Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz ELEKTRONIKA WM-5201 - Wyłącza się przy maksymalnej głośności i szumi

marek123pl 02 Mar 2019 18:30 1026 10
Tespol
    marek123pl
    Level 6  
    Witam, dostałem wzmacniacz Elektronika WM-5201. Problem jest taki że przy wyższej głośności sprzęt się wyłącza (włączy się kontrolka awaria).
    Testowałem go na różnych głośnikach i był ten sam efekt. Drugim problemem jest to że wzmacniacz mimo że ma odłączony kabel RCA to syczy. Nie wiem czy może to mieć związek z pierwszym problemem. Dodam jeszcze że jak zmniejszę głośność na wzmacniaczu do 0 to słychać grającą muzykę.
  • Tespol
    wójtaszek
    Level 24  
    To już dość leciwa konstrukcja wzmacniacza przede wszystkim radiowęzłowego. Przy czym może być wiele natury eksploatacyjnej jak i defektowej. Jeżeli nadmiernie go wysterowujesz i obciążasz kolumnami 4 om, to zabezpieczenie może działać prawidłowo zgodnie ze swoim przeznaczeniem.
    Ten wzmacniacz mocy sinusoidalnej ma jakieś 60-80W ( szczytowa 100-120W; to replika Elektrona60/100).

Rozumiem, że po zasygnalizowaniu awarii jest możliwa ponowna praca wzmacniacza po wyłączeniu i ponownym załączeniu.
    Należałoby sprawdzić wzmacniacz długo terminowo przy małym, średnim wysterowaniu i obciążeniu zestawem 8 omowym.

Odnośnie drugiego problemu ,to dziwi mnie przewód typu RCA(chinch) skoro oryginalnie wzmacniacz posiadał wejście na jack 6,3 mm. Czy masz przerobione wejście? Jeśłi tak to może to być przyczyną - błędy montażowe.
    Należałoby do niego ogólnie zajrzeć i przyjrzeć się jego stanowi wewnątrz. Zmierzyć podstawowe napięcia. Sprawdzić ubogi filtr kondensatorowy na zasilaniu, poprawność prowadzenia masy.
    marek123pl
    Level 6  
    Tak, po włączeniu się kontrolki awaria wzmacniacz należy włączyć na nowo i wtedy można słuchać dalej. Wejście RCA jest zamontowane oryginalnie.
  • Tespol
    wójtaszek
    Level 24  
    Widocznie jakaś inna wersja. Chociaż oryginalnie gniazdo jack przy braku wtyku zwierało automatycznie wejście do masy. Który rok produkcji?
    marek123pl
    Level 6  
    Transformatory są z 97, reszta nie wiem
    wójtaszek
    Level 24  
    Masz coś takiego jak na fotografiach poniżej?

Czy na wszystkich wejściach masz przesłuch sygnału przy wyciszonym potencjometrze?
    marek123pl
    Level 6  
    Sprawdzałem tylko na wejściu RCA gdyż nie posiadam przejściówki na "dużego" Jacka.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    marek123pl wrote:
    Sprawdzałem tylko na wejściu RCA
    Konkretnie na którym?
    marek123pl
    Level 6  
    Sprawdzałem na LIN.1. Druga para służy do zapisu ( nie wiem czego).
    398216 Usunięty
    Level 43  
    marek123pl wrote:
    Sprawdzałem na LIN.1.
    OK.
    marek123pl wrote:
    Druga para służy do zapisu ( nie wiem czego).
    Opis wyjaśnia wszystko. To gniazda do połącenia wzmacniacza z magnetofonem, na wyjściu masz więc sumę sygnałów z wejść (jeśłi miksujesz kilka) - można np. zapisać audycję jaką się nadaje.
    Przenikanie dźwięku na wyjście mimo ustawionego regulatora wzmocnienia kanału na minimum może wynikać z kilku rzeczy; z uszkodzonego potencjometru (nie zwiera suwaka do masy przy ustawieniu na min) lub błędu w podłączeniu samego potencjometru.
    Możliwe jest też, że sygnał jaki podajesz na to wejście jest dużo za duży w stosunku do czułości jaka na tym wejściu panuje.
    Masz oscyloskop? Syczenie może być normalnym objawem (o ile ciche i w rodzaju szumu białego), lub objawem wzbudzenia się wzmacniacza. Trzeba by móc obejrzeć jak wygląda sygnał na wyjściu głośnikowym.
    Ponadto wzbudzenie mogło by tłumaczyć zbyt wczesne (w stosunku do poziomu sygnału muzycznego) zadziałanie zabezpieczenia.
    wójtaszek
    Level 24  
    Pytałem o przesłuch na wszystkich wejściach ze względu na dość prymitywne rozwiązanie w tym wzmacniaczu miksera. Może to być poprostu przypadłość tej konstrukcji, tym bardziej jak na wejście podajesz zbyt duży sygnał na przykład w wyjścia słuchawkowego, jak to zauważył słusznie kolega wyżej.
    To był wzmacniacz przeznaczony do prowadzenia audycji radiowęzłowych na żywo:
    -mówiło się parę słów do mikrofonu, potem włączało gramofon, czy magnetofon z muzyką i tyle. Nikt się nie przejmował jakimś tam minimalnym brakiem całkowitego wyciszenia - służył do tego wyłącznik główny na zasilaniu :).