Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy, 32-megapikselowy sensor do aparatów w smartfonach

ghost666 02 Mar 2019 20:44 318 1
 • Nowy, 32-megapikselowy sensor do aparatów w smartfonach
  Firma Omnivision zaprezentowała właśnie nowy sensor dedykowany do pracy w aparatach fotograficznych i kamerach w smartfonach - OV32A. Moduł produkowany jest w formacie 1/2.8 cala i ma aż 32 megapiksele, co oznacza, że pojedynczy piksel tej matrycy ma zaledwie 800 nanometrów.

  Sensor wyprodukowano z wykorzystaniem technologii PureCel, która pozwala na umieszczanie elektroniki bezpośrednio pod światłoczułymi pikselami. Dzięki temu, odległości pomiędzy pikselami mogą być zminimalizowane. Pozwoliło to na dostarczenie wyjątkowo kompaktowego sensora, idealnie nadającego się do zastosowania w smartfonach i innych urządzeniach wysokim stopniu miniaturyzacji.

  Dodatkowo, dzięki umieszczeniu pól lutowniczych sensora tylko po bokach w jednej osi, sensor może być umieszczony niezwykle blisko krawędzi płytki drukowanej - idealnie nadaje się do zastosowań w przednich aparatach w telefonach z supercienkimi ramkami.

  OV32A wyposażony jest w zintegrowany, czterokolorowy filtr oraz elektronikę potrzebną do przetwarzania obrazu i zwracania go wraz z danymi o kolorze już w gotowej, finalnej wersji w pełni Bajerowskiego wyjścia. Sensor ten może także sumować wyjścia z sąsiadujących pikseli, aby otrzymać obraz o rozdzielczości 8 MP, ale czterokrotnie wyższej czułości - jest to ważne w warunkach słabego oświetlenia.

  Sensor jest w stanie dostarczać dane w szeregu różnych formatów. Jeżeli chodzi o statyczny obraz moduł dostarcza zdjęcia o rozdzielczości 32 MP lub 8 MP z zwiększoną czułością. Zdjęcia 32 MP zbierane są z prędkością do 15 klatek na sekundę, a 8 MP do 60 fps. Wideo 4K2K dostępne jest z 60 klatkami na sekundę, 1080p z 120 fps a najszybsze wideo otrzymamy w rozdzielczości 720p - aż 240 fps.

  Próbki deweloperskie układów dostępne mają być w marcu tego roku.

  Źródła:
  https://www.eeweb.com/profile/eeweb/news/32-mp-image-sensor-delivers-high-resolution-images-for-smartphones
  https://www.ovt.com/sensors/OV32A


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 03 Mar 2019 02:04
  pawel1148
  Poziom 20  

  Zastosowanie tego sensora w aparatach fotograficznych, to raczej w formie żartu. Obecnie nawet do flagowych Smartfonów się tak małych matryc nie wkłada. Pewnie nada się to do jakichś tańszych wersji smartfonów, w których napiszą 32MPix i będzie to przedstawione jako wielka zaleta. Tryb szybkiego nagrywania też nie urywa ..... Bo na rynku dostępne są smartfony z matrycą Sony 48MPixeli 960FPS.
  W aparatach fotograficznych (nie zabawkach), stosuje się kilkunastokrotnie większe matryce. W smartfone'ach to zależy od modelu, ale 1/2,3 to był już w większości flagowców 4 lata temu, a Nokia PureView miała 1/1.2 cala matrycę 7 lat temu