Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka mocy ŁukAudio 2x200w

xxkaczkaxx95 06 Mar 2019 10:50 3495 36
  • #31 06 Mar 2019 10:50
    xxkaczkaxx95
    Poziom 6  

Selektor jest z przodu bo tam jest cała elektronika a z tyłu nie byłoby go gdzie spakować i tak było zamierzone od początku zrobione czysto estetycznie dla wyglądu i nie jest to błędem

Po co robić wskażnik wysterowania w pionie tak jak każdy po za tym taki był tańszy niż dwa pojedyncze

waga okolo 12 kg
    XLR dlatego że mam kable i przewody w większości właśnie takie i wkurzały mnie przejściówki

Do grania na małych imprezach czy w stodole czy w remizji za małe pieniądze nie potrzebny mi bedzie żaden powermikser po co mi zbędna plątanina kabli przez to jest zastosowane z przodu sterowanie kanałami

Jeśli piszecie że koszt spory to polecam obudowe wykonać z kartonu lub papieru bedzie taniej
    a całość elektroniki najlepiej z marchwi albo cebuli bo też jest tania

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol
  • #32 06 Mar 2019 13:02
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

xxkaczkaxx95 napisał:
    Selektor jest z przodu bo tam jest cała elektronika a z tyłu nie byłoby go gdzie spakować i tak było zamierzone od początku zrobione czysto estetycznie dla wyglądu i nie jest to błędem
    No właśnie jest. Jest błędem konstrukcyjnym - należało od razu o tym pomyśleć przy projektowaniu rozłożenia poszczególnych bloków. Owszem - taki sposób ja Twój (z korekcją i selektorem na płycie czołowej i ciągnięcie kabli sygnałowych przez całą głębokość obudowy) Był i nadal jest stosowany, jednakże tak długie kable połączeniowe - sygnałowe - to potencjalne źródło zakłóceń, a raczej "antena" je zbierająca z otoczenia. Zasada jest taka - im krótsza droga sygnału tym lepiej bo łatwiej uzyskać niski przydźwięk.
    xxkaczkaxx95 napisał:
    Po co robić wskażnik wysterowania w pionie tak jak każdy po za tym taki był tańszy niż dwa pojedyncze
    Wytłumaczyłem - wskaźnik - jeśłi ma spełniać swoją rolę bezstresowo, powinien umożliwić ocenę wystarowania wzmacniacza jednym rzutem oka - a znacznie łatwiej jest to zrobić gdy "słupki" LED są równolegle w niewielkiej od siebie odległości. W Twoim wypadku uzyskujesz tylko lepszy (chociaż to względne) efekt wizualny, ale ocena wysterowania jest utrudniona - sam do tego dojdziesz w trakcie użytkowania.
    xxkaczkaxx95 napisał:
    waga okolo 12 kg
    Potężny klocek. Zwłaszcza gdy się weźmie pod uwagę moc.
    xxkaczkaxx95 napisał:
    Do grania na małych imprezach czy w stodole czy w remizji za małe pieniądze nie potrzebny mi bedzie żaden powermikser po co mi zbędna plątanina kabli
    Owszem - jeśli to naprawdę niewielkie i nie płatne imprezy. Jakoś nie wyobrażam sobie imprezy dla ludzi w której zmianę źródła dźwięku (nie zawsze masz wszystko co potrzebujesz na JEDNYM źródle, poza tym sam cza na wyszukanie akurat potrzebnego w danym momencie kawałka...) wykonujesz poprzez wyciągnięcie jednej i włożenie drugiej wtyczki - z drugiego odtwarzacza. Po to wymyślono miksery by tego uniknąć.
    xxkaczkaxx95 napisał:
    przez to jest zastosowane z przodu sterowanie kanałami
    Nie rozumiem... Chcesz przez to powiedzieć, że rolę miksera ma spełniać osobna regulacja lewego i prawego kanału? Czyli że w danej chwili będzie grać tylko lewa lub tylko prawa kolumna? Przecież to bez sensu, no i tracisz stereo, połowę mocy... ogólnie nie rozumiem tego tłumaczenia.
    xxkaczkaxx95 napisał:
    Jeśli piszecie że koszt spory to polecam obudowe wykonać z kartonu lub papieru bedzie taniej
    a całość elektroniki najlepiej z marchwi albo cebuli bo też jest tania
    Opanuj nerwy i mniej agresji poproszę bo Ci to nie wychodzi i tylko się ośmieszasz.
    Nie jedną końcówkę zrobiłem nie jeden wzmacniacz z selektorem i regulacją barwy, kilka mikserów również "mam na koncie" o innych urządzeniach elektronicznych zaprojektowanych od zera i wykonania obudowy nie wspominając i wiem mniej więcej jakie koszty trzeba ponieść przy takim wzmacniaczu jak Twój. A w Twoim wypadku poszedłeś na łatwiznę (gotowe KiT'y i zlecanie prac komuś a nie samodzielne działanie) a to generuje koszty. Nie ma możliwości, by jakiś KiT był tańszy niż zaprojektowany samodzielnie i wykonany od podstaw - od projektu poprzez wytrawienie płytki aż do skompletowania i wlutowania elementów. W końcu ten co te zestawy rozprowadza też musi na tym zarobić. O pracach mechanicznych nie mówię - nie każdy ma możliwości, a nawet jak ma - abo brak umiejętności, albo ochoty. Ty jednak pokazałeś że masz "zacięcie" ostatecznie płytę czołową i tylną udało Ci się zaprojektować. Znalazłeś materiały na obudowę itp. Tyko z lenistwa (:) ) wolałeś kupić gotowy zestaw z płytką niż samemu się tym zająć - też pisałem o tym w poprzedniej wiadomości o ograniczeniach wynikających z gotowego KiT'a - to wszystko generuje koszty.
    No, ale skoro zamiast przyjąć te uwagi jako sposób na nakierowanie na właściwszą drogę uważasz je za atak na swoją osobę - trudno. Znaczy, z albo uznajesz wyłącznie pochlebstwa, albo uważasz się za nieomylnego , albo... albo nie potrafisz skorzystać z porad innych - nierzadko o wiele bardziej doświadczonych. Wybacz więc, że zamiast bałwochwalczo wychwalać pod niebiosa Twój wzmacniacz i nie zauważać Twoich błędów śmiałem je wskazać jako coś do przemyślenia przy kolejnych projektach.

• Relpol
  • #33 06 Mar 2019 13:24
    yogi009
    Poziom 42  

krzbor napisał:
    Kiedyś budowało się z elementów dyskretnych, później z układów scalonych, a teraz z modułów. Dla mnie cały projekt (a nie tylko obudowa) to DIY.

Kolego, w takim razie nie wnikajmy co jest w chińskich modułach, tylko budujmy z nich na oślep, jak z klocków Lego. Takie myślenie to ślepa uliczka.

Dodano po 7 [minuty]:

Kolego Autorze, wystawiłeś konstrukcję w dziale DIY, więc normalna jest dyskusja. Obudowa została wykonana estetycznie, koszt jest rzeczywiście spory, ale to Twoje pieniądze i Twoja decyzja. Natomiast kwestie konstrukcyjne, elektroniczne są tu kluczowe. Koledzy zadali Ci kilka pytań nie w celu krytykanctwa, tylko jako wskazanie słabszych stron projektu. Mądrość polega na tym, żeby z tych dialogów wyciągnąć konstruktywne wnioski i poprawić to, co da się poprawić. Przecież w efekcie otrzymasz jeszcze lepszy produkt końcowy.

• #34 06 Mar 2019 14:51
    xxkaczkaxx95
    Poziom 6  

398216 Usunięty napisał:
    poszedłeś na łatwiznę (gotowe KiT'y i zlecanie prac komuś a nie samodzielne działanie) a to generuje koszty

Frezarka cnc zredukowała koszty i czas oraz wykonała precyzyjniej, sam gdybym ją miał to bym nie musiał płacić za wykonanie. Poza tym kupując wiertła na warsztat i inne elementy do obróbki po prostu sie nie kalkuluje do jednarazowego wykonania a efekt i tak nie jest taki jak z maszyny. Przez to lepiej zlecić robote.
    Nie powiem bo samemu też da sie zrobić tylko brakuje czasu.

398216 Usunięty napisał:
    Nie ma możliwości, by jakiś KiT był tańszy niż zaprojektowany samodzielnie i wykonany od podstaw

Policz kolego do tego swój czas i robocizne nie wiem czy wyjdzie tak do końca taniej. Trzeba przecież wykonać projekt ręcznie powiercić i wytrawić płytki mieć do tego kwasy itp a potem jeszcze poprawki układów.
    Wiadomo jest satysfakcja z wykonania i że to jest twoje w 100%
    ale trudniej jest wtedy powielić projekt czego nie powiem o kicie który jest ogólnodostępny

398216 Usunięty napisał:
    wolałeś kupić gotowy zestaw z płytką niż samemu się tym zająć

To jest mój pierwszy projekt ogólnie i rozpoczęcie zabawy z elektroniką a od czegoś trzeba zacząć. Miałem tylko troche teorii a praktyki wcale chociażby z lutowaniem i montażem elementów na płytkach umiałem tylko czytać schematy i dla tego sie zdecydowałem na kity.

Powiem tak że jak na pierwszy projekt jestem zadowolony z tego co zrobiłem inni pierwsze egzemplarze robią z drewna i tego co mają pod ręką. Lepsze to jak siedzenie na ławce przed sklepem.

yogi009 napisał:
    Mądrość polega na tym, żeby z tych dialogów wyciągnąć konstruktywne wnioski i poprawić to, co da się poprawić.

Poprawiać się bede na pewno ale w następnych projektach, ten tak jak pisałem jest moim pierwszym.

• Pomocny post
    #35 06 Mar 2019 16:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

xxkaczkaxx95 napisał:
    Policz kolego do tego swój czas i robocizne nie wiem czy wyjdzie tak do końca taniej.
    Jeżeli Twój czas jest na tyle bezcenny by go wliczać do kosztorysu - owszem. Ale sam przecież pisałeś:
    xxkaczkaxx95 napisał:
    Lepsze to jak siedzenie na ławce przed sklepem.

Każde hobby zajmuje czas i wymaga większego lub mniejszego "onarzędziowania" - oczywiście. Jednak jeśli już decydujesz się coś robić w tym kierunku :
    xxkaczkaxx95 napisał:
    Poprawiać się bede na pewno ale w następnych projektach
    to nieuniknione. No i jak sam pisałeś "... jest satysfakcja z wykonania i że to jest twoje w 100% "
    Jeśli już znalazłeś czas na Corela i Auto Cad'a to czemu ograniczać się do projektowania jednej czy dwóch płytek? Schematy czytać umiesz, więc i przeniesienie schematu na projekt PCB nie powinno być takim problemem. Tym bardziej, że kolejne projekty mogą tego wymagać, a nauka projektowania PCB w wypadku hobby elektronicznego przyda się zawsze.
    xxkaczkaxx95 napisał:
    Poprawiać się bede na pewno ale w następnych projektach, ten tak jak pisałem jest moim pierwszym.
    Bardzo to miłe że jednak coś wyniosłeś z tych słów krytyki, czy też raczej wskazania słabszych stron projektu ( ;) - yogi009 : to kwintesencja DiY i postów w nim zawartych!), i to jest już pierwszym krokiem do poprawy.
    Czego Ci z całego serduszka życzę.
    To na pewno lepszy sposób spędzania czasu niż ławeczka i kwasior... :) ;)

• #36 07 Mar 2019 09:53
    xxkaczkaxx95
    Poziom 6  

Zobaczcie tutaj projekt pewnego użytkownika i koszty samej obudowy
    cytuję "Orientacyjny koszt, włącznie z bublami, tj. nie takimi blachami na górę dół ~2k zł+-300 zł. Koszt samych obudów, bez bebechów.

Końcówka mocy ŁukAudio 2x200w Końcówka mocy ŁukAudio 2x200w Końcówka mocy ŁukAudio 2x200w

• #37 07 Mar 2019 09:58
    yogi009
    Poziom 42  

Kolego, nikt się nie czepia kosztów. To Twoje DIY i Twoje pieniądze. Znam ludzi, którzy inwestują większą kasę w najdziwniejsze rzeczy. Nie przejmuj się uwagami na ten temat. Moim zdaniem liczy się jakość wnętrza.