Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW SHARAN 2001r, silnik 1.8T - Brak wstecznego biegu

03 Mar 2019 22:29 384 4
 • Poziom 9  
  Witam.

  Pacjent:

  VW SHARAN 2001r, silnik 1.8T AWC 150 KM, obecnie 185 KM, Przebieg około 300 000 km. Po wymianie sprzęgła, docisku i wysprzęglika jakieś 10 000 km temu. Skrzynia 6b kod EHJ

  Problem:

  Po powrocie z krótkiej trasy i próbie zaparkowania pojazdu nie mogłem wbić biegu wstecznego. Wszystkie biegi do przodu 1 - 6 wchodzą. Lewarek wbijam, ciągnę do siebie i przesuwam w przód, aby wbić bieg wsteczny, ale czuję wyraźny opór, jakby coś go blokowało. Próbowałem wbić bieg wybierakiem bezpośrednio na skrzyni, ale ten sam problem. Skrzynia nie dawała oznak zużycia tzn. nie szarpała nie zgrzytała i nigdy wcześniej nie było problemu z biegiem wstecznym.

  Pytania:

  1. Czy ma ktoś z państwa pomysł co się mogło stać?
  2. Czy może jest to oznaka jakieś typowej usterki modelowej np. pękła jakaś sprężynka, wykręciła śrubka lub zerwał nit?
  3. Czy muszę zwalać skrzynie, żeby określić rodzaj awarii?
  4. I w ostateczności czy będzie pasowała inna skrzynia, np. z 1.9 TDi o kodzie EHH lub EHL, jeżeli tak to jaka i czym mogą się różnić?

  Najbardziej zastanawia mnie sposób wystąpienia usterki tzn bez jakiegokolwiek ostrzeżenia. Nie wchodzi wsteczny i już. Bez wcześniejszych zgrzytów, problemów ze znalezieniem biegu itp.
 • Poziom 19  
  Czy wybierak na skrzyni chodzi bez oporu?
  Sprawdziłeś stan oleju, czy nie ma wycieku np. spod uszczelniacza półosi?
 • Poziom 9  
  Wybierak na skrzyni chodzi bez oporu. Przesterowanie go ręką bez wysiłku powoduje wbicie bieg.
  Co do oleju nie zauważyłem nigdzie żadnego podciekania.
  Nie mogę zlokalizować drugiej śrubki na skrzyni żeby ten stan potwierdzić. Ta od spuszczenia oleju jest na samym dole na inbus, ale tej drugiej nie mogę znaleźć

  Co do mojej poprzedniej wypowiedzi i sposobu sprawdzania. Właśnie uświadomiłem sobie, że gdy wbijałem biegi wybierakiem nie uwolniłem go z linek sterujących z lewarka czyli wychodzi na to że właściwie to nic nie sprawdziłem.
 • Poziom 35  
  Sprawdź lewarek zmiany biegów czy czasem tam coś nie pękło i uniemożliwia wrzucenie R.
 • Poziom 9  
  Dla potomnych.
  Od momentu, w którym pisałem o moim problemie bieg R odblokował się i zniknął jeszcze dwa razy. Wymienił olej w skrzyni, ale dolałem 0,5 L więcej niż zaleca producent. Tak podpowiedział mi kolega, argumentując to w ten sposób, że dolewając 0,5L więcej wszystko w skrzyni co "się porusza jest zalane olejem. Od tego zabiegu problem nie wrocil.