Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka mocy ŁukAudio 2x200w

xxkaczkaxx95 01 Mar 2019 22:03 3495 36
  • #1 01 Mar 2019 22:03
    xxkaczkaxx95
    Poziom 6  

Przedstawiam relacje z budowy wzmacniacza diy oraz obudowy zaprojektowanej przeze mnie na potrzeby projektu
    Projekt rozpoczął się 6 grudnia trwał około 2 tygodnie, ponieważ uczyłem się obsługi corela 2018 oraz auto cada 2019.
    Przy współpracy wielu firm wykonałem obudowę z szczotkowanego dibondu złotego i frontu oraz tyłu z czarnego plexi. Koszt wykonania obudowy wyniósł około 400zł.
    Mówiono mi że dibond bedzie kiepski do wykonania ale dzięki zastosowaniu wzmocnień i sklejeniu zagięć oraz przykręceniu radiatorów całość nabrała sztywności.
    Zastosowałem trafo 500VA ze stronki toroidy.pl gdzie wiele razy zaopatrywaliśmy się z kolegą z Poznania w różne elementy do naszych produkcji ze względu na cene i jakość wykonania.
    Układ miękkiego startu A-102 oraz baterie kondensatorów opartą o układ A-100A
    Do zestawu dołączyłem trzy zasilacze 12V w ułożeniu jeden nad drugim (jeden zasila wskaźnik wysterowania NE012 od Neplusa, drugi przedwzmacniacze i selektor wejść, natomiast trzeci układ przełączania połączenia sygnału w mostek z układem odwracania fazy A-148 oraz regulowanym opóżniaczem załączenia zasilania do tego układu.
    Na wyjściu zamontowałem dwie końcówki mocy bipolarne A-136 po 200w każda i 2 układy zabezpieczeń A-111 po jednym do każdej końcówki
    Na obecną chwile zostało mi podłączyć wyjście sygnału z końcówek oraz układ do pracy w mostku i sterowanie układu
    Prace przy montażu zrealizowałem w 4 soboty oraz dopadkiem w tygodniu po pare minut
    Grawer na panelach wypełniałem osobiście bo nie chciało mi sie szukać kolejnej firmy do współpracy przez co też zaoszczędziłem kosztów z dostawami i wykonaniem a sam sie czegoś nauczyłem.
    W projekcie końcowym przedstawie kosztorysy wykonania ale całość powinna zamknąć się poniżej 2000zł
    Końcówka mocy ŁukAudio 2x200w20190209_1..951.jpg Download (2.99 MB)
    Końcówka mocy ŁukAudio 2x200w20190209_1..014.jpg Download (2.66 MB)

Końcówka mocy ŁukAudio 2x200w20190105_1..201.jpg Download (1.49 MB)
    Końcówka mocy ŁukAudio 2x200w20190105_1..325.jpg Download (1.71 MB)
    Końcówka mocy ŁukAudio 2x200wIMG_201001...085829.jpg Download (3.78 MB)
    Końcówka mocy ŁukAudio 2x200wIMG_201001...085839.jpg Download (3.8 MB)
    Końcówka mocy ŁukAudio 2x200wIMG_201001...093820.jpg Download (2.17 MB)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol
  • #2 02 Mar 2019 10:06
    andrzejek23
    Poziom 18  

Czy to są w 100% kity, czy coś jest Twojego autorstwa? Domyślam się, że głównie chodziło o obudowę (Corel+AutoCAD), ale mnie interesuje elektronika.
    PS. Nie chciałeś zrobić napisów na elewacjach w języku polskim?

• #3 02 Mar 2019 11:13
    Koderr
    Poziom 27  

Ja również uważam, że DIY dotyczy tylko obudowy, reszta to (tak wynika z opisu i fotek) kity, jak kolega wspomniał.
    Przyłączam się też do uwagi o języku, w którym zrobione są napisy... Kolego xxkaczkaxx95, mieszkasz w Anglii, w USA, czy w Polsce?

• #4 02 Mar 2019 19:46
    error105
    Poziom 9  

Koderr napisał:
    Ja również uważam, że DIY

Jak już jesteśmy uszczypliwi, to kolega mieszka w Polsce czy Anglii czy gdzieś tam jeszcze ? To Polskie forum ? To czemu używasz zagranicznych słów, bo takie się kryją pod skrótem DIY. Czy Twoje używanie naprzemienne PL i ENG jest lepsze niż jego opisy ? :)

Obudowa fajnie Ci wyszła, opisy też :)

• Relpol
  • #5 02 Mar 2019 19:49
    razorxx100
    Poziom 11  

A jaki sens widzicie tutaj dawać polskie opisy?
    Na sam przykład polecam spojrzeć jakby wyglądał opis LOW/HIGH w miejscu ustawiania poziomu..
    Upchał byś tam NISKI/WYSOKI przy jednoczesnym zachowaniu estetyki i symetrii całego panelu?

@edit
    To sa przewody ppoz YnTKSY czy to takie rurki :D?
    Nawet kolory żył mi sie zgadzaja ^^
    Celowe zostosowanie czy leżały gdzieś po kątach ?

• #6 02 Mar 2019 20:23
    error105
    Poziom 9  

Nie przejmuj się tym że komuś kto sam używa angielskich słów w Polskim zdaniu nie podobają się Twoje opisy ;)

• #7 02 Mar 2019 21:38
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

WItam, mam pytanie jakie jest napiecie zasilania końcówki mocy i jakie tym napędzasz kolumny głośnikowe.
    Dosyć niefortunnie tutaj widzę wygraną końcówkę , ale , być może się mylę.

Po 3 jest to dobitny przykład jak jednostkowa produkcja pomnaża koszty.

• #8 02 Mar 2019 23:52
    krzbor
    Poziom 16  

Kiedyś budowało się z elementów dyskretnych, później z układów scalonych, a teraz z modułów. Dla mnie cały projekt (a nie tylko obudowa) to DIY. Taki projekt ma wielką zaletę - znacznie większe grono osób, które mogą go powielić. Dla mnie osobiście projekty DIY na elektrodzie mają walory poznawcze - lubię poczytać, jak koś coś zrobił i działa, jakie są jego wnioski, o czym zapomniał, co zrobiłby inaczej. Często ciekawa jest także dyskusja pod projektem. To czego mi brakuje w opisie tego projektu to schematu. Chodzi oczywiście o schemat blokowy (połączeń modułów). Taki schemat zastąpi 1000 słów opisu.

• #9 03 Mar 2019 08:43
    xxkaczkaxx95
    Poziom 6  

Mojej produkcji jest układ załączania do pracy w mostek na przekaźnikach z opóżnionym dołączeniem układu odwracacza fazy reszte sam lutowałem z dokumentacji, ludzie nie każdy od razu ma sprzęt aby wszystko wykonać płytki i wytrawianie oraz projektowanie. Wiedza jest tutaj kluczowa.
    Co do opisów są wykonane po angielsku bo są bardziej czytelne tak jak wypowiedział się kolega wyżej przykładowo nie wyobrażam sobie na przednim panelu napisu wskaźnik wysterowania jest po prostu długi podobnie jak niski wysoki a tu potrzebne były skróty i angielski sie nadał. z tyłu tak samo napiszecie przy wyjściu L i P mi sie przykładowo nie podoba. Po za tym inne poskie nowe produkcje też mają angielskie opisy.

Przy budowie kierowałem sie głównie prostotą i łatwością wykonania chciałem sprawdzić swoje możliwości i stworzyć coś na modułach czego nie ma w produkcjach seryjnych tak sobie wymieniasz moduł i masz w nosie działa dalej bo jest łatwo dostępne. Mógłbym kupić jakąś końcówke na chińskim badziewiu z zasilaczem impulsowym która sie pod h.. nadaje za 600zł. I potem sie bujać i denerwować.
    Co do cen seria wiadomo że bedzie tańsza czego nie powiem o obudowie gotowe albo nie mają wymiarów takich jak chciałem albo oscylują koło 7-10 stówek i wraz nie mają otworów ani nic innego. Projekty wykonały wycinarki laserowe i frezarki cnc przez co wyszło mniej czasu i kosztów a precyzji ręcznie takiej by nie uzyskał szkoda po prostu nerwów i materiałów, na projekcie można było poprawiać a w realu nie. Poza tym miałem radiatory i chciałem je wykorzystać
    Jeśli chodzi o przewody tak użyłem pożarowych są cienkie i takie ścinki sobie wykorzystałem z pracy chodziło tu głównie o cięcie kosztów
    Nie ważne czy jest zrobione z modułów czy zrobione od podstaw samemu To i tak jest diy bo nie ma drugiego takiego samego zestawu a dobór płytek i połączenia całości w kupe jest właśnie budowaniem jak z klockami lego.
    Napięcie zasilania 2x55V na razie bede napędzał 2 kolumny podłogowe 400watowe ale w projekcie mam budowe jakiś satelit odsłuchowych plus sub

• #10 03 Mar 2019 08:48
    Koderr
    Poziom 27  

error105 napisał:
    [...]To Polskie forum ? To czemu używasz zagranicznych słów, bo takie się kryją pod skrótem DIY. Czy Twoje używanie naprzemienne PL i ENG jest lepsze niż jego opisy ? :)[...]
    Nie używam słów, ale ogólnie przyjętego w internecie skrótu (jak np. FAQ - choć ten mnie zawsze irytuje ;-)) i tylko w internecie. Zbudowałem w swoim życiu kilka konstrukcji, opisy zawsze po polsku (nie wstydzę się naszego języka :-))

• #11 03 Mar 2019 09:23
    xxkaczkaxx95
    Poziom 6  

ja sie też nie wstydze języka i rozważałem napisy po polsku miały być początkowo polskie ale nie wyglądały za estetycznie

• #12 03 Mar 2019 10:00
    Poziom 43  

Masz kolumny 4 omowe.
    Co do dizajnu to DYI i MOŻE WYGLĄDAĆ JAK KTOŚ CHCE , to jego produkcja.

• #13 03 Mar 2019 10:54
    xxkaczkaxx95
    Poziom 6  

mam kolumny 8 ohm dokładnie audiomega opus 400

• #14 03 Mar 2019 10:56
    Slawek K.
    Poziom 29  

Czy kolega autor może wstawic fotki gotowego wzmacniacza ? niestety są fotki wyłącznie "z produkcji" i nie widącć efektu końcowego włączonego wzmacniacza.

P.S.
    A sorki, dopiero teraz zwróciłem uwagę, że wątek jest dziale "W budowie" - nie mogę się przyzwyczaić do nowych działów ;)

Pozdr

• #15 03 Mar 2019 11:04
    xxkaczkaxx95
    Poziom 6  

artykuł jest w temacie diy w budowie dla tego nie ma reszty fotek ale bedzie końcowy temat z pomiarem i odpaleniem

• #16 03 Mar 2019 11:11
    Slawek K.
    Poziom 29  
  • #17 03 Mar 2019 12:27
    xxkaczkaxx95
    Poziom 6  

Przedstawiam kosztorys z budowy

OBUDOWA:
    płyta dibond złoty 115zł
    frezowanie 2D 1godzina 100zł
    klej carbond 940FC szary 25zł

FRONT i TYŁ plexa czarna 3 i 5 mm
    towar 65zł
    grawer i wycinanie 90zł
    klej 10zł
    wypełniacz graweru 15zł

*dodatkowo stopki 60zł które wykorzystałem z yamahy dsp a1000

całość 480zł

ELEKTRONIKA
    trafo 500VA 2x39V 190zł
    mocowanie i podkładki trafa 15zł
    A-100a układ baterii kondensatorów 2x22000uf 65zł
    A-102 układ soft startu 23zł
    A-111 układ zabezpieczeń z odłączeniem kolumn 2xmono 58zł
    A-136 końcówki mocy 2x mono 140zł
    A-148 układ odwracacza fazy 17zł
    A-167 układ przedwzmacniacza mono 2x 54zł
    ne012 wskaźnik wysterowania 23zł
    ??? zasilacz stabilizowany 12V 2A 3x 26zł
    ??? selektor wejść/wyjść (4 przekaźniki) 39zł
    ??? czasowy opóźniacz załączania 10zł

INNE ELEMENTY:
    śrubki podkładki dystanse mosiężne 70zł
    złącza prądowe, sygnałowe, kolumnowe zastosowane ROXTONE 110zł (chińskie koło 70zł)
    przewód sterowniczy i Lgy 20zł
    włącznik zasilania piórowy 15zł
    włącznik układu odwracacza fazy 2 stopniowy 5zł
    konektory 5zł
    2x płytki uniwersalne z otworami mała i duża 8zł
    9x przekaźnik 12V 2 stykowe 48zł
    gałka selektora wejść 10zł
    2x radiatory 70zł (tak owe posiadałem)

inne koszty: przesyłki towaru, inne elementy: bakelitowa płytka (mocowanie zasilaczy), złącza śrubowe do lutu, cyna, płaskownik aluminiowy (mocowanie przedniego panelu), czarny oplot przewodów sygnałowych, opaski zaciskowe, termokurcza
    140zł

*po poprawkach można zastosować złączenie dwóch końcówek mocy w mostek za pomocą rezystorów bez odwracacza fazy, przekaźników, zasilacza, opóźniacza załączenia koszt mniejszy o 96zł

koszty części i podzespołów 1161zł

KOSZT CAŁOŚCI: 1641 zł

• #18 03 Mar 2019 13:17
    Poziom 43  

xxkaczkaxx95 napisał:
    mam kolumny 8 ohm dokładnie audiomega opus 400

Trzeba było zrobić wzmacniacz 200W 8 om a nie 4 om.

Teraz masz 100W /8om .

• #19 03 Mar 2019 13:21
    xxkaczkaxx95
    Poziom 6  

dobrze o tym wiem ale w mostku da 200w/8om

• #20 03 Mar 2019 13:22
    Poziom 43  

A masz pod ręką odwracacz fazy?

• #21 03 Mar 2019 13:24
    andrzejek23
    Poziom 18  

xxkaczkaxx95 napisał:
    Nie ważne czy jest zrobione z modułów czy zrobione od podstaw samemu

Oj, różnica jest zasadnicza.

• #23 03 Mar 2019 13:40
    xxkaczkaxx95
    Poziom 6  

gdyby kolega dobrze doczytał układ odwraczacza jest zamontowany we wzmacniaczu

Dodano po 3 [minuty]:

tak wygląda mostek bez odwracacza fazy

Dodano po 4 [minuty]:

w sumie pomysł niegłupi z tym dołożeniem mocy tylko jest problem dla tych końcówek podane napięcie maksymalne wynosi 65v

• #24 03 Mar 2019 20:36
    tytka
    Poziom 17  

Ja tam nic nie mam do opisów po angielsku. Sam mimo że cenię sobie polski język, to na swoich konstrukcjach, także robię opisy właśnie po angielsku.

Co do wizji DIY, to osobiście zdecydowanie dużo bardziej cenię sobie, konstrukcję ze zdecydowanie większym wkładem własnym. Mnie np, w tych gotowych modułach/zestawach z reguły zawsze coś nie pasuje. Sam rzadko używam gotowych modułów, preferuje swoje płytki.

A tu zauważyłem pewną nieścisłośćość:

xxkaczkaxx95 napisał:
    gdyby kolega dobrze doczytał układ odwraczacza jest zamontowany we wzmacniaczu

Po czym podajesz schemat, na mostek bez dodatkowego odwracacza fazy.

xxkaczkaxx95 napisał:
    Do zestawu dołączyłem trzy zasilacze 12V w ułożeniu jeden nad drugim (...),trzeci (zasila) układ przełączania połączenia sygnału w mostek z układem odwracania fazy A-148 oraz regulowanym opóżniaczem załączenia zasilania do tego układu.

xxkaczkaxx95 napisał:
    A-148 układ odwracacza fazy 17zł

To jak jest, użyłeś odwracacza fazy, czy też nie?
    Z innego forum, z tematu o tym wzmacniaczu; wiem, że po podrzuceniu Ci rozwiązania uzyskania mostka bez odwracacza fazy, to jednak stwierdziłeś, iż jest już za późno, bo odwracacz fazy już użyty.

• #25 03 Mar 2019 22:54
    xxkaczkaxx95
    Poziom 6  

Kolego tytka prężnie wystartowałem z projektem jak i realizacją bo potrzebuje końcówki na małe imprezy. Nie miałem na innych forach odpowiedzi przez trzy tygodnie jak złączyć w mostek dwie końcówki mocy a wiedziałem że jakoś sie da bez dodatkowych kosztów i tu właśnie pojawił się mój brak wiedzy na ten temat. Projekt w tym czasie stał w miejscu, przez co w akcie desperacji bezpiecznym rozwiązaniem było zastosowanie układu odracacza fazy i pewności zadziałania w 99% a nie prób i błędów i ryzyka pogrzebania projektu poprzez spalenie układów.

W opisie głównym jest podane "z układem odwracania fazy A-148" czyli że na pokładzie przedstawionej końcówki on sie znajduje.

Później przedstawiam kosztorys i wzmianke o możliwości ulepszenia kopii takiego projektu jak mój z twoją przeróbką przez co można ściąć koszty i wrzuciłem schemat.

PS
    Podsumowując w tym projekcie jest układ przedstawiony w kosztorysie jak i opisie więc jest i w końcówce natomiast jest wyszczególniona gwiazdką że można to pominąć i ściąć koszty budowy stosując tą że przeróbkę.

Dodano po 31 [minuty]:

andrzejek23 napisał:
    xxkaczkaxx95 napisał:
    Nie ważne czy jest zrobione z modułów czy zrobione od podstaw samemu

Oj, różnica jest zasadnicza.

Po pierwsze jak kolega cytuje to niech cytuje całe zdanie które zmienia jego sens, diy to diy nie ważne czy z modułów czy od podstaw, bo nie ma drugiego takiego samego zestawu a dobór płytek i połączenia całości w kupe jest właśnie budowaniem

Po drugie są różnice nie sądze że ich nie ma bo można zrobić samemu coś lepszego od podstaw (co też bedzie konstrukcją diy)

Po trzecie są jeszcze kryteria które były w moim projekcie szybkość wykonania i stosunkowo niższy koszt do budowy zestawu od podstaw. Tworząc płytki od podstaw, nie mając narzędzi do wykonania oraz dostatecznej wiedzy i praktyki (elektryka jest dość szerokim tematem ma wiele dziedzin i ciężko jest wszystko ogarnąć) nie mówie że nie jest to niewykonalne ale da sie doszkolić, pakujemy się w koszty i długi odcinek czasu związany z wykonaniem
    (kto wie może projekt wtedy zamknąłby się dwa lata później i nawet o ponad pare tysi więcej licząc koszty dokształcenia sie w domu samemu, braku wsparcia od innych, budowie próbnych układów czyli praktyki na co brak czasu gdy pracuje sie po 12 godzin i nie ma cie w domu cały tydzień )

• #26 04 Mar 2019 08:11
    Poziom 43  

xxkaczkaxx95 napisał:
    Nie miałem na innych forach odpowiedzi przez trzy tygodnie jak złączyć w mostek dwie końcówki mocy a wiedziałem że jakoś sie da bez dodatkowych kosztów i tu właśnie pojawił się mój brak wiedzy na ten temat. Projekt w tym czasie stał w miejscu, przez co w akcie desperacji bezpiecznym rozwiązaniem było zastosowanie układu odracacza fazy i pewności zadziałania w 99% a nie prób i błędów i ryzyka pogrzebania projektu poprzez spalenie układów.

Jak dla mnie to lipa z tym co zrobiłeś , po pierwsze pętla dc i sprzeżenie zwrotne jest niestabilne w tym układzie.
    Jak można takie głupoty robić.?

• #27 04 Mar 2019 09:41
    xxkaczkaxx95
    Poziom 6  

no cóż zobaczymy co wyjdzie przy odpaleniu

• #28 04 Mar 2019 18:14
    Błękitny
    Poziom 12  

Tranzystory 2SC5200 i 2SA1943 to bardzo dobry wybór, ciężko je zniszczyć, przy pełnym jednak obciążeniu 400W transformator zasilający może robić się gorący (tylko 500VA). Koszt spory, zwłaszcza obudowy. Ciekawe jak odsłuch. 200W to 23dB! Czekamy na pomiary.

• #29 04 Mar 2019 20:55
    tytka
    Poziom 17  

Błękitny napisał:
    ...przy pełnym jednak obciążeniu 400W transformator zasilający może robić się gorący (tylko 500VA)

Także to sugerowałem na innym forum, ale wielu było takich, co uważali że przesadzam z tym.
    Z drugiej zaś strony, autor podaje, że ten wzmacniacz będzie zasilał głośniki 8 Ω. Wówczas osiągana moc wyjściowa będzie mniejsza, a tym samym zapotrzebowanie ma moc zasilania także.

Strumien swiadomosc... napisał:
    Jak dla mnie to lipa z tym co zrobiłeś , po pierwsze pętla dc i sprzeżenie zwrotne jest niestabilne w tym układzie.
    Jak można takie głupoty robić.?

Które rozwiązanie uzyskania mostka, masz tu na myśli?

• #30 04 Mar 2019 23:05
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

xxkaczkaxx95 napisał:
    KOSZT CAŁOŚCI: 1641 zł
    No, nieźle, nieźle... i to wszsytko dla wzmacniacza o mocy ZALEDWIE 2x200W...
    Szkoda że bez sensu.
    Piszesz "potrzebuję wzmacniacza na imprezy" i obudowa z pleksy ? (wiem - nie cała).
    Jeśłi już, to mogłeś poszukać jakiejś na Alliexpres - mimo, że chińszczyzna to jednak stalowa. No i wygląd bardziej zawodowy.
    Barwa osobna na lewy i prawy kanał? W dodatku trzy pasma? Po tygodniu najpóźniej dojdziesz do wniosku, że można było zrobić albo stereo, albo nawet bez - sam wzmacniacz mocy (w tym wypadku byłby potrzebny mikser, ale skoro o imprezach mowa, to i tak raczej potrzebny).
    Dalej - imprezy i kolumny "domowe"? Bo te Audiomegi to ani dobre domowe, ani (tym bardziej) dobre estradowe... Chyba, że masz inne? Bo w tym pierwszym wypadku to kolejnym tematem będzie: "jak naprawić kolumny"...
    Ogólnie projekt z gatunku "Do domu i na imprezy", ale niestety w praktyce okazuje się, że z tą uniwersalnością nie jest tak dobrze - bo albo do domu, albo na imprezy.
    tytka napisał:
    Mnie np, w tych gotowych modułach/zestawach z reguły zawsze coś nie pasuje.

Mnie również. Jakoś tak się zawsze dziwnie składa, że mimo mniejszego nakładu pracy taki KiT zawsze nie do końca pasuje do ogólnej koncepcji. A to wymiary nie takie, a to kłopot z zasilaniem, a to złe dopasowanie czułości poszczególnych bloków... Opanowałeś Corela opanowałeś Auto Cad'a - czemu nie wykorzystać tych umiejętności i samodzielnie zaprojektować płytki?
    Na pewno większa frajda z ukończonego i tak zrobionego projektu niż składanie z "gotowców".
    No i można by połączyć kilka modułów w jeden - mniejsza plątanina kabli, mniejsze kłopoty przy uruchamianiu.
    No i widzę tu kilka błędów konstrukcyjno-montażowych; Na przykład
    - Wejścia z tyłu, a sam selektor z przodu. Czemu nie przy gniazdach? Przecież przełączanie masz i tak robione napięciem - sygnałów nie trzeba by ciągnąć przez całą głębokość obudowy z gniazd do selektora i potem z powrotem do końcówek.
    Kolejny: wskaźnik wysterowania - zupełnie nieergonomiczny. Zanim się zorientujesz czy jest równe wysterowanie możesz dostać zeza. Jeśłi już czemu nie dwa słupki jeden nad drugim?
    W takim wykonaniu to wyłącznie zbędny bajer.
    Wiem - na temat gustów się nie dyskutuje, ale gdybym miał w salonie postawić coś takiego, chyba bym szukał ciemnego miejsca - nie "na widoku".

Jak dla mnie za szybko robiłeś ; nie przemyślałeś do końca wszystkiego i zdałeś się na radosną twórczość, co się mści - wiem co mówię, bo sam kiedyś byłem podobnie "rozrzutny projektowo". Potem jednak podpatrzyłem innych, zastanowiłem się i okazało się że "w tym coś jest"- mądrego.

P.S.
    Skoro domowy wzmacniacz (bo w końcu nie wiem ...) to czemu XLR'y? Czy pozostały domowy sprzęt też masz z takimi gniazdami? Czy będziesz robić przejściówki?
    Ile toto waży?