Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Radmor 5412 - Pasmo przenoszenia.

marada72 02 Mar 2019 11:09 708 26
 • #1
  marada72
  Level 22  
  Witam. Mam pytanie w kwestii interpretacji pasma przenoszenia ww amplitunera. Pomiar wykonany na programie rmaa. Wzmacniacz jest po naprawie, wymiana tranzystorów końcówki mocy na tip 142 i 147 , wymiana potencjometru od balansu. Wymienione kondensatory w zasilaczu i końcówce mocy oraz wiekszosc w przedwzmacniaczu. Tych dużych nie wymieniałem bo były w dobrej kondycji. Napięcia wszystkie ok. Na słuch wzmacniacz gra poprawnie.
  Ale z pomiaru wynika ze ten lewy kanał nie jest równy wzgledem prawego. I tu pytanie, czy należy to naprawić i co może być odpowiedzialne za taki stan .
  Ps. No i ewidentnie wynika ze potencjometr głośności jest do wymiany .
  Załączam zdjęcia z pomiaru
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Poza potencjometrem ewidentnie jest jakiś problem z dołem w kanale "białym" - może jakaś uszkodzona/mniejsza pojemność sprzęgająca?
 • Helpful post
  #5
  SlawekKedra
  Level 43  
  marada72 wrote:
  I tu pytanie, czy należy to naprawić i co może być odpowiedzialne za taki stan .

  Ale co te pomiary przedstawiają, charakterystyki czego? Przedwzmacniacza? Końcówek mocy? Jednego i drugiego razem? Jakie były ustawienia sprzętu przy tych pomiarach?
 • #6
  marada72
  Level 22  
  Badany amplituner jako całość, przedwzmacniacz i wzmacniacz. Przy badaniu wykorzystane sztuczne obciążenie, rezystory 22 omy i potencjometr 22k ograniczający amplitidę wyjściowa sygnalu ze wzmacniacza na wejście liniowe karty. To badanie było robione przy głośności na wzmacniaczu, "godz. 15" i "godz. 12.00". Przy "godz.15"jest ta największą różnica poziomów między kanałami.

  Dodano po 2 [minuty]:

  A, To jest charakterystyka pasma przenoszenia
 • #7
  kris8888
  Level 36  
  Masz pewność, że ten układ pomiarowy:
  marada72 wrote:
  rezystory 22 omy i potencjometr 22k ograniczający amplitidę wyjściowa sygnalu ze wzmacniacza na wejście liniowe karty

  Jest w pełni symetryczny dla obydwu kanałów? Lepiej sprawdzaj każdy kanał oddzielnie na tym samym sztucznym obciążeniu i w tym samym (fizycznie) układzie pomiarowym, żeby uniknąć błędu pomiaru.
 • #8
  marada72
  Level 22  
  Dodam że na tym samym układzie badałalem inny wzmacniacz ( wzmacniacz NAD) i charakterystyka była płaska.
  Czy potencjometr od basu tez może mieć wpływ na ten stan ?. Wylutowywalem go i czyściłem ale może się zużył z czasem. Naprawa była robiona jakiś czas temu. Pomiary zrobiłem jak juz zaopatrzylem się w potrzebny sprzęt.
 • #9
  SlawekKedra
  Level 43  
  Musisz ustalić w którym konkretnie bloku powstają te nierównomierności. Zmierzenie całości wskazuje tylko na istnienie nierównomierności.
 • #10
  marada72
  Level 22  
  Tzn. Mam zmierzyć teraz sam przedwzmacniacz ?
 • #11
  koziołek
  Level 20  
  Zmierz poszczególne bloki pojedynczo, tj. końcówki mocy w jednym kanale, potem w drugim, przedwzmacniacz jeden kanał, potem drugi i wszystko co tam masz po drodze.
  Powodzenia.
 • #12
  SlawekKedra
  Level 43  
  marada72 wrote:
  Tzn. Mam zmierzyć teraz sam przedwzmacniacz ?

  Nie, poszczególne jego stopnie. Jest ich osiem nie licząc przedwzmacniacza gramofonowego i mikrofonowego.
  Sygnał należy podać na wejście pierwszego stopnia na płytce B4 i obserwować co dzieje się na wyjściach kolejnych stopni od pierwszego do ostatniego.
  To pozwoli wykryć w którym konkretnie stopniu powstają nierównomierności. Będzie można wówczas zdecydować co dalej zrobić.
 • #13
  marada72
  Level 22  
  Te stopnie są w tych miejscach, gdzie na początku i na końcu w kolejnych ukladach mamy kondensatory , które je oddzielają?
 • #14
  SlawekKedra
  Level 43  
  Tak, kondensatory oddzielają jeden stopień od drugiego.
  Przy opisie pomiarów należy opisać również w jakich położeniach były wszelkie pokrętła i przełączniki mierzonego bloku, np wszelkiego rodzaju filtry, regulatory itp.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Podając sygnał na wejście pierwszego stopnia można obserwować wyjścia kolejnych stopni bez jakichkolwiek zmian w układzie ale jeśli chciałbyś z jakiegoś powodu doprowadzić sygnał do wejścia np. trzeciego stopnia, to musisz go rozłączyć z poprzedzającym stopniem tak, aby ten doprowadzony sygnał nie był doprowadzany wstecz na wyjście stopnia poprzedzającego gdyż jego impedancja wyjściowa zwierałaby doprowadzony sygnał do masy.
 • #15
  marada72
  Level 22  
  Ok. A podpowiedź czy generator sygnału, sinus 1khz podany na wejście przedwzmacniacza przy określonej amplitudzie i dalej przy pomocy oscyloskopy badając kolejne stopnie przedwzmacniacza wskaże mi też spadek wzmocnienia dla niskich częstotliwości ( czyli obniży się amplituda )
  Czy mam ustawić na generatorze sinus o tej częstotliwości gdzie występuje ten spadek wzmocnienia i wtedy na oscyloskopie sprawdzać jak opisałem w pierwszym przypadku.
  Mam nadzieje ze opisałem to zrozumiale 😊
 • #16
  SlawekKedra
  Level 43  
  Jeśli chcesz badać jak zachowuje się jakiś blok w całym paśmie, to musisz na wejście podać wszystkie częstotliwości pasma o równej amplitudzie i obserwować to na wyjściu. Jeśli robisz to programem, to dzieje się to automatycznie i program sam wykreśla charakterystykę mierzonego stopnia czy też stopni.

  Dodano po 1 [minuty]:

  marada72 wrote:
  sinus 1khz podany na wejście przedwzmacniacza przy określonej amplitudzie i dalej przy pomocy oscyloskopy badając kolejne stopnie przedwzmacniacza wskaże mi też spadek wzmocnienia dla niskich częstotliwości ( czyli obniży się amplituda )

  Jeśli podasz tylko sinus 1kHz to na oscyloskopie zaobserwujesz co się dzieje z tym sinusem 1kHz na wyjściu kolejnych stopni.

  Dodano po 46 [sekundy]:

  marada72 wrote:
  Czy mam ustawić na generatorze sinus o tej częstotliwości gdzie występuje ten spadek wzmocnienia i wtedy na oscyloskopie sprawdzać jak opisałem w pierwszym przypadku.

  Czemu nie zrobisz tego tą metodą jak w pierwszym wpisie?
 • #17
  marada72
  Level 22  
  Ok. Na początku tygodnia zrobię pomiary i się odezwę. Dziękuję wszystkim za wskazówki.
 • #18
  marada72
  Level 22  
  Witam ponownie przebadalem wzmacniacz i przedwzmacniacz i okazuje się wina tego spadku wzmocnienia leży w przedwzmacniaczu a dokładnie w bloku przewzmacniacza pomiędzy kondensatorami C445 a C 453. Za pierwszym razem sygnał był pobierany R4115 i tu spadku nie było. Potem pobierałem sygnał z R4129 i tu dało się zauważyć ten spadek. Dodam że potencjometr od balansu był wymieniany bo przy jego obracaniu czasami załączalo się zabezpieczenie. Elektrolity były wymionione na nichicony. Czyżby wina jednego z tranzystorów?

  Dodano po 3 [minuty]:

  Dodaje schemat z tą częścią przedwzmacniacza.
 • #20
  SlawekKedra
  Level 43  
  marada72 wrote:
  Elektrolity były wymionione na nichicony.

  Po wymianie jest dokładnie tak samo jak przed?
 • #21
  marada72
  Level 22  
  Badanie wzmacniacza programem rmaa było robione po naprawie i wymianie elektrolitów. Były one wymieniane również w końcówce mocy . Dodam że kondensatory elektrolityczne małych wartości od 1 do 4,7 uF wymieniłem na kondensatory dielektrykiem stałym (foliowe). Wcześniej nie były wykonywane żadne pomiary.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Tak na marginesie, przy odsuchu muzyki wszystko gra prawidłowo . Niskie i wysokie tony. Wszystko się dobrze reguluje. Tylko po tych pomiarach ten fakt ze spadkiem nie daje mi spokuju.
 • #22
  kris8888
  Level 36  
  marada72 wrote:
  Czyżby wina jednego z tranzystorów?

  Wątpię, tym bardziej że chodzi głównie o dół pasma. Ale pomierz i porównaj sobie dla pewności napięcia na poszczególnych końcówkach wszystkich tranzystorów w tym stopniu przedwzmacniacza zarówno w prawym jak i lewym kanale. Czasami rezystory potrafią z upływem lat zmienić swoją wartość i przesunąć punkt pracy któregoś z tranzystorów.
 • #23
  marada72
  Level 22  
  Ok. Pomierze i dam znać . W tym gąszczu elementów jest to niezła gimnastyka 😊
 • #24
  marada72
  Level 22  
  Witam . Ostatni wpis o badaniu bloku przedwzmacniacza jest nieaktualny. Chciałem jeszcze raz to potwierdzić dzisiaj i się okazało ze podłączyłem się oscyloskopem pod nie ten rezystor, co trzeba, pomyliłem numerację.
  Po ponownych pomiarach wynika ze problem leży w obwodzie regulacji niskich i wysokich tonów.
  Co na pierwszy ogień sprawdzić. Wiem ze ten obwód znajduje się w pętli sprzężenia zwrotnego . Sprawdzone napięcia w tym układzie są ok. Wina potencjometru od barwy ? Czy może wymienić te małe kondensatory 33 n .
 • #25
  SlawekKedra
  Level 43  
  Jest możliwe że potencjometr barwy ma jakieś różnice w oporności pomiędzy kanałami.
  Jest też możliwe że jakieś inne elementy mają trochę inne wartości w obu kanałach. A może jedno i drugie. Jak już musisz te niecałe 1,5dB (dla 30Hz) skorygować dla idei, bo słychać to tego nie będzie to najpierw musiałbyś zdobyć potencjometr o bardzo dobrej zbieżności kanałów i jeśli to nie pomoże, wymienić elementy w obu kanałach na takie które mają wąską tolerancję wartości. I to wszystko jedynie po to aby mieć świadomość że teraz jest równo...
 • #26
  marada72
  Level 22  
  Witam. Po pierwsze chciałbym Wszystkich Podziękować za pomoc i wszelkie sugestie.
  Po drugie, przyczyną tego opisanego problemu był potencjometr od regulacji niskich tonów. Pozdrawiam. Kończę temat.
 • #27
  marada72
  Level 22  
  Witam. Po pierwsze chciałbym Wszystkich Podziękować za pomoc i wszelkie sugestie.
  Po drugie, przyczyną tego opisanego problemu był potencjometr od regulacji niskich tonów. Pozdrawiam. Kończę temat.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Zużyty potencjometr od regulacji niskich tonów.