Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

96Board - nowy komputer jednopłytkowy od Arrow

ghost666 03 Mar 2019 15:49 396 0
 • 96Board - nowy komputer jednopłytkowy od Arrow
  Firma Arrow zaprezentowała niedawno dwa komputery jednopłytkowe z serii 96Boards, które pracują pod systemem Yocto Linux w wersji 4.14: AI-ML z czterordzeniowym procesorem i.MX8X opartym na ARM Cortex-A35 oraz Thor96 z procesorem i.MX8M z czterema rdzeniami ARM Cortex-A53. Ten drugi moduł wyposażono m.in. we wsparcie dla wielokanałowych systemów audio i interfejsów ZigBee i Thread.

  Podobnie jak poprzednie moduły prezentowane przez Arrowa, jest to wynik współpracy firmy z eInfochips. Komputery te wykorzystują standard CE Extended, opracowany przez eInfochips. Mają one wszystkie wymiary 100 mm x 85 mm. Standard CE Extended wykorzystywany jest także w modułach stworzonych we wszpółpracy z DC Eletronic: Avenger96 z nowym SoC od ST - STM32MP1.

  Moduł AI-ML opisano tutaj na łamach naszego forum. W tym newsie przyjrzyjmy się bliżej modułowi Thor96.

  Thor96

  Thor96 wykorzystuje czterordzeniową wersję 64-bitowego układu Cortex-A53 i.MX8M taktowany zegarem o częstotliwości do 1,5 GHz. SoC ten zawiera również rdzeń czasu rzeczywistego Cortex-M4F. Układ jest gotowy do pracy z grafiką 4K dzięki GPU od Vivante (GC7000Lite lub GC7000VLX). Odróżnia to prezentowany moduł od innych komputerów z i.MX8M, które korzystają z GPU EMB-2238 firmy Estone Technology.

  Płyta ma taki sam moduł pamięci RAM (2 GB) jak opisywany wcześniej moduł AI-ML. Na pokładzie znajdziemy moduł Wi-Fi i BT od Cypressa. Dodatkowo znajdziemy w układzie gigabitowy port Ethernetowy.

  Port HDMI w układzie jest opisany jako wspierający do 4K@30fps. Dodatkowo, dzięki 60-pinowemu złączu GPIO do systemu dołączyć można dwie kamery MIPI-CSI. Dodatkowo system wykorzystuje technologię DSI-do-HDMI, co oznavcza, że poprzez jeden z dwóch wbudowanych interfejsów MIPI-DSI można wyprowadzić drugi port 4K HDMI. W komputerze tym znajdziemy także dwa porty USB 3.0 i pojedynczy port microUSB.

  Komputer Thor96 wykorzystuje moduł Silicon Labs MGM111 do interfejsów Thread i Zigbee. Interfejsy te często wykorzystywane są w systemach automatyki budynkowej. Dodatkowo w systemie zaimplementowano moduł A2B firmy Analog Devices, który obsługuje cyfrowe wejście i wyjście audio o niskim opóźnieniu, a także jest w stanie współpracować z wieloma głośnikami jak i macierzami mikrofonowymi

  "Przesyłanie wielokanałowego dźwięku cyfrowego za pomocą pojedynczej nieekranowanej skrętki, zmniejsza wagę, koszty i złożoność systemu, jednocześnie umożliwiając wykorzystanie m.in. zaawansowanych algorytmów rozpoznawania głosu oraz aktywnych aplikacji eliminujących zakłócenia" czytamy w oświadczeniu Arrowa.

  Specyfikacja nowego komputera jednopłytkowego

  * Procesor: NXP i.MX8M (4 x Cortex-A53 taktowane 1,5 GHz) z GPU Vivante GC7000Lite/GC7000VLX wspierającym OpenGL/ES 3.1, OpenGL 3.0, Vulkan, OpenCL 1.2 GPU a także Vulkan High-Performance 2D Blit do wsparcia grafiki dwuwymiarowej. Dodatkowo w systemie zintegrowano mniejszy rdzeń ARM Cortex-M4 taktowany zegarem o częstotliwości 266 MHz.
  * RAM: 2 GB LPDDR4
  * Pamięć: slot microSD
  * Interfejs 802.11ac oraz Bluetooth.
  * Interfejsy Thread i ZigBee dzięki transceiverowi Silicon Labs MGM111.
  * Gigabitowy Ethernet
  * Port HDMI wspierający do 4K@30fps (H.265).
  * 2 x MIPI-DSI
  * Wielokanałowy wyjścia i wejścia audio
  * Dwa porty USB 3.0.
  * Port microUSB
  * 40 / 60 pinowe złącze GPIO.
  * Wymiary: 100 mm x 85 mm.
  * System operacyjny Yocto Project z Linuxem w wersji 4.14.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/arrows-latest-96boards-sbcs-tap-i-mx8x-and-i-mx8m/


  Fajne! Ranking DIY