Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka mocy ŁukAudio 2x200w

xxkaczkaxx95 06 Mar 2019 10:50 4584 44
 • #31
  xxkaczkaxx95
  Poziom 6  
  Selektor jest z przodu bo tam jest cała elektronika a z tyłu nie byłoby go gdzie spakować i tak było zamierzone od początku zrobione czysto estetycznie dla wyglądu i nie jest to błędem

  Po co robić wskażnik wysterowania w pionie tak jak każdy po za tym taki był tańszy niż dwa pojedyncze

  waga okolo 12 kg
  XLR dlatego że mam kable i przewody w większości właśnie takie i wkurzały mnie przejściówki

  Do grania na małych imprezach czy w stodole czy w remizji za małe pieniądze nie potrzebny mi bedzie żaden powermikser po co mi zbędna plątanina kabli przez to jest zastosowane z przodu sterowanie kanałami

  Jeśli piszecie że koszt spory to polecam obudowe wykonać z kartonu lub papieru bedzie taniej
  a całość elektroniki najlepiej z marchwi albo cebuli bo też jest tania
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #32
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  xxkaczkaxx95 napisał:
  Selektor jest z przodu bo tam jest cała elektronika a z tyłu nie byłoby go gdzie spakować i tak było zamierzone od początku zrobione czysto estetycznie dla wyglądu i nie jest to błędem
  No właśnie jest. Jest błędem konstrukcyjnym - należało od razu o tym pomyśleć przy projektowaniu rozłożenia poszczególnych bloków. Owszem - taki sposób ja Twój (z korekcją i selektorem na płycie czołowej i ciągnięcie kabli sygnałowych przez całą głębokość obudowy) Był i nadal jest stosowany, jednakże tak długie kable połączeniowe - sygnałowe - to potencjalne źródło zakłóceń, a raczej "antena" je zbierająca z otoczenia. Zasada jest taka - im krótsza droga sygnału tym lepiej bo łatwiej uzyskać niski przydźwięk.
  xxkaczkaxx95 napisał:
  Po co robić wskażnik wysterowania w pionie tak jak każdy po za tym taki był tańszy niż dwa pojedyncze
  Wytłumaczyłem - wskaźnik - jeśłi ma spełniać swoją rolę bezstresowo, powinien umożliwić ocenę wystarowania wzmacniacza jednym rzutem oka - a znacznie łatwiej jest to zrobić gdy "słupki" LED są równolegle w niewielkiej od siebie odległości. W Twoim wypadku uzyskujesz tylko lepszy (chociaż to względne) efekt wizualny, ale ocena wysterowania jest utrudniona - sam do tego dojdziesz w trakcie użytkowania.
  xxkaczkaxx95 napisał:
  waga okolo 12 kg
  Potężny klocek. Zwłaszcza gdy się weźmie pod uwagę moc.
  xxkaczkaxx95 napisał:
  Do grania na małych imprezach czy w stodole czy w remizji za małe pieniądze nie potrzebny mi bedzie żaden powermikser po co mi zbędna plątanina kabli
  Owszem - jeśli to naprawdę niewielkie i nie płatne imprezy. Jakoś nie wyobrażam sobie imprezy dla ludzi w której zmianę źródła dźwięku (nie zawsze masz wszystko co potrzebujesz na JEDNYM źródle, poza tym sam cza na wyszukanie akurat potrzebnego w danym momencie kawałka...) wykonujesz poprzez wyciągnięcie jednej i włożenie drugiej wtyczki - z drugiego odtwarzacza. Po to wymyślono miksery by tego uniknąć.
  xxkaczkaxx95 napisał:
  przez to jest zastosowane z przodu sterowanie kanałami
  Nie rozumiem... Chcesz przez to powiedzieć, że rolę miksera ma spełniać osobna regulacja lewego i prawego kanału? Czyli że w danej chwili będzie grać tylko lewa lub tylko prawa kolumna? Przecież to bez sensu, no i tracisz stereo, połowę mocy... ogólnie nie rozumiem tego tłumaczenia.
  xxkaczkaxx95 napisał:
  Jeśli piszecie że koszt spory to polecam obudowe wykonać z kartonu lub papieru bedzie taniej
  a całość elektroniki najlepiej z marchwi albo cebuli bo też jest tania
  Opanuj nerwy i mniej agresji poproszę bo Ci to nie wychodzi i tylko się ośmieszasz.
  Nie jedną końcówkę zrobiłem nie jeden wzmacniacz z selektorem i regulacją barwy, kilka mikserów również "mam na koncie" o innych urządzeniach elektronicznych zaprojektowanych od zera i wykonania obudowy nie wspominając i wiem mniej więcej jakie koszty trzeba ponieść przy takim wzmacniaczu jak Twój. A w Twoim wypadku poszedłeś na łatwiznę (gotowe KiT'y i zlecanie prac komuś a nie samodzielne działanie) a to generuje koszty. Nie ma możliwości, by jakiś KiT był tańszy niż zaprojektowany samodzielnie i wykonany od podstaw - od projektu poprzez wytrawienie płytki aż do skompletowania i wlutowania elementów. W końcu ten co te zestawy rozprowadza też musi na tym zarobić. O pracach mechanicznych nie mówię - nie każdy ma możliwości, a nawet jak ma - abo brak umiejętności, albo ochoty. Ty jednak pokazałeś że masz "zacięcie" ostatecznie płytę czołową i tylną udało Ci się zaprojektować. Znalazłeś materiały na obudowę itp. Tyko z lenistwa (:) ) wolałeś kupić gotowy zestaw z płytką niż samemu się tym zająć - też pisałem o tym w poprzedniej wiadomości o ograniczeniach wynikających z gotowego KiT'a - to wszystko generuje koszty.
  No, ale skoro zamiast przyjąć te uwagi jako sposób na nakierowanie na właściwszą drogę uważasz je za atak na swoją osobę - trudno. Znaczy, z albo uznajesz wyłącznie pochlebstwa, albo uważasz się za nieomylnego , albo... albo nie potrafisz skorzystać z porad innych - nierzadko o wiele bardziej doświadczonych. Wybacz więc, że zamiast bałwochwalczo wychwalać pod niebiosa Twój wzmacniacz i nie zauważać Twoich błędów śmiałem je wskazać jako coś do przemyślenia przy kolejnych projektach.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #33
  yogi009
  Poziom 42  
  krzbor napisał:
  Kiedyś budowało się z elementów dyskretnych, później z układów scalonych, a teraz z modułów. Dla mnie cały projekt (a nie tylko obudowa) to DIY.


  Kolego, w takim razie nie wnikajmy co jest w chińskich modułach, tylko budujmy z nich na oślep, jak z klocków Lego. Takie myślenie to ślepa uliczka.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Kolego Autorze, wystawiłeś konstrukcję w dziale DIY, więc normalna jest dyskusja. Obudowa została wykonana estetycznie, koszt jest rzeczywiście spory, ale to Twoje pieniądze i Twoja decyzja. Natomiast kwestie konstrukcyjne, elektroniczne są tu kluczowe. Koledzy zadali Ci kilka pytań nie w celu krytykanctwa, tylko jako wskazanie słabszych stron projektu. Mądrość polega na tym, żeby z tych dialogów wyciągnąć konstruktywne wnioski i poprawić to, co da się poprawić. Przecież w efekcie otrzymasz jeszcze lepszy produkt końcowy.
 • #34
  xxkaczkaxx95
  Poziom 6  
  398216 Usunięty napisał:
  poszedłeś na łatwiznę (gotowe KiT'y i zlecanie prac komuś a nie samodzielne działanie) a to generuje koszty

  Frezarka cnc zredukowała koszty i czas oraz wykonała precyzyjniej, sam gdybym ją miał to bym nie musiał płacić za wykonanie. Poza tym kupując wiertła na warsztat i inne elementy do obróbki po prostu sie nie kalkuluje do jednarazowego wykonania a efekt i tak nie jest taki jak z maszyny. Przez to lepiej zlecić robote.
  Nie powiem bo samemu też da sie zrobić tylko brakuje czasu.

  398216 Usunięty napisał:
  Nie ma możliwości, by jakiś KiT był tańszy niż zaprojektowany samodzielnie i wykonany od podstaw

  Policz kolego do tego swój czas i robocizne nie wiem czy wyjdzie tak do końca taniej. Trzeba przecież wykonać projekt ręcznie powiercić i wytrawić płytki mieć do tego kwasy itp a potem jeszcze poprawki układów.
  Wiadomo jest satysfakcja z wykonania i że to jest twoje w 100%
  ale trudniej jest wtedy powielić projekt czego nie powiem o kicie który jest ogólnodostępny

  398216 Usunięty napisał:
  wolałeś kupić gotowy zestaw z płytką niż samemu się tym zająć

  To jest mój pierwszy projekt ogólnie i rozpoczęcie zabawy z elektroniką a od czegoś trzeba zacząć. Miałem tylko troche teorii a praktyki wcale chociażby z lutowaniem i montażem elementów na płytkach umiałem tylko czytać schematy i dla tego sie zdecydowałem na kity.

  Powiem tak że jak na pierwszy projekt jestem zadowolony z tego co zrobiłem inni pierwsze egzemplarze robią z drewna i tego co mają pod ręką. Lepsze to jak siedzenie na ławce przed sklepem.

  yogi009 napisał:
  Mądrość polega na tym, żeby z tych dialogów wyciągnąć konstruktywne wnioski i poprawić to, co da się poprawić.


  Poprawiać się bede na pewno ale w następnych projektach, ten tak jak pisałem jest moim pierwszym.
 • Pomocny post
  #35
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  xxkaczkaxx95 napisał:
  Policz kolego do tego swój czas i robocizne nie wiem czy wyjdzie tak do końca taniej.
  Jeżeli Twój czas jest na tyle bezcenny by go wliczać do kosztorysu - owszem. Ale sam przecież pisałeś:
  xxkaczkaxx95 napisał:
  Lepsze to jak siedzenie na ławce przed sklepem.

  Każde hobby zajmuje czas i wymaga większego lub mniejszego "onarzędziowania" - oczywiście. Jednak jeśli już decydujesz się coś robić w tym kierunku :
  xxkaczkaxx95 napisał:
  Poprawiać się bede na pewno ale w następnych projektach
  to nieuniknione. No i jak sam pisałeś "... jest satysfakcja z wykonania i że to jest twoje w 100% "
  Jeśli już znalazłeś czas na Corela i Auto Cad'a to czemu ograniczać się do projektowania jednej czy dwóch płytek? Schematy czytać umiesz, więc i przeniesienie schematu na projekt PCB nie powinno być takim problemem. Tym bardziej, że kolejne projekty mogą tego wymagać, a nauka projektowania PCB w wypadku hobby elektronicznego przyda się zawsze.
  xxkaczkaxx95 napisał:
  Poprawiać się bede na pewno ale w następnych projektach, ten tak jak pisałem jest moim pierwszym.
  Bardzo to miłe że jednak coś wyniosłeś z tych słów krytyki, czy też raczej wskazania słabszych stron projektu ( ;) - yogi009 : to kwintesencja DiY i postów w nim zawartych!), i to jest już pierwszym krokiem do poprawy.
  Czego Ci z całego serduszka życzę.
  To na pewno lepszy sposób spędzania czasu niż ławeczka i kwasior... :) ;)
 • #36
  xxkaczkaxx95
  Poziom 6  
  Zobaczcie tutaj projekt pewnego użytkownika i koszty samej obudowy
  cytuję "Orientacyjny koszt, włącznie z bublami, tj. nie takimi blachami na górę dół ~2k zł+-300 zł. Koszt samych obudów, bez bebechów.

  Końcówka mocy ŁukAudio 2x200w Końcówka mocy ŁukAudio 2x200w Końcówka mocy ŁukAudio 2x200w
 • #37
  yogi009
  Poziom 42  
  Kolego, nikt się nie czepia kosztów. To Twoje DIY i Twoje pieniądze. Znam ludzi, którzy inwestują większą kasę w najdziwniejsze rzeczy. Nie przejmuj się uwagami na ten temat. Moim zdaniem liczy się jakość wnętrza.
 • #38
  PiotrPitucha
  Poziom 33  
  Witam
  Mnie się konstrukcja bardzo podoba, Dibond na obudowę to doskonały pomysł, łatwa obróbka i doskonały efekt. Nie psuje mi humoru fakt, że wzmacniacz zrobiono z Chińskich klocków, ale zastanawia mnie powód dla którego robi się teraz wzmacniacze rzędu 200W i więcej.
  Chciałem sobie skleić dobrze grający wzmacniacz domowy i zrobiłem przegląd tego co można znaleźć w sieci, zrobiłem wielkie oczy 100W to prawie minimum, 200W, 300W, 800W, 3200W....
  Już wiem skąd się bierze ocieplenie klimatu :( , moje awaryjne ogrzewanie ma mniejszą moc!
  Zastanawiam się czy ludzie głuchną, czy kolumny głośnikowe są badziewne, bo w dawnych czasach na zabawę szkolną wystarczał wzmacniacz 12W* który nigdy nie pracował na pełnej mocy, bo szyby w oknie obok mogłyby wylecieć.
  Te 12W miało brzydszą obudowę niż ta konstrukcja ale ładnie brzmiało.
  Zakładając że nowoczesne hiper super wzmacniacze szumią mniej więcej na stałym poziomie, jeśli używamy ich z 1/20 mocy to rozumiem że stosunek sygnał/szum leci sobie na łeb na szyję.

  * MV3 wzmacniacz lampowy, produkcji nieboszczki NRD link do konstrukcji https://www.fonar.com.pl/audio/fotki/mv3/mv3.htm
 • #39
  xxkaczkaxx95
  Poziom 6  
  stare było kiedyś dobre i nie oszukane dajmy na to że wiele szkół posiadało eltrony czy to 60 czy 100 na dyskoteki bez problemu dawało rade dotyczy to również mocy kolumn troche tonsili miałem w swoim życiu od mildtona po altusy i zeusy
 • #40
  Strumien swiadomosci swia
  Poziom 43  
  xxkaczkaxx95 napisał:
  stare było kiedyś dobre i nie oszukane

  Nowe tez jest dobre, tylko szukajmy w beymie , eminencie celestionie a nie chińskim PMPO 10000w.
 • #41
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  PiotrPitucha napisał:
  zastanawia mnie powód dla którego robi się teraz wzmacniacze rzędu 200W i więcej.
  Bo tak się porobiło, że ludzie (zwłaszcza młodzi z niewielkim zasobem wiedzy na ten temat) skupiają się na ilości zer... Czyli po prostu uważają, ze (jak z wypłatą) im więcej tym lepiej - konsumpcjonizm w czystej postaci. Niestety nie idzie to w parze z faktycznymi osiągami - czy to wzmacniaczy czy ogólnie sprzętu - tu już w grę wchodzi komercja i - nie ma się co dziwić...
  Ostatecznie jak jakaś firma wmówiła nam że musimy koniecznie mieć telefon ze snopowiązałka czy innym (absolutnie niezbędnym!) wynalazkiem, może nam i wmówić, że do sypialni albo do komputera wzmacniacz MUSI mieć co najmniej po pół kilowata na stronę...
  Piszę to słuchając wzmacniacza (DiY) o mocy 2x20W podłączonego do kolumienek (też DiY) o podobnej mocy, a wzmacniacz w najbardziej krytycznym momencie nigdy nie był wysterowany powyżej -20dB... Bardzi9ej obrazowo, bo pewnie większość "młodych" nie ogarnia : Nigdy nie było potrzeby by ustawić głośność więcej niż po ok. 1-2 W na stronę.
 • #42
  tytka
  Poziom 18  
  Kolego 398216 Usunięty, w tym co piszesz jest dużo prawdy o dzisiejszych czasach. Tylko ogólna gonitwa za Mega, Giga, Tera...

  Pierwsze pytanie kilku osób, które zobaczyły mój zintegrowany wzmacniacz diy (prezentowany jakiś czas temu, także na tym forum), to : ile ona ma mocy? A po mojej odpowiedzi 2x50W. Ich komentarz to : co, tylko tyle :(
  A prawda jest taka, że tą pełną moc, to "wyciskałem" z niego, jak dotąd, tylko w pierwszych testach i pomiarach, po jego uruchomieniu.
 • #43
  marcin.64
  Poziom 1  
  Witam też składam tą końcówkę czy mógłbyś napisać coś o jej brzmieniu jak to gra,czy się nie wzbudza i czy niema brumu.
 • #44
  xxkaczkaxx95
  Poziom 6  
  jak na razie mam opóżnienie startu z przyczyn technicznych więc nie pomoge
 • #45
  tytka
  Poziom 18  
  marcin.64 napisał:
  czy się nie wzbudza i czy niema brumu


  Trzeba mieć na uwadze, że A-136 to tylko sam moduł końcówki mocy. To jak to będzie się sprawowało jako wzmacniacz u każdego z Was zależy w sporej mierze od tego, czy reszta będzie poprawnie wykonana. (Dla przykładu, jeśli jeden z was zrobi jakiś błąd w np z masą to u niego może pojawić się brum, a u kolegi który nie zrobi takiego błędu nie.)