Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sharp Aquos, Długie Uruchamianie, Migające Diody

04 Mar 2019 13:20 2460 19
  • Level 6  
    Witam,
    posiadam telewizor SHARP Aquos Model: LC-37XL8E
    220-240v ~50Hz 171W
    Który niestety ma problem z rozruchem :/ a dokładniej tak:
    Włączam go do prądu następnie, wciskam przycisk power i zapala się żółta dioda... i nic poza tym się nie dzieje :/ Następnie po upływie około 3minut zaczynają migać na zmianę żółta dioda (POWER) i czerwona dioda (OPC).. I tak mrugają bez końca..
    Wyłączam TV przyciskiem power i włączam od nowa i znów to samo chwilę pali się żółta potem mruga żółta i czerwona dioda.. Po około 30 takich próbach TV się uruchamia...
    Ps. Po tym jak się uruchomi mogę go wyłączyć na 10-30minut i potem włączy się od strzała, po dłużej przerwie gdy wyłącze go na 1h to znów się nie chce uruchomić.

I teraz moje pytanie, co to może być, w czym leży problem i jak droga może być naprawa ?
    Wiem, że z samego mojego opisu ciężko wywnioskować, ale może ktoś miał podobny problem :) Oczywiście nie liczę na 100% zgodną diagnozę :)
    Po prostu nie chce się naciać, że oddam, do jakiego fachmana od TV a on mi zaśpiewa 300zł.. Gdzie naprawa kosztować 40zł :)
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 22  
    Policz ile razy miga każda z diód, z tabeli uszkodzeń będzie można określić przybliżoną przyczynę uszkodzenia. Dodatkowo rozbierz telewizor i zobacz kondensatory na zasilaczu, jeśli są "napuchnięte" nadają się do natychmiastowej wymiany.
  • Level 6  
    Okej
    Zaraz dam znać odnośnie kondesatorów bo akurat TV jest rozebrany :)
    Wyłącze TV i poczekam godzinkę i dam znać
    Może nagram filmik żeby każdy widział jak to wygląda.

EDIT:
    Na moje oko nie wyglądają na napuchnięte :)
    Zrobiłem kilka fotek sami oceńcie
  • Level 22  
    Policz ile razy miga, to bardzo proste, najpierw jedna: 1,2,3...... potem druga 1,2,3..... Ten cykl powtarza się w pętli i można liczyć nawet 50 razy, nie sposób się pomylić. Film ne chce mi się odtworzyć.
  • Level 22  
    Wysłałem na priv fragment instrukcji serwisowej w pdf, tutaj nie chciał wejść.
  • Level 22  
    Nie można policzyć ile razy miga dioda? Zakres mignięć jest od 1 do 5.
  • Level 6  
    Widzisz teraz chyba załapałem
    3czerwone
    1 zółte (OPC)

Chyba dobrze to zrozumiałem, wcześniej nie wiedziałem jaki zakres.

Nie widzę w tym PDF czegoś co odpowiada 3 razy czerowne i raz zółte OPC :/
    Chyba że źle patrze ( angielski to moja słaba strona )

Ogólnie w pewnym momencie zapala się jednocześnie czerwona i żółta to ma jakieś znaczenie ?

Czy każda z diód mruga niezależnie ?
  • Level 22  
    Masz napisane w instrukcji, ale napiszę w rodzimym języku. Jak miga czerwona dioda POWER, naciśnij MENU na pilocie i policz ilość mrugnięć. Podaj wynik liczenia.

Dodano po 5 [minuty]:

Po angielsku jest napisane:
    Make the OPC LED flash using the [MENU] key on the remote control since the display for service persons is identified by the number of flashings
    (once to 5 times).
    Even if the [MENU] key is pressed again, it does not return to the display for customers (only the power LED flashes).
  • Level 6  
    Zrobiłem tak jak kazałeś i nic się nie zmienilo tj.
    3razy Red 1 raz żółty

Ps. Znalazłem telewizor (uszkodzona matryca)Sharp Aquos 37' 170W dokładny model LC-37D65E myślicie że bebechy będą pasować do mojego? mój model to LC-37XL8E 171W.
  • Level 22  
    Z instrukcji wynika, że masz uszkodzony procesor. Raczej nie do naprawy. Oryginalny opis dla migania 3 razy POWER i 1 raz OPC:

Initial communication from the main CPU (IC8101) is not received.→Communication line failure or main CPU (IC8101) start-up failure.

Płyta od D65 na 100% nie pasuje.
    Musi być od modelu XL8

Dodano po 1 [minuty]:

Na PW wysłałem fragment oryginalnej instrukcji serwisowej od XL8 z tabelą błędów.
  • Level 6  
    Dobra to odpuszczam :) bo szkoda się bawić w naprawy sprawny model używany kosztuje +/- 400zl
    Ten uszkodzony miałbym za 100zl
    Nie ma sensu bawić się w naprawy bo znając życie serwis skasuje mnie na minimum 200zl :/

Dzieki za pomoc na tym.chyba zakończymy :)
  • Helpful post
    Level 22  
    Chyba jedynie słuszna decyzja. Części są już raczej niedostępne.
  • Level 1  
  • Level 22  
    Przyczyną może być niewłaściwa praca zasilacza. W pierwszej kolejności należy zmierzyć napięcie na C7820 na działającym TV.
    Powinno wynosić ok. 400V. Źle pracujący zasilacz ma w tym punkcie pomiędzy 340 a 370V. W przypadku stwierdzenia zaniżonego napięcia, należy wymienić rezystory R7832, 7833, 7834;
    SMD1206 511kohm 1% 200V.
    Uwaga! Pomiary omomierzem tych rezystorów nie są wiarygodne.
  • Level 1  
  • Level 22  
    Sorry, nie doczytałem do końca. 3xRED oznacza błąd komunikacji procesora. Przyczyn może być wiele, dawno temu, gdy naprawiałem te telewizory, przy tym błędzie następowała wymiana MAIN BOARD i było po problemie, ale usterek tego typu było bardzo mało. Najczęściej były to usterki z zasilacza, dlatego z rozpędu, napisałem receptę na zasilacz.
    Przy usterkach procesora pomagało przelutowanie, ale nie zawsze.
  • Level 1