Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik jednofazowy rozruch-praca do kompresora

28 Lut 2019 11:36 291 11
  • Poziom 9  
    Panowie prośba, czy ten silnik się nadaje żeby założyć go do kompresora ? Czy dużym problemem będzie przerobienie go żeby uruchamiał się automatycznie po spadku ciśnienia ponieważ odpada załączanie ręczne w trybie rozruch-praca. Ewentualnie jaki koszt i czy się opłaca? Przepraszam za nowy temat . Był podobny ale o trójfazowym.
    Zależy mi na w miarę szybkich odpowiedziach bo mam na oku używany kompresor i nie wiem czy warto się bawić , ewentualnie ten silnik przeznaczyć na inny cel lub sprzedać. Poniżej zdjęcia
  • Warunkowo odblokowany
    Zależy do jakiego kompresora ale się nada, ewentualnie wystarczy zrobić odpowiednia przekładnie na kołach pasowych, może tylko wtedy wolniej pompować.
    Do załączania wystarczy najprostszy wyłącznik ciśnieniowy.
  • Poziom 9  
    Wyłącznik ciśnieniowy ok. Tylko wtedy włącznik silnika byłby w położeniu praca. Czy przy automatycznym uruchomieniu w takim położeniu włącznika nie uszkodzi się silnik ?
  • Pomocny post
    Warunkowo odblokowany
    Nie zauważyłem że jest to taki rodzaj silnika. Podaj model tego silnika z tabliczki, bo ze zdjęć ciężko odczytać. Jak możesz to daj też zdjęcie tego co jest w puszce.

Dodano po 21 [minuty]:

Znalazłem schemat tego silnika i szło by to zrobić w automacie ale jest trochę dłubania ze stycznikami i czasówą, raczej nie warta gra świeczki.
  • Poziom 9  
    Czyli lepiej w moim przypadku kupić używany kompresor z silnikiem a ten pozostawić do innych celów lub opchnać . Ile może być wart taki silnik?
  • Poziom 9  
    Może się przydać do jakiegoś urządzenia które trzeba bujnać. Dzięki za pomoc
  • Pomocny post
    Warunkowo odblokowany
    Jak chcesz to mogę ci rozrysować mnie-więcej schemat jak go zrobić w automacie, ale według mojego założenia potrzebne będą dwa styczniki po 50-100 zł sztuka i przekaźnik czasowy w podobnej cenie.
  • Poziom 9  
    Jeśli będziesz miał wolna chwilę to poproszę. Skłonie się do zakupu używanego kompresora a ten silniczek przeznaczę do czego innego
  • Moderator
    bubu1769 napisał:

Ze względu na ten przełącznik rozruch-praca ma dość ograniczone zastosowanie.

Co to za przełącznik, możesz go jakoś przybliżyć? Napisz co on ma przełączać, kiedy i jak.

Dodano po 1 [minuty]:

sanczo8 napisał:
    Panowie prośba, czy ten silnik się nadaje żeby założyć go do kompresora ? Czy dużym problemem będzie przerobienie go żeby uruchamiał się automatycznie po spadku ciśnienia ponieważ odpada załączanie ręczne w trybie rozruch-praca.
    Co za nowy tryb działania silnika jednofazowego wymyśliłeś?
  • Warunkowo odblokowany
    Trochę to trwało bo nie miałem jakoś wolnej chwili ale oto obiecany schemat. Mam nadzieje że w miarę czytelny.
    S1 - Stycznik 4xNO z cewką na 230V
    S2 - Stycznik 2XNC + 2XNO z cewką na 230v
    T1 - Przekaźnik czasowy na 230v z opóźnionym załączaniem, czas ustawiony taki jaki zazwyczaj jest potrzebny do przełączenia między rozruchem a pracą silnika.

Oryginalny schemat

Jeśli będzie potrzeba to mogę to rozrysować cały schemat podłączenia łącznie z modyfikacją.