Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena J-pole czy Diamond X-50 - czy dam radę zbudować na 2 dane częstotliwości?

01 Mar 2019 16:38 507 8
  • Poziom 7  
    Mam Baofenga UV-82 oraz mam wykupione pozwolenie radiowe na 2 częstotliwości 158,375/448,125 MHz. Przymierzam się do budowy dwupasmowej anteny, która by współpracowała z tym radiem na tych częstotliwościach. Mam reflektometr 1,8/520 MHz i przewód koncentryczny H-155 Cu+Cu. Czy jest szansa, żeby dało się zbudować i zestroić z niskim WFS którąś z tych anten? Czy mam się pogodzić i wybrać jedno z pasm?

P.S.: Antena będzie pracowała na dwuspadowym blaszanym dachu altanki, 3,5 metra nad ziemią.
  • Poziom 15  
    Diamond X-50 powinna całkiem dobrze pracować na 448 MHz, ponieważ w tym paśmie jest z zasady większa szerokopasmowość, a poza tym są wersje na inne kraje oficjalnie pracujące w zakresie 430-450. Nie jestem pewien 158 MHz, to jest jednak 6/8 fali, czyli w paśmie 2m pracuje dość wąsko.

Mając reflektometr, zacząłbym od prób z tym:
    https://obrazki.elektroda.pl/9239568400_1448371878_thumb.jpg

5/8 na 70cm i jednocześnie 1/4 na 2m.
  • Poziom 7  
    Czytałem trochę na necie o różnych typach anten i właśnie ta, którą podałeś, nie do końca była taka super. Spostrzeżenia moje są po opisach innych, co ją komentowali. Pomimo dobrego wykonania. Więc nie mogę udzielić się w tej sprawie. Ale wezmę pod uwagę. Raczej wolę pokombinować i coś samemu zrobić, niż płacić nerką :) za kawał bata :). W mojej okolicy na 2 m mało co słychać. Ale szkoda nie wykorzystać tego pasma, skoro ma się pozwolenie legalne na jakiś tam wycinek częstotliwości. Jak już nic nie ma w moim zakresie, to może jakaś bazowa max. 3 m do zbudowania na moją częstotliwość 448... MHz plus PMR? Czy lepiej przy tej zostać przy tej jotce jednopasmowej?
  • Poziom 21  
    Wykonaj dwie oddzielne anteny na te częstotliwości i zastosuj duplexer.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    To o czym myślisz nazywa się Super J konstrukcyjnie podobna do J Pole. Składa się z dwóch promienników rozdzielonych trapem, który czyni ją dwupasmową. Jest śmiesznie łatwa w wykonaniu niemal zerowym kosztem. Z SWR miarką też tam nie szalej w kosztowne gadżety. Nie róbcie z igły widły. Małe co nie co do jej wykonania Link

Dodano po 17 [minuty]:

Dual Band Super J.

Antena J-pole czy Diamond X-50 - czy dam radę zbudować na 2 dane częstotliwości? Antena J-pole czy Diamond X-50 - czy dam radę zbudować na 2 dane częstotliwości?

Dual Band J Pole.

Antena J-pole czy Diamond X-50 - czy dam radę zbudować na 2 dane częstotliwości?

Sposób zasilenia przyłączem N.

• Poziom 7  
    dopiero teraz mogę się wypowiedzieć na cokolwiek. Choroba dopadła :) Jakoś nie mogłem nic w necie wydobyć. I nie wyobrażam Sobie jak ma wyglądać taka antena super j-pole. Myślałem coś o tej z fotki dual j-pole. Tylko czy średnicą większą rurek czy tam prętów zwiększę się szerokopasmowością do Swoich częstotliwości z w miarę przyzwoitym swr. Czy lepiej wg. programy przeliczyć na daną częstotliwość długość rurki lewej i prawej i to zmątować do kupy trzymając się rozstawu mocować do kątownika. Pracuję na tokarkach i frezarkach wiec co do budowy nie będzie problemu. Jak się mylę to poprawcie Mnie.
  • Poziom 7  
    Jestem. Sporo czasu mnie nie było. Praca dom itd :). W tym czasie bawiłem się trochę z tą anteną dual band, którą podpowiedział Hektar Zahler (podziękowania). Rozstaw ten sam na kątowniku. Natomiast długości prętów fi 10, bo takie miałem pod ręką, dopasowałem do swoich częstotliwości. Na tych częstotliwościach, które były mi potrzebne, mam tak: pasmo 70 cm - WFS 1:0, pasmo 2 m - WFS 1:1. Oczywiście antena odizolowana od masztu. Natomiast gdy maszt służy jako masa całości, WFS dobija do 3.

Testowanie osiągów (zaznaczam, że zależało mi na poruszaniu się z oryginalną anteną po terenie miasta lub ewentualnie z anteną Nagoya NA-771; drugi ręczniak podpięty do zewnętrznej anteny jako stacja bazowa):

Przed - mocne zabudowanie terenu nie pozwalało na swobodną pracę wewnątrz budynku (żelbetowy). Drugi kierunek: średnie zabudowanie max. 1,5 km na zewnątrz, jedynie nieruchomo i antena skierowana pionowo, aby można było porozmawiać. Trzeci kierunek: 2 bloki zasłaniają antenę, reszta to domki i trochę lasu - 6 km czysty odbiór.

Teraz - obejmuję swoje miasto wewnątrz budynków promień 3 km w każdym kierunku z delikatnymi szumami. 3,5/5 tak oceniam nadawanie i odsłuch. Próby na zewnątrz - 10 km 5/5 :). Dalej nie sprawdzałem, ponieważ miało być do lokalnej pogawędki, a nie do bicia rekordów.

Antena zamontowana miała być na altance. Z racji braku prądu chwilowy montaż na balkonie 3. piętra. Na częstotliwości PMR skakałem to kanał 2, to 5, to 16. WFS 1:4-1:8. Nie zależało mi na nadawaniu, lecz sprawdziłem jak spisuje się i tam. Teraz to i tam słyszę odległe stacje PMR, a wcześniej tylko lokalnie.

Wymiary promienników: 122 cm/22 cm (50 cm podłączona gorąca żyła). Wysokość mierzona od podstawy kątownika. Nic nie może wystawać pod nim (np. regulacja), bo WFS szaleje. Metoda skracania u mnie zadziałała, natomiast wsuń wysuń w dół nie :(. Mam nadzieję, że zrozumieliście, co chciałem przekazać. Jak pobawię się tą anteną, to zamierzam zrobić dipol i sprawdzić, jak się zachowuje, oraz jakąś może mobilną lub wypadową antenkę na plecak.

Ale nie ma jak kierunkowa antena Yagi. Nie wiem, jak to liczyć, i odpuszczam na razie. Poza tym brak miejsca na milion elementów na balkonie
  • Poziom 7  
    Wszystko działało do dnia dzisiejszego. Parametry jak powyżej. Nic nie kombinowane. Reflektometr nie wstrząśnięty itd. Instalacja ta sama oraz sprzęt. Nie wiem, jak to wytłumaczyć, ale odbicie lustrzane mi się zrobiło z WFS na pasmach. Na 70 cm miałem OK, a na 2 metrach jako tako. Teraz jest na odwrót :). O co chodzi? Czy ktoś potrafi to wytłumaczyć? Kombinowałem z długościami promienników. Ale na 70 cm nie mogę teraz zejść niżej niż 1,2. Zgłupiałem :(