Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini "sejf" ze starego CD/DVD-roma

xentis 28 Lut 2019 00:47 1818 27
  • #1 28 Lut 2019 00:47
    xentis
    Poziom 9  

Witam

Jako że w dzisiejszych czasach w niepamięć powoli odchodzą napędy optyczne, często jest tak że nawet jak trzeba z niego skorzystać okazuje się że już nie czyta płyt :(
    Jeśli mamy komputer stacjonarny możemy oczywiście się pozbyć napędu z obudowy ale często zaślepka zatoki w obudowie zaginęła bez wieści więc albo trzeba coś dopasować, albo kupić nowy napęd albo ... dać cd-romowi drugie życie w nieco odmiennej roli.
    Inspiracją do tej konstrukcji był obejrzany film na youtube.

Link

Pomysł nieco zmodyfikowałem dodając mikrokontroler attiny13 + scalony mostek H L293D, 2 rezystory i kondensator ceramiczny - aż tyle albo tylko tyle elementów :D .
    Układ działa tak, że po naciśnięci przycisku tacka się nie wysuwa, ale zaczyna migać dioda. Gdy po odliczeniu odpowiedniej liczby mrugnięć (odpowiadającej pierwszej cyfrze kodu) naciskamy guzik ponownie. Dioda znów zaczyna migać ... itd aż wprowadzimy 4 cyfry kodu. Jeśli będą właściwe tacka się wysunie, jeśli napęd pozostanie zamknięty dioda zgaśnie i układ pozostanie w czuwaniu do następnego naciśnięcia.
    Po naciśnięciu przycisku dioda miga 10 razy, jeśli podczas migania nie zostanie naciśnięty przycisk, procedura jest natychmiast kończona.
    Układ oczywiście posiada możliwość zmiany kodu (fabryczny kod po zaprogramowaniu procka jest zawsze "0000" przy czym migania diody zaczynamy od cyfry 0 czyli pierwsze mignięcie to 0, drugie to 1, trzecie to 2 - aby zatwierdzić daną cyfrę trzeba nacisnąć przycisk zaraz po zgaśnięciu diody - choć jest pewna tolerancja i jeśli naciśniemy przed zgaśnięciem diody to jest to zaliczane).

Lista elementów to tak jak wyżej pisałem:
    - procesorek "attiny13" (wersja 13, 13V czy 13A - bez znaczenia)
    - scalony mostek H "L293D" (wskazane wersja z literą D na końcu, w przeciwnym wypadku trzeba dodatkowo zastosować diody zabezpieczające układ przed szpilkami generowanymi przez silnik, układ z literką D ma mniejszą wydajność prądową ale ma owe diody wbudowane, a wydajność prądowa jest w zupełności wystarczająca dla tego układu)
    - kawałek laminatu (ja wykorzystałem płytkę uniwersalną)
    - rezystory 10K i 270 ohm - od tego ostatniego zależy jasność świecenia diody.
    - kondensator ceramiczny 100nF.
    - programator do zaprogramowania uC UWAGA: dokładnie przeczytaj opis jak zaprogramować procesor - w układzie wykorzystano pin RESET jako zwykły pin I/O więc po zaprogramowaniu ponowna komunikacja z uC zwykłym programatorem szeregowym będzie niemożliwa.

Schemat:
    Przygotowanie napędu
    Samego opisu jak rozebrać napęd nie będę tu przetaczał - sprawa jest stosunkowo prosta.
    Z wnętrza usuwamy wózek z laserem - silniki i diodę laserową można wykorzystać do innych konstrukcji :wink:
    Na głównej płycie na której znajdują się gniazda zasilania i interfejsu komunikacyjnego najlepiej odciąć ścieżki od zasilania przy samym gnieździe tak by stara elektronika nie była niepotrzebnie zasilana.
    Do tacki można przykręcić kawałek wyciętej blaszki z puszki po napojach - będzie przytrzymywać zawartość naszego "sejfu" (np pieniądze) tak że podczas wysuwania wszystko będzie na miejscu i nie będzie kolidować przy wysuwaniu.
    (Audycja zawierała lokowanie produktu :lol: )
    Kolejna sprawa to układ awaryjnego wysuwania tacki przy pomocy szpikulca. Aby sejf był bezpieczny najlepiej go unieszkodliwić - tu różnie bywa, w moim prototypowym napędzie wystarczyło zdemontować dźwigienkę, ale w drugim napędzie jaki rozebrałem okazało się że dźwigienka była odpowiedzialna za przełączanie wyłączników krańcowych tacki więc niemożna jej zdemontować bo całe sterowanie szufladką nie będzie działać prawidłowo. W takim wypadku trzeba indywidualnie obmyślić jak unieszkodliwić układ awaryjnego otwierania - może np da się częściowo odciąć dźwigienkę. W ostateczności można zakleić otwór na szpikulec od środka i/lub podłożyć kawałek grubszej blaszki by uniemożliwić włożenie szpikulca.
    1 - dźwigienka którą u mnie wystarczyło zdemontować
    2 - wyłączniki krańcowe
    3 - kawałek gumy który przydał się jako odbojnik w miejscu 4 gdyż brak dźwigienki powodował że element sterujący krańcówkami wsuwał się za głęboko i zakłócał pracę układu.
    5 - dźwigienki umożliwiające zupełne wyjęcie tacki.

Następnie należy zlokalizować wyłączniki krańcowe (2szt na wspólnej masie) silnik, diodę świecącą oraz przycisk. Tu mała uwaga: pomimo że dioda, przycisk i krańcówki są na masie to w moim przypadku krańcówki były na osobnej masie więc musiałem dodatkowo je zmostkować.
    Dioda świecąca nie może być na masie więc ścieżkę od jej katody trzeba odciąć. W moim egzemplarzu napędu dioda była dwukolorowa - wykorzystałem jeden kolor - zielony.
    Tu pojawił się mały problem zagrażający prostocie powielania powyższego układu, ponieważ okazało się że poszczególne egzemplarze napędów mają różny sposób działania krańcówek (np w jednym z moich napędów przy zamkniętej tacce obie krańcówki zwarte do masy, a w drugim tylko jedna). Mając to na uwadze program dla uC napisałem tak, by przy pierwszym uruchomieniu układ sprawdzi sobie sam krańcówki (opis w dalszej części).

Zmontowany układ wygląda tak:
    Mini "sejf" ze starego CD/DVD-roma Mini "sejf" ze starego CD/DVD-roma
    Po przylutowaniu kabelków płytkę wkleiłem klejem na gorąco w miejscu w którym nie przeszkadza w wysuwaniu szufladki.
    Mini "sejf" ze starego CD/DVD-roma Mini "sejf" ze starego CD/DVD-roma
    Biegun dodatni dałem oddzielnie do zasilania części logicznej i oddzielny do zasilania silnika.

Programowanie attiny13:
    Procesorek można zaprogramować na stykówce. Najpierw należy wgrać hex-a i upewnić się że na pewno się wgrał.
    Należy też upewnić się, że pamięć eeprom jest czysta (generalnie jest ona czyszczona przy każdym wgrywaniu wsadu pod warunkiem że nie zostało to zablokowane w fusebitach).
    Następnie ustawić fusbity LOW: 0x6A; HIGH: 0xFA. Po ustawieniu fusów dalsze programowanie procka zwykłym programatorem będzie niemożliwe ponieważ zostaje wyłączony reset, dla tego trzeba się upewnić czy hex się wgrał.
    Procek oczywiście da się odblokować ale to już wymaga nieco zachodu, albo posiadania programatora HV czyli z możliwością programowania szeregowego wysokonapięciowego, albo np. atmega fusbit doctora.
    Wsad: sezam.zip Download (1.23 kB)

Procedura uruchamiania (początkowa procedura odczytu układu krańcówek):
    Przed podłączeniem zasilania należy zamontować tackę i ustawić ją w pozycji full open.
    Podłączyć zasilanie - dioda zaświeci się.
    Należy pchnąć tackę do zamknięcia - tacka powinna ruszyć do całkowitego zamknięcia (jeśli tacka zamiast zamknąć się otworzy należy natychmiast wyłączyć zasilanie i odwrócić bieguny silnika; następnie rozpocząć procedurę od początku)
    Po całkowitym zamknięciu tacki dioda nadal będzie świecić a przycisk nie będzie reagował. Należy wyłączyć zasilanie. Od tego momentu sejf jest gotowy do użytku z kodem 0000.
    Jeśli w czasie procedury tacka się zamknie ale dioda zamiast świecić będzie szybko mrugać należy odłączyć zasilanie i dokładnie sprawdzić układ krańcówek.
    Krańcówki są 2 więc możliwych kombinacji ich stanu jest 4. Jedna z tych kombinacji jest nieważna/niewystępująca. pozostałe układy to pełne otwarcie, pełne zamknięcie, częściowe otwarcie. Mrugająca dioda oznacza że jedne z kombinacji podczas wykrywania została zdublowana.
    U mnie taka sytuacja właśnie miała miejsce, ponieważ po zdemontowaniu dźwigni od awaryjnego otwierania element który naciska krańcówki za mocno się przesuwał powodując niewłaściwy stan.

Otwieranie "sejfu":
    Krótko nacisnąć przycisk
    Po chwili dioda zacznie mrugać
    Należy odliczyć odpowiednią liczbę mrugnięć i zaraz po zgaśnięciu diody nacisnąć przycisk - pierwsze mrugnięcie to 0, drugie to 1 itd. Generalnie można przyjąć że dziesiąte mrugnięcie to zero a pierwsze to 1, bo to kwestia umowna, ale wówczas fabryczny kod to 1111.
    Wprowadzić pozostałe 3 cyfry w sposób analogiczny
    Jeśli kod będzie właściwy tacka zostanie wysunięta, jeśli nie układ będzie oczekiwał na rozpoczęcie kolejnej próby.
    Jeśli po zainicjowani procedury nie zatwierdzimy żadnej cyfry po 10 mrugnięciu procedura zostanie przerwana niezależnie od tego która cyfra była aktualnie wprowadzana.

Zamykanie "sejfu"
    Zamknąć można poprzez krótkie naciśnięcie przycisku lub poprzez pchnięcie tacki w kierunku do zamknięcia.

Zmiana kodu
    Procedura możliwa do zainicjowana w momencie gdy tacka jest całkowicie otwarta.
    Należy nacisnąć przycisk i trzymać do całkowitego zamknięcia
    Po zamknięciu puścić przycisk. rozpoczęta zostanie procedura wprowadzania kodu analogiczna do procedury otwierania podczas której należy podać nowy kod.
    Po wprowadzeniu czwartej cyfry dioda 3 razy szybko mrugnie po czym procedura wprowadzania zostanie powtórzona. Należy wprowadzić ponownie identyczny kod. Jeśli kody będą identyczne dioda znów zamruga potwierdzając zmianę kodu.

Ponowne uruchamianie początkowej procedury odczytu układu krańcówek
    Na wszelki wypadek dodałem tę procedurę jeśli coś by poszło nie tak za pierwszym razem.
    Przed rozpoczęciem trzeba wybadać jaki obecnie układ krańcówek odpowiada pozycji otwarte, zamknięte, częściowe.
    Nie jest to trudne:
    w układzie częściowe silnik będzie działał (nawet jak silnik będzie źle podłączony to układ krańcówek który bez naciskania powoduje aktywację silnika to układ częściowe. Jeśli silnik obraca w kierunku otwarcia to trzeba zmienić polaryzację.
    W układzie zamknięty silnik stoi a krótkie naciśnięcie przycisku powoduje rozpoczęcie migania diody czyli procedury wprowadzania kodu.
    Mając tę wiedzę można przystąpić do procedury
    Wyłączyć zasilanie
    Ustawić krańcówki w układzie częściowy jednocześnie trzymając przycisk
    załączyć zasilanie - silnik uruchomi się na zamykanie, ciągle trzymać przycisk
    ustawić krańcówki w pozycji zamknięty - silnik stanie.
    puścić przycisk - uruchomi się procedura zmiany kodu - należy ustawić kod fabryczny 0000. Po drugim potwierdzającym wprowadzeniu 4 zer dioda szybko zamruga 10 razy, należy wcisnąć i przytrzymać przycisk zanim dioda mrugnie 10 razy. Jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie to należy wyłączyć zasilanie.
    Po ponownym podłączeniu zasilania dioda będzie świecić cały czas co potwierdza stan "fabryczny". Należy postępować tak jak w procedurze pierwszego uruchomienia.

To chyba wszystko.
    Nadmienię tylko, że zarówno układy krańcówek jak i kod przechowywane są w nieulotnej pamięci eeprom procesora, więc wyłączenie zasilania nie powoduje utraty tych informacji.
    Na koniec krótki filmik z działania układu:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 28 Lut 2019 16:11
    japko1024
    Poziom 17  

Można zniekształcić wiertarką łebki śrubek, żeby nie dało się ich odkręcić, albo nawet użyć specjalnych śrubek, które da się tylko dokręcać, ewentualnie wymagających nietypowego wkrętaka. Oczywiście dalej nie zastąpi to prawdziwego, pancernego sejfu, ale złodziej bez odpowiednich narzędzi nie będzie mógł dostać się do środka.
    W przypadku tego napędu można by jeszcze dodać elektroniczny klucz do otwierania wkładany do gniazda minijack, i to działający na różne sposoby:
    -po prostu jakakolwiek wtyczka lub inny przedmiot - gniazda tego typu mają odginany styk, który zamyka obwód, kiedy włoży się coś do środka (niski poziom bezpieczeństwa)
    -wtyczka ze zwartymi wybranymi stykami
    -drabinka rezystorowa z odpowiednimi rezystancjami
    -drugi mikrokontroler komunikujący się cyfrowo z tym w "sejfie" (wysoki poziom bezpieczeństwa, można zastosować system challenge-response, uniemożliwiając podrobienie takiego klucza).
    Pokrętło regulacji głośności też można wykorzystać.

• #3 28 Lut 2019 20:23
    siewcu
    Poziom 34  

Chyba nawet "sejf" jest tu zbyt szumnym określeniem, natomiast schowek bardzo fajny ;) Ciekawe rzeczy, o których nawet by człowiek nie pomyślał, że można zrobić... Bo właśnie po co komu interesować się napędem włożonym w kompa, w którym miga tylko dioda - a w środku pieniądze i karta kredytowa ;)

Dodano po 2 [minuty]:

Robert B napisał:
    Zapomniałem jeszcze o przyspawaniu napędu do wielkiego kowadła, co zapobiegnie kradzieży owego "sejfu" w całości :lol:
    \
    Daj sobie może na wstrzymanie z takimi gadkami, chłopak coś robi z pomysłem - i to nietypowym - i nie ma co hejtować w ten sposób. Nie jest to jakiś idiotyczny pomysł, który może zrobić komuś jakąś krzywdę i nikt słowa sejf w tym przypadku nie potraktuje poważnie. No ale cóż, po co zachęcać ludzi do prezentowania swoich pomysłów jeśli można wjeżdżać na dzień dobry z chamską krytyką i zniechęcać.

• #4 01 Mar 2019 01:22
    SylwekK
    Poziom 29  

Doświadczenie zdobywa się często na takich pierdołach i nie ma się co spinać :)
    @xentis , nie myślałeś, żeby zamiast blokować sobie linię RESET zrobić przyciski na jednym pinie ADC z drabinką rezystorową? Mógłbyś nawet i 10 guzików obsłużyć :)

• #5 01 Mar 2019 03:31
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

W sumie uważam, że fajne....ale, można było dodać zakupiony na Ali Express czujnik linii papilarnych, oraz dołożyć akcelerometr - jakakolwiek próba wyniesienia sejfu skutkowała by skasowaniem zapisu na CD. Oraz zabetonowanie w ścianie gorąco polecane + GPS + GSM :D

• #6 01 Mar 2019 07:09
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

Robert B napisał:
    No faktycznie "sejf" jak nie wiem co
    Nawet nie wiem jak takie "zabezpieczenie" skomentować

No bo to sejf a nie kasa pancerna. Pamiętaj że potencjalny włamywacz nie będzie nawet próbował się dobierać do stacji dysków, jeżeli nie będzie wiedział że coś jest z nią nie tak i ze stacją ma to wspólną jedynie obudowę. Co innego gdybyś w przedpokoju ustawił sobie wielkie stalowe bydle.
    Mi się ten wynalazek bardzo podoba. O ile wykonanie jest takie sobie, bo w końcu to mała płytka wklejona na termoglut i kilka przewodów, a reszta to zwłoki fabrycznego sprzętu, to jestem pod wrażeniem możliwości programu. Sporo opcji, elementy umożliwiające montaż w różnych urządzeniach samodzielnie dostosowujące program pod nie. Bardzo fajne.
    Możnaby się jedynie pokusić o wykonanie wszystkiego na dedykowanej PCB, może nawet dwustronnej w technologii SMT. Sprawi to, że płytka będzie miała wielkość paznokcia, co zaś pozwoli dobrze ją ukryć.

• #7 01 Mar 2019 10:28
    Belialek
    Poziom 22  

A działa otwarcie spinaczem po wetknięciu go w otwór awaryjnego zwalniania blokady? :)

• #8 01 Mar 2019 11:49
    Slawek K.
    Poziom 29  

Użyteczność ograniczona ale zadowolenie konstruktora bezcenne, nie wszystko trzeba komercjalizować i nie wszystkie projekty muszą mieć z zasady praktyczne zastosowanie. Mnie sie podoba wklad pracy autora w wykonanie tego projektu, poleciały punkty ;)

Pozdr

• #10 01 Mar 2019 12:32
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

E8600 napisał:
    Osobiście widziałbym na tej tacce Cd miejsce na karty pamięci.

Czyżbyśmy dotarli do momentu w którym karty SD pasują do stacji dysków? :P

• #11 01 Mar 2019 12:51
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 34  

Fajny gadżet. Może dałoby się zmodyfikować tackę, aby zmieściło się w tej kryjówce nieco więcej?

• #12 01 Mar 2019 12:54
    E8600
    Poziom 36  

Kraniec_Internetów napisał:
    Czyżbyśmy dotarli do momentu w którym karty SD pasują do stacji dysków?

Hehe. Kto by się spodziewał wysuwasz CD-Room a tam kilka kart SD. Byłby niezły mem z tego. :D

• #13 01 Mar 2019 13:08
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 34  

E8600 napisał:
    Czyżbyśmy dotarli do momentu w którym karty SD pasują do stacji dysków?

Hehe. Kto by się spodziewał wysuwasz CD-Room a tam kilka kart SD. Byłby niezły mem z tego. :D

Jakby dobrze pokombinować to może i dysk SSD by się zmieścił. :-D

• #14 01 Mar 2019 13:59
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    Jakby dobrze pokombinować to może i dysk SSD by się zmieścił. :-D
    Też sekretnie wysuwany ? :D

• #16 01 Mar 2019 17:48
    xentis
    Poziom 9  

japko1024 napisał:
    W przypadku tego napędu można by jeszcze dodać elektroniczny klucz do otwierania wkładany do gniazda minijack ...
    Pokrętło regulacji głośności też można wykorzystać.
    Oczywiście można tylko:
    1 - projekt miał być w 100% powtarzalny, a napędy z minijackiem i pokrętłem głośności to już rzadkość.
    2 - uC użyty w projekcie to attiny13 z pamięcią flash 1K, obecna wersja wsadu zajmuje ponad 95% pamięci, a i tak z części funkcjonalności jakie chciałem zmieścić, musiałem zrezygnować...
    SylwekK napisał:
    @xentis , nie myślałeś, żeby zamiast blokować sobie linię RESET zrobić przyciski na jednym pinie ADC z drabinką rezystorową? Mógłbyś nawet i 10 guzików obsłużyć :)
    Myślałem o tym ale:
    1 - tak jak już wyżej pisałem pamięć procka jest już zapchana więc ciężko by było jeszcze upchnąć obsługę ADC
    2 - żeby zyskać wolny pin, to na adc musiałbym przenieść zarówno przycisk, jak i obie krańcówki (przycisk i tak jest już współdzielony z diodą LED na jednym pinie). Natomiast takie rozwiązanie jest może dobre przy klawiaturze gdzie z założenia w jednym momencie naciśnięty jest tylko jeden przycisk. Krańcówki są dwie i w pewnych warunkach obie mogą być zwarte do masy (zależy to od konkretnego rozwiązania w konkretnym napędzie), jeśli dodać do tego możliwość jednoczesnego naciśnięcia przycisku to robi się problem.
    Z mojego punktu widzenia wyłączenie pinu reset nie stanowi problemu gdyż posiadam narzędzia do obsługi programowania wysokonapięciowego (inaczej prototypowanie tego układu było by bardzo utrudnione).
    Krzysztof Kamienski napisał:
    ale, można było dodać zakupiony na Ali Express czujnik linii papilarnych
    no to już na pewno by wzbudziło zainteresowanie amatora cudzego mienia, poza tym celem tego projektu była frajda ze stworzenia czegoś z niczego od podstaw...
    Możnaby się jedynie pokusić o wykonanie wszystkiego na dedykowanej PCB, może nawet dwustronnej w technologii SMT.
    Tak jak pisałem, jest to prototyp stworzony do zabawy, a nie jako element profesjonalnego narzędzia ochrony mienia. Drugiego egzemplarza na profesjonalnym PCB raczej robił nie będę bo do niczego mi to nie potrzebne.
    Belialek napisał:
    A działa otwarcie spinaczem po wetknięciu go w otwór awaryjnego zwalniania blokady? :)
    W opisie zamieściłem informacje na ten temat. W moim prototypowym egzemplarzu zdemontowałem dźwignię za to odpowiedzialną, ale nie w każdym napędzie tak się da. W drugim egzemplarzu DVD-roma jaki rozbierałem niestety dźwignia ta sterowała również krańcówkami więc trzeba by w inny sposób zabezpieczyć się przed otwarciem tą metodą.

• #17 01 Mar 2019 22:46
    Rocky Horror
    Poziom 31  

siewcu napisał:
    Bo właśnie po co komu interesować się napędem włożonym w kompa, w którym miga tylko dioda - a w środku pieniądze i karta kredytowa ;)

Pamiętaj że potencjalny włamywacz nie będzie nawet próbował się dobierać do stacji dysków, jeżeli nie będzie wiedział że coś jest z nią nie tak i ze stacją ma to wspólną jedynie obudowę.
    Ciśnie mi się na usta pytanie... Co, jeśli złodziej postanowi zajumać całego kompa?
    Skrytka na cenne rzeczy, która sama jest cenna, obawiam się że to dość ryzykowne rozwiązanie :roll: .

• #18 02 Mar 2019 06:34
    Robert B
    Poziom 43  

Ponieważ moje posty zostały uznane za "niekonstruktywne" i usunięte przez Moderatora, zapytam bardzo konstruktywnie autora:
    @xentis Jaki dodatkowy poziom zabezpieczenia oferuje ów dziwoląg, w porównaniu do noszenia w kieszeni/portfelu kilku banknotów oraz karty bankowej?
    Poproszę o konstruktywne uzasadnienie.

Moderowany przez Marek_Skalski:

Autor odpowiedział na pytanie w #16.
    Jeżeli masz uwagi do działania moderatora, to zapoznaj się z tym tematem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1545455.html
    3.1.5-3.1.7 Nie wysyłaj treści, które powodują celowo konflikty na forum i naruszają dobre obyczaje. Nie wyzywaj drugiej strony dyskusji, nawet jak posiadasz odmienne zdanie.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji ... czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• #19 02 Mar 2019 10:45
    forest1600
    Poziom 11  

Robert B napisał:
    Ponieważ moje posty zostały uznane za "niekonstruktywne" i usunięte przez Moderatora, zapytam bardzo konstruktywnie autora:
    @xentis Jaki dodatkowy poziom zabezpieczenia oferuje ów dziwoląg, w porównaniu do noszenia w kieszeni/portfelu kilku banknotów oraz karty bankowej?

Ale się go czepiasz chłopie... Zrobił skrytkę na małe rzeczy przed bratem/siostrą mamą/tatą i tyle, nie otworzą tego i koniec tematu, pomysł fajny, wykonanie jak wykonanie, zrobił to w taki sposób, a nie inny.

• #20 02 Mar 2019 11:22
    siewcu
    Poziom 34  

To jest dalej czepianie się na siłę. Nikt nie spodziewa się czegoś takiego w zepsutym napędzie, będzie szukał raczej w portfelu albo kieszeni i taki jest cel takiej skrytki. Nie podoba Ci się? Nie musisz komentować.

• #21 02 Mar 2019 11:35
    Robert B
    Poziom 43  

Pytałem autora a nie kolegów. I nie komentuję, tylko zadaję konkretne pytanie o cel wykonania.

forest1600 napisał:
    Zrobił skrytkę na małe rzeczy przed bratem/siostrą mamą/tatą i tyle
    siewcu napisał:
    Nikt nie spodziewa się czegoś takiego w zepsutym napędzie, będzie szukał raczej w portfelu albo kieszeni i taki jest cel takiej skrytki.

Doprawdy ciekawe sugestie. Idąc tym tropem, autor ma złodziei w domu i to wśród najbliższej rodziny.

Moderowany przez Marek_Skalski:

Autor odpowiedział w #1 i #16. Wystarczy przeczytać.
    Proszę powstrzymać się od pouczania.
    3.1.5-3.1.7 Nie wysyłaj treści, które powodują celowo konflikty na forum i naruszają dobre obyczaje. Nie wyzywaj drugiej strony dyskusji, nawet jak posiadasz odmienne zdanie.

• #22 02 Mar 2019 12:38
    xentis
    Poziom 9  

Robert B napisał:
    Jaki dodatkowy poziom zabezpieczenia oferuje ów dziwoląg, w porównaniu do noszenia w kieszeni/portfelu kilku banknotów oraz karty bankowej?
    Ano taki że portfel jest portfelem i z natury jego przeznaczenia z góry wiadomo co można w nim znaleźć. Poza tym jak już pisałem nie jest to profesjonalne narządzie ochrony mienia.
    Jest to projekt do zbudowania by czerpać samą przyjemność z tworzenia i zdobywania wiedzy, bo chyba to jest główny zamysł tego działu.

Robert B napisał:
    zadaję konkretne pytanie o cel wykonania.
    Cel poznawczy. Człowiek najlepiej się uczy sam dochodząc do pewnych rozwiązań, i dzięki temu świat się rozwija. Dzięki podejściu ludzi takich jak Ty wynalazki polskich konstruktorów zamiast zarabiać dla Polski są sprzedawane na zachód. Bo polak pyta PO CO? Np. po co nam niebieski laser, przecież czerwony już ktoś wymyślił i działa dobrze. Więc po co wydawać kasę na zmianę koloru?... A tu patrz, w innym kraju jednak nikt nie pytał po co i teraz technologia niemal już wyparła czerwony laser. I teraz polak nie pyta po co wymieniać napęd na Bueray,.
    Nie wiem, może ja jestem już za stary i za bardzo odstaję od młodego pokolenia. Pamiętam czasy kiedy nic nie było, informacji trzeba było szukać po bibliotekach, księgarniach i kioskach, w książkach i czasopismach technicznych w poszukiwaniu inspiracji. Cieszyły nawet najprostsze konstrukcje i bagaż wiedzy się powiększał.
    Teraz każdy ma internet w którym wszystko jest i chyba nadmiar wiedzy pozbawił ludzkość konstruktywnego myślenia.
    Dziś każdy mówi PO CO, przecież można kupić na aliexpress. I przez takie gadanie ciekawość umiera, a świat zalewa chińska niedopracowana tandeta. Nawet dobre marki zaczynają wypuszczać tandetę, no bo dopracowanie produktu kosztuje, a kupujący spojrzy na dopracowany produkt i powie PO CO mam przepłacać, przecież chińczyk obok jest o 3/4 tańszy. I tak produkt renomowanej firmy robi się również bublem bo firma żeby się utrzymać musi sprzedawać, tyle że tanio, a co za tym idzie tandetę...
    Idąc dalej tym tokiem rozumowania PO CO istnieje to forum, a w nim dział DIY? Po co tu ma ktoś wrzucać swoje projekty by ciekawić i inspirować innych, skoro można to samo kupić na aliexpress?!

Ech, ręce opadają. Konto na elektrodzie założyłem równo 10 lat temu ale szybko atmosfera tego forum zniechęciła mnie do jakiejkolwiek aktywności. Po dekadzie myślałem że coś się zmieniło...
    Ktoś za darmo udostępnia swój pomysł, często w sposób umożliwiający zbudowanie czegoś fajnego z tanich i dostępnych od ręki części, czasem nawet "śmieci" Kiedyś za taki przywilej trzeba było zapłacić kupując czasopismo i każdy był zadowolony, że może pobawić się własnymi siłami i tanim kosztem. A dziś za darmo i skwitowane PO CO?

• #23 02 Mar 2019 18:48
    Rocky Horror
    Poziom 31  

Użycie CD-romu, czyli praktycznie komputera stacjonarnego jako skrytki na cenne rzeczy, jak już wcześniej zasugerowałem, jest pomysłem niespecjalnie sensownym. Została za to przedstawiona jedna moim zdaniem dość innowacyjna koncepcja, mianowicie zamek szyfrowy otwierany jednym klawiszem. Taki sposób wprowadzania kodu jest co prawda długotrwały i niezbyt ergonomiczny, ale może to być całkiem użyteczne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie z różnych powodów niemożliwe jest zamontowanie klawiatury. Czy ktoś już to wcześniej wymyślił? Nie mam pojęcia, ale jeśli nie, no to duży plus za pomysłowość!

• #24 02 Mar 2019 18:58
    Ture11
    Poziom 35  

To już wiem, na co przerobię swojego starego VHS'a. Z kasety zrobię kasetkę i będę ją ukrywał w windzie magnetowidu. Na co dzień będzie robić za efektowny zegarek.

• #25 02 Mar 2019 19:13
    SylwekK
    Poziom 29  
  • #26 03 Mar 2019 00:56
    anchilos
    Poziom 21  

Ture11 napisał:
    To już wiem, na co przerobię swojego starego VHS'a. Z kasety zrobię kasetkę i będę ją ukrywał w windzie magnetowidu. Na co dzień będzie robić za efektowny zegarek.
    Kolego, ale podałeś super "pomysła ".(bez negatywnego odbioru ). Bardzo mi się podoba . Pozdrawiam.

• #27 03 Mar 2019 13:45
    Ture11
    Poziom 35  

anchilos napisał:
    Ture11 napisał:
    Kolego, ale podałeś super "pomysła ".(bez negatywnego odbioru ). Bardzo mi się podoba . Pozdrawiam.

Nie będę ukrywał, że teraz sam się nakręciłem. Projekt autora godny pochwały, ale gotówki się tam nie zmieści za wiele. Niedługo mam dostać 7-my magnetowid do mojej kolekcji, mam nadzieję, że tym razem trafi mi się taki "uszkodzony na amen" - co by nie żal było wykonać przeróbki. Kasetkę spróbuję zaprojektować na wydruk 3D, co by nie miała zbędnych otworów i była jak najlepiej zopytmalizowana.

• #28 07 Mar 2019 08:41
    radlor
    Poziom 2  

dużej gotówki bym tam nie trzymał i to nie tylko na rozmiary, ale każdy pomysł twórczy coś wnosi :)