Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbiornik przed hydroforem?

01 Mar 2019 22:18 234 6
  • Poziom 9  
    Witam,
    mam w planach założenie hydroforu. Do tej pory w domu mam wodę doprowadzoną grawitacyjnie ze studni położonej nad domem. Ciśnienie wody waha się w przedziale 1,5-2.5 bara. Teraz zastanawiam się czy nie powinienem przed hydroforem zrobić jakiś bufor w postaci kolejnego zbiornika. Boję się tego, że pompa szybciej odbierze wodę niż ta zdoła napłynąć i w ten sposób pompa będzie w pewnych momentach pracować na sucho. Co o tym sądzicie?
  • Poziom 42  
    Jak się domyślam, chcesz pobierać wodę pompą, z tej rury pod własnym ciśnieniem. Jaka to rura, średnica, jak jest zanurzona do studni, jak głęboko ?
  • Poziom 9  
    Studnia jest ok 800 metrów od domu. Nie ma tam żadnej pompy, sama grawitacja, gdyż studnia znajduje się wyżej niż każdy dom, który jest podłączony do tej sieci. Domów jest sporo bo aktualnie ok 20.
    Do domu woda jest doprowadzona rurą o średnicy 1 cala i na początku chciałem po prostu pompę od hydroforu podłączyć do tej rury ale później naszły mnie wątpliwości i stąd pytanie czy obejdzie się bez bufora?
  • Poziom 42  
    pkos napisał:
    Do domu woda jest doprowadzona rurą o średnicy 1 cala
    Ale nie tylko do Ciebie, bo jak się domyślam, jest grubsza rura przy studni, i zwęża się w miarę mijania kolejnych domów. W takim przypadku jeśli zapas wody jest duży, może to w niczym nie przeszkadzać, ale też możesz powodować zasysanie wody, w chwili włączenia pompy i w tym czasie sąsiedzi mogą odczuwać chwilowy spadek ciśnienia.
  • Poziom 39  
    Witam
    Obserwuję od początku ten wątek i mam klika spostrzeżeń
    Pompa wprost do rury będzie powodowała podciśnienie, wysysanie wody z odgałęzień, w konsekwencji pracę pompy w warunkach, które doprowadzą do jej zniszczenia ( miałem do czynienia z podobnym układem, pompa miała wzmocnić ciśnienie do podlewania dużego ogrodu).Początkowo jak pompa pracowała to sąsiedzi mieli w kranach sensacje akustyczno powietrzne. Nie był to mój wynalazek, miałem ustalić, dlaczego spaliła się pompa.
    Najsensowniejsze rozwiązanie to stworzenie bufora w postaci zbiornika napełnianego z bieżącej wody, praktycznie powinien być otwarty, po napełnieniu mechanizm (coś jak napełnianie spłuczki) włącza zawór odcinający. Pompa wyciągająca wodę z bufora z mechanizmem ( wyłącznikiem) zanurzeniowym, wtedy jest duże ciśnienie, to wszystko z obejściem bypassem w ciśnieniu normalnym, z zaworami zwrotnymi. Jak pompa się wyłączy zostanie ciśnienie grawitacyjne. Nie grozi to sensacjami w w instalacji całego osiedla.
    Pozdr. J.
  • Poziom 16  
    Witam.
    Ważnym parametrem jest tutaj podane przez Ciebie ciśnienie napływu, czyli te 1,5-2,5 bara. To bardzo dużo jak na stron ę ssącą pompy. Teraz podaj dane pompy jaka chcesz zamontować, czyli przepływ oraz ciśnienie jakie chcesz uzyskać z tego zestawu. Jeżeli to nie będzie duża pompa to praktycznie bez kombinacji będziesz mógł to zamontować na rurociągu, woda nadąży dopłynąć. Problemem mogą być tu stany, kiedy w tej rurze nie będzie wody, np podczas rozbioru przez innych sąsiadów. Ten zbiornik wtedy daje możliwość kontrolowania pracy pompy, np przez wyłącznik pływakowy. Pytanie tylko czy takie sytuacje się zdarzają?
  • Poziom 39  
    No fajnie. Ale o bilansie źródła wody, rurociągu i odbiorów cisza. W domyśle bardzo ogólnym jeśli zużycie wody nie wzrośnie to mogłoby to funkcjonować. I kolejne pytanie jaki jest powód modernizacji?