Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wideodomofon Zamel VP-819B+VO-802B - zakłócenia

luk009 06 Mar 2019 04:59 5022 59
 • #31
  luk009
  Poziom 5  
  Konan_Destylator napisał:


  @luk009 Zapozna się kolega z innymi opiniami na forum zanim zacznie coś wymieniać.

  A co kolega osobiście uważa i doradza?
  Gdzie te opinie mogę znaleźć? Bo chcę coś z tym problemem zrobić i nie wiem co.

  A tak przy okazji o co chodzi ze instalacja jest 2 żyłowa? (wideodomofon) np Vidos czy to rzeczywiscie dobre?
 • OptexOptex
 • #32
  Konan_Destylator
  Uczeń
  Nie wiem nie znam się na domofonach. Podobnie jak kolega szukam na forum różnych informacji. Przeczytałem w tym temacie, że pod video domofon powyżej 30 metrów daje się specjalny kabel koncentryczny i to przykuło moją uwagę. A że nie lubię opierać się tylko na jednej opinii to poczytałem i zobaczyłem, że nie tylko wielokrotnie radzono ułożyć pod videodomofon kabel typu skrętka, to jeszcze zawsze radzono by była w wersji do ziemi niezależnie czy prowadzona jest w arocie czy nie.
  I chyba coś w tym jest. Jeden z tematów:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17434361&highlight=#17434361

  ROWE napisał:
  Nadal to nic nie wnosi do sprawy!


  Kolega nie pokrzykuje na mnie :)
 • #33
  ROWE
  Poziom 24  
  Do luk009

  Panel zewnętrzny dwurodzinny czarny VO-802B Zamel
  Cechy Funkcjonalne Produktu:
  - panel dwurodzinny
  - rozdzielczość 800 TVL
  - odporność na pył i wodę: IP66
  - kolorowa kamera ¼” CMOS
  - kamera szerokokątna 110°
  - wandaloodporna obudowa ze stopu cynkowego
  - podświetlanie IR
  - wyjście wideo 1 VP-P 75 Ω !!! (jt. zalecenie producenta)
  Kabel video winien być 75Ω niezależnie od upodobań nas wszystkich - tym bardziej że równolegle idzie 230 V AC o którym to nie wie producent.
 • OptexOptex
 • #34
  luk009
  Poziom 5  
  Wideodomofon Zamel VP-819B+VO-802B - zakłócenia

  A proszę powiedzieć mi jeszcze taką kwestie jak liczy się to DO 30 m?

  Na przykładzie rysunku wynosi 24m(4+10+10) tzn od panelu do najdalszego monitora czy 33m (4+10+10+9) suma wszystkich przewodów?
 • #35
  Tracer2
  Moderator - Telefony Stacjonarne
  A gdzie jest uziemione ?
 • #36
  suworow
  Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  @luk009
  1.Po pierwsze to przestanie kolega liczyć te metry. Nie ma żadnej zasady dla której powyżej 30 metrów byłby wymagany kabel koncentryczny.
  2. Proszę odpowiedzieć czemu ma służyć ten temat i jaki jest jego sens. Przyszedł kolega z problemem coś tam pokazał, a jak podaliśmy co trzeba sprawdzić w pierwszej kolejności to okazało się że sprzęt został odesłany do serwisu.
  3. Jeżeli chce kolega uzyskać jakąkolwiek poradę proszę się skupić i odpowiedzieć na kilka pytań:
  Jakie kable zostały użyte na odcinku dom piwnica- furtka. Czy są to kable ziemne ( czarna gruba izolacja) czy tz białe. Jak ma kolega wątpliwości to poprosimy o zdjęcia

  Czy problem występuje na obu monitorach a jeżeli tak to czy w tym samym czasie?

  Filmik który kolega wstawił jest z nocy. W dzień dzieje się to samo?
  Czy poza przypadkami silnych zakłóceń które kolega nagrał w pozostałych wypadkach występują jakiekolwiek zakłócenia obrazu?
  Czy decyzja o przeniesieniu zasilacza była poprzedzona jakimikolwiek pomiarami?
  Czy w czasie rozmowy słychać charakterystyczny dla 50Hz przydźwięk ( takie buczenie) ?
  Musi też kolega wiedzieć że czegoś wartego polecenia to kolega nie kupił, a instalatorzy zawodowi mogą nie mieć zbyt dużego doświadczenia z tego typu sprzętem, bo wiedzą że takie rzeczy pachną już z daleka kłopotami ;)

  Kolego @ROWE
  Proszę przede wszystkim nie polecać układania w ziemi kabli do tego nie przystosowanych. Był tu linkowany temat. Proszę sobie poczytać jakie mogą być tego konsekwencje. To zwykłe druciarstwo.

  Nie ma żadnych przesłanek aby na tym etapie zalecać w ogóle wymianę kabli. Jeżeli nawet ów zamel wymagał by kabli koncentrycznych to zawsze można zastosować transmitery pasywne.

  To samo dotyczy ewentualnych zakłóceń związanych z bliskością kabla zasilającego bramę.
  Bardzo często kable idą w takim wypadku jednym arotem i na zdecydowanie większym odcinku i nic specjalnego się nie dzieje. Tu mamy dwa aroty i ile tych metrów?

  Obraz wideo można również transmitować na duże odległości po kablach kat 5 a nawet 3. Proszę poczytać o tym w dziale poświęconemu CCTV.

  Poczekajmy więc na razie na to co powie serwis, a dopiero potem podejmujmy dalsze kroki.

  Pozdrawiam
 • #37
  ROWE
  Poziom 24  
  Pyt. luk009. W oparciu o rys. od kamery do najdalszego monitora, w tym wypadku liczy się ok. 24 m.
  Najistotniejsze jt. że poprowadzono blisko zasilanie 230V do bramy (lamp ogrodowych) i cały czas może negatywnie oddziałowywać na przewody skrętki a tor VIDEO jest bez ekranu. (gdyby nie było podawane 230V AC mogła by być skrętka)
  ((Aby uniknąć niespodzianek zasada jest, że oddzielnie prowadzi się przewody 230 V AC, oddzielnie sygnalizacji, oddzielnie sterowania a w ekranie 75 Ω oddzielnie wideofon i kamery przemysłowe. Wtedy mogą one być obok siebie))
  Chyba, że producent tak skonstruował urządzenie, że sam określa, że do video wystarczy skrętka, ale wtedy trzeba go dopytać jak będzie, gdy puścimy obok np. 230V AC np. na dł. 15 m. Skrętka też może nie pomóc, gdy będzie zakłócało 230 V AC.

  Pyt. post 24 „Czyli jak dobrze rozumiem to nie ma sensu wymieniać kabla tylko do arota w którym jest kabel domofonowy 7x2x05 najlepiej dołożyć kabel koncentryczny?”
  Tak, jak tylko zmieści się w aort to można dołożyć tor Video, czyli kabel konc. 75Ω i to powinno pomóc.

  Gdy monitory wrócą z serwisu aby to sprawdzić najpierw n a c z a s p r ó b y spróbuj całkiem odłączyć w tzw. rozdzielni" zasilanie 230V AC (bramy, lamp ogrodowych). Przewody L, N i PEN dla zasady je zewrzyj. Co to zmieni?
 • #38
  suworow
  Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  luk009 napisał:
  a w stronę domu od centrali 2 aroty niebieskie 50mm w jednym kabel ziemny żelowy 7x2x05 w drugim obok arocie 2 kable ziemne 3x2,5 i do lamp 4x1,5 (ok 8-10m

  a kolega jak mantrę:
  ROWE napisał:
  (Aby uniknąć niespodzianek zasada jest, że oddzielnie prowadzi się przewody 230 V AC, oddzielnie sygnalizacji, oddzielnie sterowania a w ekranie 75 Ω oddzielnie wideofon i kamery przemysłowe. Wtedy mogą one być obok siebie))


  ROWE napisał:
  Chyba, że producent tak skonstruował urządzenie, że sam określa, że do video wystarczy skrętka, ale wtedy trzeba go dopytać jak będzie, gdy puścimy obok np. 230V AC np. na dł. 15 m. Skrętka też może nie pomóc, gdy będzie zakłócało 230 V AC.

  Żaden producent nie wyda oświadczenia że przewody do jego sprzętu mogą być układane obok " elektrycznych" bo to strzał w kolano. Tym bardziej nie zrobi tego "producent" tego cudeńka. Zalecenia użycia kabla koncentrycznego to często kalka ze starych instrukcji czy tez pewne uproszczenie. Nikt nie będzie tu się rozpisywał jak jeszcze można to zrobić , bo i po co? Osobie nieobeznanej nie ma co mącić w głowie, a ktoś kto tym zajmuje się na co dzień i ma doświadczenie i tak sobie da radę. Jeszcze nie tak dawno w instrukcjach od wideodomofonów można było znaleźć informację że kamerę należy umieścić na wysokości 145 cm. I wielu tak robiło. Też by kolega tak zrobił bo napisali w instrukcji? Wie co kolega co z takiej kamery było widać :)
 • #39
  luk009
  Poziom 5  


  Pyt od ROWE "Gdy monitory wrócą z serwisu aby to sprawdzić najpierw n a c z a s p r ó b y spróbuj całkiem odłączyć w tzw. rozdzielni" zasilanie 230V AC (bramy, lamp ogrodowych). Przewody L, N i PEN dla zasady je zewrzyj. Co to zmieni?"

  -Jeżeli odłączę zasilanie to nie sprawdzę czy wszystko działa, m.in czy działa brama, otwieranie z domofonu bramy. (ale jeszcze przed podłączeniem lamp zakłócenia występowały)

  Pyt od suworow
  "1.Czy problem występuje na obu monitorach a jeżeli tak to czy w tym samym czasie?
  2.Czy decyzja o przeniesieniu zasilacza była poprzedzona jakimikolwiek pomiarami?
  3.Czy w czasie rozmowy słychać charakterystyczny dla 50Hz przydźwięk ( takie buczenie)
  4. Musi też kolega wiedzieć że czegoś wartego polecenia to kolega nie kupił, a instalatorzy zawodowi mogą nie mieć zbyt dużego doświadczenia z tego typu sprzętem, bo wiedzą że takie rzeczy pachną już z daleka kłopotami
  5.Po pierwsze to przestanie kolega liczyć te metry. Nie ma żadnej zasady dla której powyżej 30 metrów byłby wymagany kabel koncentryczny.

  odp1.-Tak problem występuje na obu monitorach, czy w tym samym czasie ciężko określić gdyż problem występuje ok 10 sekund i za chwile jak dam pogląd nawet na tym samym monitorze to już problemu nie ma dopiero za jakiś czas
  odp2.-Pomiarów żadnych wykonawca nie wykonywał przed wymianą przeniesienia zasilania
  odp3.- Nie zauważyłem żadnego buczenia.
  odp4.-Wykonawca sam polecił taki sprzęt, zamówiłem w sklepie i osobiście przywiózł.
  odp5. bardziej chodziło mi pytając o metry jak się liczy czy czasem nie ma powyżej 30m (czy liczy się do najdalszego monitora czy w sumie wszystkie kable na dwa monitory) i czy ten kabel który jest wstawiony (kabel ziemny żelowy 7x2x05) nie powinien być grubszy tak jak zaleca producent powyżej 30m o gr 075?
  Większości sprawdzam w godzinach popołudniowych i wieczornych gdyż w ciągu dnia nie mam za bardzo możliwości. Ale widać na filmie że w ciągu dnia także problem występuje.

  Tak jak już wcześniej pisałem okablowanie: Przy słupku w centrali bramy Faac414 łączenie kabli, (słupki metalowe) od centrali arot w słupek i połączenie przy panelu (od centrali do panelu tutaj chyba skrętka 4x2 biała) ok4m, a w stronę domu od centrali 2 aroty niebieskie 50mm w jednym kabel czarny ziemny żelowy 7x2x05 w drugim obok arocie 2 kable ziemne czarne 3x2,5 i do lamp 4x1,5 (ok 10m) przykryte ziemia, następnie w piwnicy skrzynka i w niej łączenie kabli i w stronę monitorów po jednym kablu białe do każdego monitora (chyba skrętka internetowa 4x2) do bliższego monitora około 9m a dalszego około 12m
 • #40
  ROWE
  Poziom 24  
  To ma być tylko na czas próby odłączone 230 V do bramy (lamp).
  Ważne jest aby raz na zawsze wykluczyć, ustalić czy wtedy też nadal będą zakłócenia na monitorach czy nie będą.
  To że chwilowo nie będzie sterowanie bramą tj. nieistotne. (A dlaczego ma niby nie działać rygiel?) Tylko zasilanie videofonu ma być pozostawione, włączone na czas testu!

  Reasumując, oglądając te filmiki, tj. katastrofa, jest gorzej niż sądziłem.
  Obraz mimo braku chwilowych zakłóceń też jest nie zadowalający. Dotychczas nic nie piszesz o panelu (bramofonie)
  Uwzględniając to co wcześniej napisałem, widzę że problem też może widnieć w panelu kamery.
  Nie przesądzam ale wielokrotnie w praktyce zdarza się, że mrówki pająki, robaki potrafią swoje zrobić, a i woda też może się dostać pomimo IP 66 (niedokładny montaż, upchane byle jak nie mieszcząc się kable robią swoje).

  Coś się mi wydaje że kol. ma zasilanie bramofonu (wideofonu) w elektronice bramy. To byłoby nie typowe.
  Czy radio tak blisko aby nie oddziałowuje zakłóceniami na zasilacz Impulsowy bramofonu ?
 • #41
  luk009
  Poziom 5  
  ROWE napisał:

  Obraz mimo braku chwilowych zakłóceń też jest nie zadowalający. Dotychczas nic nie piszesz o panelu (bramofonie)
  Uwzględniając to co wcześniej napisałem, widzę że problem też może widnieć w panelu kamery.
  Nie przesądzam ale wielokrotnie w praktyce zdarza się, że mrówki pająki, robaki potrafią swoje zrobić, a i woda też może się dostać pomimo IP 66 (niedokładny montaż, upchane byle jak nie mieszcząc się kable robią swoje).


  (mrówki pająki, robaki potrafią swoje zrobić) to wykluczam gdyż wszystko jest nowe zarówno brama jak i okablowanie a co do kabli to jest słupek metalowy 12cm szeroki, kable są swobodne, dostają się od centrali bramy do bramofonu arotem 50mm wiec wiszą spokojnie sa lutowane i owinienty kazdy osobno izolacja
 • #42
  ROWE
  Poziom 24  
  Dzięki za szybką i zwięzłą odpowiedź i to już teraz wiemy. ale mi chodzi bardziej, czy nie ma uszkodzeń w samym panelu elektroniki bramki.
  Czy ten panel też był sprawdzany, lub wysłany do serwisu.
  No i to:
  "Coś się mi wydaje że kol. ma zasilanie bramofonu (wideofonu) w elektronice bramy. To byłoby nie typowe.
  Czy radio tak blisko aby nie oddziałowuje zakłóceniami na zasilacz Impulsowy bramofonu?" To trzeba ustalić.
  Generalnie czy wspomniany zasilacz jest w skrzynce od sterowania bramą?
 • #43
  luk009
  Poziom 5  
  Zasilacze do monitorów są w rozdzielni w piwnicy. Dzwonił wykonawca i przekazał że dostał informacje że monitory jak i bramofon są sprawne.
 • #44
  Ircys
  Specjalista Domofony
  Człowieku wymień to chińskie cudeńko na coś normalniejszego (Commax, Urmet), a zapomnisz o takich problemach.
  My naciskani na klientów zamontowaliśmy kilka takich cudeniek (bo klienci sami sobie to kupili) i zawsze z nimi był problem. Jak nie zakłócenia w obrazie, to brak słyszalności w którąś stronę, brak otwierania i ciągle coś. Poprawianie łączeń uspokajało sytuację tylko na chwilę.
  My mamy taką zasadę, że jak klient chce się z tym męczyć, to proszę bardzo, ale nas proszę za te problemy nie winić.
  My zawsze proponujemy coś markowego, a nie chińskiego.

  Pozdrawiam
 • #45
  ROWE
  Poziom 24  
  Bo jak niby miały mieć takie same uszkodzenia dwa monitory? Przypuszczałem, że takie będzie stanowisko serwisu.
  Wobec tego pozostaje:
  - Ustalić czy do kamery jest stabilne zasilanie o napięciu powyżej ok. 12 V DC
  - I wbrew wielu powinno się zrobić porządny tor Video 75Ω, jak pytałeś „Luk009” :
  post 37

  Pyt. post 24 „ Czyli jak dobrze rozumiem to nie ma sensu wymieniać kabla tylko do arota w którym jest kabel domofonowy 7x2x05 najlepiej dołożyć kabel koncentryczny?
  Tak, jak tylko zmieści się w arot to można dołożyć tor Video, czyli kabel konc.75Ω i to powinno pomóc.”

  Powinno pomóc, a filozofia innych w tym wypadku nie!
 • #46
  Ircys
  Specjalista Domofony
  ROWE napisał:

  Powinno pomóc, a filozofia innych w tym wypadku nie!


  Król Julian? :)
 • #47
  luk009
  Poziom 5  
  A co kolego powiesz o Vidos a tym bardziej Vidos cyfrowy 2zylowy oraz co uważasz o Aco?
 • #48
  Ircys
  Specjalista Domofony
  Klasa Vidos, to ta sama klasa co Zamel, więc nic tą zmianą nie zyskasz.
  Vidos cyfrowy znam tylko z systemów wielorodzinnych - działa. To jest na naszym
  rynku nowość, więc tu nie spodziewaj się zbyt dużego doświadczenia z tym sprzętem.
  ACO jest OK, ale do kasety wymagana jest skrętka + zasilanie, a do monitora już tylko skrętka.

  Pozdrawiam
 • #49
  luk009
  Poziom 5  
  Dopytuje tak gdyż z wykonawcą wstępnie ustaliliśmy że najprawdopodobniej zmienimy firmę i zamontujemy coś innego.
  Szukam jakiegoś wideo który monitor robi zdjęcia osobą odwiedzającym czy jakieś wideo i ma pamięć, kartę pamięci i jeżeli mnie nie było w domu wiemy że ktoś był..... Coś ktoś jeszcze poleci, wykonawca zaproponował aco ale Aco nie ma właśnie tych funkcji. Proszę o jakąś propozycję czegoś konkretnego.
 • #51
  suworow
  Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  @Ircys
  A powiesz mi ile razy wymieniałeś kable pod wideodomofon na koncentryczne bo na innych nie chciał pracować?
  Panowie @luk009 @ROWE prośba o poprawienie cytatów . Wypowiedzi są po prostu nieczytelne. Obok "cytuj" ( prawy górny róg), jest znak cytowania selektywnego. Zaznaczamy fragment wypowiedzi który chcemy zacytować i wybieramy " cytowanie selektywne"
  Z góry dziękuję.
 • #53
  Ircys
  Specjalista Domofony
  suworow napisał:
  @Ircys
  A powiesz mi ile razy wymieniałeś kable pod wideodomofon na koncentryczne bo na innych nie chciał pracować?


  Ani razu, bo problemem nie jest brak koncentryka, tylko w 50% słaba jakość sprzętu i drugie 50% słaba jakość kabla. Kabel koncentryczny przy takiej wymianie da to samo co skrętka, czyli dużo gdy stary jest uszkodzony i nic, gdy stary jest OK.
  Przy takich usterkach jak wątkotwórcy ratujemy się zwielokrotnianiem żył (głównie masy GND) i jeżeli są jeszcze zapasy żył, to zasilanie. Audio i wideo dajemy żyłami pojedynczymi.
  Oczywiście musi być ciągłość kabla, czyli trzeba sprawdzić punkty komutacyjne.

  Pozdrawiam
 • #54
  luk009
  Poziom 5  
  Powiedzcie proszę mi jedna kwestie, czy taki obraz wideomonitora z kamery bramofonu jest odpowiedni chodzi o jakość, te paseczki na monitorze to mogą sie zdarzyć czy powinno być czysto? Dodam że był wykonawca i zmienił kable 5x2x08.

  I nie chodzi czy mi to pasuje czy nie tylko chodzi jak powino być? Tzn jaki obraz powinien byc z takich urządzeń?

  NO i dodam jeszcze zdjecie z wywołania z bramofonu. Dodam że jest całkowicie ciemno czy taki obraz (jakość) jest odpowiedni?
  Wideodomofon Zamel VP-819B+VO-802B - zakłócenia

  No i co teraz uważacie o całej tej sytuacji?
 • #55
  Ircys
  Specjalista Domofony
  Zakłócenia przy tym sprzęcie są normalne, ale aż takie jak u Ciebie, to już przesada.
  Jakość w nocy jest (oprócz zakłóceń) całkiem OK i aż się dziwię, że coś tam w ogóle widać :)

  Trzeba by sprzęt zdjąć i podłączyć na przysłowiowym stole warsztatowym żeby zobaczyć czy to problem urządzeń, kabli, czy miejsca.

  Pozdrawiam
 • #56
  luk009
  Poziom 5  
  W jakim sensie?
  Ircys napisał:
  aż się dziwię, że coś tam w ogóle widać


  Ircys napisał:
  Trzeba by sprzęt zdjąć i podłączyć na przysłowiowym stole warsztatowym żeby zobaczyć czy to problem urządzeń, kabli, czy miejsca.


  Kable ziemne właśnie zostały wymienione na 8x2x08 i biegną od piwnicy do panelu bramowego. A w piwnicy rozdzielony na 2 monitory. Sprzęt wrócił z serwisu gdzie odpisali zejest sprawny. A w jakim sensie może to być problem miejsca?
 • #57
  Ircys
  Specjalista Domofony
  luk009 napisał:
  W jakim sensie?
  Ircys napisał:
  aż się dziwię, że coś tam w ogóle widać  Ogólnie wideodomofony mają bardzo słabe źródła oświetlenia w nocy
  i znam mnóstwo przypadków, gdzie nawet markowe wideodomofony w nocy
  dają obraz o wiele gorszy niż u Ciebie.

  luk009 napisał:
  . A w jakim sensie może to być problem miejsca?


  Zakłócenia od linii WN, GSM lub cokolwiek dlatego mówię o samodzielnym sprawdzeniu sprzętu na stole, a nie wiarę serwisowi, który odsyła sprzęt z adnotacją "sprawny".

  Pozdrawiam
 • #58
  luk009
  Poziom 5  
  Problem nadal u mnie występuje i nie możemy sobie z tym poradzić. Co do zdjęcia całego zestawu i testowaniu na stole cięższa sprawa.
  A co powiecie w takiej sytuacji jakbyśmy wymienili system na 2 żyłowy "Vidos duo" pomoże to coś?
 • #59
  suworow
  Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  luk009 napisał:
  A co powiecie w takiej sytuacji jakbyśmy wymienili system na 2 żyłowy "Vidos duo" pomoże to coś?

  Ale zdaje się ze kolega zadał już to pytanie w innym założonym przez siebie temacie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3564824.html
  Proszę nie dublować pytań.

  luk009 napisał:
  Problem nadal u mnie występuje i nie możemy sobie z tym poradzić. Co do zdjęcia całego zestawu i testowaniu na stole cięższa sprawa.

  I będzie występował. Tak jest jak się zejdą do kupy dwie niedziele. Kiepski sprzęt i nieporadny instalator.
  Miał kolega powiedziane co trzeba zrobić, a wy wymieniliście kabel( wcześniej przenieśliście zasilacz nie sprawdzając napięć) Co to miało dać? Kto wam tak doradził? Po co kolega zakłada temat, skoro i tak robi po swojemu? Jeżeli zdjęcie sprzętu i przetestowanie go na stole to dla was ciężka sprawa to o czym my tu rozmawiamy.
 • #60
  luk009
  Poziom 5  
  suworow napisał:
  I będzie występował. Tak jest jak się zejdą do kupy dwie niedziele. Kiepski sprzęt i nieporadny instalator.
  Miał kolega powiedziane co trzeba zrobić, a wy wymieniliście kabel( wcześniej przenieśliście zasilacz nie sprawdzając napięć) Co to miało dać? Kto wam tak doradził? Po co kolega zakłada temat, skoro i tak robi po swojemu? Jeżeli zdjęcie sprzętu i przetestowanie go na stole to dla was ciężka sprawa to o czym my tu rozmawiamy.


  Ja jestem klientem zleciłem całkowitą instalacje bramy oraz wideodomofonu elektrykowi, ja tyko na forum zapytuje i każdą sugestie przekazuje wykonawcy gdyż sprawa ciągnie się już od jakiegoś czasu, ja osobiście się nie dotykam jakiś zmian konfiguracyjnych bo tak jak wcześniej napisałem ja zleciłem fachowcowi od takich rzeczy tylko nie może sam sobie z tym poradzić gdyż nie wie co się dzieje.

  suworow napisał:
  Ale zdaje się ze kolega zadał już to pytanie w innym założonym przez siebie temacie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3564824.html
  Proszę nie dublować pytań.


  Dokładnie zadałem pytanie ale nikt tak naprawdę mi NIC nie napisał dlatego podpiąłem pytanie także tutaj. Bo sytuacja z tym problemem mnie już trochę zaczyna irytować.