Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Karty po koparkach, ku przestrodze!

03 Mar 2019 19:47 7545 41
  • Level 21  
    Witam!
    Niedawno postanowiłem kupić lepszą kartę graficzną a konkretnie GTX1070. Przeszukiwałem ogłoszenia i znalazłem GTX1070 ZOTAC za 1300zł, sprawna z gwarancją- kupiłem. Karta przychodzi, opakowanie, gwarancja wszystko OK, wkładam do komputera i okazuje się że jeden z wentylatorów jest uszkodzony... Dzwonię do sprzedającego, najpierw nie mówię nic tylko pytam czy karta była testowana a on że karta jest przetestowana i jest sprawna. Potem powiedziałem że karta jest uszkodzona i żądam zwrotu pieniędzy, Po krótkiej dyskusji powiedział że ma jeszcze jedną kartę bo to są karty z koparek... No dobra zgodziłem się, starą odesłałem a on przysłał mi kolejną, też wadliwą.... Śrubki od backplate były poluzowane a jedna wypadła, karta nie nadawała się do użytku ponieważ strasznie się krzywiła w slocie PC a śrubki się nie wkręcić ponieważ do tego trzeba zdjąć chłodzenie i po gwarancjii.

Kartę odesłałem i on sobie nie ma nic do zarzucenia! Śrubkę dokręcił w 15sekund! Dokręcił ciekawe jak jak to jest niemożliwe bez zdjęcia radiatora... Na allegro mu wystawiłem negatywa bo karty były uszkodzone a on "karty są sprawne, śrubkę dokręcił w parę sekund", a o wentylatorze zapomniał.

Potem kupiłem GTX 1070 MSI i znowu się zaczyna.... Łożyska wentylatorów w agoni, piszczą aż uszy bolą.... Odesłałem wysłał kolejną podobną.... Dałem sobie spokój i zamówiłem łożyska i ją naprawię....

Tak że radze się zastanowić drugi raz....
  • TespolTespol
  • Level 43  
    Wentylatory czy śrubki to pół biedy. Za chwilę puszczą ci kulki pod GPU i dopiero będzie płacz.
  • Level 33  
    Ostatnio na YT był sobie mistrz biznesu który polecał kupować karty z koparek bo są tańsze napisałem komentarz że te karty padną szybko i są wyeksploatowane do granic w komentarzu przestrzegłem wszystkich chętnych na karty z koparek w odpowiedzi dostałem komentarze które były co najmniej obraźliwe w stosunku do mnie więc zacząłem się bronić i rzucałem same fakty czemu tak uważam no i o dziwo hejt w moją stronę ucichł ale niektórzy nie zdają sobie sprawy że dają powiedzmy 1300zł za coś co padnie w ciągu kilku miesięcy albo będzie działać. Nie uważam się za mentora z dziedziny informatyki, ale jeśli coś wiem to wolę kogoś przestrzegać przed tym że oszczędzając 200 - 300 zł zrobi sobie krzywdę i będzie psioczył na wszystkich, uczę się na błędach nie tylko swoich i nikomu nie polecam karty graficznej używanej, po prostu loteria, a karty nawet nowe rtx miały problemy techniczne to dlaczego nie może się okazać że coś stosunkowo nowego na rynku nie ujawni swoich wad za pół roku czy może rok? Niech twój post misterbociek będzie dowodem że oszczędności nie zawsze się opłacają.
  • Level 1  
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Jak karta na gwarancji, to czym się przejmować?
    M
  • Level 21  
    Kraniec_Internetów wrote:
    Ciekawe jak. Zwykle karty w koparkach pracują przy obniżonych taktowaniach

hahahahahaha :lol: Już to widzę jak kupują kartę MSI gaminX którą można bez problemu podkręcić do 2000Mhz i zbijają ją do 1300MHz hahahhaha
  • TespolTespol
  • Level 1  
  • Level 32  
    Rdzeń tak, ale zapomniałeś o pamięciach - to je często się kręci ile wlezie :) I pamięci padają - sam mam takie 2 Radeony w domu, służące jako zapasowe gpu 'do pulpitu', bo odpalenie nawet jutuba to artefakty (nawet obniżenie zegara pamięci już nie pomaga).
  • Level 1  
  • Level 43  
    Kto w ogóle wymyślił taką głupotę jak zużywające się karty graficzne.

Oj... panie techniku, to jeszcze mało wiesz. W modnych teraz lutach "Pb free" degradacja od podwyższonej temperatury postępuje szybciej niż w starych z domieszką ołowiu.
  • Level 1  
  • Level 43  
    Edytowałem post. Patrz wyżej.
  • Level 1  
  • Level 32  
    O kręceniu pamięci nic mi nie wiadomo, chociaż brzmi to logicznie. Zwróć tylko uwagę, że pamięci nie padają od zbyt wysokiego taktowania, a od degradacji wskutek mocno podniesionego napięcia.

Tylko że napięcia pamięci nie ruszysz bez fizycznej modyfikacji karty. Więc jednak to wysokie taktowanie i/lub temperatury muszą mieć wpływ i robią krzywdę kościom...
  • Level 43  
    A od kiedy stare 10-letnie karty pracują w koparkach? :lol:
    Robert B wrote:
    W modnych teraz lutach "Pb free" degradacja od podwyższonej temperatury postępuje szybciej niż w starych z domieszką ołowiu.

Tak, to prawda. Jednakże jaki to ma związek z koparkami? Żaden. Właśnie przez rodzaj lutowia nowe karty wytrzymają mniej niż te stare dziesięcioletnie,

Sam sobie przeczysz.
  • Level 33  
    Kto wogóle wymyślił taką głupotę jak zużywające się karty graficzne. Zużywać to się może dysk twardy, wentylator, SSD też można powiedzieć że się zużywają, chociaż w praktyce są po prostu mniej nietrwałe, A potem taki @2konrafal1993 powiela je w internecie nie wiedząc o czym pisze.

Kulki pod układami degradują się przez co następuje przerwanie połączenia między układem a laminatem, proces degradacji jest przyśpieszony wraz ze wzrostem temperatury i nigdzie nie wspominałem o zużywaniu się krzemu. W koparce karta pracuje 24 godziny na dobę no i weźmy pod uwagę że utrzymuje się podwyższona temperatura na GPU prze co też te kulki są już w jakimś stopniu mniejszym lub większym zdegradowane. Nigdzie nie powiedziałem że nie kupować kart tylko z koparek ale w ogóle używanych, karta używana tym bardziej niewiadomego pochodzenia to strata czasu i pieniędzy że o nerwach nie wspomnę.
  • Level 43  
    Oczywiście, ale przyszły inżynier spał na zajęciach chemii i fizyki :)
    Lektura:
    https://webcache.googleusercontent.com/search...warii-i-nikt-o-tym-nie-mowi-6034778234426497a

Quote:
    Przyczyną jest słaba wytrzymałość stopów bezołowiowych, które na skutek powstających mikro naprężeń na płycie głównej oraz zmian temperaturowych podlegają znacznie szybszemu procesowi starzenia (w porównaniu ze stopami ołowiowymi) i występuje zjawisko pęknięć widoczne na poniższym zdjęciu rentgenowskim po lewej stronie oraz endoskopowym po prawej stronie. Problemy z technologią lutowania bezołowiowego BGA mają wszyscy producenci elektroniki. Widoczne jest to bardzo wyraźnie w serwisach, gdzie naprawiana jest elektronika różnych marek i najczęstsze, uszkodzenia o których tu mowa związane z występowaniem pęknięć pod układami BGA można spotkać w wyrobach wszystkich producentów.
  • Level 1  
  • Level 43  
    Ty swoje zdanie opierasz na kilku prawach fizyki i wzorach, ja natomiast na praktyce i statystyce

To ciekawe, bo ja praktyki zawodowej mam ponad 40 lat. A ty ile dzieciaku?

bo gdybym chciał omawiane zjawisko jakoś opisać prawami i wzorami, to miałbyś całe wiadro zmiennych i za Chiny nie połączył być jednego z drugim.

Tak uważasz? No to syp to wiadro :lol:
  • Level 1  
  • Level 43  
    bo gdybym chciał omawiane zjawisko jakoś opisać prawami i wzorami

Nie jestem w stanie

No to w końcu chcesz a nie możesz? Przypomina mi się stary dowcip o różnicy pomiędzy teoretykiem a impotentem... :lol:
  • Level 1  
  • Level 43  
    To przekop jeszcze 40 razy tyle praktyki i wtedy porozmawiamy.
    Ty też nie jesteś w stanie. Nikt na tym Forum nie jest w stanie.

Normalnie brzmisz jak wyrocznia :D
  • Level 1  
  • Level 43  
    "Za chwilę" jest tu użyte w przenośni jako synonim "niedługo". Czyli na języku polskim też spałeś?
  • Level 1  
  • Level 32  
    Nie do końca. O ile konwencjonalne programy do podkręcania nie umożliwiają zmiany napięć pamięci, to można to robić przez BIOS.

Nie, nie można i o tym piszę. Zmodyfikować możesz zegar i timingi. We współczesnych kartach nie ruszysz napięcia pamięci.
  • Level 43  
    @Kraniec_Internetów Późno jest i znowu będziesz spał na lekcjach i znowu nie przyswoisz niezbędnej wiedzy :lol:
  • Level 1  
  • Level 43