Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Kompensacja mocy biernej - palą się styczniki

01 Mar 2019 14:30 843 8
  • Specjalista automatyka domowa
    Czemu palą się rezystory dławiące w styczniku Lovato BFK09?
    Mam pewną baterię kompensatora mocy biernej.
    Najpierw spalił się drugi stycznik:
    Kompensacja mocy biernej - palą się styczniki
    Myślałem, że po prostu był słaby styk na zaciskach. I dodatkowo na pierwszym od lewej przy kondensatorze rozładowującym był wypięty kabelek:

Wymieniłem i z tym jest ok. Jednak po dniu zaglądam do szafy i widzę, że w tym pierwszym, który jest nad kondensatorem rozładowującym są przykopcone spiralki rezystorów dławiących od spodu, a bezpieczniki C6 na dwóch pierwszych fazach są wyłączone.
    Jest on podłączony do tego:
    Pytanie czy to powoduje zbyt duży prąd do dischargera, czy słaby styk na styczniku i prąd płynący przez rezystory dławiące zamiast przez styki ?
  • Poziom 36  
    Producent podaje max gG 16A. Naturalnym byłoby szukać przyczyny w przetężeniach przy gaszeniu (wyłączaniu). Ale dziwne, że tak się zachowywało przez za duży bezpiecznik. Coś tu chyba nie do końca idzie dobrze przy wyłączaniu.
    Na pewno stycznik nie jest już sfatygowany? Może styki nie do końca już trzymają? Przejrzyj, może coś źle przyłączone jest.
    Masz czym sprawdzić cos fi podczas pracy?

Dodano po 2 [minuty]:

A jest ręczne załączanie? Czy tylko automat? Może pracownicy bawią się w pompowanie stycznikiem? :-)
  • Poziom 1  
    Też do końca nie wiem co to jest. Nie wiem co jest w tych metalowych puszkach. Nie wiem czy to nie jest jakiś stopień kompensacji mocy biernej pojemnościowej (?) Czy tam nie chowają się jakieś cewki itp. Ten kondensator trójfazowy z Indii Jest to zrównoleglony z tymi tajemniczymi urządzeniami w tych puszkach. Nie ma niestety tam żadnego schematu.
    Sterownik wygląda dosyć fajnie i jest polski. Wyświetla wartość cosfi. Cokolwiek zostanie załączone mamy natychmiastową reakcję i przyłączane poszczególne pojemności. Co ciekawe ten ostatni stopień z tym indyjskim kondensatorem załącza się nie wtedy kiedy są jakieś silniki uruchomione tylko z bliżej nie określonych powodów.
    Podejrzewam jednak że powód przypalenia był jednak słaby styk. Bo później poruszałem stykami i włączyłem. Obserwowałem godzinę i nic się nie działo. Więcej będę wiedział po niedzieli. Jeśli się nic nie spali to znaczyło by zesztywnienie styków po długim czasie nie działania, bo nie wiadomo od kiedy tak było, jak na zdjęciu gdzie pierwsze dwa bezpieczniki są w dole, a trzeci był górze, bo i tak przewód był wysunięty spod stycznika.
  • Poziom 24  
    Wywalone bezpieczniki w dwóch fazach plus trzeci załączony - wygląda na jakiś wariant zwarcia międzyfazowego. Kondensator do sprawdzenia.

Stycznik jak widać się usmażył i obtopił, co prawie zawsze oznacza problem ze stykiem (niedokręcony kabelek w zacisku albo nadpalone styki łączące, z tego grzanie i efekt jak na zdjęciu). Bezpiecznik mógł zostać zewnętrznie okopcony przez smażący się niżej stycznik, taka hipoteza jest najmniej karkołomna.

Uwaga generalna. Styczniki w baterii warto dobierać z zapasem. Widzę tam bezpieczniki marki XBS, więc zamiast wymieniać to co się spali na kolejne Lovato można kupić za mniejsze pieniądze przewymiarowany stycznik PMC (dostawca ten sam co XBS).
    U jednego z klientów (elektrownia wodna 30kW) funkcjonuje bateria zrobiona na enerdowskich stycznikach ID, bez styków NC i rezystorów ładujących w standby. Wszystkie styczniki są przewymiarowane doborowo (40A AC-3), a sama ich konstrukcja mechaniczna również przewymiarowana bo według zasad sprzed pół wieku. Awaryjność zero.
  • Poziom 1  
    Po kilkunastodniowej obserwacji doszedłem do wniosku, że to raczej była wina długo nie zwieranych styków (zabezpieczenia były opuszczone nie wiadomo jak długo). Teraz już nic się nie przypala i wszystko działa OK. Widocznie był na nich jakiś osad lub pył.