Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Gramofon Bang&Olufsen - dziwny przydźwięk

02 Mar 2019 17:36 165 6
  • Poziom 14  
    Witam.

Posiadam gramofon Beogram 4000 w którym wymieniłem mocowanie wkładki (często ulega ono złamaniu).

Po włączeniu wszystko działa jak należy lecz w momencie gdy igła dotknie płyty (nawet na początku, gdzie utwór nie jest jeszcze nagrany) w głośnikach słyszalny jest dziwny dźwięk podobny do sprzężenia i/lub buczenia. W momencie podnoszenia igły usterka znika. Objaw jest taki sam przy różnych wkładkach więc to nie jej wina (posiadam inny gramofon w którym nie ma takiego przydźwięku na tej samej wkładce).

Nie wiem jak się miała sprawa przed uszkodzeniem mocowania gdyż sprzęt otrzymałem już uszkodzony.

Proszę o pomoc.
  • Poziom 32  
    Po wymianie mocowania wkładki przewód masowy jest dobrze podłączony, nie ma przerwy, zwarcia?

Przewody wszystkie dobrze połączone są.
  • Poziom 14  
    Wszystko jest przemierzone. Masa wkładki nie dotyka elementów obudowy.
  • Poziom 14  
    Aktualizuję:

Problem występuje również podczas manualnego podniesienia ramienia igły podczas odtwarzania (gdy igła nie dotyka płyty lecz jej obwód jest puszczony do wzmacniacza).

W związku z tym nasunęła mi się myśl czy może to być wina przedwzmacniacza gdyż gramofon podłączony jest do Pioneera SA-710 z pre przystosowanym do wkładek MM a w Beogramie siedzi MMC 20 S typu MC (nie wiem jak się ma sprawa obciążenia wkładki).

Proszę o pomoc.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    koniu.18 napisał:
    odłączony jest do Pioneera SA-710 z pre przystosowanym do wkładek MM a w Beogramie siedzi MMC 20 S typu MC (nie wiem jak się ma sprawa obciążenia wkładki).

MMC to nie MC, natomiast jeśli przydźwięk jest też w stanie gdy wkładka jest uniesiona nad płytę to wykluczyć trzeba przyczyny mechaniczne (przenoszenie wibracji z płyty na wkładkę). Winny moze być albo przedwzmacniacz albo kabel łaczący urządzenia, warto też sprawdzić wpływ uziemienia na oba urzadzenia oraz poodwracać wtyczki w gniazdach.
  • Poziom 14  
    Faktycznie źle napisałem rodzaj wkładki.

Kabel sygnałowy przemierzyłem. W trakcie mierzenia każdej z linii zginałem kabel w różne kierunki by wyeliminować niewidoczne przerwy/zwarcia. Jest ciągłość i brak zwarć.

Przedwzmacniacz jest ok ponieważ na modelu Beogram 4002 (w tym falują obroty) usterka nie występuje na tej samej czy innej wkładce.

Odwrócenie wtyczek (3 możliwości) też nie pomogło.

Odkręcenie uziemienia z tyłu wzmacniacza również niczego nie zmienia.

Dodano po 24 [minuty]:

Właśnie podłączyłem gramofon pod wzmacniacz Technicsa SU-VZ220 i problem nie zniknął.

Wspomniany dźwięk przypomina ten, który występuje gdy chwycimy wtyczkę (bolec) jack podłączonego do wzmacniacza kabla (buczenie) tyle że jest mniej intensywny i z odrobiną wysokiego tonu...

Nie umiem go inaczej opisać.

Dodano po 2 [minuty]:

Wymieniłem również kondensator pomiędzy obudową gramofonu a ekranem kabla sygnałowego w nadziei że on jest winowajcą lecz też nie pomogło.
  • Poziom 14  
    Faktycznie źle napisałem rodzaj wkładki.

Kabel sygnałowy przemierzyłem. W trakcie mierzenia każdej z linii zginałem kabel w różne kierunki by wyeliminować niewidoczne przerwy/zwarcia. Jest ciągłość i brak zwarć.

Przedwzmacniacz jest ok ponieważ na modelu Beogram 4002 (w tym falują obroty) usterka nie występuje na tej samej czy innej wkładce.

Odwrócenie wtyczek (3 możliwości) też nie pomogło.

Odkręcenie uziemienia z tyłu wzmacniacza również niczego nie zmienia.

Dodano po 24 [minuty]:

Właśnie podłączyłem gramofon pod wzmacniacz Technicsa SU-VZ220 i problem nie zniknął.

Wspomniany dźwięk przypomina ten, który występuje gdy chwycimy wtyczkę (bolec) jack podłączonego do wzmacniacza kabla (buczenie) tyle że jest mniej intensywny i z odrobiną wysokiego tonu...

Nie umiem go inaczej opisać.

Dodano po 2 [minuty]:

Wymieniłem również kondensator pomiędzy obudową gramofonu a ekranem kabla sygnałowego w nadziei że on jest winowajcą lecz też nie pomogło.

Dodano po 12 [godziny] 5 [minuty]:

Problem rozwiązany.

Przyczyną była "ruchoma przerwa" na masie kabla sygnałowego. Kilkukrotnie i żmudnie przemierzyłem cały kabel aż w końcu zlokalizowałem uszkodzony odcinek.
    Wymiana przewodu i wszystko jest ok.

Dziękuję za zainteresowanie i pomoc.