Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty projektor laserowy + mikrokontroler - pytania

01 Mar 2019 18:35 465 1
 • Poziom 4  
  Witam,

  Rozmyślam o zbudowaniu projektora laserowego sterowanego mikrokontrolerem (najprawdopodobniej Particle Photon), który miałby mieć następującą funkcjonalność:
  - wyświetlać interaktywne obrazy generowane przez mikrokontroler i podłączone doń przełączniki/sensory itp.,
  - (opcjonalnie) mieć trzy potencjometry na obudowie do korygowania perspektywy w obu płaszczyznach i skali rzucanego obrazu.
  Tylko tyle :)

  Pytania:
  1. Czy galva "20-30kpps" z Chin jak te są ok?
  2. Jakiej min. mocy ma być moduł lasera (np. rzucony o zmierzchu na ścianę budynku oddaloną o 50m)?
  3. Myślałem o jednym kolorze (np. tym) ale ten RGB jest w zbliżonej cenie - warto?
  4. Rozumiem, że galva rozumieją format ILDA i trzeba biblioteki, żeby przetłumaczyć np. "narysuj prostokąt x,y,w,h". Nie wgłębiałem się poza rzutem oka na przykładowe projekty – czy to w miarę proste do ogarnięcia czy trzeba wiedzy tajemnej żeby to dobrze ustawić?
  5. Co od strony sprzętowej jeszcze będzie potrzebne?

  :spoko:
 • Poziom 36  
  1. Generalnie takie galva działają i są OK. Wiadomo że jakość nie taka jak za 1000 USD ale pytanie czego ci potrzeba.
  2. Zależy co i jak chcesz wyświetlać. Skomplikowanie wzoru, powierzchnia, długość "linii" jednego pełnego skanu itp. Ja bym powiedział, że zielony 50-100mW będzie dobry. Oczywiście jest to niebezpieczna moc i należy się upewnić że nie zaświecisz nikomu w oczy ani w nic od czego wiązka może się odbić w nieoczekiwanym kierunku.
  3. O, fajna kopia mojego lasera :) https://n.ethz.ch/~kluszcz/index.php?page=lasers/RGB
  Nie bierz takiego RGB. Weź taki zielony jak napisałem wyżej, do 100 dolarów znajdziesz bez problemu. Kup jakiś prawdziwy moduł z zasilaczem a nie coś co wygląda jak bebechy ze wskaźnika laserowego.
  4. Interfejs ILDA to interfejs analogowy więc trudno tu mówić o formacie (jak piszesz format ILDA to bardziej przychodzi mi do głowy format pliku .ild). Galva również mają różnicowe wejścia analogowe, zdaje się że standardem jest +/- 10V.
  5. Zasilacz do galv i ewentualnie do lasera. Interfejs (lub jak napisałeś mokrokontroler z DAC) dostarczający sygnały analogowe dla galv i sygnał wygaszania lasera.