_Box_HW218

8. wgrywamy firmware z OEM=avme z pomoca fabrycznego recovery ""

Tylko ja nie mam opcji kompa z XP więc zastanawiam się czy można to zrobić po ftp adam2 ?
    i czy mam robić reset po tych komendach ? przed punktem 8 ?
    Wolę zapytać aby zrobić to zgodnie z myślą autora :)

0
  • #24 15 Mar 2019 23:34
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Darek32 napisał:
    czy mam robić reset po tych komendach ? przed punktem 8 ?
    Nie. Zgodnie z myślą autora.
    Oczywiście komendy też musisz dopasować do własnych potrzeb.

0
  • #25 16 Mar 2019 10:54
    Darek32
    Poziom 9  

Niestety ale co bym nie zmienił po FTP (da się to zrobić bez problemu) to po resecie powraca do punktu wyjścia :( avm, ID, itd.

Po kombinacjach da się wgrać nowy soft ale objawy jak opisałem wcześniej że po wyborze języka już nie łączy się z kompem tylko reset co jakiś czas.
    .............................???

Albo coś robię źle, zła kolejność itp., albo trzeba w mojej wersji zrobić to inaczej, ale ja już nie wiem......

Dodano po 10 [godziny] 17 [minuty]:

Im więcej sie zagłębiam w temat dedykowanych routerów FritzBox dla niemieckich operatorów jak np. 1&1 czy O2 to okazuje się że sposoby na utrudnienie do zmiany softu ewoluują i wiele można poczytać na niemieckich forach o fiasku z próbą zmiany softu, co zaczyna coraz bardziej zniechęcać mnie do eksperymentów z próbami zmiany softu. Próbuję coraz kolejne sposoby na zmianę softu i bezskutecznie.

Wiadomo że na wszystko jest sposób ale wszystko ma też ma swoje granice aby siedzieć całymi wieczorami próbując coś zrobić i czasami lepiej ten czas spożytkować na coś ważniejszego.

W końcu nie po to operatorzy posiadają dedykowane dla nich FitzBox aby można było od tak sobie zmienić soft i używać w innych sieciach. To przecież rodzaj SIMloka stosowanego kiedyś w tel. kom. al jak widać tu jeszcze nie dotarła normalność aby odpuścić sobie blokadę sprzętową.

Jeżeli źle myślę niech ktoś mnie oświeci :)

0
  • #26 16 Mar 2019 14:00
    david177
    Poziom 6  

Cytat:
    ja nie próbuje połączyć się do netu w tym momencie przez ten robiony router bo do netu mam inny dostęp.
    Ja ten router mam zapięty na LAN do kompa i próbuje go zrobić na Annex A i przy okazji język PL choć nie jest konieczny, najważniejszy jest AnnexA.

Nie bardzo cie rozumiem. Skoro nie potrzebujesz F7490 jako modemu to po co ci Annex A? Jesli potrzebujesz Fritza jako ruter (bez modemu) , czy tez centrali telefonicznej to nie potrzebujesz Annexu A.
    Po co potrzebujesz w takim razie AnnexA ?

Z tego co pamietam to nie wgrasz polskiego bez jednoczesnego wejscia przez, jako modem do internetu, aby sobie sam Fritzbox pobral co potrzebuje.
    Cytat:

W końcu nie po to operatorzy posiadają dedykowane dla nich FitzBox aby można było od tak sobie zmienić soft i używać w innych sieciach. To przecież rodzaj SIMloka stosowanego kiedyś w tel. kom. al jak widać tu jeszcze nie dotarła normalność aby odpuścić sobie blokadę sprzętową.

Taka jest ich polityka / strategia handlowa tej firmy.
    Za to maja bardzo dobrych technikow i bardzo dobra Hotline. Tylko tam nie dowiesz sie nic na temat przestawiania Firmware.

0
  • #27 16 Mar 2019 14:24
    Darek32
    Poziom 9  

David177
    Tak jak napisałeś nie bardzo się rozumiemy, :)
    Wszedłem w posiadanie FB 7490 z o2 bez wyboru Annex i chce go wykorzystać do łącza internetowego pracującego na Annex A innego operatora niż o2.
    Posiadam również inne łącze z którego mam internet ale to nie zmienia faktu że chcę się pozbyć blokady FB z o2.

Nie da się podłączyć do netu z surowego FB (po wgraniu nowego softu) bez wpisania danych dostępowych które można wpisać dopiero po pełnym uruchomieniu FB a więc pierw wybór języka potem reset i mam dopiero pełny dostep w wybranym języku który daje możliwość konfigurowania modemu do netu.

0
  • #28 16 Mar 2019 15:37
    david177
    Poziom 6  

Cytat:
    Wszedłem w posiadanie FB 7490 z o2 bez wyboru Annex i chce go wykorzystać do łącza internetowego pracującego na Annex A innego operatora niż o2.

Nie masz wyboru annexu bo masz wersje na niemcy, a nie wersje international (Niemiecka Annex B, International Annex A + B)
    Gdzie chcesz podlaczyc ten FB, w Polsce czy gdzie indziej?
    Chcesz uzywac jako modem, czy nie?
    Czy tylko jako LAN innego sprzetu (znaczy bez modemu)?
    Ten inny operator co piszesz t.j. przypuszczam o2 niemieckie (znaczy FB ma Annex B na niemcy), a nie Polskie .
    Annex A czy tez annex B nie ma nic wspolnego z o2, czy bez o2.
    Ty masz branding o2 z Annexem B.
    Zajmij sie Annexem, a nie brandingiem o2, bo wylaczenie / zdjecie brandingu o2 nie zmienia ci Annexu!

Cytat:
    Posiadam również inne łącze z którego mam internet.
    Jakie lacze? To dlaczego nie sprobowales podlaczyc FB do tego lacza bezposrednio tzn tak abys podlaczyl modem do lini. (a nie przez LAN do innego sprzetu?) Inny sprzet na razie zapomnij.

0