Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz słuchawkowy na PCC88 gra cicho

02 Mar 2019 19:05 258 21
  • Poziom 6  
    Witam, zaciekawiony tym tematem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2296697.html postanowiłem stworzyć sobie taki wzmacniacz do swoich słuchawek. Po zlutowaniu wszystkiego całość gra cicho i brak tonów niskich. Próbowałem na kilku lampach i wymieniałem wszystkie kondensatory kilkukrotnie. Napięcie zasilania to tak jak w poście wyżej przetwornica nixie na NE555 i około 160V na wejściu. Żarzenie tymczasowo z drugiego zasilacza. Całość zlutowana bez skracania nóżek od elementów, bo nie wiem czy jest sens tego upychania skoro nie gra jak powinno. Co może być przyczyną bardzo cichego dźwięku (tak jak 1/3 bezpośrednio z telefonu) i braku basu?
  • Poziom 43  
    Musisz podać większy sygnał na wejście. Cechą tego wtórnika jest wzmocnienie poniżej 1 V/V.

Edit
    Właśnie, te lampy to nie są lampy mocy więc na słuchawkach 32 Om pojawi się dodatkowa strata...
  • Poziom 6  
    zworys napisał:
    Jaką impedancję mają Twoje słuchawki?

16 Ohm
  • Poziom 26  
    Kondensator wyjściowy C3 zdecydowanie za mały. Słuchawki do wzmacniaczy lampowych beztransformatorowych najlepiej gdyby miały kilkaset Ohmów.

Dodano po 1 [minuty]:

C3 - 500uF
  • Poziom 39  
    Już koledzy określili powód braku basów - właśnie ten powód podejrzewałem. Do takich układów najlepsze są słuchawki wysokoomowe. Jaką wartość ma C2 - powinien mieć ponad 100uF.
  • Poziom 6  
    ak44 napisał:
    Kondensator wyjściowy C3 zdecydowanie za mały. Słuchawki do wzmacniaczy lampowych beztransformatorowych najlepiej gdyby miały kilkaset Ohmów.

Dodano po 1 [minuty]:

C3 - 500uF

Wymienie i dam znać czy coś więcej dałem radę wycisnąć

Dodano po 1 [minuty]:

zworys napisał:
    Już koledzy określili powód braku basów - właśnie ten powód podejrzewałem. Do takich układów najlepsze są słuchawki wysokoomowe. Jaką wartość ma C2 - powinien mieć ponad 100uF.

On teoretycznie jest opcjonalny ale wymienie i dam znać
  • Poziom 43  
    C3 aż tak opcjonalny nie jest, pozwala łatwo rozwiązać problem składowej stałej.
  • Poziom 6  
    ak44 napisał:

Dodano po 1 [minuty]:

C3 - 500uF

Czyli na wyjście elektrolit 500uF?
  • Poziom 26  
    Najczęściej stosuje się elektrolit i kondensator foliowy. Popatrz na AVT2464, tylko inne napięcia.

Dodano po 5 [minuty]:

100uF i słuchawki 16 Ohm tworzą filtr górnoprzepustowy 99Hz, ale na początek może być.
  • Poziom 6  
    Po zmianie kondenatora na wyjściu na 100uF słychać ciągły przydźwiek jakby pisk natomiast przy zmianie 47uF na 220uF bocznikującego rezystor przy niskich częstotliwościach dźwięk trzeszczy
  • Poziom 39  
    DidkuPL napisał:
    Po zmianie kondenatora na wyjściu na 100uF słychać ciągły przydźwiek jakby pisk natomiast przy zmianie 47uF na 220uF bocznikującego rezystor przy niskich częstotliwościach dźwięk trzeszczy

To jest po podaniu sygnału czy bez sygnału? Jak zachowuje sie układ po zwarciu wejścia do masy? Jeśli dalej będzie słyszalne zakłócenie to winy trzeba szukać w zasilaniu konkretnie w przetwornicy. Żarzenie jest DC czy AC ?
  • Poziom 6  
    zworys napisał:
    DidkuPL napisał:

To jest po podaniu sygnału czy bez sygnału? Jak zachowuje sie układ po zwarciu wejścia do masy? Jeśli dalej będzie słyszalne zakłócenie to winy trzeba szukać w zasilaniu konkretnie w przetwornicy. Żarzenie jest DC czy AC ?

Po podaniu czy bez nic nie słychać oprócz pisku co nie ma miejsca po zmianie na wcześniejszy 470nF. Nie zwieralem wejścia do masy ale rozumiem że mam to zrobić przez jakiś rezystor? Żażenie lamp z zasilacza DC
  • Poziom 6  
    Rezystor240 napisał:
    DidkuPL napisał:
    ozumiem że mam to zrobić przez jakiś rezystor?

Nie, bezpośrednio do masy.

Po zwarciu dźwięk cichnie
  • Poziom 6  
    Całkowicie? To przewód wejściowy do wzmacniacza robi jako antena i zbiera brum.[/quote]

Nie całkowicie jest bardzo cichutki i zniekształcony przewód wejściowy nie może robić jako antena bo jest podłączony do wyjścia audio z telefonu
  • Poziom 26  
    A czy to jest napewno wzmacniacz słuchawkowy, czy wtórnik. Nie powinno się go obciążać impedancją mniejszą niż 10kOhm. Odłączyć C4, powinien przestać hałasować przy podłączeniu słuchawki.
  • Poziom 39  
    DidkuPL napisał:
    przewód wejściowy nie może robić jako antena bo jest podłączony do wyjścia audio z telefonu
    To że jest podłączony gdzieś tam nie oznacza że nie zbiera zakłóceń z zewnątrz,szczególnie jeśli to jakiś "budżetowy" kabelek. Dalej zwracam uwagę na zasilanie anodowe. Jak jest filtrowana ta przetwornica? Trzeba byłoby na wej.ściu anodowego na układ dać 100nF/250V i elektrolit min. 22uF/250V . Na zdjęciu nie widać żadnej filtracji w tej przetwornicy.