Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny Radiotehnika S90 wersje

mbbakus88 28 Aug 2019 06:21 4728 43
 • #31
  aksakal
  Tube devices specialist
  Jeśli masz na myśli te oznaczone zielone elementy pokryte białym nalotem to to ceramiczne druciane rezystory. Wymierzyj ich opór i porównaj do wskazanego na korpusie . Jeśli odpowiada - zostaw w spokoju. Próba polepszyć w większości wypadków zakończa się pogorszeniem. Lepsze - wróg dobrego !!!. Kolumny Radiotehnika S90 wersje
 • #32
  mbbakus88
  Level 14  
  Tremolo wrote:
  Jeśli to kondensatory, to jeszcze ani jednego z dielektrykiem stałym MKSE, MKT itp nie wymieniałem nawet w starszych konstrukcjach.


  Aby ustalić czy są to kondensatory czy coś innego to chyba będzie potrzebny schemat ponieważ nie ma na nich już żadnych oznaczeń.

  A czy ten biały nalot nie świadczy ewidentnie o ich uszkodzeniu? Na pierwszy rzut oka przypomina mi elektrolit z wylanej baterii.

  Dodano po 2 [minuty]:

  aksakal wrote:
  Wymierzyj ich opór i porównaj do wskazanego na korpusie


  A jeśli nie widać na nich żadnych oznaczeń?
 • #33
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Z "zielonym nalotem" to rezystory mocy. Nie ma potrzeby wymieniać, to, że się "pocą" (nalot) to normalne.
  Wymiany EWENTUALNIE mogą wymagać kondensatory - o ile są to elektrolityczne. W innym wypadku ( foliowe) nie ma potrzeby ich ruszać.
 • #34
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolego, mbbakus88! Teraz rozumiem, że kolega 398216 Usunięty był prawy względem twoich wiedz i doświadczenia !!! Jjeśli nie widać na nich żadnych oznaczeń to wymierzyj chociażby ich opór, porównam do wskazanego na schemacie. W schemacie zwrotnicy kondensatory elektrolityczne nie wykorzystują się.Moja ci rekomendacja, zostaw zwrotnice w spokoju. Wymierzyj tylko te zielone rezystory dla własnego zaspokojenia w obu kolumienkach i porównaj identyczność ich oporów. Jeśli montaż zwrotnic jest nie poruszony, to możesz dalej nie szukać sobie przygod.
 • #35
  398216 Usunięty
  Level 43  
  aksakal wrote:
  W schemacie zwrotnicy kondensatory elektrolityczne nie wykorzystują się.
  Może nie tyle, że się nie wykorzystuje, co wykorzystuje się w budżetowych kolumnach. No i oczywiście kondensatory elektrolityczne BIPOLARNE - bez polaryzacji (zaznaczonego "plusa").
  Nie zmienia to jednak faktu, ze elektrolityczne kondensatory bipolarne mają swoje wady - największą z nich jest utrata parametrów wraz z czasem. Aby to jednak ustalić potrzebny jest odpowiedni miernik....

  Dodano po 5 [minuty]:

  mbbakus88 wrote:
  A czy ten biały nalot nie świadczy ewidentnie o ich uszkodzeniu? Na pierwszy rzut oka przypomina mi elektrolit z wylanej baterii.
  Nie. To wyłącznie rodzaj farby zabezpieczającej drut oporowy nawinięty na ceramiczny rdzeń - z czasem pojawia się na niej białawy nalot (jak szron) i jest to jak-najzwyklejsze zjawisko dla tej farby.
 • #36
  aksakal
  Tube devices specialist
  W zwrotnicach S-90 ani polarne ani bipolarne kondensatory elektrolityczne nie są używane.A to , że takie kondensatory są używane w niektórych budżetowych kolumnach do S-90 nie ma nic wspólnego.
 • #37
  398216 Usunięty
  Level 43  
  aksakal wrote:
  W zwrotnicach S-90 ani polarne ani bipolarne kondensatory elektrolityczne nie są używane
  To tylko świadczy na plus producentowi tych kolumn.
  aksakal wrote:
  takie kondensatory są używane w niektórych budżetowych kolumnach do S-90 nie ma nic wspólnego.
  Jednak uznałem, ze należało wyjaśnić to, co niezbyt precyzyjnie napisałeś stwierdzając, że "W schemacie zwrotnicy kondensatory elektrolityczne nie wykorzystują się." Gdybyś napisał :
  "W schemacie zwrotnicy S-90 kondensatory elektrolityczne nie wykorzystują się." nie byłoby problemu. Ja wyłącznie chciałem powiedzieć, że nie jest to bezwzględna reguła i może występować kondensator (y) elektrolityczny (e) w zwrotnicach - ogólnie - bez wskazywania na konkretny model kolumny.
  A z tym się chyba zgadzamy...? ;)
 • #38
  aksakal
  Tube devices specialist
  Uzwojenie rezystorów pokryte od góry nie farbą, a szklistej emalii - brązowy lub zielony kolor , a emalia pokryta lakierem , który z biegiem czasu i w zależności od czynników zewnętrznych psuje się i tworzy biały nalot.

  Dodano po 4 [minuty]:

  A jaki jest nasz temat - S-90 czy kolumny wszystkich producentów?
 • #39
  398216 Usunięty
  Level 43  
  aksakal wrote:
  A jaki jest nasz temat - S-90 czy kolumny wszystkich producentów?
  Kolego. Zrozum, że wreszcie; Tematy na forum przeglądają nie tylko zainteresowani konkretnym sprzętem - w tym wypadku nie tylko S-90, a pisanie w sposób autorytatywny, że elektrolitów nie stosuje się w zwrotnicach może być odebrane jako dogmat - dotyczący nie tylko S-90, a wszystkich kolumn.
  Napisałem - gdybyś inaczej sformował post ("W schemacie zwrotnicy S-90 kondensatory elektrolityczne nie wykorzystują się.") nie trzeba by wyjaśniać, ze to zdanie dotyczy tylko S-90.
  I skończ proszę tę wojenkę, bo nie wydaje mi się, by coś jeszcze należało na temat kondensatorów w zwrotnicach pisać.
  Nie wiem - masz jakiś kompleks, czy co, że każdą uwagę traktujesz jak atak na Twoją osobę, a nie pomoc w udzieleniu poprawnej wypowiedzi?
 • #41
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolego,398216 Usunięty ! Mnie też dziwi twoja pozycja! Gdyby było napisano - W Schematach ZWROTNIC ... by zgodziłem się z twoimi upomnieniami, lecz w temacie chodzi o konkretnym modelu - S - 90 i napisałem - w SCHEMACIE ZWROTNICY . Nie ma u mnie kompleksów i wojowniczości, lecz od zasad sprawiedliwości nigdy nie odejdę. W post#33 napisałeś - Wymiany EWENTUALNIE mogą wymagać kondensatory - o ile są to elektrolityczne . Odpowiedziałem - W schemacie zwrotnicy kondensatory elektrolityczne nie wykorzystują sie. Przeanalizuj napisane i wyciągnij wnioski, kto z nas każde upomnienie postrzega jak atak na siebie! Jeszcze raz rekomenduję ci - nie wyrywaj oddzielne słowa i frazy z kontekstu, a analizuj pytania i odpowiedzi w kompleksie!
 • #42
  398216 Usunięty
  Level 43  
  aksakal - Dobra. Widzę, ze (najprawdopodobniej z powodu języka) nie dogadamy się - ja o czym innym, Ty o czym innym...
  Napisałeś (cytuję):
  aksakal wrote:
  W schemacie zwrotnicy kondensatory elektrolityczne nie wykorzystują się.
  Nie pisząc ani o jakiej zwrotnicy myślałeś, ani cytując (by wiadomo było o jaką wypowiedź Ci chodzi) wypowiedzi do której się odnosisz. A to, że Twój post powstał zaraz po moim nie musi od razu znaczyć, że odnosi się do niego - wiele razy (zwłaszcza gdy udział w dyskusji bierze kilku Użytkowników) odpowiedź na jakiś post czy pytanie w nim zawarte powstaje później - na przykład gdy w tym samym czasie piszą odpowiedzi dwaj użytkownicy - który post pokaże się jako pierwszy nie wiesz w trakcie pisania przecież?
  Być może dla Ciebie jest to jasne, ale - uwierz mi (jeśli chcesz oczywiście) - nie jest to napisane jednoznacznie i można by było wyciągnąć wniosek, że Twoja wypowiedź dotyczy OGÓLNIE POJĘTEGO SCHEMATU ZWROTNICY JAKO TAKIEJ - bez konkretów bowiem na to wychodzi.
  W każdym razie niepotrzebnie zupełnie zaśmiecamy wątek Autorowi - wydaje mi się, że tę sprawę mamy już wyjaśnioną.

  mbbakus88
  Kolega aksakal najprawdopodobniej ma schemat zwrotnicy tej kolumny i wypowie się czy pomiary są zgodne ze schematem czy nie. Dla mnie są.
 • #43
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolego, 398216 Usunięty! Zostawię bez komentarza tobą napisane - sytuacja pat - jeden nie podda się, drugi nie odczepi się! Zostawimy kolegom ocenić kto jest prawy.Lecz mnie dziwi oto że - autor założył temat jeszcze w marcu . Otrzymał kilka odpowiedzi, lecz żaden z ich nie był konkretny. 18 sierpnia przypadkowo zaszedłem do rozdziału i zobaczyłem temat. Dał autorowi informację, co interesuje jego, i myślał - temat jest zamknięty . Lecz nie! Niespodziewanie, jak grzyby po deszczu, zaczęły pojawiać się posty z różnymi rekomendacjami i pretensjami. Kolegi ! Gdzie znajdowaliście się wtenczas kiedy autor czekał tyle miesięcy odpowiedzi
 • #44
  PZ IX
  Level 34  
  mbbakus88 wrote:
  chciałem prosić o doradzanie na co wymienić wangine wa 7800A aby pasowało do tych kolumn impedancją oraz ładnie brzmiało

  Np. z tamtej epoki zadbany harman/kardon PM655. Jak będziesz używał z głową to 60W na kanał nie powinno tym kolumnom zaszkodzić.